SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Meral Danış Beştaş: Birinci parti, üçüncü partiyi siyaset dışına itmeye çalışıyor           (gösterim sayısı: 543)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.194
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
44 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 28.09.2020- 09:12


Meral Danış Beştaş: Birinci parti, üçüncü partiyi siyaset dışına itmeye çalışıyor

HDP'li Meral Danış Beştaş, partisine yönelik son operasyonları İleri Haber'e değerlendirdi.

Resim Ekleme

Mehmet Fırat Özgür

Kobani olaylarının üzerinden geçen 6 yılın ardından, 25 Eylül'de   sabah saatlerinde yapılan operasyonla eski HDP’li milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları gözaltına alındı. Diğer yandan o dönem partinin MYK’sinde olan milletvekilleri hakkında da fezleke hazırlanacağı iddiaları öne sürüldü.

Kobani olaylarında yaşananları, HDP’nin tutumunu ve partilerine dönük son operasyonları HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’la konuştuk.

'BU OPERASYONLA HERKESİN ÇIPLAK GÖZLE GÖREBİLECEĞİ BİR TABLO ORTAYA ÇIKTI'

Bu operasyonu nasıl değerlendiriyorsunuz? Siyasi hedefini nasıl görüyorsunuz?


Bu operasyon aslında HDP’ye yönelik sistematik planlı saldırıların bir parçası. Daha önce partimiz hakkında yapılan konuşmaların, hedef göstermelerin, linç ettirmenin ve TV kanallarında gece gündüz tartıştırmanın aşamalarından bir tanesi. Bizim için yeni bir şey değil maalesef. Fakat bu sefer artık herkesin çok daha çıplak bir gözle görebileceği bir tablo ortaya çıktı: ‘Bu kadarı da olmaz’. Yani 6 yıl önce olan ve hukukla veya suçla bir ilişkisi olmayan bir mesele yargı konusu yapılıyor. İktidar adeta topluma “Biz istediğimiz kişi ya da parti için istediğimiz zaman bir gerekçe yaratırız ve gözaltına alır, soruştur yargılarız” mesajı veriyor.
Resim Ekleme

Bu operasyonun hiçbir yerinde ne bir hukuk kuralından ne de bir etikten söz edilebilir. Bunu kabul etmemiz, sineye çekmemiz mümkün değil. Çünkü Kobani olayları dediğimiz süreç, Çözüm Süreci’nin devam ettiği, hükümetle görüşmelerin sürdüğü, o dönem Eş Genel Başkanımız olan Demirtaş’ın dönemin başbakanı Davutoğlu ile görüştüğü, uluslararası güçlerin IŞİD’e karşı bir koalisyon oluşturduğu ve IŞİD’in Kobani’de kitlesel katliamlara giriştiği bir dönemde yaşanan bir mesele. Kobani olaylarından 5 ay sonra Dolmabahçe’de mutabakat imzalandı. Olayın üzerinden 1 yıl geçip Cumhurbaşkanı kendi bitirdiği Çözüm Süreci’nin ardından bu konuda ara ara “Şu kadar vatandaşımızın katili” gibi asla kabul edilemez sözlerle partimize ve eş genel başkanlarımıza saldırdı.

'ÇOK YAKIN BİR TEHLİKE OLUŞTUĞU ORTAYA ÇIKTI'

Muhalefette yer alan CHP, İyi Parti, Deva, Gelecek, Saadet gibi partilerden kamuoyuna yansımayan bir mesaj, telefon veya ziyaret gündeme geldi mi?

Yoğun bir dayanışma oldu. Hem telefonlar hem ziyaretler basına kısmen yansıdı. Demokratik kamuoyunda da bir hassasiyet oluştu. Çünkü artık herkes şu gerçeği gördü: Bu son saldırıyla sadece HDP’ye değil aslında, muhalif olan, iktidardan farklı düşünen, bu düzeni kabul etmeyen herkese yönelik çok yakın bir tehlike oluştuğu ortaya çıktı aslında. “Ben istediğim zaman 6 yıllık, 10 yıllık dosyayı çıkarırım” diyor iktidar. Şunu hatırlatmak isterim ki bu soruşturma 5 yıl önce açılmış, MYK üyelerimiz ifade vermiş hatta bazıları ifade vermek istemiş ve geri gönderilmiştir. Bugüne kadar dosyanın kapağı açılmamış. Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında ikinci tutuklama kararının üzerinden 1 yıl geçmişken tekrar ortaya çıkarılıyor. Kamuoyu, hukukçular, insan hakları savunucuları ve muhalefet bu operasyonun yargılamayla hukukla hiçbir ilgisi olmadığını görüyor aslında. Bu nedenle itiraz bu kadar yüksek. Dolayısıyla diğer partilerin aramaları kamuoyuna yansıdı.

'BİRİNCİ PARTİ, ÜÇÜNCÜ PARTİYİ SİYASET DIŞINA İTMEYE ÇALIŞIYOR'

AKP-MHP koalisyonunun bir gündem değiştirme çabası içinde olduğunu düşünüyor musunuz?


Temel gündem budur aslında. Temel gündem partimize yönelik saldırılardır. Siyaseten etkisiz kılma çabasıdır. Seçim yarışından alıkoymaktır. Zaman zaman kayyumlarla, zaman zaman gözaltı operasyonlarıyla hatta ana akım haber kanallarında ve tartışma programlarında gece gündüz bizi tartışan bizi hedef gösteren, kriminalize eden ve değişmeyen bir gündem var. HDP’ye ve DBP’ye saldırarak Kürtleri ötekileştiriyorlar. Toplum içerisinde bir düşmanlaştırma politikası var. Bunu da içerideki zayıflıklarını, ekonomideki durumu, yoksulluğu, kadın cinayetlerini, tacizi tecavüzü, çocuk işçiliğini bir anlamda örtmek için kullanıyorlar. Tabi kamuoyundan bazı açıklamalarda bu operasyon gündem değiştirmek olarak değerlendirildi ancak bu söze neresinden baktığımıza bağlı.

Ben kendi değerlendirmemi yaptım ancak diğer yandan şunu da söyleyeyim: Şu anda olması gereken gündem tabi ki bu saldırıların hiç olmaması, içeride ve dışarıda savaş politikasıydı. Pandemi sürecinde işsizliğin bu kadar yükseldiği, insanların açlık sınırında yaşamaya zorlandığı, kadın yönelik şiddetin ayyuka çıktığı bir dönemde temel gündemler bunlar olmalıydı. Ama bu gündemler, iktidar tarafından sürekli gizleniyor. HDP’ye yönelik bu politikalar maalesef değişmeyen bir gündem. Biz neticede her gün Türkiye’nin bütün konularına dair söz söyleyen ülkenin üçüncü büyük partisiyiz. Fakat HDP’yi tek yönlü hedef gösteren, suç örgütü gibi lanse eden bir AKP-MHP koalisyonu var. Tabi ki amaçlardan birisi de anketlerde kötü gittiklerini görmeleri.

Resim Ekleme

HDP’yi zayıflatamadıklarını görüyorlar. Bütün saldırılara rağmen HDP’nin güçlendiğini ve bu konuda HDP etrafında kenetlenmenin ve dayanışmanın yükseldiği gördükçe daha fazla saldırıyorlar. Saldırdıkça kaybediyorlar, kaybettikçe saldırıyorlar. Burada hukuki bir yaklaşımdan değil siyasi yaklaşımlardan söz ediyoruz. Bunlar intikam operasyonlarıdır. Bir ülkedeki birinci partinin üçüncü partiye elindeki tüm iktidar olanaklarını kullanarak, siyaset dışına itme çabası aynı zamanda. Diğer bir amaçsa, HDP’nin demokratik, toplumsal ittifak, dayanışma, anti-faşist cephe ve barış çağrısına karşı tüm kesimleri HDP’den uzaklaştırmak. HDP’ye saldırılırken HDP’ye selam verenlere de saldırılıyor. Diğer yandan AKP; 7 Haziran, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde sonuçları değiştirebilecek güçte olduğumuzu gördü. Bu sebeple muhalefetin bir araya gelişini engelleme girişimidir. Bunu böyle değerlendirmek gerekiyor.

'DAVUTOĞLU VE ALA'NIN O DÖNEM YAPTIĞI GÖRÜŞMELER AÇIKLANSIN'

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu son operasyondan sonra HDP’ye geçmiş olsun dileklerini sundu. Eş Genel Başkan Pervin Buldan da, “Gerçekleri anlatmanın tam zamanı” diyerek çağrıda bulundu. Davutoğlu’nun bu adımını nasıl değerlendiriyorsunuz?


[img]http://ilerihaber.org/resimler/1601238810Fotoram.io%20(2).jpg[/img]
Biz bu ortamdan çıkacak her türlü adımın değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yalnızca Davutoğlu için söylemiyorum. Selahattin Demirtaş’ın savunmasında 6-8 Ekim olayları ile ilgili hem Davutoğlu’na hem de dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya atıfları var. Efkan Ala o dönemdeki yetkili arkadaşlarımızla neler görüştü? Çözüm Süreci’nde rol alan arkadaşlarımız neden günah keçisi ilan edildi? Sırrı Süreyya Önder tekrar alındı. İdris Baluken cezaevinde. Bunlar daha fazla kapalı kalmamalı. Hangi görüşmeler yapıldığı, neler olduğu açıklanmalı. Kamuoyunun gerçekleri bilmeye hakkı var. Bu gerçekler ortaya çıkarsa bugünkü kriz ve kutuplaşmanın sebepleri de ortaya çıkar ve bir çözüm bulunur. Biz hiçbir şey gizlemeden her şeyi konuşmaya tartışmaya hazırız.

'O DÖNEMİN YETKİLİLERİ FETÖ'DEN TUTUKLANDI'

6-8 Ekim veya Kobani olayları ile ilgili HDP'nin o günkü tutumuna dönük iktidar cephesinden gelen tepkiler var. HDP o gün tabloyu nasıl değerlendirmişti.


Biz HDP olarak ilk günden itibaren IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırısının, insanlık dışı faaliyetlerinin karşısında hep durduk ve bu saldırıya karşı sürekli etkinlikler yaptık. Suruç’ta günlerce nöbet eylemleri yapıldı. Bu yalnızca 6-8 Ekim ile sınırlı bir konu değil. Kobani Suruç’un bitişiği. Yani Suruçluların yakınları, kardeşleri, amcaları, teyzeleri karşıda oturuyor ve bir barbarlık örgütü oraya saldırıyor. Buna karşın Türkiye’nin Uluslararası Koalisyon güçleriyle birlikte Kobani’deki insanlar için koridor açmasını, oraya gidecek yardımların önünü açmasını hep talep ettik. Bu konuda sayısız açıklamamız var. 6-8 Ekim olayları ile ilgili sözü edilen mesele sadece bir tweetten ibaret.

Biz sivil halkın korunması gerektiğini her zaman söyledik o gün de söylendi. Bununla ilgili kriminal bir sonuca ulaşılması mümkün değil. Bir kere her şeyden önce HDP o yaşanan olayların sona ermesi için elinden geleni yapmıştır. Bu konuda Selahattin Demirtaş’ın bu çatışmaların bitirilmesi yönünde çağrıları var. Hükümet gidip, Abdullah Öcalan’dan not getirmiştir. O süreçte yaşamını yitirenlerin büyük bir kısmı HDP’lidir. Bugüne kadar yaşamını yitirenlerle ilgili yalnızca Yasin Börü’den bahsediliyor. Onun için de elbette çok üzüntülüyüz. Böyle bir şeyin yaşanmasını kabul edemeyiz ama diğer ölen herkes için de aynı duyguyu yaşıyoruz.

Resim Ekleme

Biz defalarca ölenlerin faillerinin kim olduğunun araştırılması gerektiğini, yargının harekete geçirilmesi gerektiğini söyledik. Bu konuda bir adım atılmadı. Soru önergeleri verdik. Siyasetteki bağlantılarının ortaya çıkmasını istedik. O dönemde görev yapanların bir çoğu FETÖ’den tutuklandılar. Bunlar da tartışılmıyor. HDP’nin yaşananlarla bir bağı yoktur, olamaz da. Biz siyasi bir partiyiz, siyasi bir tutum alırız. Şiddetle, şiddet çağrısıyla bir ilgimiz olamaz. HDP’nin durduğu yer demokratik protesto hakkıdır. Bu hakkı o zaman da savunduk bugün de savunuyoruz.

'KOBANİ OLAYLARI SONRASI SÜREÇ DEVAM ETTİ'

6-8 Ekim sürecinin ardından iktidarla Çözüm Süreci çerçevesinde nasıl bir mesai ilerledi?


Çözüm Süreci devam etti. İmralı Adası’yla görüşmeler devam etti ve 5 ay sonra Dolmabahçe Mutabakatı imzalandı. Daha sonra Erdoğan’ın Dolmabahçe’deki mutabakatı kabul etmeyip ‘Çözüm Sürecini buzdolabına kaldırdım” dediği açıklamalarından sonra 2014 yılında MGK’deki ‘Çökertme Planı’ açığa çıktı. Çözüm Süreci de o süreçte bitti. 6-8 Ekim olayları Çözüm Süreci’nin gidişatını etkilemedi. Çökertme Planı’nda belli ki bunun da kararı verilmiş, yalnızca zamana yayılmış bir şey.

Resim Ekleme

Benim yorumum, olaylarda göründüğünün dışında iktidar içindeki klikler, örgütler ya da paraleller diyebileceğimiz başka güçlerin etkisinin olduğu yönünde. O dönemde devlet içindeki güçler çok tartışılıyordu ki zaten sonrasında 15 Temmuz yaşandı. Bütün bunları bağlantılı düşünmek lazım. Erdoğan çözüm sürecini bitirdikten sonra 6-8 Ekim olaylarına değinmeye başladı. O da bu süreci tamamen siyasi bir argüman olarak kullanıyor. Bizim yaşanan olaylarda hiçbir suçumuz, katkımız yok. Bunu en iyi onlar bilirler.

'HDP NE YAPTIĞINI HALKA DA MAHKEMELERE DE ANLATTI'

Milletvekilleri hakkında fezleke hazırlanacağı gündeme geldi. Sizin buna ilişkin değerlendirmeniz nedir?


Bu da daha önce belirttiğim gibi sistematik saldırıların devamı. Geçmişte de dokunulmazlıkları kaldırdılar. Bu süreçle ilgili HDP her zaman ne yaptığını halka da mahkemelere de anlattı. Söylediklerinin yaptıklarının arkasında durdu. Bundan sonra da biz aynı şekilde direnmeye gerçekleri söylemeye devam edeceğiz.

https://ilerihaber.org/icerik/meral-danis-bestas-birinci-parti-ucuncu-partiyi-siyaset-disina-itmeye-calisiyor-117759.html
Bu ileti en son melnur tarafından 28.09.2020- 09:22 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.194
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 05.10.2020- 10:12


Sorun sadece ''birinci partinin üçüncü partiyi siyaset dışına itmeye'' çalışması değil; birinci partinin amacı doğrudan böyle bir şey değil. Birinci partinin amacı yapılacak ilk seçimde kaybetmemek ve iktidardan olmamak için muhalefet güçlerinin birliğini önlemek, İstanbul'da olduğu gibi bir seçim sonucunun önüne geçmek. Bunun en kolay yolu HDP'yi ötekileştirmek, şeytanlaştırmak. Bu yüzden HDP üzerindeki baskıların temelinde hukuki değil siyasi kaygılar olduğu rahatlıkla ileri sürülebilir.

Söylüyoruz, söyleniyor ama siyasi iktidar da bildiğinden hiç şaşmıyor. Biliyor ki, ne yaparsa yapsın kendisini destekleyecek milyonlar var. Vatan, millet, sakarya hamaseti her koşulda işe yarıyor ve HDP özelinde Kürtler konusunda yaratılan bu fırtına kendi yandaşlarının şoven-milliyetçi duygularını okşuyor. Peki kendilerini milliyetçi olarak tanımlayanların bu konularda pompalanan hamasetin dışına taşacak bir düşünceleri yok mu? Onlar da HDP'nin PKK'nin dolaysız bir devamı olduğunu mu düşünüyorlar? HDP'ye oy vermiş 6 milyon yurttaşımızın kayyumlar yoluyla cezalandırılmasını normal mi karşılıyorlar? Örnekse Demirtaş neden içeride? Ahmet Türk ve benzerleri ayrı bir devlet kurmak amacıyla gerçekten şiddetten yana bir siyaseti mi savunuyorlar?

***

Solpaylaşım önceli Yazıyaz forumu özlemiyorum, ama iyi bir yanı bu konuları bir ölçüde de olsa konuşabilme olanağımızın olmasıydı. Kendilerini milliyetçi olarak tanımlayan arkadaşlarımızın -üsluba da özen göstererek- bu konulardaki samimi düşüncelerini öğrenmek gerçekten değerli ve yararlı olabilirdi. HDP'nin Türkiye'de bölücülüğü kaşıdığı ileri sürülecekse ve karşıtlık buna bağlanacaksa , bence HDP'ye yönelik bu tür baskı ve saldırılar Kürt yurttaşlarımızı daha çok yaralıyor ve duygusal bir bölünmeye yol açıyor. Bu baskılara karşı çıkılmadıkça da siyasi otorite çok daha fazla otoriter bir tavır sergiliyor ve baskılar konusunda dur durak bilmiyor. Ülkeye zarar veriyor ve insanlarımız arasına duvarlar örerek gerçek bir barış ikliminin oluşmasının önüne geçiyor. Bence gerçek bir milliyetçi davranış böyle bir şey olmasa gerek.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Soma ve Ermenek’te birinci parti AKP! dayanışma 1 3663 08.06.2015- 16:42
Konu Klasör Partiyi sol bir çizgiye getirmek temel amacımız umut 5 3782 09.08.2015- 18:14
Konu Klasör ''Üçüncü yol'' konusu devletçi sol eleştirisi... melnur 0 266 09.04.2021- 08:52
Konu Klasör TKP Parti Tarihi / 100. Yaşında Devrimin Peşindeki Parti umut 14 11412 23.02.2021- 03:48
Konu Klasör HDP’den ‘üçüncü yol’ açıklaması: Esas mesele 24 Haziran’da ne yapacağımız… melnur 2 1326 25.06.2019- 20:49
Etiketler   Meral,   Danış,   Beştaş:,   Birinci,   parti,   üçüncü,   partiyi,   siyaset,   dışına,   itmeye,   çalışıyor
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS