SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Türkiye yanıyor...           (gösterim sayısı: 206)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.123
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
44 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 30.07.2021- 01:53


Resim Ekleme

Eş zamanlı olarak, hemen hemen eş zamanlı olarak pek çok il ve ilçede yangınlar çıkmış durumda. Antalya/Manavgat'ta başlamıştı sonra Mersin, Adana, Osmaniye, Kayseri, Kocaeli, Kütahya, Marmaris, Didim, Milas ve Alanya'da da ortalık cehenneme dönmüş durumda. Sadece ormanlık alanlar da değil, rüzgarın da etkisiyle yerleşim yerleri de sıçramış yangınlar.   Dört kişinin öldüğü tespiti vardı, insanlar oturdukları yerleri terk ediyor. Akşam sanırım KRT tv.'deki görüntüde vardı, insanlar   motorlara binmişler, tıklım tıklım bir şekilde yaşadıkları yerden ayrılıyorlar.

Resim Ekleme
Çaresizlik yaşanıyor. Cumhurbaşkanımız açıklama yapmış ''devlet bütün gücüyle müdahale ediyor''muş. Akşam bakanları dinlemiştim, şaşırıyor insan, insanın ağzı açık kalıyor ne söyleyeceğini de bilemez oluyor, ardı sıra mikrofonun karşısına geçip şu kadar helikopter, şu kadar araröz, şu kadar çalışan ve şu kadar köylü ve ellerinde kazma kürek, vesaire...Bir başka bakanımız soruşturmanın başladığını da söylemeyi ihmal etmiyor. Bir başkası hasar tespitinden söz ediyor... Evet, aynen böyle...Kafka'nın   romanındaki atmosferden farklı bir durum yaşanıyor sanki...Arka fonda bir yangın, ateşler ve yoğun bir duman, önde ise belli belirsiz silüetler... Yaşanan gerçeklikle uyumsuz bir açıklamalar zinciri... Ve yangın yakıp kül ediyor oysa, insanlar çaresiz, ne yapacaklarını bilemez halde... Meteoroloji de yangınları yerleşim yerlerine sürükleyen rüzgarın etkisini bir müddet daha sürdüreceğini söylemiş. O ''bir müddet daha'' bittikten sonra sanırım yangınların önü alınabilirmiş!
Bu yangınlar sadece ağaçları, insanları, evleri yakıp yıkmıyor, bütün bir doğayı yakıp yıkıyor. İnanılmaz görüntüler var. Evleri ağaçlar, ormanlar olan canlıların tamamı da yanıp kül oluyor. İnanılmaz görüntüler var. Bir haber kanalında görmüştüm sanırım, bir kaplumbağanın, bir   köpeğin, yanmış, küle dönmüş halleri, üzerlerinden dumanlar çıkıyor... Koca bir canlılar dünyası, devasa bir habitat da yanıp yok oluyor...

Bu kez daha ağırı, daha korkunç ve daha tehditkar olanı ama her yıl benzer görüntüler yaşanıyor. Tedbir alınmaz mı, böyle bir fotoğrafın ortaya çıkabileceği, bölgenin böyle bir potansiyeli olduğu önceden görülemez mi? Yangın uçaklarımız yok. Bu tür yangınlarda yangının daha da ilerlememesi ve bir şekilde önlem alınabilmesi, en azından yerleşim yerlerine ilerlememesi için mutlaka yangınları söndürme amaçlı özel uçakların olması gerekiyor. Her yıl, istisnasız her yıl yaşanan bu tür orman yangınları için önceden organize olunmaz mı? Donanımsız, hazırlıksız ve dahi olası yangınlara müdahale edebilecek yeterli sayıda uçaksız ve   bu mevsimlere girilir mi? Olur mu böyle bir şey?

Akdeniz bölgesinin bitki örtüsü yazın kavurucu sıcaklarında   kendiliğinden tutuşmaya müsait mi, uzmanlar, devlet bunu açıklamalılar. Bu tür yangınlar ille de dışarıdan bir ateşin varlığına mı ihtiyaç duyar. Bu bağlamda bu tür yangınların tesadüf mü, yoksa sabotaj mı olduğu da açıklanmalı. Öylesine geçiştirme alışkanlığı edinmişiz. Hemen her konuda olduğu gibi hemen her yıl başımıza gelen bu kabus karşısında da her konuda yetersizlik, ihmalkarlık, organize olamama ve bilimsel bir yaklaşım hep uzağımızda. İnsanlar ölüyor, hayvanlar ölüyor, ormanlık alanlar, yerleşim yerleri, bütün bir habitat kül olup gidiyor.

Resim Ekleme

Yazık oluyor bu ülkeye, bu ülke insanlarına...
Türkiye bu kadar çaresiz olmamalı...
Ve Türkiye bu olup bitenleri hiç hak etmiyor.

Rüzgarın müsait olması durumunda, daha da tehditkar olabilen bu tür orman yangınlarının sadece karasal çalışmalarla   önüne geçebilme olanağı yok. Mutlaka havadan müdahale gerekiyor. Uygun ve yeterli sayıda yangın uçaklarımız olabilmeli. Yangın helikopterleri bu tür büyük saldırılar karşısında etkili değil. Yapılması gereken buralarda bu tür yangın uçaklarını hazır bekletmekten geçiyor. Peki neden olmuyor, neden yeterli uçağımız yok? Söylenen, Rusya'dan geçen yıl üç uçağın kiralandığı ve parasal konularda anlaşmazlık yaşandığı için bu yangınlarda devreye sokulamadığı... Televizyonda konuşuluyor bunlar. Bakar mısınız düştüğümüz duruma...Oysa benzer iklime sahip İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde yangınlara karşı havadan müdahaleyi yapabilen uçak sayıları 25 ile 40 arasında. Saray rejiminin 13 özel uçağı var ama, yangın söndürme amaçlı bir uçağımız nedense yok. THK kurumunda 5 tane olduğu söyleniyor ama onlar da arızalıymış!

Velhasıl, ekonomide durumumuz neyse, bu covid salgınında da, orman yangınlarında da o... Hiçbir şey değişmiyor; dört maskeyi dağıtamıyor, dolar ya da euro'nun ateşini düşüremiyor, orman yangınlarının felaketle sonuçlanmasının önüne de geçemiyoruz.   ''Kader'' diyoruz, fıtrata bağlıyoruz ve öylece geçiştiriyoruz!

Evet, yazık oluyor bu ülkeye!

Bu ileti en son melnur tarafından 30.07.2021- 02:12 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.123
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 02.08.2021- 02:38


Resim Ekleme
Beş gün geçti aradan. Ülke cayır cayır yanıyor, yangınlar yedi yerde sürüyor, yaşamlarını kaybedenlerin sayısı 8 olarak bildiriliyor; telef olan hayvanların sayısını tahmin edebilmek bile mümkün değil.


Bu ileti en son melnur tarafından 02.08.2021- 02:49 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.123
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 03.08.2021- 08:45


Tarın ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli bir açıklamada bulunmuş. Belediyelerin sorumluluğundaki yerleşim yerleriyle uğraşmaktan orman yangınlarına müdahale edemedik. Halk tv.'de sabah programındaki sunucunun açıklaması böyle bir şeydi. İlk anda anladığım böyleydi. Şaşırdım, inanamadım önce, internette küçük bir araştırmayla buldum ne söylendiğini ''Yerleşim yerlerini koruma sorumluluğu belediyelerdedir, ormanların yanmasına müsaade etmek zorunda kaldık.''

Yönetemiyorlar, bu kesin, saçmalıyorlar, çünkü ipin ucu kaçtı. Öteden beri var olan saçma sapan bir yönetim tarzı nihayetinde akıl dışı, absürt bir noktaya vardı. Yoksa, yangın yerinde yaşamları tutuşan, yaşanmışlıklarını yitiren ve bir iki güven duyacakları söz duymak isteyen halka otobüsünün üzerinden çay paketleri atan bir tek adam rejiminin böyle bir davranışı nasıl yorumlanabilir ki!

Metin Çulhaoğlu İLERİ'deki yazısında yönetemediklerinin altını çiziyor ve ''yönetememe durumunu yönetmeye çalışıyorlar'' diyor. Ve bu durumun '' salt yönetememe durumundan daha tehlikeli'' olduğunu söylüyor. ''Çünkü yönetememe durumunu yönetmeye çalışandan her şey   beklenir.''

Metin Çulhaoğlu'na kulak vermek gerekir. ''Bir ''iç savaş'' tehlikesinden söz ediyor; böyle bir olasılığın varlığına dikkat çekiyor. İrkiltici geliyor, ürkütücü geliyor, ama artık bu saatten ve gelinen noktadan sonra olmaza bile olmaz demek mümkün değil. Her şey olabilir. İktidarda kalmak ve devlet olanaklarını yitirmemek adına her şey amaçlanabilir. Şu yaşadığımız orman yangını faciasını bile normal bir akıl çerçevesinde yorumlayabilmek mümkün mü?

Türkiye yanıyor; çaresiz öylece ellerimizle taş toprak taşıyarak söndürmeye çalışıyoruz. Pet şişeler atıyoruz alevlerin ilerlememesini engellemek için. İnsanlar ölüyor, börtü böcek, ve yaban hayvanlarını yitiriyoruz, yüzbinlerce yılda ortaya çıkmış o güzelim yaşam ağaçlarını yüzer yüzer, biner biner yok olmaya teslim ediyoruz.

Ormanlarımız yanıyor; Türkiye yanıyor; ve ülke olması olmamasından beter bir rejimle bu sürece bir çözüm arıyor! İşin kahredici bir yanı da bu değil mi? Hak etmediğimiz bir iktidarla bugünlere geldik ve bu günlerden sonrası nasıl olur, kestirmek zor.

Yangınların çıkardığı duman o kadar yoğun ki, ardında nelerin olduğunu görebilmek gerçekten zor.
Ama işte, öylesine irkiltici ve ürkütücü geliyor ki...
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.123
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 05.08.2021- 04:15


Yangın hala devam ediyor. İki üç gündür Kemerköy Termik Santralı'na sıçrayacağı endişeleri dillendiriyordu. Korkulan oldu, hiçbir önlem alınmadı, alınamadı ve alevler oraya da sıçradı. Bölgedeki yerleşim yerleri tahliye edilmeye çalışılıyor.

Siyasi iktidar her zamanki gibi sorumluluğu   muhalefete, belediyelere   yüklemeye çalışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada ''Televizyonda konuşuyorlar, 'canlılar yandı' eyvallah. Yahu yangın olur da ormandaki canlılar yanmaz mı?'' demiş.

Ekonomi alanındaki beceriksizlikler, iş yapamama halleri covid 19 salgını boyunca sürüp gitmişti. Aynı durum bu orman yangınlarında da sürüyor. Arada bir ''bu kadarı olmaz ama'' dediğim de oluyor. Her yaz kavurucu sıcaklıklar egemen olduğu bu bölgede yangınlar çıktığı bilinen bir gerçekken hiç önlem alınmaz mı? Önlem almaktan geçtik, başına kayyum getirmişler THK'yı işlevsiz hale getirmişler! Dışarıdan istenen yardım gereği ülkemize gönderilen yangın söndürme uçaklarının aynısı THK'nın hangarlarında bakımsızlıktan öylece yatıyor.

Saray rejimi iflas etti, bu belli. Toplumsal destek sürekli azalma eğiliminde. Ama bu ülke yönetiminin direksiyonunda bulundukları sürece ülkeye verdikleri ve verecekleri zararın haddi hesabı olmayacak. Umarım daha uzunca bir zaman bu böyle sürmez; dayanılmaz bir hal aldı çünkü. Akıl sağlımızla oynuyorlar, iş oraya kadar vardı.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Paris ne yana düşer, Silvan ne yana… dayanışma 0 2452 16.11.2015- 17:06
Konu Klasör Bir kavram var ki o bir yana diğerleri bir yana melnur 0 1811 10.12.2016- 15:48
Konu Klasör AKP ve yanılgılarımız! melnur 19 4980 24.04.2019- 20:20
Konu Klasör BHH’yi HDP ile yan yana getirip AKP’ye yüklenmek denizcan 1 2783 12.06.2015- 12:46
Konu Klasör Meşruiyet bizden yana umut 0 2253 27.04.2014- 11:18
Etiketler   Türkiye,   yanıyor.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS