SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'den 1 Mayıs programı açıklaması...           (gösterim sayısı: 248)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.029
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

33 kere teşekkür etti.
44 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 22.04.2021- 08:12


DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'den 1 Mayıs programı açıklaması

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, 1 Mayıs programını açıkladı. Açıklamada, iktidara "Akıl dışı, bilim dışı ve hukuk dışı engellemelere kalkışmayın" çağrısı yapıldı.

Resim Ekleme

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) "Umut Yan Yana" sloganıyla 1 Mayıs programını açıkladı.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında, dört kuruluş adına yapılan ortak açıklamayı DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu okudu.

"Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için "Her gün 1 Mayıs" diyecek ve 1 Mayıs haftası boyunca taleplerimizi ifade edeceğiz. Her yer 1 Mayıs diyecek, mümkün olduğunca yaygın bir biçimde işyerlerinin önlerinde ve meydanlarda olacağız" denilen açıklamada, anma ve kutlama programları şöyle açıklandı:

"30 Nisan'da İstanbul Taksim'deki Kazancı Yokuşu'nda her sene gerçekleştirdiğimiz anma etkinliğinde buluşacak. 1 Mayıs 1977 katliamında yitirdiğimiz canları anacak, tüm anma programlarımızı pandemi koşullarına uygun biçimde planlayacağız. Aynı gün ülkenin dört bir yanında -yine pandemi koşulları da dikkate alınacak- en yaygın biçimde işyerlerinde 1 Mayıs kutlamalarını ve alanlarda basın açıklamalarımızı gerçekleştireceğiz. 1 Mayıs günü de çalışmakta olan emekçileri işyerlerinde, çalışmayan milyonları da evlerinde, balkonlarında, sokaklarında, sosyal medyada 1 Mayıs coşkusunu büyütmeye çağıracağız."

'1 MAYIS ENGELLENEMEZ'

Açıklamada AKP iktidarına 1 Mayıs'ı engellemeyin çağrısı yapılırken şu ifadelere yer verdi:

"Akıl dışı, bilim dışı ve hukuk dışı engellemelere kalkışmayın. 1 Mayıs engellenemez! Çalışırken bulaşmayan ama 1 Mayıs kutlarken bulaşan bir virüs tespit edilememiştir. Aklı başında herkesin teslim edeceği gibi çalıştığımız her gün ve çalıştığımız her yerde 1 Mayıs'ı da kutlayabiliriz ve kutlayacağız. 1 Mayıs afişlerimizi, pankartlarımızı binalarımıza, işyerlerimize, evlerimize, sokaklara, meydanlara asmaktan, taleplerimizi duyurmaktan da asla geri durmayacağız." denildi.

TALEPLER SIRALANDI


"1 Mayıs 2021 Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününde büyük kitlelerle merkezi biçimlerde olmasa da çok yaygın biçimde sağlıklı, güvenceli ve insanca yaşam umutlarımızı yan yana getireceğiz" vurgusu yapılan açıklamada, emekçilerin işyerleri ve alanlarda dile getireceği talepleri şöyle sıralandı:

"1.Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır!

2.Çalışırken hastalanan emekçiler için COVID-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin!

3.Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son!

4.İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere!

5.Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın!

6.İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.

7.Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak!

8.Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın.

9.Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!

10.İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın! "

https://ilerihaber.org/icerik/disk-kesk-tmmob-ve-ttbden-1-mayis-programi-aciklamasi-125400.htmlTeşekkür edenler:   Proleter_Devrimci [27.04.2021- 17:26],

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.029
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 26.04.2021- 19:39


İstanbul Valiliği'nde 1 Mayıs görüşmesi

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB temsilcileri İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin görüşme yaptı.

Resim Ekleme
DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu bugün İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile yapılan 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin görüşmenin ardından açıklamada bulundu.

Valilikte yaklaşık yarım saat süren görüşmeye DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, KESK MYK üyesi İlhan Yiğit, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TMMOB İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik katıldı.

Çerkezoğlu görüşmenin ardından valilik önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı'yla bütün Türkiye'deki bir Mayıs'larla ilgili bir görüşme gerçekleştirdik. Bugün de İstanbul Valisi’yle İstanbul'da yapacağımız bir Mayıs etkinlikleri konusunda bir görüşme gerçekleştirdik. 1 Mayıs etkinliklerimiz, kutlamalarımız zaten hafta başından itibaren başladı. Özellikle iş yerlerinde 1 Mayıs kutlamaları başladı.

İstanbul’da da 30 Nisan Cuma günü saat 11.00’da her yıl olduğu gibi Taksim’de Kazancı Yokuşu’nda olacağız. 1977 1 Mayıs’ında yitirdiğimiz arkadaşlarımızı anacağız. Arkasından da Şişhane ve Kadıköy’de anmalarımızı gerçekleştireceğiz. Yine bütün Türkiye’de bütün işyerlerinde ve alanlarda işyerlerinde kutlamalar devam edecek. İstanbul’daki kutlamayı DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak birlikte organize ediyoruz. 1 Mayıs günü de kurumlarımızın temsilcilerinin yer aldığı bir biçimde 1 Mayıs çelengimizi anıta bırakacağız ve bildirimizi okuyacağız. Pandemi koşullarına uygun olarak Taksim’de tek yürek olarak buluşacağız. Bu yılki sloganımız ‘Umut yan yana’.   Bu sloganla yaşadığımız pandemi sürecinin yarattığı ağır toplumsal tahribata karşı işçiler ve emekçiler olarak taleplerimizi dile getireceğiz. Ve umudu birlikte büyütme çağrısı yapacağız."


https://sol.org.tr/haber/istanbul-valiliginde-1-mayis-gorusmesi-30861
Bu ileti en son melnur tarafından 26.04.2021- 19:39 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Teşekkür edenler:   Proleter_Devrimci [27.04.2021- 17:26],

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.029
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 28.04.2021- 00:40


DİSK, KESK, TMMOB ve TTB '1 Mayıs' programını açıkladı

  DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 1 Mayıs için 'kitlesel eylemleri' 29 Nisan'da yapacaklarını duyurdu.

Resim Ekleme

1 Mayıs 2021 kutlama ve anmalarına ilişkin program DİSK, KESK, TMMOB ve TTB genel başkanlarının katılımıyla 21 Nisan 2021 Çarşamba günü duyurulmuştu.

Bu kapsamda işyerlerindeki 1 Mayıs etkinliklerinin 26 Nisan 2020 itibarı ile başladığı belirtildi.

"Her gün 1 Mayıs, her yer 1 Mayıs” sloganıyla gerçekleştirilecek kutlama ve anma programının detayları şu şekilde açıklandı:

-29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 11:00'de İstanbul Taksim Kazancı yokuşunda anma töreni düzenlenecektir. 1 Mayıs'ta yitirdiklerimiz için diğer anma törenleri saat 12:00'de Şişhane'de, 13:30'da Kadıköy'de gerçekleştirilecektir.  
 
-29 Nisan 2021 Perşembe günü Taksim'deki anma töreniyle eşzamanlı olarak Türkiye'nin dört bir yanında meydanlarda pandemi koşullarına uygun biçimde kitlesel basın açıklamaları ve işyerlerinde kutlamalar gerçekleştirilecektir.

-30 Nisan 2021 Cuma günü "tam kapatma” adı verilen "önlemlere” rağmen virüsle burun buruna çalışmaya zorlanan işçiler, işyerlerinde 1 Mayıs kutlamalarını sürdürecek ve pandemi önlemlerinde sınıf ayrımcılığını protesto edecektir.

Zorunlu iş kolları dışında işçilerin, emekçilerin büyük bir bölümünün çalışmadığı 1 Mayıs 2021 Cumartesi günü, zorunlu işkollarında çalışmakta olan emekçileri işyerlerinde, çalışmayan milyonları da evlerinde, balkonlarında, sokaklarında, sosyal medyada 1 Mayıs coşkusunu büyütmeye, pandemiye karşı mücadele ayrımcılığı ve halka gelir güvencesi sağlanmamasını protesto etmeye çağırıyoruz. Herkese sağlıklı, güvenceli, insanca bir yaşam için aklın ve bilimin emrettiği tedbirlerin alınması talebiyle 1 Mayıs 2021 Cumartesi günü saat 21:00'de herkesi bulunduğu her yerden "ses vermeye” çağırıyoruz.

https://sol.org.tr/haber/disk-kesk-tmmob-ve-ttb-1-mayis-programini-acikladi-30946Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.029
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 30.04.2021- 09:12


Emek örgütleri tam kapanma öncesi 1 Mayıs için sokağa çıktı...

Emek ve meslek örgütleri, 29 Nisan akşamı itibariyle başlayacak tam kapanma öncesinde 1 Mayıs için sokağa çıktı. İstanbul’da 1977, 1989 ve 1996 1 Mayıslarında katledilen emekçiler ve devrimciler anılırken, Ankara ve İzmir’deki eylemler polis saldırısına sahne oldu. Sendikalar da örgütlü oldukları işyerlerinde 1 Mayıs programları düzenledi.

İstanbul: “Anılarına sahip çıkacağız”
İstanbul’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Taksim, Şişhane ve Kadıköy Meydanları’nda düzenlenen buluşmalarda 1977, 1989, 1996 1 Mayıs’larında yaşamını yitirenler anıldı.1 Mayıs 1977’de katledilenleri anmak için saat 11.00’da Kazancı Yokuşu’nda bir araya gelindi. Saygı duruşunun ardından katliamda katledilenlerin isimleri anıldı. “1 Mayıs’da düşene dövüşene bin selam”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gün gelecek, devam dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri adına ortak konuşmayı DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı.

Konuşmasına 1 Mayıs’ın ve Taksim’in özgürleştirilmesi mücadelesinde kaybedilenleri anarak başlayan Çerkezoğlu şunları söyledi:

Bu ülkede 1 Mayısların ve Taksim’in özgürleştirilmesinin tarihi sınıflar mücadelesinin tarihidir. Demokrasi mücadelesinin tarihidir. Kurucu Genel Başkanımız katledildi. 1976’da Taksim’de yapılan kitlesel 1 Mayıs kutlamasının ardından 1977’de canlarımızı katledildi. 1 Mayıs 977’den 10 Ekim’e yitirdiğimiz bütün arkadaşlarımıza yoldaşlarımıza sözümüz, yaşanan tüm bu baskı ve zorlukları karşısında bu ülkenin geleceğine onların anılarına sahip çıkmak, bütün bu katliamlarının gerçek sorumlularını yargılandığı, hesap verdiği ve bu ülkede   eşitliğin, barışın, kardeşliğin ve demokrasinin egemen olduğu bir düzeni mutlaka kuracağız.

Yaşam koşulları ağırlaştı
1 Mayıs’ı geçen senenin ardından yine pandemi koşullarında karşıladıklarını belirten Çerkezoğlu, pandemi ile birlikte işçi ve emekçilerin yaşam koşullarının daha da ağırlaştığını kaydetti. Yaşam koşullarının yanı sıra sorunların ve öfkenin de büyüdüğü bir dönemden geçtiklerini söyleyen Çerkezoğlu, pandemi sürecinde AKP’nin tüm politikalarını işçi ve emekçiler için değil bir avuç sermayedar için geliştirdiğini dile getirerek, “Genç, kadın işsizliğin en yüksek düzeye çıktığı, işten çıkarmaların tavan yaptığı, işten çıkarmayı yasaklama adı altında Kod-29’u getirilmesi gibi uygulamalara tanık olduk. İşçiler ve emekçiler virüsle burun buruna yaşamaya devam ederken sermayedarlar servetlerine servet katıyor. Bizler yoksullaşıyoruz, ayda 39 liraya yaşamaya mahkum ediliyoruz ama sermayedarlar iktidar sayesinde servetine servet katıyor” ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu, iktidarın tam kapanma adı altında aldığı önlemlerin işçileri kapsamadığını belirterek, “Tam kapanma adı altında alınan önlemlerde işçi sınıfı yine yok. Tam kapanma dediler ama işçilerin yüzde 60’tan fazlası çalışıyor. Yarın işçilerin işçilerine gittiği bir tam kapanma mümkün değil. Bizler açsısından tam kapanma yok, sınıfsal ayrımcılık var. O nedenle pandemi ile birlikte sorunların daha da ağırlaştığı bir ortama mücadelemizi yükselterek gidiyoruz. Bugün yine alanlarda yana yana omuz omuzayız. Yasaklara rağmen umudu birlikte büyütüyoruz. Pandemiye rağmen bizleri saatlerce işyerlerinde çalıştıranlar açık alanda yan yana gelmemizi engelliyor. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir zamanda 1 Mayıs yasaklanamamıştır. Bugün de yasaklara inat buradayız. 2021 yılı 1 Mayıs’ında daha önce yitirdiklerimizin talepleriyle, onların mücadelesini bu güne taşıyarak, alanlarda, meydanlarda   1 Mayıs’ı coşkulu bir şekilde kutlayacak, etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Çerkezoğlu, konuşmasında son olarak taleplerini şöyle sıraladı:

Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır!
Çalışırken hastalanan emekçiler için Covid-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin!
Kod-29 ve ücretsiz izin zulmüne son!
İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere!
Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın!
İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.
Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak!
Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın.
Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!
İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın!

Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından Kazancı Yokuşu’na karanfiller bırakıldı. Buradaki anma etkinliğinin sona ermesinin ardından kitle Şişhane’ye yürüdü.

Resim Ekleme

1 Mayıs 1977, ’89 ve ’96 katliamlarında yitirdiklerimiz anıldı – Sendika.OrgCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.029
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 01.05.2021- 10:42

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'den 1 Mayıs açıklaması... melnur 5 1621 30.04.2019- 13:57
Konu Klasör Bir Programa İlişkin Düzeltmeler proletersosyalist 2 2751 30.11.2014- 05:15
Konu Klasör AKP TMMOB'u kendine bağlayacak melnur 0 2264 07.11.2013- 19:17
Konu Klasör Kaya Güvenç'ten TMMOB ve DİSK'e ziyaret umut 0 2353 29.01.2014- 10:07
Konu Klasör TMMOB'dan Ortak Sol Aday Kaya Güvenç'e destek! melnur 0 2995 15.03.2014- 03:57
Etiketler   DİSK,   KESK,   TMMOB,   TTBden,   Mayıs,   programı,   açıklaması.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS