SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Gergerlioğlu gözaltına alındı.           (gösterim sayısı: 73)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.799
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

33 kere teşekkür etti.
40 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 03.04.2021- 10:18


Gergerlioğlu dün akşam evine gelen polisler tarafından gözaltına alındı. Görüntüleri izlemişsinizdir. Ne kadar rahatsız edici. Ama en kötüsü, en incitici ve yaralayıcı olanı, kaç yaşında olduğunu bilmediğim oğlunun attığı tweetler. ''Babamı götürüyorlar'' diyor, ''ayakkabısını bile giymesine müsaade etmiyorlar''...

Şu son birkaç gün içinde gerçekleşen olayları alt alta, üst üste koyun, ülkede yaşananın fotoğrafı ortaya çıkacaktır. Beceriksizliğin, hiçbir sorunu çözememenin ve içi boş saplantıların ülkeyi getirdiği nokta tek adam diktatörlüğü denilen rejimin çocuklarımıza, insanlarımıza dayattığı şiddettir. En küçük eleştiriye, protesto gösterilerine dayanamıyorlar. Yüzlerine ayna tutulmasını istemiyorlar. Şiddetin bu kadar orantısız olmasının nedeni bu. Gergerlioğlu'na yöneltilen şiddetin nedeni de bu. Tıpkı Boğaziçi protestolarında o genç kızımızın boğazına çöken kendini bilmez, yönünü kaybetmiş şiddet gibi..

Evet, ne hale geldik.
Ve nereye gidiyoruz böyle?

Gergerlioğlu aslında HDP'nin muhafazakar kanadından bir isim. Piyango ona vurmuş bu kez, beş yıl önce atılmış bir tweeti, alıp yayınladığı (retweet deniliyor sanırım) için ceza alması, tıpkı Berberoğlu olayında olduğu gibi anlamsız bir biçimde vekilliğinin düşürülmesi, ve tam on gün sonra, kurallara uyuluyormuş gibi, bir Cuma akşamı, paldır küldür gözaltına alınması, alınırken karşılaştığı uygulama artık bir rutine dönüştürülmüş durumda. Herkes gözaltına alınabilir. Herkese bir gerekçe bulunarak şiddet, baskı uygulanabilir. İşler kötüleştikçe, ekonomi, pandemi, dolar, döviz derken, eleştiri ve protestoların dozu arttıkça baskı, şiddet ve gözaltı da artarak sürecektir. Bizatihi AKP MHP ittifakıdır bu sürecin yürütücüsü ve sorumlusu... Altını tekrar tekrar çizelim, AKP MHP ittifakı, tek adam diktatörlüğü, saray rejimi...

Tam da böyle bir süreçte rahatsız edici bir süreç de işletime sokuldu. Ya da bana öyle geliyor, bilmiyorum. Bir yerlerden düğmeye basıldı sanki, ''tam sırası siz yaşanan sürece sınıfsal referanslar ekleyerek sermaye sınıfı üzerinde yoğunlaşın'' denildi. Böyle bir söylem, hiç beklenilmedik bir yerden sürekli pompalanmaya başlandı. Hani neredeyse ''saray rejimi değil, onların hiçbir kusur ve kabahatleri yok, kapitalizm tükendikçe baskı ve şiddeti arttırıyor'' diyecekler. Belki de diyorlardır, o tür yazıları gerçekten de sonuna kadar okuyamıyorum.

O görüntü gözümün önünden gitmiyor. Bir yerde bulursam buraya asacağım. Bir polisin eli 17-18 yaşlarında   protesto hakkını kullanan kızımızın boğazına sarılmış, sıkıyor. O polis değil, o emri veren polis şefi değil, insanımızı o hale getiren siyasi anlayış değil, hepsinin üzerinde saray rejimi değil...-sermaye sınıfı!

Ümraniye'de bulunan birkaç el bombasından sonra Ergenekon operasyonları başlatılmış ve sağlı sollu liberallerin büyük desteğiyle de genişletilmişti. Solun bir bölümü ikin ''yesinler birbirini'' modundaydı. Nasıl olsa ''hepsi bir''di. Söylendiğine göre devlet bağırsaklarını temizliyor, saha temizliği yapıyordu. O dönem bu yaklaşıma karşı çıkanlar ve haklı olarak AKP cemaat ortaklığı yerleşmeyi hedeflediği yerlerde boşaltma yapıyor diyebilenlerin şimdi benzer şekilde ''hepsi bir'' noktasına gelmeleri gerçekten anlaşılmaz. Tamam bu süreçte partiyi büyütmek, sosyalizme alan açmak hedefleniyor da, bu siyasetin o siyaset olduğunu nasıl ileri sürebiliyorsunuz? Bu siyasetle üç beş kişi kazanılacaksa, beş on kişi de yitirilecektir. Dahası bu siyasetin tıpkı İstanbul Belediye seçimlerinde görüldüğü gibi saray rejiminin değirmenine su taşımak anlamına geldiği apaçık bir gerçek değil mi?

Boğaziçi protestolarındaki zorbalık da, Gergerlioğlu'na yapılan muamelenin de, ekonomiyi bu kadar kötüleştiren iradenin ve pandemi sürecinde yaşanan beceriksizliğin de adı saray rejimidir. Tek adam diktatörlüğüdür. Sınıfsal referanslı çözümlemeler eğer bu yalın gerçeği zayıflatıyor, dahası ortadan kaldırıyor ve saray rejimine karşı somut bir pozisyon almayı içermiyorsa kendiliğinden şey olarak kalacak ve hiçbir anlamı da olmayacaktır. Dahası ülkeye ve sola da bir yararı olmayacaktır. Ama zararı?

Umarım   olmaz!

Umarım.
Bu ileti en son melnur tarafından 03.04.2021- 10:24 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Gergerlioğlu konusu tekil bir örnek değil. melnur 1 118 21.03.2021- 08:56
Konu Klasör Gazeteciler Yıldız ve Dükel gözaltında... melnur 2 509 12.06.2020- 06:35
Konu Klasör DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu gözaltına alındı. melnur 2 540 01.05.2020- 13:45
Konu Klasör HDP'ye yönelik operasyon: Çok sayıda isim gözaltına alındı... melnur 9 630 02.10.2020- 15:15
Etiketler   Gergerlioğlu,   gözaltına,   alındı.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS