SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Boyun Devrile 2020...           (gösterim sayısı: 168)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.799
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

33 kere teşekkür etti.
40 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 01.01.2021- 11:08


Başlığın adını instegram'da görmüştüm, Karadeniz'de kullanılan bir deyim sanıyorum, okuduğumda hem gülümsemiş ve hem de geride bıraktığımız yılı doğru yakalamış diye düşünmüştüm, o kadar kötü yani... Kötü belki sıradan bir sözcük, daha ağırını kullanmak gerek, 2020'nin hem ülkemizde ve hem de dünyada insanlığa dayattıklarını düşününce belki de en güzeli bu, Boyun Devrile 2020!

Geçip gitti.

2021'in ilk günü. Dün izleyememiştim, bugün sabah programında dikkat ettim, salgının başlangıcı olan Çin'in Vuhan kentinde insanlar meydanları doldurmuşlar yeni yıl kutlaması yapıyorlar. Şaşkınlık verici değil mi? Salgının başladığı bölge/ülke hem çeşit çeşit aşı bulmuş ve hem de salgınla mücadelede Avrupa ve Amerika'yla karşılaştırılamayacak şekilde yol almış. Mesafe hak getire; insanlar maskelerini takmışlar omuz omuza yeni yıl kutlaması yapıyorlar. Biz sanki coronaya karşı mücadelede işin başlarındaymışız gibi evimizde hapisiz. Bu salgın illetiyle gerçekten mücadele ediyor muyuz, o da ayrı! Bir araya gelmeyin, bir evde toplanmayın diyorlar, istihbarat alırsak hakim, savcı kararı dinlemeyiz gereğini yaparız diyorlar. Doğrudur, uzunca bir zamandır hakim savcı kararını uygulamayız, göndermesiyle anayasa dışı bir ülke olduğumuz gerçeği var. Bu gerçekle yaşamaya çalışıyoruz.

Salgın 2020'ye damgasını vurdu. İnsanlar ölüyor, kapitalizm çaresiz. Bizde durum biraz farklı. Kapitalizmin ürettiği salgın konusunda Türkiye kapitalizmi daha da çaresiz. Ekonomi dibe vurmuş, 14-21 günlük tam kapama yapsalar bir dert, yapmasalar bir başka dert. Siyasal iktidarın öteden beri ve hemen her konudaki donanımsızlığı bu konuda da geçerli. Bir yandan yandaşlara akıtılan milyarlar, öte yandan emekçi kesime yönelik her türlü acımasızlık. Tek adam sisteminin şatafatlı bir yaşam tarzı bir yanda, öbür tarafta emekçilere reva görülen yoksulluk ve yoksunluğun en dibi... Salgının 2020 ile geride kaldığını/kalacağını   söylemek de zor. Aşının yetersiz miktarda da olsa ülkeye geldiği gerçeği bir dizi bilinmezi de beraberinde getiriyor. Kim, nasıl, nerede, sorularının yanıtları konusunda haklı bir güvensizliğimiz var. Üç beş maskeyi halkına dağıtamayan bir beceriksizlik bütün bir toplumu nasıl aşıyla ve bunu tamamlayacak bir dizi önlemle buluşturabilecek?

Salgın bir acı gerçeği de ortaya çıkardı; ülkenin nasıl olur da yıllardır, tam yirmi yıla yakın bir zamandır bu kadar ehliyetsiz ellerde yönetiliyor olması ve hala küçük ortakla birlikte halk desteğinin yüzde kırkların altına bile düşmemesi...Tekrarlayacaksak, 2020 bu açıdan da yani ehliyetsizliğin en görünür hale geldiği bir yıl da oldu, denilebilir. Salgının ortaya çıktığı Mart ayından itibaren Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamalar ve gerçekleştirdiği uygulamalar bu acı gerçekliğin en yalın bir şekilde bir kez daha ve daha da somut olarak belirginlik kazandığı bir yıl oldu.

İyi şeyler de oldu kuşkusuz. En önemlisi 2019 yılındaki Belediye seçimleri... İstanbul ve Ankara olmak üzere hemen hemen bütün büyükşehir belediyelerinin AKP'nin elinden söküp alınması Türkiye halkı için iyi ve umut verici bir gelişmeydi. AKP'nin yenilebileceği ve dahası sandıkta yenilebileceği ve iktidardan uzaklaştırılabileceği güvenini insanlara kazandırdı. Bu güven duygusu 2020'de artarak devam etti. Kuşkusuz sürdürülmesi gereken bir gelişmeydi bu. Ve sadece düzen muhalefetine bırakılamayacak kadar da önemliydi.

Türkiye okuması yaparken bu gelişmenin otomatik bir şekilde ve ilk seçimde AKP'nin iktidardan uzaklaşacağı/uzaklaştırılacağı anlamında yorumlara yol açmamalı diye düşünüyorum. AKP ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öznel durumu bu tür yorumları daha baştan boşa düşürmelidir. AKP'nin sıradan bir burjuva partisi olmadığı hep söylenegelmişti ama bu yorum bile bence eksikli bir yorumdur. Erdoğan yönetimindeki AKP, iktidarı bırakmamak için hemen her yolu deneyecektir ve kendini buna mecbur hissetmektedir. Çünkü mecburdur. İktidardan uzaklaştırılmış bir AKP'nin hemen her uygulamasına baskıdan sıyrılmış bir hukuk anlayışının hesap sorabileceği ihtimali vardır ve bu ihtimal de sonuçları bakımından bu oligarşik yapı için korkutucudur. Tersi ise, yani ilk seçimde bu ucube sisteminin halktan bir kez daha meşruluk kazanma durumu ise en başta sosyalistler olmak üzere tüm halk sınıfları açısından korkutucu olacaktır. Ve defalarca yinelediğimiz gibi siyasi mücadelesinde bu gerçeği en başa yazmayanlar için Türkiye nesnelliğine uygun bir mücadele hattı ördükleri iddiasında bulunulamaz. Türkiye sosyalizmi bu somut gerçeği dışlayarak bir yere varamaz.

2021'in ilk gününde bu gerçekliği görmeden ve bu gerçekliğe uygun bir pozisyon almadan ve siyasal mücadele hattı örülmeden korkarım 2021 için de Boyun Devrile 2021 demek zorunda kalmayız. Daha umutlu ve daha güzel bir dünya ve Türkiye dileklerimle tüm dostların yeni yılını kutlar, sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.Teşekkür edenler:   Proleter_Devrimci [06.01.2021- 23:36],

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Boyun eğmeyenlerin sesi çıktı: Boyun Eğme! solcu 47 17911 11.03.2017- 19:07
Konu Klasör 2020'ye umutla... melnur 1 764 02.01.2020- 11:08
Konu Klasör 2020 başında Türkiye’de sol... melnur 1 600 16.03.2020- 05:11
Konu Klasör TKP'den üç ilde büyük buluşma çağrısı: 2020'yi kazanmak için... melnur 6 1053 05.01.2020- 08:35
Konu Klasör "Biz Cumhuriyet'iz, boyun eğmeyiz" umut 1 3309 28.11.2015- 14:23
Etiketler   Boyun,   Devrile,   2020.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS