SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Aysel Tuğluk için geç olabilir...           (gösterim sayısı: 47)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.289
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 23.11.2021- 08:47


Tuğluk için geç olabilir

Beş yıldır tutuklu olan eski HDP’li vekil Aysel Tuğluk’un avukatı Serdar Çelebi, annesinin ölümünden sonra müvekkilinin kendisini dünyaya kapadığını aktarıyor.

Resim Ekleme
Filiz GAZİ

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre, 2021 yılının sadece ilk üç ayında cezaevlerinde 13 hasta tutuklu hayatını kaybetti. 2020’de ise yaşamını yitiren hasta tutuklu sayısı 27. Yine bu verilere göre Türkiye hapishanelerinde 604’ü ağır olmak üzere en az 1605 hasta mahpus bulunuyor.

Sağlık durumu cezaevi şartlarına uygun olmayan tutsaklardan biri de Aralık 2016’dan beri Kocaeli Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde olan HDP'li siyasetçi Aysel Tuğluk. Tuğluk’un avukatları Reyhan Yalçındağ ve Serdar Çelebi, 5 Eylül 2021 tarihinde yazılı bir açıklama yaparak müvekkillerinin sağlık durumunun kötüye gittiğini duyurmuştu.

Aysel Tuğluk’un avukatı Serdar Çelebi, “Her geçen gün aleyhe işleyen, geriye dönüşü imkansız bir rahatsızlık söz konusu” diyor ve Adli Tıp Kurumu’nun devletin politikası dışına çıkmayacak derecede kontrol altında tutulduğuna dikkat çekiyor:

“Bir uzman heyet, cezaevinde kalması hastalığını ilerletir diyor. Adli Tıp Kurumu ise cezaevinde kalabilir diyor. Adli Tıp Kurumu’nun geçmişi bu konuda çok parlak değil. Verdikleri raporlar sonrasında insanların yaşadıkları var. Cezaevinden çıktıktan bir gün, bir hafta sonra yaşamını yitiren insanlar var. Raporların bilimsel verilmediği ortada. Böyle bir durumda niye Adli Tıp’ın raporu üstün tutuluyor? Böyle bir mevzuatımız niye var? Kurum talimat almaya uygun bir kurum mu? Oradaki insanlar seçilmiş ve devletin politikası dışına çıkmayacak derecede kontrol altındalar mı? Bu soruların yanıtları ortada.”

Çelebi, Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un 13 Eylül 2017 tarihinde ölümünden sonra girdiği süreci şu sözlerle ifade ediyor:

“Annesinin ölümünden sonra derin bir travma yaşadı. Kendisini dünyaya kapatması kuvvetle muhtemel hastalığı başka bir noktaya taşıdı. Doktorlar Tuğluk’un az insanla temas etmesinin, insan ilişkilerinden mahrum kalmasının ve çeşitli aktivitelerinin olmamasının hastalığını ilerletecek sebepler olduğunu söylüyor.”

https://www.birgun.net/haber/tugluk-icin-gec-olabilir-366737Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.289
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 23.11.2021- 08:49


'Aysel Tuğluk’un ağır hastalıklarına rağmen tahliye edilmemesinin nedeni nedir?'

Tutuklu Aysel Tuğluk’un avukatları, 'Tuğluk’un cezaevinde rahatsızlandığı günden bu yana kendisine gerekli olan tedavinin yapılmadığı bilinmekte midir?' diye sordu.

Resim Ekleme
Kocaeli Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan Aysel Tuğluk'un avukatları Reyhan Yalçındağ ve Serdar Çelebi, müvekkillerinin sağlık durumuna ilişkin gündeme gelen konulara ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Hasta tutukluların sağlık koşulları ve tedavi edilmemelerinin olumsuz sonuçlar doğurduğuna dikkat çekilen açıklamada, raporlara rağmen hasta tutukluların ölüme terk edildiği belirtildi. 5 yıla yakın bir süredir tutuklu bulunan Tuğluk'un da bu tutuklulardan biri olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, "Sayın Tuğluk’un cezaevinde rahatsızlandığı günden, bugüne kadar, gerek kendisine gerekli olan tedavinin ivedilikle sağlanması ve gerekse de eşzamanlı olarak tahliye edilmesiyle ilgili neredeyse günlük olarak avukatları, HDP Hukuk Komisyonu ve İHD Genel Merkezi tarafından süreç titizlikle takip edilmiş olup, çok sayıda yazılı başvurularımız gerekli yerlere de yapılmış ve son aşamaya gelinmiştir. Sayın Tuğluk’un yereldeki sağlık kurulu raporları tamamlanmış olduğundan ve geçtiğimiz hafta Adli Tıp Kurumu tarafından da muayenesi yapıldığından gecikme olmaksızın ATK raporunun tanzim edilmesini beklemekteyiz" denildi.

Müvekkilleri Tuğluk'un, süreç tamamlanmadan hastalığından kamuoyunun haberdar edilmesini istemediğine söyleyerek konuyu Meclis gündemine taşıdıklarını duyurdu.

HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün cevaplaması talebiyle konuyla ilgili soru önergesi verdi. Önergede yer alan sorular şöyle:

Hasta mahpus Aysel Tuğluk’un hem Anayasal hem de Uluslararası Sözleşmelerde garanti altına alınmış olan yaşam haklarının korunması için tetkik ve tedavilerinin aksatılmaması, sağlık koşullarının düzeltilmesi, tahliye edilmesi ve tedavisine dışarıda devam edilmesi amacıyla Bakanlığınız herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?

DTP Eş Genel Başkanlığı ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcılığı yapmış olan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk'un cezaevinde tutulma gerekçesi nedir? Meşru ve demokratik yollarla seçilmiş ve parti yöneticiliği yapmış bir seçilmişin ağır hastalıklarına rağmen tahliye edilmemesinin nedeni nedir?

Mahpus Aysel Tuğluk’un yereldeki sağlık kurulu raporları tamamlanmış olduğu halde Adli Tıp Kurulunun mahpusun hastalığına dair rapor düzenlememesinin veya süreci geciktirmesinin gerekçesi nedir?
Hasta tutukluların sağlık koşulları ve tedavi edilmemelerinin olumsuz sonuçlar doğurduğu ve cezaevlerinde sıkça ölümlerin yaşandığı bilindiği halde, Bakanlığınızın bu hususta gerekli sorumluluğu almamasının ve ilgili kurumları denetlememesinin nedeni nedir?

Aysel Tuğluk’un cezaevinde rahatsızlandığı günden bu yana kendisine gerekli olan tedavinin yapılmadığı bilinmekte midir? Hasta mahpusların cezaevlerinde gerekli tedavilerinin yapılabileceği koşullar olmadığı halde infazlarının ertelenmemesinin gerekçeleri nelerdir?

https://haber.sol.org.tr/haber/aysel-tuglukun-agir-hastaliklarina-ragmen-tahliye-edilmemesinin-nedeni-nedir-313153Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.289
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 24.11.2021- 05:40


Aysel Tuğluk hasta, içeride hastalanmış. Sağlığı da günden güne kötüleşiyor.
Aysel Tuğluk beş yıldır içeride, mahkemenin kestiği ceza da bildiğim kadarıyla on yıl. Beş yılı bitti, beş yıl daha mı yatacak, bu hasta haliyle?
Aysel Tuğluk birini öldürmedi, birilerine şiddet uygulamadı, halkın parasını gasp etmedi. Dolandırıcılk da yapmadı. Neden iceride, neden beş yıldır özgürüğünden yoksun?
''Bölücü'', ''vatan haini'' falan...


Ne kadar çok kullanıyoruz bu terimleri ve her önüne gelene, her beğenmediğimiz bir tavrı sergleyene, bizden farklı düşünene...-bir şekilde cezayı kesiyoruz. Üstelik insan bölücü de oabilir; başka bir yurt, başka bir devlet de tasarlayabilir, isteyebilir; beğenmiyor olabiliriz, rahatsız olabiliriz ama detentionan işi değil mi? yana değilse, düşüncelerini şiddet içerecek bir şekilde savunmuyorsa, böyle bir tavrın demokratik bir tavır olduğunu anlamamız ve benimsememiz gerekir. Düşüncesini kabul etmiyor oluşumuz, onun düşüncelerini serbestçe ifade edebilmesinin önünde engel olmamalı...

Aysel Tuğluk hasta. Beş yıldır da içeride yatıyor, özgürlüğünden, dış dünyadan yoksun. Kabullenmek gerçekten zor. Hapishane koşullarında bakımı da çok kolay değilse, serbest bırakılmasından yana olmak biraz da vicdan işi değil mi? Sol vicdandır, tamam da, sağcı olmak vicdansızlık anlamına gelmez, gelmemeli. Biliyorum, bu yazıyı okuyan ve kendii milliyetçi olarak tanımlayan birinin tepkisini çekeceğim. Ben de bu tür tepkileri anlamakta zorlanıyorum. Bu tür konular gündeme geldiğinde ''şehitlere haksızlık yapıldığı'', ''şehitlerin kemiklerinin sızlatıldığı'' ve bu insanların bir şekilde bu ölümlerle ilişkilendirildi de bir gerçek. Ama doğru da değil ki. Farklı siyaseti savunanların gencecik ölümler karşısında hiç üzüntü duymadıklarını söylemek bana gerçekçi gelmiyor. Hem sonra, bu tür yanlışlıklar içinde olanları sadece ''karşı taraf''la ilişkilendirmek ne kadar doğru, bilmyorum.

Sorun sadece Aysel Tuğluk da değil. Çok kötü bir süreçten geçtik, hala geçiyoruz. Birbirimizi öldürdük, yaraladık kırdık, incittik. Aysel tuğluk da bir olasılık, bu tür yanlışlıklar içinde bulunmuş olabilir. Ama bir yerden de başlamak gerekiyor. Herşey bir yana bence vicdanı, bu bizi insan yapan duyguyu yitirmemek gerekiyor.

Benzer durumda olan ''28 Şubatçılar'' da var. Fetöcü savcı ve hakimlerin açtığı davalar sonucunda yargılanmış ve suçlu bulunmuş yaşı 80'in üzerinde pek çok asker de Aysel Tuğluk gibi dört duvar arasında sağlık sorunları yaşıyor. Hiç ayrım da yapmadan bir şekilde adalet işletilmeli ve bu insanların özgürlüklerine kavuşmasının önü açılmalıdır.

İki güzel söze, bir sıcacık dokunuşa ve masmavi gökyüzünün altında özgür bir soluklanmaya o kadar çok ihtiyacıız var ki...
Bu ileti en son melnur tarafından 24.11.2021- 05:41 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Ve Etyen Van'a gelir-Aysel Tekerek denizcan 0 2699 10.11.2014- 14:04
Konu Klasör Bu bir anayurt savaşı mı?-Aysel Tekerek denizcan 1 3807 22.09.2014- 14:42
Konu Klasör Aysel Tuğluk, Kürtler, seküler güçler dayanışma 1 3754 04.12.2014- 20:34
Konu Klasör Aysel Tuğluk: Kobane düşerse çözüm süreci biter umut 0 2563 02.11.2014- 01:39
Konu Klasör Sosyalizm çok partili olabilir mi? melnur 1 3827 19.09.2013- 02:15
Etiketler   Aysel,   Tuğluk,   için,   geç,   olabilir.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS