SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Perseverans Mars yüzeyine indi.           (gösterim sayısı: 206)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.858
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

33 kere teşekkür etti.
42 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 19.02.2021- 01:50


Dünyanın gözü burada

NASA tarafından Mars'ta yaşamın izlerini aramak üzere gönderilen Perseverance yani "Azim" uzay aracı, Mars yüzeyine iniş yaptı...


Resim Ekleme
 
NASA tarafından Mars'ta yaşamın izlerini aramak üzere gönderilen Perseverance yani "Azim" uzay aracı, Mars yüzeyine iniş yaptı.

İniş, canlı yayın yapılarak tüm Dünya'ya aktarıldı.

NASA Perseverance'ın Mars yüzeyinden çektiği ilk görüntüyü paylaştı. “Mars kaşifinden çok güçlü sinyal alıyoruz” açıklaması yapıldı.

Araç atmosferik karbondioksitten oksijen üretmeyi hedefliyor. Ayrıca Mars yüzeyinden toplayacağı numunelerle birlikte buzu suya dönüştürme ve yaşam izlerini arama açısından da deneyler gerçekleştirecek.

İşte ilk fotoğraf:

Resim Ekleme

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın “Perseverence" yani "Azim" adlı Mars kaşifinin bu gece Kızıl Gezegen'e indi. Saatte 20 bin kilometre hızla ilerleyen uzay aracı, doğrudan atmosfere girerek yüzeye ulaştı.

Uzay aracının içinde 10.9 milyon isim yer alıyor 2.5 milyonla en çok Türkler’in isimlerinin yer aldığı bir liste de götürülüyor. Aracın indiği kraterden alınan örnekler ise Burdur’daki Salda Gölü’nden alınan örneklerle kıyaslanacak.

Şubat ayında uzay projeleri adına birçok önemli haber peş peşe geldi. Türkiye’nin Milli Uzay Programı kamuoyuna duyurulurken, üç ayrı ülkenin Mars misyonları da son düzlüğe girdi. Özellikle NASA’nın Perseverance’ı (azim, sebat) kamuoyunda dikkat çekiyor.

PERSEVERANCE’IN ÖZELLİKLERİ NELER

Ortalama bir otomobil büyüklüğünde (3 metre boyunda, 2,7 metre genişliğinde, 2,2 metre yüksekliğinde) ve 1025 kilogram ağırlığında bir araç olan Perseverance “çok misyonlu radyoizitop termoelektrik jeneratör” adı verilen bir enerji kaynağı sayesinde hareket ediyor. Bu jeneratör plütonyumun radyoaktif bozunmasıyla ortaya çıkan ısı enerjisini elektriğe dönüştürerek uzay aracını hareket ettiriyor.

PERSEVERANCE NE YAPACAK

Perseverance’ın görevi, Mars’ta eğer varsa, geçmişte yaşamış mikroskobik canlıların izini sürmek. 1970’lerde gerçekleştirilen Viking misyonlarından bu yana doğrudan “biyolojik imza” arayan ilk NASA misyonu Perseverance olacak.

Perseverance Mars’ta bulunan Jezero Krateri’ni en az 1 Mars yılı boyunca (Dünya zamanıyla yaklaşık 687 gün) boyunca inceleyecek. Ardından 2030’lı yıllarda yeniden Dünya’ya dönecek. NASA Jezero Krateri’nden elde edilecek verilerin Burdur’da bulunan Salda Gölü’nden alınan örneklerle kıyaslanacağını, Salda’nın Mars’ı daha iyi anlamamızı sağlayacağını da duyurdu.

Kaya ve toprak parçalarını toplayarak Dünya’ya gönderilmek üzere tüplere doldurup Mars yüzeyine bırakacak olan uzay aracı, aynı zamanda Kızıl Gezegen’in jeolojik yapısını inceleyerek, gelecekte Mars’a inecek astronotların, atmosferdeki karbondioksitten oksijen üretip üretemeyeceklerini test edecek. Perseverance’ın hazırladığı tüpler ise NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından 2026’da Mars’a gönderilmesi planlanan daha küçük bir araç tarafından buradan alınacak ve Dünya’ya getirilecek.

https://odatv4.com/dunyanin-gozu-burada-18022120.htmlCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.858
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

42 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 20.02.2021- 05:06


Mars'a olan ilgimiz bitmiyor, bitmeyecek. Bu ilgi büyük ölçüde güneş sistemimizin gezegen yapısından da kaynaklanıyor. Dünya'nın güneşle arasındaki iç gezegenlerden Merkür ve Venüs'ün yapısı hiçbir dönemde insan hayallerinin odağı haline gelemeyecek kadar kavurucu bir sıcaklıkta. Dış gezegenler olarak tanımladıklarımız hem çok uzak ve hem de gaz kütleli gök cisimleri. Kala kala bir Mars kalıyor, hem ''yakın'', hem tarihsel süreçte insanın dünya dışı hayallerinin merkezi haline de gelebilmiş. Hem sonra dünyaya benziyor, benzetmeye çalışıyoruz Büyük olasılıkla canlılık yoktur, belki derinliklerinde mikro düzeyde de olsa belki.- öyle umuyoruz. Canlılığın bir zamanlar orada da ortaya çıkmış olabileceğine ilişkin görüşler var. Sonra bir yığın nedenlerle ortadan kalktığına ilişkin bir inanç. Bilmiyoruz, araştırmaya, öğrenmeye çalışıyoruz. Belki de bu olağanüstü evrende dünyadan başka bir yerde canlılığın da olduğuna veya bir zamanlar ortaya çıktığına ilişkin bir kanıt arayışı içindeyiz. Yaşadığımız bu büyük yalnızlıktan kurtulma arayışı belki...

Mars demişken...

Güneş yakıtını bitiriyor, bitirecek. yaklaşık 4.5 milyar yıldır çevresine ışık ve ısı vererek canlılıın ortaya çıkmasına ve gelişmesine yol açıyor. Ama bu sürecin de bir sonu var. Güneşimiz yaklaşık 4.5 mlyar yıl sonra sönecek ve bir ''beyaz cüce'' olacak, hidrojen helyum çevriminin sonlanmasıyla önce kahverengi bir dev'e dönüşecek. Merkür'ü, Venüs'ü yutacak. Dünyayı da kavuracak, yaşanmaz hale getirecek. Bir anlamda kıyamet.. Mars'a etkisi daha sıcak bir gezegene yol açması olacak. Dünyadan sonra Mars insanın ikinci bir yuvası olabilir mi? Ya da canlılığın önce Mars'ta başladığını ileri sürenler de var. Öyleyse Mars'a dönüş ana kucağına dönüş de sayılabilir!. Belki o zamana kadar insan Marks'ı kendisine hazırlayacaktır, olmuyorsa, olamıyorsa ve o zamana kadar insan kendi kendini ortadan kaldırmamışsa, yani dünyada daha yaşanabilir bir dünya sistemi kuramamışsa, elbette dünyadaki varlığımızın da bir sonu bir sınırı var. Ya da tıpkı 65 milyon yıl önceki gibi, dinozorların sonunu getiren bir göktaşının dünyaya çarpması önlenemezse ve Mars da ikinci bir yuva olmayacaksa...

Dünya yaşanmaz hale gelmeden güneş sisteminin dışına zorunlu ve geri dönülmeyecek yolculuklar yapılmak zorunda kalınacaktır. Dönmemek üzere gideceğiz. Mars bu sürecin bir manivelası olarak da kullanılabilir...

Ama işte, öncelikle ülkemizi ve dünyamızı daha yaşanabilir kılmanın yolları aranmalı.
Siyaset bunun aracı...
Bilimsel sosyalizm bunun çaresi...
Rosa Lüksemburg, o güzel insan, o büyük devrimci yıllar önce ne güzel söylemiş:
''Ya sosyalizm, ya barbarlık''Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Mars’ta Koloni Projesi: Mars One sirius 2 4081 17.10.2014- 23:40
Konu Klasör Mars'ta hayat var mı? sirius 4 3267 28.10.2019- 14:51
Konu Klasör Mars'a yolculuk melnur 5 3871 25.04.2018- 07:48
Konu Klasör Bu da Mars fetvası umut 2 2372 21.02.2014- 14:41
Konu Klasör Mars'ta insan kolonisi kurulacak ilkay 4 3641 28.11.2018- 02:38
Etiketler   Perseverans,   Mars,   yüzeyine,   indi.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS