SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
TİP Genel Başkanı Erkan Baş, ‘ittifak’ tartışmalarını değerlendirdi...           (gösterim sayısı: 1.427)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 21.01.2022- 05:20


TİP Genel Başkanı Erkan Baş, ‘ittifak’ tartışmalarını değerlendirdi

TİP lideri Erkan Baş, “Özgürlük, laiklik, barış, adalet ve emek gibi temel ilkeleri yükseltecek, solu temsil edecek bir alternatif yaratmak gerek. Bu ilkelerde buluşan üçüncü ittifak, yüzde 10 barajını aşacaktır” dedi.

Resim Ekleme
Sefa Uyar

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, halkın soldan görevini yerine getirmesini beklediğini, HDP’nin çağrısıyla gerçekleştirilen “sol toplantı” ya da “saray rejiminden kurtulmak ve halka ne istediklerini anlatabilmek” sorumluluğuyla katıldıklarını belirterek, üçüncü ittifakın kurulması gerektiğini söyledi. Baş, “Üçüncü ittifak, 10 barajını kolayca aşacaktır, hatta yüzde 15-20’lerde bir halk desteğini sağlayabiliriz. Çalışmalar, bu ittifakın Meclis’te birden fazla gruba da erişebileceğini gösteriyor” diye konuştu.

Baş, HDP’nin çağrısıyla gerçekleştirilen “sol toplantı”ya ve ittifak tartışmalarına ilişkin Cumhuriyet’e konuştu. Türkiye’nin önünde saray rejiminden kurtulmak ve halka ne istediklerini anlatabilmek şeklinde iki mesele olduğunu söyleyen Baş, “Yurttaşlarımızla nerede yan yana gelsek, bize bu iki konudaki sorumluluğumuz hatırlatılıyor, halk soldan görevini yerine getirmesini bekliyor. Bu sorumluluk yalnız TİP’in üstlenebileceği bir sorumluluk değil. Sol, sosyalist, demokratik, devrimci tüm partiler, demokratik kitle örgütleri, sendikalar yan yana gelmeli. Birbirimizle uğraşacak durumda değiliz. Toplantıya işte bu yaklaşımla dahil olduk. Bu ilk toplantıda mücadelede ortaklaşmayı büyük oranda sağladığımızı düşünüyorum. Şimdi, bu ortaklığın nasıl ilerleyeceği, nasıl genişleyeceği ve seçimlere bunun nasıl taşınacağı üzerine çalışmak gerekiyor” dedi.

"ORTAK ÇALIŞMA"
Bazı partilerden, toplantı öncesi bazı olumsuz açıklamalar geldiği anımsatılan Baş, toplantının basında ele alınış biçiminde sorunlar olduğunu belirterek, “Olumsuz açıklamaların bundan sonra azalacağına, birbirine karşı açık yürekli ve olgun bir ilişkinin geliştirileceğine inanıyorum” diye konuştu. Siyaset için sokakların, evlerin, işyerlerinin ve Meclis’in önemli mecralar olduğunu belirterek, “Tüm bu mecralarda bir hazırlık içinde olmazsak direnemeyiz, kazanamayız” diyen Baş, “Halka seçimler için bir alternatif sunamıyorsanız, halkın en temel hakkına yönelik bir saldırı söz konusu olduğunda da direnemezsiniz. İttifakın seçimler için bir alternatif ortaya koymasının zorunlu olduğunu düşünüyoruz. Bunun nasıl olacağını ise zaman, görüşmelerimizin seyri ve kurduğumuz mücadele ortaklığının gücü gösterecek” ifadelerini kullandı. Baş, “Örneğin, cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denen ucubenin ortadan kaldırılması için taahhütte bulunan bir aday etrafında tüm muhalefet pekâlâ uzlaşabilir. Bu tek adam rejimi ortadan kaldırıldığında çok daha önemli hale gelecek. Meclis’te solun güçlü bir şekilde var olabilmesi için pekâlâ bugün yan yana geldiğimiz güçlerle ortak bir çalışma planlayabiliriz” dedi.

"BİRDEN FAZLA GRUP"
“Tek adam rejiminden kurtulacaksak, Meclis üzerine de tekrar düşünmemiz gerekecek” değerlendirmesinde bulunan Baş, özgürlük, laiklik, barış, adalet ve emek gibi temel ilkeleri yükseltecek, solu temsil edecek bir alternatif yaratmak gerektiğini vurguladı. Bunun için de bir üçüncü ittifak yaratılması gerektiğine işaret eden Baş, şunları kaydetti:

“Saydığım ilkelerde buluşan tüm partilerin yer aldığı bir üçüncü ittifak, tek tek partilerin alacağı oyların toplamıyla yüzde 10 barajını kolayca aşacaktır. Hatta yüzde 15-20’lerde bir halk desteğini sağlayabiliriz. Milletvekili seçiminde uygulanan ittifak modeliyle, isteyen partiler kendi amblemleriyle, isteyen partiler başka partilerin listeleri içinde ittifaka dahil olabilir. Yaptığımız değerlendirmeler, saha ve masa başı çalışmaları böyle bir durumda, bu ittifakın Meclis’te birden fazla gruba da erişebileceğini gösteriyor.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/tip-genel-baskani-erkan-bas-ittifak-tartismalarini-degerlendirdi-1901669Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 28.01.2022- 06:18


'Güç birliği arayışının somut hale gelmesi için emek harcayacağız'

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, üçüncü ittifak ve geçen günlerde yapılan toplantıya ilişkin konuştu.

Resim Ekleme
 
TİP Genel Başkanı Erkan Baş, olası seçimlerde kurulacak üçüncü ittifakla ilgili “Zorunluluk olarak görüyoruz” derken, geçen günlerde 8 siyasi parti ve oluşumun bir araya geldiği toplantıya ilişkin ise “Bu toplantıda oluşan güç birliği arayışının güçlenmesi ve somut hale gelmesi için de emek harcayacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın davetiyle   Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Halkevleri, Emekçi Hareket Partisi (EHP) ile Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) temsilcileri geçen günlerde bir araya gelmişti. Toplantının ardından ortak yazılı açıklama yapılmıştı.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, üçüncü ittifak ve yapılan toplantıya ilişkin Mezopotamya Ajansından Zemo Ağgöz’e konuştu.

Toplantının kendi hedefleri açısından başarılı geçtiğini söyleyen Baş, “Bundan sonrasında ise toplantıda mutabık kalınan noktaların güçlendirilmesine ve Türkiye halklarına gerçek bir umut olacak seçeneğin fiilen inşa edilmesine doğru ilerlememiz gerekiyor” dedi.

‘EMEK HARCAYACAĞIZ’

Toplantının ilerleyen süreçler için umut verici olduğunu belirten Baş, “Bu toplantıda oluşan güç birliği arayışının güçlenmesi ve somut hale gelmesi için de emek harcayacağız” ifadelerini kullanırken; toplantıdaki paylaşımlarda herkes açısından ortaklaşmış görünen ihtiyaçların olduğunu belirtti.

Baş, şöyle devam etti:

Türkiye derin bir ekonomik krize, yoksullaşmaya, iflasa eşlik eden ağır bir baskı, şiddet ve otoriterleşme sürecinden geçiyor. Önümüzdeki seçime de bu sürecin içerisinden geçerek yaklaşıyoruz. Haliyle, Türkiye emekçilerinin çıkarlarını merkeze alan sol/sosyalist hareketin en acil görevlerinden biri bu sömürü ve baskı düzenine karşı en güçlü ve en gerçekçi seçeneği üretmek, bunun kazanmasının yollarını bulmak.

Kabul etmek gerekir ki, Türkiye’nin geleceğine dair düzen cephesinden aktörlerin çalışmaları sürüyor. Bu süreci düşünüyor, tasarlıyor, hazırlıklar yapıyorlar. Hem AKP-MHP tarafından temsil edilen siyasi iktidar hem de Millet İttifakı ile temsil edilen düzen muhalefeti hem içinden geçtiğimiz günlere hem de seçimlerden sonrasına dair kendi stratejilerini izliyorlar.

‘ÜÇÜNCÜ İTTİFAK BİR ZORUNLULUK’

Bu iki ittifakın da Türkiye halklarına önereceği, Türkiye emekçilerinin çıkarına olan pek bir şey sunmadığının birçok örnekle şimdiden açığa çıktığını ifade eden Baş, “Tam da bu nedenle, emekçi halklarımızın hemen bugünden başlayarak, mücadeleyi büyütecek ve seçimlerde de bu iki ittifaktan birini seçme mecburiyetinde bırakılmasına izin vermeyecek bir Üçüncü İttifakın, daha doğrusu gerçek bir seçeneğin inşa edilmesini bir zorunluluk olarak görüyoruz” dedi.

“Bu geniş güçlerin önümüzdeki yoğun ve zor süreçte hangi başlıklarda ne kadar fazla ortaklık yapabiliyorlarsa, bu konuda birlikte ve özenli yürümesini son derece önemli buluyoruz” şeklinde sözlerine devam eden Baş, uzun ve emek isteyen bir görevi sırtlanacaklarının altını çizdi.

‘MİLLETVEKİLLİĞİ KONUSU KONUŞULMADI’


Yapılan bazı eleştirilere de değinen Baş, toplantıda milletvekilliği ve sıra-sayı pazarlığının kesinlikle konuşulmadığını; üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları, bunları nasıl ortaklaştırabileceklerini konuştuklarını söyledi. Baş, sürecin belirli bir aşamasında seçimlerin de konu olacağını ve bu aşamada her partinin tercihine saygı duyulması gerektiğini belirtti.

‘GEREKLİ ZEMİN OLUŞUYOR’


“Ortada yıllarca sosyalistleri ve Kürt halkının temsilcilerini siyaset alanının dışında tutmak için oluşturulmuş bir baraj var ve ittifak yoluyla bunu hep birlikte kolayca aşarak, daha önemlisi bunun yarattığı enerjiyle de çok daha büyük bir güçle siyasal mücadelede etkin bir biçimde yer almak gibi seçenek var, bunu önemli buluyoruz” diyen Baş, sürece ilişkin şunları söyledi:

“Bundan sonrasında hepimiz için daha yapıcı, daha üretken, gerçek sorunlara gerçek çözümler sunan bir mücadele programının inşasına girişmek için gerekli olan zemin oluşuyor diyebiliriz. Artık bu zemini güçlendirmek kalıyor geriye; bunun için de sabırlı, dikkatli, kapsayıcı ve yoldaşça bir çalışma süreci bizi bekliyor.”

https://ilerihaber.org/icerik/guc-birligi-arayisinin-somut-hale-gelmesi-icin-emek-harcayacagiz-136191Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 07.02.2022- 03:45


Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekilleri Erkan Baş, Ahmet Şık ve Sera Kadıgil, bugün TİP Basın Büro’nun İstanbul’da organize ettiği kahvaltıda gazetecilerle bir araya geldi. Yapılan kahvaltının ardından gazeteciler, TİP’li vekillere sorularını yöneltti. Sorulara toplu yanıtlar verildi.

Resim Ekleme
(...)

‘İLK TURDA BİTİRELİM BU İŞİ’

Soru- cevap şeklinde geçen toplantının sonuna doğru Baş, cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair de basın emekçilerine açıklamalarda bulundu. Baş, önceki seçimlerden ders çıkarılması gerektiğini söyledi: “Daha önce sağcı aday koydunuz, sonuçlarını gördük. Şimdi yine bunu yapmayın diyoruz. Ekmeleddin İhsanoğlu örneğini gördük. İkinci turda zaten oy verebileceksek ilk turda oy verelim bitirelim bu işi istiyoruz”. Baş, bu konuda son olarak “ben bu koltuğa oturmak değil, bu koltuğu yakmak istiyorum, bu koltuğu kaldırmak istiyorum diyen bir aday çıkarsa, TİP hiçbir pazarlığa girmez, görüşme ihtiyacı duymadan o adaya oy verir ve işi bitiririz” dedi.

‘AMATÖR RUHLA ÇALIŞAN PROFESYONEL BİR PARTİYİZ. HERKESİ 13 ŞUBAT’TA HALİÇ KONGRE MERKEZİNE DAVET EDİYORUZ’

Basın emekçileri ile gerçekleştirilen kahvaltının sonunda TİP Genel Başkanı Erkan Baş sözlerini şu sözlerle tamamladı: “TİP her geçen gün büyüyor. Biz bu büyümenin sorumluluğunu duyuyoruz. Çok kısa sürede seçimlere girme hakkı kazandık. Bizim sosyal medya şirketlerimiz yok. Milyonlarca liramız yok bu şirketlere ayıracak. Ama biz milyonlarca ile yapılamayacakları yoldaşlarımızla, arkadaşlarımızla yapıyoruz. Ve herkes şunu bilsin ki fikirlerimizden bir adım hatta yarım adım geri atmayacağız. Parlamentodaki faaliyetlerimiz daha çok görünüyor. Bu doğal ancak biz il ve ilçe öğütlerimizle çok daha fazlasıyız. Oraları görmek çok daha kıymetli. 13 Şubat’ta Haliç Kongre Merkezi’nde büyük halk buluşmamız var. Bizler, sizleri emekçi olarak ve gazeteci kimliğinizle 13 Şubat buluşmamıza davet ediyoruz. Gelin, TİP’i daha yakından tanıyın.”

https://ilerihaber.org/icerik/etkili-bir-halk-muhalefeti-orgutleyebilmek-hepimizin-gorevi-136591
Bu ileti en son melnur tarafından 08.02.2022- 01:48 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör HDP Eş Genel Başkanı Sancar'dan 'demokrasi ittifakı' mesajı... melnur 0 631 17.07.2022- 13:23
Konu Klasör TİP Genel Başkanı Erkan Baş: ‘Üçüncü ittifak oy böler mi’ kaygısına hiç gerek yok... melnur 0 1081 28.11.2021- 07:41
Konu Klasör ''Sokak'' tartışmaları üzerine... melnur 1 1229 10.01.2022- 02:52
Konu Klasör DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu gözaltına alındı. melnur 2 2404 01.05.2020- 13:45
Konu Klasör HDP Eş Genel Başkanı Sancar: 10 milyon oy alıyoruz, PKK ile bir bağımız yok... melnur 0 604 12.07.2022- 03:30
Etiketler   TİP,   Genel,   Başkanı,   Erkan,   ‘ittifak’,   tartışmalarını,   değerlendirdi.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS