SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Bilgen: HDP tersine Türkiyelileşme yaşıyor           (gösterim sayısı: 56)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.373
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

25 kere teşekkür etti.
32 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 13.10.2020- 09:32


Bilgen: HDP tersine Türkiyelileşme yaşıyor

Kayyum tarafından gasp edilen Kars Belediyesi’nin HDP’li eski Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Resim Ekleme

Bilgen, sosyal medya hesabından “HDP tersine Türkiyelileşme yaşıyor” başlıklı açıklamasında, partisine dönük değerlendirmelerde bulundu.

İSTENEN DÜZEYDE MESAFE ALINAMADI

HDP’nin kurulurken planlanan Türkiyelileşme ve Kürtler dışındaki diğer toplumlar ile empati ve ortak mücadele siyasetinin yeterince ileriye götürülemediğini söyleyen Bilgen, “HDP kurulurken planlanan Türkiyelileşme ile Türkiye toplumunun Kürtler dışındaki farklı mağduriyet sahibi kesimleriyle empati yapılması ve ortak mücadele yürütülmesi hedefleniyordu. Bu konuda başlangıç düzeyinde bir adım atılmış olsa da, istenen düzeyde mesafe alınmaması yeniden masaya yatırılmalıdır. Siyasi partilerde genişleme sorunları söylem, dil, algı, iletişim kaynaklı olabileceği gibi yapısal, örgütsel, çalışma tarzından kaynaklı da olabilir." şeklinde konuştu.

‘HİÇBİR PARTİ HDP İLE İTTİFAK YAPMAYI GÖZE ALAMAMAKTADIR’

Bilgen, HDP’nin kendisinin ve ülkenin geleceğini ittifak stratejilerine endekslediğini belirterek, "Bugün itibariyle HDP, kendi geleceği ve ülkenin geleceğini ittifak stratejilerine endekslenmiş görünmekle birlikte, hiçbir parti kendisiyle açık ittifak yapmayı göze alamamaktadır. Bunun tek sebebi Cumhurbaşkanı’nın kurduğu dil ise, bu değişmeden denklemde hiç kimsenin pozisyonu değişmeyecektir. Peki bu durumda HDP neye odaklanmalı yani nereden tartışmaya başlamalı?" dedi.

HDP ÇÖZÜM SÜRECİNDEKİ GENİŞLEMEYİ KALICI SANDI

Açıklamasında partisinin karşılaştığı engellere karşı çözüm yollarını tartışan Bilgen, “Öncelikle ifade etmeliyiz ki, dönemsel koşulların değişimi siyasette hem dil, hem yapısal dönüşümü gerektirir. HDP, çözüm sürecindeki genişlemeyi kalıcı sanmış ve kişisel başarı öyküsü olarak yorumlamayı tercih etmiştir” diyen Bilgen, siyasette tartışmanın sağlıklı yönetilmesi ve toplumsal katılımla gerçekleşmesi halinde yenilenmeyi getireceğini ifade etti. Tartışmayı ertelemenin dinamizmi bitireceğini de belirten Bilgen şunları söyledi:

Kamuoyundaki yaygın kanaatin aksine HDP’nin genişleme sorunları Kandil, İmralı ya da geçmişte sanıldığı gibi cezaevlerinden müdahaleden çok, kendi yönetiliş biçiminden kaynaklanmaktadır.

HDP’ye yönelik baskı ve tutuklamalar partinin kendisini masaya yatırmasını zorlaştırıyor. Açık toplumsal tartışmalar yapamadığı için içe kapanıyor, tabandan gelen talep ve eleştiriler dikkate alınmadığı gerekçesiyle özeleştiriler anlamsızlaşıyor.

Toplumsal sahiplenme zayıfladıkça söylemde hamasete yönelim gelişiyor ve parti dilinde sloganik tutuma sığınma arttıkça partiyi kriminalize etme girişimlerine zemin oluşuyor. Bu da yeni baskıları getiriyor.

‘SİYASET BOŞLUK AFFETMEZ’

HDP ile çatışmalı süreç arasındaki ilişkinin yanlış tartışıldığına da dikkat çeken Bilgen, “HDP’nin önünde çatışmalı sürecin bitmesini beklemek dışında gerçekçi tek seçenek vardır” diyerek şunları ifade etti:

Kendine dönmek, kendi sorunlarını çözecek değişime yönelmek ve kendini yeniden inşa etmek, rutine binmiş siyaset yapma tarzını terketmek, ezber bozacak, ön yargıları boşa çıkaracak arayışların içine girmektir. Baştaki soruna yeniden dönelim.

HDP Kürtlerin bir kısmı ile birlikte Türk kamuoyuna güven verecek adımları atmayı başardığında bunu engellemeye kimin gücü yetebilir? Sorun gerçekten vesayet ve müdahale sorunu ise, bunu aşabilmenin tek yolu kendi yetkinliğini artırıp rüştünü ispat etmektir.

Siyaset boşluk affetmez. Sorunlarıyla yüzleşip çözecek kapasiteyi sergileyemeyen organizmalara müdahale kaçınılmaz hale gelir. Hem müdahaleden şikayet edip hem Kandil ve İmralı için pozisyon belirlemeye kalkmak, kendi pozisyonunun gereğini yapamamakla ilgili bir handikaptır.

‘HDP’NİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK HANDİKAP, AYNI ZAMANDA TARİHİ FIRSATTIR’

Bilgen, HDP’nin kendi pozisyonunu kişisel kapris ve hesaplarla sabote edilmeyecek netlikte tarif etmesi halinde Türkiye siyasetindeki anahtar rolü hem iktidarla hem muhalefetle ilişkilerini yeniden şekillendireceğini vurgulayarak, "HDP’nin önündeki büyük handikap aynı zamanda tarihi fırsattır. HDP kendi organları ve tabanı ile birlikte yönetildiğinde müdahale tartışmaları en aza inecek, aksi taktirde bunu başaramamanın faturası müdahale mazeretinin arkasına sığınma alışkanlığına kesilmeye devam edecektir. Sadece son 2 kongre süreci ve aday belirleme süreçlerine kimin, neden, hangi dayatmalarla müdahale ettiğine bakılırsa sorunun tam da benim “tersine Türkiyelileşme” diye tarif ettiğim kişisel hesaplarla bir siyasi mücadeleyi kontrol altında tutma eğiliminden kaynaklandığı görülür. Kişisel yeteneklerin bir hegemonya kurma çabasına alet edilmesi, Türkiye siyasetindeki hastalıklı davranışlara zemin oluşturmaktadır" şeklinde konuştu.

https://ilerihaber.org/icerik/bilgen-hdp-tersine-turkiyelilesme-yasiyor-118226.htmlCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.373
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

32 kere teşekkür edildi.
25 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 13.10.2020- 09:48


"Ayhan Bilgen'in tavrı alkışlanacaktır"

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Habertürk’te katıldığı canlı yayında “Ayhan Bilgen’in bu tavrı çok cesur. Halk tarafından alkışlanacaktır” dedi
Resim Ekleme
 
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Habertürk’te katıldığı canlı yayında “Ayhan Bilgen’in bu tavrı çok cesur. Halk tarafından alkışlanacaktır” dedi

Perinçek, “Bu tavır, çoğunlukta olan tavır. Bizim Kürtlerimiz içerisinde de alkışlanacaktır. Bu bir çığır açıyor” dedi.

Perinçek, “Şimdiye kadar seslendirilemedi korkulardan dolayı. Ayhan Bilgen’in çatır çatır ortaya koyması cesur bir adımdır” diye konuştu.

İşte o video:
https://odatv4.com/ayhan-bilgenin-tavri-alkislanacaktir-13102023.html
Bu ileti en son melnur tarafından 13.10.2020- 09:51 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.373
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

32 kere teşekkür edildi.
25 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 14.10.2020- 10:26


Siyasi iktidarın tüm devlet olanaklarıyla HDP'nin üzerine yürüdüğü, her türlü baskı ve zulüm uyguladığı koşullarda HDP'nin özellikle Türkiyelileşme konusunda sorunsuz bir şekilde yol alması hiç kolay değil. Daha önce de söylemeye çalışmıştım, PKK ve özellikle Öcalan'ın HDP üzerinde bir etkisinin bulunmadığını iddia edebilmek işin doğasına aykırı. Kürt hareketi, Kürt ulusalcılığı belli bir aşamaya gelmişse ve kendi kitlesini yaratmışsa bunun öncülüğünü Öcalan ve PKK yapmıştır. Benzer koşullara sahip ülkelerde silahlı örgüt legal alandaki örgüt ya da partinin emrindedir. Türkiye'de bu süreç tersine özellik göstermektedir ve bu yüzden Demirtaş'ın Türkiyelileşme perspektifinin partiye sorunsuz bir şekilde hakim olacağı ve bu yolda sorunsuz bir şekilde yol alınacağı beklentisi fazla ütopik bir yaklaşımdır. Ayhan Bilgen'in saptaması doğru bile olsa, bu durum bu koşullarda mı dillendirilir, pek emin değilim.

''Ters Türkiyelileşme'' sözü bana çok doğru bir tanım gelmiyor. Tam tersine HDP'nin içinde çok önemli bir kesimin Türkiyelileşme konusunda samimi düşünce ve çabalar içinde olduğuna inanıyor ve dahası inanmak istiyorum. Ne var ki, hem Öcalan'ın ve hem de PKK'nin etkisini de partide yadsımak pek mümkün değil. Türkiyelileşme konusu zaman içinde çeşitli etkenlerin de işin içine katılmasıyla çözülmesi gereken bir konuydu. Süreç bu konuda hızlı ilerlemedi. Partide Türkiyelileşme konusunun önemli bir karşılığı olduğuna inansam da bu konuda Demirtaş'ın sanki yalnız bırakıldığı ve çok güçlü bir destekten yoksun bırakıldığı gibi bir algıya da sahibim. Yani, bunun nedenini de karşıt düşüncede olanların hareketin silahlı kanadından olmasına bağlıyorum. Kısaca Bilgen'in söylediklerini içinde doğrular barındıran bir yanlış söylem olarak görüyorum. Bence zamanı değildi.

HDP'nin daha normal koşullarda bu konuyu masaya yatırması gerekiyor.   Seçimlerde kazandığı 65 belediyenin hemen hemen tamamına kayyum atanma noktasına gelinmiş ve hala toplumdan gereken itiraz yükselmemiş ve gereken destek gelmemişse, bunun nedenini öncelikle içeride aramak gerek. Toplumda HDP'nin PKK'nin bir uzantısı olduğu hakim olduğu algısı var olduğu sürece bu algının kaynağı dışarıda değil, parti içindedir. Evet, belki zamanı değil ama bu konuların Kürt hareketi tarafından masaya yatırılması ve bir an önce toplumdaki bu algının önüne geçilmesi gerekiyor, gibi geliyor bana...Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Mersin’e mi tersine mi?-Metin Çulhaoğlu denizcan 0 1170 03.10.2015- 19:28
Konu Klasör HDP’li Ayhan Bilgen: Parti’nin yapısal sorunları var... melnur 1 275 11.05.2020- 15:25
Konu Klasör TÖB-DER 49 yaşında melnur 1 152 05.09.2020- 05:16
Konu Klasör Küba Devrimi 57 yaşında solcu 2 3363 02.01.2020- 07:38
Konu Klasör 'Aydınlanma nedir?' 233 Yaşında! melnur 14 6020 01.03.2020- 07:46
Etiketler   Bilgen:,   HDP,   tersine,   Türkiyelileşme,   yaşıyor
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS