SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Solun bölünmüşlüğü...           (gösterim sayısı: 541)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.121
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

35 kere teşekkür etti.
49 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 20.03.2022- 01:14


Kemal Okuyan'ın Flash Tv.deki programda solun bölünmüşlüğü konusundaki açıklamaları önemli. Önce bu açıklamaları buraya asalım, sonrasında üzerinde konuşuruz.

''Sol bütün dünyada parçalı ama Türkiye’de biraz fazla parçalı.

İttifaka değil ama sol birliğe, solun tamamen birleşmesine hayır derim. Solu birleştirmeye dönük çabalar genellikle daha fazla parçalanmayla sonuçlanmış. Gerçek ayrımlarla gerçek olmayan, anlatamayacağınız ayrımları ayırmak lazım. Önemli meseleler var, laiklik, sermaye karşıtlığı, emperyalizm karşıtlığı gibi. Aynı şeyleri savunanlar yan yana gelebilmeyi, birlikte yürümeyi öğrenmeli, çok yakın olanlar da birleşmeli.

Bugün Türkiye’de 50 tane sol varsa, bana göre bu 5’e kadar daralabilir. Yan yana gelmeliler, herkesin ayrımı da gerçek değil. Tarihin yazabileceği ayrımlar önemlidir, 50 yıl sonra aralarındaki ayrım yazılamıyorsa gereksiz bir ayrımdır.

Bizim yaklaşımımız önce nasıl bir Türkiye’yi, neyi savunduğumuzu ilan etmek üzerine. Sonra da çağrı yaparak genişlemeliyiz. Önce yan yana gelelim, sonrasına bakarız doğru bir yöntem değil. Böyle bakınca laiklik, emperyalizm karşıtlığı ve sermaye karşıtlığında anlaştığımız herkesle yan yana geliriz. Kimseyi dışlama niyetinde değiliz.''

https://haber.sol.org.tr/haber/kemal-okuyan-tkp-emekci-halkin-cumhurbaskani-adayini-cikaracak-329767Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.121
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

49 kere teşekkür edildi.
35 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 21.03.2022- 03:29


'' Bugün Türkiye'de 50 tane so varsa 5'e kadar daralabilir. Yan yana gelmeliler, herkesin ayrımı gerçek değil. Tarihin yazabileceği ayrımlar önemlidir, 50 yıl sonra aralarındaki ayrım yazılamıyorsa gereksiz bir ayrımdır. Çok yakın olanlar birleşmeli.'' diyor Kemal Okuyan. Yerden göğe kadar haklı. Hiç kimse varolan durumu, bu çok parçalı hali ''sol bütün dünyada böyle'' diyerek meşrulaştırmaya çalışmamalı. Tam tersine aynılar aynı yerde olmalı, çok yakın olanlar birleşmeli.

Kalabalık olmaya ihtiyacımız var. Parti kalabalık olmadan, toplumsal etki konusunda yetersiz kalıyor. Toplumsal alanda kendini güçlü hale getirecek siyasetleri sürekli üretirken, bu konuda siyasi ve ideolojik farklılıkları çok da derin olmayan, parti içinde sorun yaratmayacak ölçüde siyasi eğilimlere sahip olanları partiye kazandırmaya çalışırken öte yandan ve mutlaka, ara vermeksizin ''çok yakın olanları'' aynı parti içinde biraraya getirmenin yolları da aranmalı, çözüm yolları bulunmalı ve varsa birleşmeyi önleyen kırgınlıkların giderilmesine çalışılmalı, diye düşünüyorum.

****

İnternetin varlığı, sosyal medyanın çeşitliliği hiç kuşku yok siyasetin yapılış biçiminin de çeşitlenmesine yol açtı. Yararlı olan yanları kuşkusuz var, ama bu çeşitliliğin aynı zamanda kerameti kendinden menkul bir solculuğun da ortaya çıkmasına yol açtığı göz ardı edilmemelidir. Şunu da eklemek gerek, belki farklı bir konu, solun bölünmüşlüğüyle pek de ilgisi yok ama, yine de hatırlatmak ve hatırlatmanın ötesinde altını kalınca çizmek gereği hissediyorum. Bu ülkede enternasyonalizm adı altında özünde burjuva kozmopolitizminden farklı olmayan, farklı olmadığı açığa çıktıkça Marksist Leninist ustaların alıntılarıyla bir çeşit ezberciliği sürekli dillendiren ve siyaset alanında başta TKP düşmanlığı ile sivrilen ve aynı zamanda bu coğrafyada ilerici ve ilerletici her şeye düşmanlıkla malul/kafayı bozmuş olan tiplerin aramızda, yanı başımızda olduğunu ve   sola (TKP'ye) düşman bir siyaseti sürekli pompalamaya çalıştıklarını akılda tutmakta yarar var. Kendi başlarına bırakılsalar pek problem değil ama,   özellikle samimi solcular tarafından ve hatta TKPliler veya TKP kökenliler tarafından da destek görmeleri gerçekten rahatsız edici. Kendi zihin bulanıklıklarını ortaya saçtıkça başka zihinlerin de bulanmasına yol açmaktan başka bir iş yapmıyorlar. Yıllardır internetin sözde sol, sosyalist ve dahi enternasyonalist forumlarında boy gösterdikten sonra, ilginin facebook ve tvitır gibi alanlara kaymasıyla buralarda boy göstermeye ve egolarını bu zeminlerde tatmin etmeye çalışıyorlar. Solun kendini aşan yeterince sorunu varken, bu tiplerin sinsi yorumları göz ardı edilmemeli ve daha kalabalık olmak gibi bir sorunumuz varken, gerçekte ne olduğu da pek belli olmayan bu   tiplere dikkat edilmelidir, diye düşünüyorum.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Solun cirmi, solun cürmü denizcan 0 2718 15.02.2016- 18:44
Konu Klasör Solun seçim ittifakları ve HDP... melnur 5 727 10.12.2021- 01:34
Konu Klasör Solun derlenişi denizcan 22 12800 16.03.2015- 10:05
Konu Klasör 'Ama'cı solun umacıları umut 1 3954 12.01.2015- 21:18
Konu Klasör Sosyalist solun referandumu... melnur 10 449 15.12.2022- 09:07
Etiketler   Solun,   bölünmüşlüğü.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS