SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Kamuoyu anketlerine soldan bakış ve TİP konusu...           (gösterim sayısı: 57)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.194
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
44 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 14.10.2021- 08:15


Türkiye bir seçim atmosferine girdi, toplumu bir seçim heyecanı aldı. Hemen her gün bir seçim anketi yayınlanmakta ve bu anketlerde ilk göze çarpan şey de sosyalistlerin adının bu anketlerde geçmediği gerçeğidir. Evet, düne kadar böyleydi. Seçime kim hangi adla katılırsa katılsın yüzde bir bile oy alamadığı gerçeği acı bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor(du). Çok sağlıklı değerlendirmeler de yapılmıyordu ki, bir sonraki seçimlerde de sonuç değişmiyordu. Bir anlamda böyle gelmiş, böyle gider durumu vardı...

Kamuoyu anketlerinin en azından bazılarında bir farklılık var. İlk kez, evet, tarihsel TİP'in yüzde 3'lük oyunu dışta bırakırsak ilk kez bir sosyalist parti yüzde biri zorluyor. Geçen gün bir anket görmüştüm, o ankette TİP kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 1, dağıtıldıktan sonraysa yüzde 1.1 oy alıyor. Sevinsek mi, utanıp sıkılsak mı bilmiyorum ama, bu durum sevindirici bir gelişme değil mi ve üzerinde uzun uzadıya düşünmemizi gerektirmiyor mu?

TİP'in bir atak yapacağı belliydi. Ve bence iki nedeni vardı bunun. Birincisi parlamentoda oluşlarnın da verdiği daha fazla görünür hale gelmeleri ve ikincisi yaşanan sürecin nabzının çok iyi tutulmasıydı. Birinci nedene bağlı olarak hemen her gün muhalif kanallarda boy gösteriyorlar ve düşüncelerini topluma ulaştırma olanağı buluyorlardı ve ikinci ve bence daha önemli olanı ise, seçimler konusunda çok net bir siyaal tutum almasıydı. Bence bu iki özellik TİP'in anketlerde de görünür hale gelmesini sağlamıştı. Eminim, oy vermeyeceğini açıklayan bir yüzde içinde önemli bir kesimin de ilgisini çekmiştir bu tutum. Topumsal heyecanı bu buradaki kesimlere de yansıtılablmiştir sanıyorum.

Türkiye çok önemli bir seçime hazırlanıyor. ''Ülkede hangi seçim önemli olmadı ki!'' diye bir karşı tez oluşturulabilir. Ama bu soru bile bir çelişkinin altını çizmekten ziyade seçimin bir genel doğru olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 20 yıla yakın bir süredir iktidarda olan ve başta laiklik olmak üzere cumhuriyetin kazanılarını yok eden, düzeni cemaat ve tarikatlara teslim eden, kapitalist sömürünün en katmerlisi ve en çirkince olanını bu topluma yaşatan ve yaşatmaya da devam eden bir anlayışın oturduğu koltuktan, siyasi iktidardan uzaklaştırılması olanağının ortaya çıktığı bir noktada toplumun heyecanına ortak olmak yerine ''faşizm sandıkla yenilmez'' savrukluğu yaşamanın toplumda kabul görmeyeceği belliyken, İstanbul Belediye Seçimlerinde yanlış olduğu test edilen bir yaklaşımı halen sürdürme eğilimi içinde olmanın hiçbir getirisi olmayacaktı. Olmuyor, olmadığı da açık seçik gözüküyor.

TİP, Erkan Baş'ın önderliğinde bu zaafı, bu yanlışı görmüştür. Erkan Baş öncesinden çok daha fazla görünür hale gelmesiyle birlikte toplumun yaşadığı bu heyecana ortak olmuş ve o heyecana soldan destek ve katkı vererek, sosyalistlerin öteden beri aşamadıkları bir sorunun aşılmasını sağlamıştır. TİP'in bugün (kimi) anketlerde görünür hale gelmesinin nedeni de budur. Bu saptamayı daha da genişletirsek, sosyalist solun girdiği hemen her seçimde değerlendirme dışı kalmasının nedeni de budur. Sosyalist sol, toplumla arasında bulunan açıyı daha da kapatacak, topluma dokunacak, onunla bağ kuracak bir poltik tutum ortaya koyamıyordu. İdeolojik/kuramsal gerçekliği koşullara uygun bir politik söyleme dökemiyordu. Ve böyle oldığu için de kalabalıklar dönüp bakmıyor, seçimlerde de oy vermiyordu. Bugüne kadar yaanan buydu ve uzun zamandır ilk kez de bu sorunun aşılması konusunda TİP başarılı bir (seçim) çalışması yürütmeye başlamıştı.

Sanırım TİP'in anketlerde öne çıkmasının nedenini buralarda aramak gerekiyor.

( Üzerinde durulması gereken bir başlık olduğunu düşünüyorum. Zaman zaman sürdürülebilir.)
Bu ileti en son melnur tarafından 14.10.2021- 08:17 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Soldan soldan ayrımlar, ikircikli durumlar denizcan 0 1906 08.05.2015- 16:46
Konu Klasör Orhan Kemal'in evi bakımsızlıktan yıkılmak üzere... melnur 1 939 27.01.2020- 08:12
Konu Klasör Rusyada kamuoyu araştırması:Sovyet sistemine dönelim munzur 1 2886 20.02.2016- 15:29
Konu Klasör Soldan soldan umut 3 2656 15.08.2014- 19:13
Konu Klasör Haziran hareketi partilere soldan basınç oluşturuyor dayanışma 2 2484 05.04.2015- 17:05
Etiketler   Kamuoyu,   anketlerine,   soldan,   bakış,   TİP,   konusu.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS