SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Denizlerin idamı ve CHP...           (gösterim sayısı: 189)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.029
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

33 kere teşekkür etti.
44 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 07.05.2021- 14:56


Sosyal medyada çoğunlukla trollerin köpürttüğü bir konu var. Denizlerin idamı konusunda CHP'nin evet oyu kullandığı ve Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in idam sehpasına gönderilmesine neredeyse CHP'nin neden olduğu... CHP karşıtlığını/düşmanlığını solculuk sanan bir kısım solcu da hiçbir araştırma yapmadan bu tür yalanların bir parçası olmaya can atıyor sanki.. Alıyorlar, kullanıyorlar. Bir alışkanlık haline geldi. CHP, Cumhuriyet, Kemalizm, ve hatta laiklik bir şekilde hedef haline getiriliyor. Yıllarca AKP ile ko kola girilerek yaratılan iklim böyle bir iklimken buradan da CHP başta olmak üzere, TKP, ÖDP (SOlparti) ve hatta Halk Cephe'si de bu iklimden beslenen zihinler tarafından düşmanlaştırıldı. Gelişen süreç o iklimi bir ölçüde dağıttı ama sosyal medyada hala etkisi sürüyor

Evet, Denizlerin idamı konusunda sorumluluğu CHP'ye yüklemek bir kısım solcuda ve burjuva kozmopolitizmini proleter enternasyonalizmi sanan bir kısım kerameti menkul sosyalistte bir alışkanlık haline geldi. Neden böyle bir tavır savunulur, onu da anlayabilmek zor. Dinci faşist bir rejim oluşturma konusunda belki de son bir hamleye ihtiyaç duyan siyasal anlayışın değirmenine su taşımak anlamına gelmiyor mu böyle bir tavır?

Durum şu: o dönem CHP'nin mecliste 144 vekili var. Denizlerin idamına parmak kaldıranların sayısı 28. Karşı çıkanlar 47, çekimser 2, katılmayan 67. Mecliste Denizlerin idamını reddedenlerin toplam sayısı zaten 48. Bunun 47'si CHP'li... Şimldi bu tablodan ''Denizleri astıran parti CHP'' çıkar mı?

Solcu, komünist, enternasyonalist olmak ya da her neyse, kendimizi nasıl tanımlıyorsak tanımlayalım, önceliğimiz, siyasi perspektifimiz ''hepsi aynı, AKP de CHP ve diğerleri de hepsi bir'' saptaması üzerine kurulabilir mi?

( CHP'nin eleştirilecek çok yanı var, 80 öncesi için de sonrası ve bugünü için de eleştirilecek bir yığın neden sıralanabilir. Ama sosyalist siyaseti toptancı bir siyaset olarak niteleyebilmek ve böyle bir toptancı anlayıştan sola alan açmak mümkün olabilir mi? Dahası AKP MHP rejimi belki de son kozlarını oynarken ve iktidarda kalmak adına bir yığın manipülasyonlar içindeyken, solun bu tuzağa düşmesi ve ''hepsi bir'' anlamında bir toptancılığı savunmasının akıl alır yanı olabilir mi?)

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.029
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 10.05.2021- 02:28


Denizlerin idamı meclise geldiğinde CHP'nin bunu önleyecek bir gücü yoktu. Parti yönetiminin uğraşları da gençlerin asılmaması yönündeydi. İdamlar meclise geldiğinde AP sıralarından ''üçe üç'' haykırışlarının duyulduğu basında çok yinelenmiştir. Meclisteki hava ü fidanın idamına evet denileceği yönündeydi ve CHP'den 28 vekil de bu koroya katılırken, toplamda 116 vekil idama onay vermemiştir. Gerçek bu. Eleştiri yapılacaksa bu gerçek üzerinden yapılmalı ve bu yöntem de bir solcu için alışkanlık haline gelmelidir. Doğru olmayan, kulaktan dolma uyduruk bilgiler üzerinden yapılan karalamalar bir solcunun tavrı olmamalı, diye düşünüyorum. Bu tür yanlışlıklar ve bir solcuya geçekten hiç yakışmayan bu tür tavırlar hemen hemen hepimizde yer etmiş, kişiliğimizin bir parçası haline gelmiş. Ne kötü!

Perincek konusunda da benzer bir yanlışın içindeyiz. 60 sonrasının sol -sosyalist tarihinin her döneminde Perincek vardır. Hayatının önemli bir bölümü siyasi mücadelesinden ötürü hapislerde geçmiştir. Bir mücadele adamıdır ve altını çizeyim SOLCUDUR. Beğenilse de beğenilmese de Doğu Perincek solcudur. Böyle olması onu yanlışsız bir adam, bir siyasetçi haline getirmez. Dahası bir kişinin solcu, sosyalist, ''enternasyonalist komünist'' olması veya kendini öyle nitelemesi onu otomatik-olarak doğru bir çizgide bulunacağı ve önüne çıkan her konuyu doğru yorumlayıp, doğru bir siyasi pozisyon alacağı anlamına da gelmez. Perincek solcudur, soldadır ve bana göre seksen sonrasının siyasi çizgisi de baştan sona yanlıştır. Nedenleri başka bir tartışma konusudur.   Ama Öcalan'la Kandil'de çiçek alışverişi sırasındaki siyasi çizgisi ne kadar yanlışsa, bugün AKP'nin yanında pozisyon alması da o kadar yanlıştır. Solun içine milliyetçiliği sokması ne kadar eleştiriye açıksa, bu milliyetçi tavrın özellikle Kürt sorununda ortaya çıkan sorunlu yapısı da o kadar eleştiriye açıktır.

Şuraya gelmek istiyorum, nasıl ki, CHP'yi eleştirmek için ''Denizlerin idamına onay verdi'' gibi gerçek dışı yorumların yanlışlığından ve bir solcuya yakışmayan bir siyasi tavır olduğundan söz ediyorsak, aynı şekilde Perincek ''eleştirileri''ne de bu bağlamda yaklaşılmamalı mı?   ''Faşist'', ''polis'' veya ''ajan'' demekle bir şey söylemiş olmuyoruz ki. Hatta eleştirmiyoruz bile. Kolayına kaçıyoruz, nedenini, nasılını hiç sorgulamadan sallayıp duruyoruz. Perincek'in AKP'yi neredeyse anti-emperyalist ilan etme aşamasına gelmesi ve HDP'yi de MHP çizgisinde düşmanlaştırmasını öne çıkartarak eleştirmek ''ajan'' demekten daha etkili ve gerçekçi değil mi?

Sorgulamayan ve neden sonuç ilişkisine dayanmayan bir eleştirel yaklaşım olamaz. Olmamalı. Doğru bilgiye ulaşmak ve neden sonuç ilişkisine dayalı uygun bir çözümleme becerisi edinmek bence önceliklerimiz arasında olmalı. Sanırım öncelikle önyargılardan ve ezbercilikten kurtulmak gerekiyor. Yoksa...

Yoksa, gerçekten olmuyor.
Ne anlayabiliyor, ne anlatabiliyoruz!Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Gülcan Münüklü - Denizlerin Türküsü kankanevzat 1 3075 24.12.2014- 23:54
Etiketler   Denizlerin,   idamı,   CHP.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS