SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
TKP Olağanüstü konferans topluyor.           (gösterim sayısı: 86)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.420
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 07.01.2022- 06:59


Kemal Okuyan: Olağanüstü Konferans çünkü ülke olağanüstü bir dönemden geçiyor


'TKP bütün gücüyle işçi sınıfının, emekçi halkın bu ekonomik koşullarda direnme azminin, mücadeleciliğinin, dayanışma kültürünün, örgütlülüğünün artması için çaba harcıyor.'

Resim Ekleme
ALİ UFUK ARİKAN

Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan'la hayat pahalılığını, TKP'nin bu kapsamda son dönemde öne çıkan eylemlerini, siyasetteki sokak tartışmalarını ve alınan olağanüstü konferans kararını konuştuk.

"TKP bütün gücüyle işçi sınıfının, emekçi halkın bu ekonomik koşullarda direnme azminin, mücadeleciliğinin, dayanışma kültürünün, örgütlülüğünün artması için çaba harcıyor" diyen Okuyan, olağanüstü konferans kararına ilişkin ise, "Olağanüstü Konferans çünkü bazı başlıklarda bir an önce yol almak istiyoruz. Olağanüstü Konferans çünkü ülke olağanüstü bir dönemden geçiyor. Konferansımız yaklaşık bir aydır sürüyor, bütün üyelerimiz, gönüllülerimiz sürece dahil oldu. 9 Ocak’ta TKP daha kararlı, daha net, daha enerjik biçimde mücadelesine devam edecek. Konferansın sonuçlarını kuşkusuz halkımızla paylaşacağız" ifadesini kullandı.

Okuyan'ın soL'un sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

'Mücadelemiz yoğunlaşarak, etkisini artırarak sürecek'

Türkiye Komünist Partisi, hayat pahalılığına karşı gösterdiği tepkileri Kasım ayının sonuna doğru çeşitli ilçelerde “Ayağa Kalk” sloganlı eylemlerle büyüttü. Bu süreçte eylemlerle birlikte çeşitli dayanışma çalışmaları da yapıldı. Son olarak elektrik zammının ardından TKP bu sefer de elektrik dağıtım şirketlerinin önünde protesto eylemiyle birlikte devletleştirme çağrısı yaptı. İsterseniz bu süreci değerlendirerek başlayalım.

Geçen yılın son ayları halkımız için bir kabus gibi geçti. Zamlar birbiri ardına geldi ve zaten yoksulluğu yaşayan milyonlarca kişi ne yapacağını şaşırdı. Ama bitmedi, 2022’de de halkın yakasına çökmek için bir an bile bekleyemediler, daha yeni yıla girmeden elektriğe yüzde 50 ile 125 arasında zam getirdiler.

Erdoğan, “elektrik tarifelerine vatandaşın lehine düzenledik, maliyetin bir kısmını kamu kaynaklarından karşıladık” diyor. Ortada vatandaşın lehine bir durum yok. Yeni tarifeyle güya elektrik tüketimi düşük olan yoksul aileleri korumak amacıyla kademeli bir sistem getirdiler. Tüketilen elektrik miktarı arttıkça zam oranı da artıyor.

Ama tüketimi en düşük ailelere bile getirdikleri zam %52. Üstelik 4 kişilik bir ailenin ortalama elektrik tüketimi bu getirdikleri alt sınırın çok üzerinde. Halka ya fişleri çekip karanlıkta soğukta oturacaksınız ve %52 zamma razı olacaksınız ya da faturalarda daha fazla artışı göze alacaksınız deniliyor.

Yurttaşın payına düşen, en iyi ihtimalle yarı yarıya zam ama elektrik üretim-dağıtım şirketleri kâr üstüne kâr açıklamaya devam ediyor. Ortada hiç de söylendiği gibi zarar eden, korunması gereken patronlar yok. Bu elektrik şirketlerinin birçoğu Türkiye’nin en büyük holdinglerine ait ve akıl almaz kârlar elde ediyorlar.

Kur yükseldi, maliyetler arttı diye zamların zorunlu olduğunu söylüyorlar ama bu, faturaların arkasındaki şirketlerin kârlarını açıklamıyor. Şirketlerin kârını yurttaş cebinden ödüyor. Kalanı da yine zaten halktan alınanlarla kamu kaynaklarından telafi ediliyor. Bu sayede de birileri çok büyük paralar kazanıyor.

Elektrik kullanımı insanlar için temel haklardan biri olmalı ve herkesin ücretsiz bir şekilde bu hakkı kullanabilmesi için bu akılsızlığa son vermek, elektrik üretim ve dağıtım işletmelerini devletleştirmek zorundayız. Biz de bu yaklaşımla, elektrik üretim ve dağıtım tekellerine suçüstü yaptık. Yurttaşların evine bıraktıkları faturalarla kaçak soygun hattı inşa ettiklerini haykırdık. Mücadelemiz yoğunlaşarak, etkisini artırarak sürecek.

'Türkiye’nin meseleleri aslında sanıldığından çok daha açık, sade ve çözümü de basit'

Yakın zamana kadar aslında Türkiye’de başka bir atmosfer vardı, barınma sorunu, hayat pahalılığı yine gündemdeydi ancak bir tür “geçiş dönemi” gibi düşünülüyordu ve kamuoyunda gündem daha çok Erdoğan’ın ardından nasıl bir kabineyle Türkiye’nin yönetileceğiydi. Bu atmosfer nasıl bu kadar hızlı değişti?

Türkiye’de toplum, her gün değişen gündem ve dengelerle iyice kabuğuna çekiliyor. Oysa temelde pek az şey değişiyor. Biz partide düzen siyasetinin günlük polemiklerinden büyük sonuçlar çıkarmayı kendimize yasakladık. Türkiye’nin meseleleri aslında sanıldığından çok daha açık, sade ve çözümü de basit. İktidarın rakamları, gerçekleri her şeyi çarpıtarak geliştirdiği demagoji de muhalefetin “erken seçim olsun”dan ibaret söylemi de halkın gelişmelerin gerçek anlamını kavramasını güçleştiriyor. TKP ise doğru soruları sormaya ve o sorulara doğru yanıtı vermeye çabalıyor. Atmosfer aslında aynı, sömürünün ve gericiliğin acımasızca kol gezdiği bir atmosfer bu.

'Örgütlülük provokasyonun ilacıdır'

TKP’nin tepki olarak halkı sokağa çağırması çok fazla eleştiriye de neden oldu? Muhalefet tarafından   AKP’nin ekmeğine yağ sürmekle, iktidar bloğundan ise provakasyonla suçlandınız. Bu eylemlerde TKP’yle hareket edenler bu suçlamalar karşısında ne yaptı?


Ne kadar saçma bir durum var ortada! Muhalefet “sokağa çıkmayın, seçimi bekleyin” diyor. İktidar sokağa çıkanları darbecilikle suçluyor. Protesto hakkı temel bir haktır. Bu hakkın kullanılmasının iktidarın ekmeğine yağ süreceğini iddia etmek, protesto hakkından vazgeçmektir. Evet doğru, tarih boyunca provokasyonlarla karşılaşıldı. Ama buradan hareket edecek olursak, Kılıçdaroğlu’nun ne işi vardı o cenazede, Akşener neden esnaf ziyaretleri yapıyor, bu böyle gider… Aslında mesele çok açık. Parlamento içi muhalefet kendisinin kontrol etmediği, kendisini aşabilecek hiçbir şey istemiyor. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Örgütlülük provokasyonun ilacıdır. TKP üyeleri ve gönüllüleri, dostları kendilerinden eminler. Dahası son dönemde partimize başvuranların ironik biçimde, mizahla “ben de provokasyona katılmak istiyorum” diye yazdıklarını görüyoruz. Belki de bazıları provokasyona pozitif bir anlam yüklüyor! Açlıkla, yoksullukla, işsizlikle boğuşan yurttaşlarımıza “sesinizi çıkarmayın” deyip sonra TÜSİAD’ın konuşmasını istemek gerçekten de acayip bir muhalefet tarzı.

'Türkiye artık hayal kurmadan, sahte gündemlerle oyalanmadan sadede gelmeli'

Yurttaşların pahalılık ve seçeneksizlik arasına sıkıştığı bir dönemde 2021’den 2022’ye adım attık. Bu sıkışmışlık nasıl aşılabilir?


Meselenin temeline inerek ve örgütlenerek. Başka çare yok. Bu düzeni sorgulamadan hiçbir sorunu konuşamayız. Demokratikleşme, adalet, ekonomi, özgürlük, barış… Hiçbir şeyi. Türkiye artık hayal kurmadan, sahte gündemlerle oyalanmadan sadede gelmeli. Sadece elektrik faturalarının öyküsü bile sis perdesinin kalkmasına yeter. TKP bunun için elinden geleni yapacak.

'9 Ocak’ta Olağanüstü Konferans topluyoruz'

TKP’nin yol haritasında neler var?


TKP bütün gücüyle işçi sınıfının, emekçi halkın bu ekonomik koşullarda direnme azminin, mücadeleciliğinin, dayanışma kültürünün, örgütlülüğünün artması için çaba harcıyor. Bu güncel bir sorumluluk. Bu çabalarımızın karşılığını almaya başladık. Öte yandan bu çabalarımız elbette bu düzenin değişmesi için, tarihsel hedefimizin gerçekleşmesi için yürüttüğümüz mücadeleyle birlikte ele alınmalı. TKP sosyalist devrim hedefini hiçbir koşulda kenara koymayacak, geri plana atmayacaktır. Bir üçüncü görev, emekçi halkın ortak iradesini yaratmak için dostlarımızla bir ittifak oluşturmak. Uzun bir süredir bu doğrultuda temaslar sürdürüyoruz. Herkesin seçimlere odaklandığı bir sırada daha bütünlüklü bir mücadele hattının örülmesi arayışları bizim açımızdan çok değerli. Son olarak TKP kendi örgütsel ve siyasal etkisini artırıyor. Bu çok boyutlu bir süreç. Yeni üyeler, yeni örgütler, yeni semt evleri, yeni çalışma alanları. Partinin mali kaynaklarının genişlemesi. Ve partinin yeni bir yönetici kuşağının zorlu mücadelelere hazırlanması ve sorumluluk alması. Gündemimizde bunlar var. 9 Ocak’ta Olağanüstü Konferans topluyoruz. Bu başlıkların bir bölümü konferansta ele alınacak.

'Olağanüstü Konferans çünkü ülke olağanüstü bir dönemden geçiyor'

Neden olağanüstü konferans ve bu konferansın sonuçlarına dair bugünden konuşabilir miyiz?


Olağanüstü Konferans çünkü 2021’de topladığımız konferansta aldığımız kararlara ince ayar vermek istiyoruz. Olağanüstü Konferans çünkü bazı başlıklarda bir an önce yol almak istiyoruz. Olağanüstü Konferans çünkü ülke olağanüstü bir dönemden geçiyor. Konferansımız yaklaşık bir aydır sürüyor, bütün üyelerimiz, gönüllülerimiz sürece dahil oldu. 9 Ocak’ta TKP daha kararlı, daha net, daha enerjik biçimde mücadelesine devam edecek. Konferansın sonuçlarını kuşkusuz halkımızla paylaşacağız.

https://haber.sol.org.tr/haber/soylesi-kemal-okuyan-olaganustu-konferans-cunku-ulke-olaganustu-bir-donemden-geciyor-322565Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.420
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 10.01.2022- 02:36


TKP'nin Olağanüstü Konferansı Ankara'da toplandı: Bir adım daha ileri

Türkiye Komünist Partisi'nin Olağanüstü Konferansı Ankara'da 'Bir adım daha ileri' sloganıyla toplandı.

Resim Ekleme
TKP ülkenin içinden geçtiği hayat pahalılığı ve büyük yoksullaşma koşullarında Ankara'da olağanüstü bir konferans topladı.

"Bir adım daha ileri" sloganıyla toplanan konferansa ülke genelinden çok sayıda delege katıldı.

Yeni yılla birlikte içinde bulunulan ekonomik kriz koşullarında örgütlenme ve dayanışma başlığında önemli kararların alındığı konferansta ittifaklar başlığı ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin de çeşitli kararlar alındı.

'Önemli kararlar aldık'

Konferansta alınan kararların önümüzdeki günlerde kamuoyuna ilan edileceği belirtilirken, TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, soL'a konferansa dair kısa bir değerlendirmede yaptı.

"Olağanüstü konferans çünkü olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Çok hızlı örgütledik bu konferansı. Çok verimli, çok iyi bir konferans geçirdik. Bugün çok önemli konuları, Türkiye siyasetini, yalnızca seçimleri değil, özellikle de hayat pahalılığına karşı neler yapmamız gerektiğini konuştuk, önemli kararlar aldık" diyen Okuyan, "Solda yürüttüğümüz çalışmalara ilişkin, dost partilerle yürüttüğümüz görüşmelere ilişkin de önemli kararlar aldık. TKP'nin coşkulu, umutlu, kararlı bir parti olduğunu bir kez daha gördük. Partinin verdiği fotoğraf Türkiye için çok önemli, çok umut verici. Şimdi artık yarın sabahtan itibaren çok daha büyük bir enerjiyle sömürüye, yoksulluğa, adaletsizliğe karşı mücadelemizi yükselteceğiz" ifadesini kullandı.

Resim Ekleme
[size=1]Bir sokak röportajında yoksullaşmanın sorumlusunun özelleştirmeler ve patronlar olduğuna ilişkin açıklamasıyla gündem olan Zehra Canan da TKP'nin konferansının son bölümüne katılarak kısa bir selamlama konuşması yaptı.
[/size]
Resim Ekleme[size=1]
[/size]
Resim Ekleme

Resim Ekleme

Bir adım daha ileri (sol.org.tr)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.420
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: Önceki gün, 00:03


TKP Olağanüstü Konferans'ta aldığı kararları açıkladı


Türkiye Komünist Partisi geçtiğimiz hafta sonu Ankara'da düzenlediği olağanüstü konferansta aldığı kararları ve konferans raporunu kamuoyuna duyurdu.

Resim Ekleme

Türkiye Komünist Partisi 9 Ocak’ta Ankara’da “Bir Adım Daha İleri” başlığıyla Olağanüstü Konferans düzenlemiş, yaklaşık 600 delegenin katılımıyla gerçekleşen toplantıda delegeler, hem konferans raporu hem de karar taslaklarına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu.

AKP’nin iktidara gelişinden günümüze kadarki süreçte yaşananların özetinin analiziyle başlayan rapor, özelleştirmelerden, laikliğin günbegün ayaklar altına alınmasına; seçim sisteminden, düzen siyasetinin sermayeyle ilişkilerine; Haziran Direnişi sonrası muhalefetin izlediği strateji ve Millet İttifakı’nın ortaya çıkışı gibi pek çok başlığı içeriyor.

Yaklaşan seçimlere ilişkin değerlendirmelerin bulunduğu raporda AKP iktidarının nasıl sona ereceğinin önemsiz olmadığı söyleniyor. Bu başlıkta ayrıca EMEP ve Sol Parti’yle yürütülen ittifak görüşmelerine dair güncel bilgiler de yer alıyor. TKP, her seçim döneminde tartışma konusu olan CHP ve HDP ile ilgili tavrını da rapor metninde detaylı bir şekilde açıklıyor.

TKP çağırıyor: 2023'e yaklaşırken hedef Sosyalist Cumhuriyet

“Çağrımız tüm emekçi halka, tüm yurtsever ve devrimcileredir” denilen ve Türkiye Komünist Partisi’nin önümüzdeki yakın geleceği, emekçi halkın sermaye düzenine karşı ayağa kalkacağı tarihsel bir dönem olarak gördüğü belirtilen rapor, şu ifadelerle bitiyor:

Parti bütün gücüyle bugünü ve yarını kazanmak için uğraşıyor ve işçilere, öğrencilere, köylülere, aydınlara partiye, TKP"ye katılma çağrısı yapıyor. TKP düzenin sola vermek istediği "denge ve denetleme" rolünü, sömürü ve eşitsizliğe makyaj işlevi görmeyi reddediyor. Sosyalist bir Cumhuriyet, 2023'e yaklaşırken, temel hedef ve şiarımızdır.

Parlamentoya, popüler kültür alanına ve sosyal medyaya sıkışmış bir muhalefet ya da solculuğun sonuç alıcı olmadığı, hatta sermaye düzeninin restorasyon hazırlığına açıkça hizmet ettiği görülmektedir. Artan hayat pahalılığı ve dayanılmaz hale gelen yoksulluğa dönük tepkilerin ölçeği ile sözünü ettiğimiz alanlarda çıkarılan gürültünün orantısızlığı fazlasıyla düşündürücüdür. TKP, örgütlü ve ilkeli bir mücadele hattı dışında hiçbir çözüm olmadığını göstermeye kararlıdır. Partiye son dönemde artan ilgi, bu kararlılığı emekçi halkımızın da giderek daha fazla benimsediğini göstermektedir.

Ağır ekonomik koşullar altında çare arayan halkımız için ve halkla birlikte çareyi, dayanışmayı, umudu, mücadeleyi örgütleyeceğiz ve memleketimizi karanlıktan çıkaracağız.

TKP Türkiye'nin geleceğidir. Gelin geleceğimizi ellerimize alalım ve umudu yeşertelim. 2022 Olağanüstü Konferansı, Türkiye Komünist Partisi'ne

- Hayat pahalılığı ve yoksulluğun ağır baskısını hisseden halkın tepkisini örgütlü mücadeleye dönüştürme

- Bütün semt evleri ve işçi evlerini dayanışmanın yeşerdiği üsler haline getirme

- Dost güçlerle birlikte emekçilerin anti-emperyalist ve laik cephesini, blok ya da ittifakını yaratma

- 1 Mayıs'a kadar 5000 yeni üye ve gönüllü hedefini hayata geçirmek için her tür aracı geliştirme

- Partinin artan maddi kaynak ihtiyacı için etkili ve yaygın bir kampanya örgütleme

- Partinin yaklaşan parlamento seçimlerindeki adaylarını belirleme sürecine derhal başlama görevini vermektedir.

Yolumuz zorludur, yolumuz açıktır.

“Bir adım daha ileri” diyor, mücadeleye devam ediyoruz. AKP’ye boyun eğmeyen halkımızın sömürüye karşı ayağa kalkacağı bir büyük kavgayı kararlılıkla örgütlüyoruz.

TKP Türkiye işçi sınıfının aklı ve vicdanı, ülkenin onurudur!

Yaşasın komünizm, yaşasın Türkiye Komünist Partisi!

Konferansta alınan kararlar

TKP Olağanüstü Konferansı’nda çeşitli başlıklarda kararlarını da açıkladı. Bu kararlar arasında Cumhurbaşkanlığı seçimi ilgili öneri, milletvekili adaylarının belirlenmesi, sol içi ittifak görüşmeleri, seçim yasası hakkında alınan kararların yanı sıra, abluka altındaki Küba ile dayanışma kararı da yer alıyor.

TKP’nin konferansta aldığı kararlardan bir diğeri ise devletleştirme başlıklı. Tüm kamu kaynaklarının devletleştirilmesi gerektiği söylenen kararda, başta enerji şirketleri olmak üzere acilen tüm temel ihtiyaçların sağlandığı şirketlerin devletleştirilmesi gerektiğini ifade ediliyor.

TKP’nin konferansta aldığı ve uygulayacağı iki diğer karar ise, örgütlenme ve bağış kampanyaları. Partinin üye ve dostlarıyla sağladığı mali kaynaklarını artırma ihtiyacı ve sosyalizmin sesinin yükselmesi gerektiğinden doğan ihtiyaçların sonucu ortaya çıkan bu kararlar, tüm delegelerin kabul yönündeki oylarıyla önümüzdeki dönemde uygulanmaya başlayacak.

https://haber.sol.org.tr/haber/tkp-olaganustu-konferansta-aldigi-kararlari-acikladi-323225Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ÖDP yarın olağanüstü kongreye gidiyor: Solu bir seçenek haline getireceğiz... melnur 6 1448 02.01.2020- 07:44
Konu Klasör Hava kar topluyor umut 3 3224 07.11.2014- 15:55
Konu Klasör IŞİD'le savaşan PKK sempati topluyor umut 0 2623 20.08.2014- 13:04
Konu Klasör Türkiye'nin 'mutlu' çocukları kağıt topluyor dayanışma 3 3436 11.01.2015- 17:09
Etiketler   TKP,   Olağanüstü,   konferans,   topluyor.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS