SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Avrupa Komünist İnisiyatifi üyesi partiler Lenin'in doğumgününü kutladı           (gösterim sayısı: 58)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.857
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

33 kere teşekkür etti.
42 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 23.04.2021- 02:16


Avrupa Komünist İnisiyatifi üyesi partiler Lenin'in doğumgününü kutladı


15 farklı ülkeden komünist ve işçi partilerinin katılımıyla yapılan çevrimiçi toplantıda TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan'ın yaptığı konuşmayı yayınlıyoruz.


Resim Ekleme

Avrupa Komünist İnisiyatifi üyesi partiler, çevrim içi bir toplantı gerçekleştirdi. Lenin'in doğumunun 151. yılında anıldığı ve öğretisinin bugünkü geçerliliğinin, güncelliğinin, komünistler için kılavuzluğunun vurgulandığı toplantıya on beş farklı ülkeden komünist ve işçi partileri katıldı.

Toplantıda Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan'ın yaptığı konuşma şöyle:

Vladimir İlyiç Lenin’i doğumunun 151. yılında selamlıyoruz.

Lenin’i komünist hareketin gelmiş geçmiş en önemli önderi yapan nedir?

Kimileri bu soruya Lenin’in Marksizmin öncü parti, emperyalizm ve devlet teorilerine yaptığı büyük katkıya işaret ederek yanıt verecektir. Kuşkusuz böyle bir yanıt yanlış değildir ama bize göre eksiktir.

Başka birileri Lenin’in önemini onun benzersiz bir demokrasi ve barış savaşçısı olmasıyla açıklamaktadır. Böylesi bir yanıt eksik değil, yanlıştır.

Lenin’i her dönemin ihtiyaçlarına uygun bir ittifaklar politikası geliştirdiği için büyük ihtilalci olarak nitelendirenler de, büyük bir doğruya işaret etmekle birlikte, Vladimir Iliç’i teori ve pratiğini fazla yüzeysel bir biçimde ele almaktadırlar.

Son olarak, acaba Lenin her zaman sağ ve sol sapmalara karşı uyanık olduğu, Bolşevik hareketi bu iki tehlikenin uzağında tuttuğu için mi çok özel biridir? Bu yaklaşım da içinde doğruları barındırmakla birlikte Lenin’i anlamak için yeterli değildir.

Lenin bir ihtilalci, bir komünist olarak eşsizdir çünkü siyasal yaşamının tamamında “işçi sınıfının kurtuluşu”na odaklanmış, gözünü devrime dikmiş ve tüm teorik çalışmalarını, örgütsel yetilerini ve siyasal açılımlarını devrimi yakınlaştırma amacına bağlamıştır. Lenin’in öncü parti, emperyalizm ve devlet teorilerine yapmış olduğu katkının kaynağında işçi sınıfı hareketinin devrimci hedeflere yönelmesini kolaylaştırmak, bu yöndeki engelleri temizleme kararlılığı vardır. Kimi karşıtlarının “bu adam rüyasında bile devrimi görüyor” demesi boşuna değildir.

Lenin, Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisinin tarihe reformcu bir parti olarak geçmesinin önüne geçmiş, onun içindeki Bolşevik kanadın düzen içi dengelerin parçası olmaması için sürekli müdahalelerde bulunmuştur. Bu müdahaleleri 1917 Şubat Devrimi’nden sonra izlemek kolaydır ancak o tarihin öncesinde de Lenin, Çarlık koşullarında, henüz devrimin demokratik aşamasına vurgu yaparken de bunu sosyalist devrimi ertelemek için değil, tersine onu bir an önce güncel bir olgu haline getirebilmek için yapmış, zaten bu yüzden 1917 yılına gelindiğinde Bolşevik hareketi eski formüllerden arındırmak için büyük bir baskı uygulamıştır.

Bu bağlamda Lenin’in sol ve sağ sapmalara eşit mesafede durduğunu söylemek fazlasıyla mekanik bir yaklaşımdır. Lenin, dünya devrim sürecinin çıkarları neye işaret ediyorsa onu savunmuş, teorik ve pratik birikimini enerjik biçimde harekete geçirmiştir. Bazı kesitlerde, örneğin Ekim Devrimi’nin hemen öncesinde Lenin’den daha sol bir konumlanış gözükmemektedir. Lenin’i bir tarafına sağ bir tarafına sol sapmayı alan bir ortalamacı siyasetçi olarak göstermek büyük bir haksızlıktır. Lenini benzersiz yapan onun bazen uçlarda durmayı göze almasıdır.

İşte bu nedenle Lenin, koşullardan bağımsız ele alınabilecek bir lider değildir. Bağlamından koparılarak ele alındığında Lenin Lenin’in karşısına kolaylıkla çıkarılabilir. Oysa burada somut durumun somut tahlili, somut durumun aşılması ve dönüştürülmesi ve sürecin bütünü değerlendirilmelidir.

Geride bıraktığımız yüzyılda, kendi politikalarına kanıt olarak onun çalışmalarından alıntılar yaparak dünya komünist hareketini reformist bir çizgiye mahkum edenler işçi sınıfına büyük bir zarar verdiler. Lenin, kendisini sınıf uzlaşmacısına, gözü demokratik reformlardan başka bir şey görmeyen bir siyasetçiye ya da sosyalist kuruluştan ümidi kesmiş NEPseverliğe indirgemek isteyen bütün ikiyüzlülerden kurtarılmalıdır. Bugün komünistlerin görevlerinden biri budur.

https://sol.org.tr/haber/avrupa-komunist-inisiyatifi-uyesi-partiler-leninin-dogumgununu-kutladi-30582



Yeni Başlık  Cevap Yaz



Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Avrupa'daki komünist partiler Brüksel'de buluştu özgür 0 2240 05.10.2013- 11:11
Konu Klasör Avrupa Komünist Toplantısı başladı: Buradayız, buz kırıldı, yol açıldı... melnur 1 795 10.12.2019- 04:57
Konu Klasör Lenin için Avrupa Komünist İnisiyatifi’nin Açıklaması... melnur 0 362 22.04.2020- 08:43
Konu Klasör Sol Partiler İstifaları yorumladı: ‘Erdoğan derhal is dayanışma 0 3383 27.12.2013- 08:48
Konu Klasör Sosyalist partiler Ankara saldırısına ne dedi ayhan 2 2608 27.02.2016- 22:29
Etiketler   Avrupa,   Komünist,   İnisiyatifi,   üyesi,   partiler,   Leninin,   doğumgününü,   kutladı
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS