SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
"Hileli seçim sistemine karşı ortak mücadele!"           (gösterim sayısı: 140)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.726
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 31.03.2022- 06:26


"Hileli seçim sistemine karşı ortak mücadele!"

AKP'nin seçim kanunu teklifine karşı sol-sosyalist kurumlar tarafından ortak açıklama yapıldı.

Resim Ekleme

Sol-sosyalist 7 siyasi parti ve kurum tarafından AKP'nin seçim kanunu teklifine karşı yapılan açıklamada "ortak mücadele" vurgusu yer alırken, yurttaşlara da çağrı yapıldı.

Ortak mücadele hattı oluşturmak adına bir süredir görüşmelerde bulunan sol-sosyalist siyasi parti ve örgütler, AKP tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulan yeni seçim kanunu teklifine karşı ortak bir açıklama yayımladı. Söz konusu teklif ile Türkiye'deki antidemokratik uygulamaların daha da derinleşeceği vurgusu yapılırken, ayrıca teklifin Anayasa'ya aykırı olduğu da belirtildi.

"Toplumsal mücadelenin farklı alanlarında eşitliği, özgürlüğü, demokrasiyi, barışı, emeği, adaleti, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve ekolojiyi ortak şekilde savunmak üzere bir araya gelen bizler, AKP-MHP işbirliğiyle geçirilmek istenen bu kanun teklifini kabul etmiyoruz" ifadelerine yer verilen ortak açıklamada, yurttaşlara da ortak mücadele çağrısında bulunuldu.

Açıklama Türkiye İşçi Partisi (TİP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Halkevleri ve Sosyalist Meclisler Federasyonu'nun (SMF) imzasıyla yapıldı.

'ANTİDEMOKRATİK SEÇİM SİSTEMİNİ KABUL ETMİYORUZ'

"Antidemokratik seçim sistemini kabul etmiyoruz! Hileli seçim sistemine karşı ortak mücadele!" başlığıyla yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Seçim kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi, muhalefet partilerinin itirazlarına, seçim güvenliği için oluşturulan demokratik kitle örgütlerinin ve kamuoyunun tepkisine rağmen iktidar vekilleri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’na sunulmuştur.

Toplumsal desteğini kaybeden, halka sefalet, adaletsizlik ve şiddet dışında bir şey sunamayan, iktidar partilerinin masa başı oyunlarla milletvekili sayısını artırma hevesinin bir sonucu olan bu teklif, zaten antidemokratik olan seçim sisteminde seçime katılım, temsilde adalet, eşitlik, denetim gibi sorunları daha da derinleştirecektir. Antidemokratiktir, hukuk dışıdır.

Bu teklif, halkın gerçek sorunları karşısında tek bir adım atmayan iktidarın, konu koltukları olunca nasıl gayretkeş hale gelebildiğini yeniden gözler önüne sermiştir.  

Partili cumhurbaşkanının seçim yasaklarından muaf tutulmasını, il ve ilçe seçim kurullarında en kıdemli hâkimlerin görev alması uygulamasının terk edilmesini ve baraj sisteminin devamını öngören bu teklif Anayasa’nın 10. 37. ve 67. maddelerine de aykırıdır.

Toplumsal mücadelenin farklı alanlarında eşitliği, özgürlüğü, demokrasiyi, barışı, emeği, adaleti, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve ekolojiyi ortak şekilde savunmak üzere bir araya gelen bizler, AKP-MHP işbirliğiyle geçirilmek istenen bu kanun teklifini kabul etmiyoruz.

TBMM’deki geçici çoğunluğuna güvenerek bu anti-demokratik kanunu geçirmek isteyen iktidar partileri, bizim ortak mücadele irademize en ufak bir zarar veremeyecektir. Aksine, bizler halkımızın çıkarlarını gözeterek her alanda birlikte mücadeleyi büyüterek sürdüreceğiz.

Tüm yurttaşlarımızı bir kez daha, iktidarın halka düşman politikalarına, seçimleri güvensiz ve adaletsiz kılmaya çalışma oyunlarına karşı ortak mücadeleye davet ediyoruz. "


https://ilerihaber.org/icerik/hileli-secim-sistemine-karsi-ortak-mucadele-138702Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.726
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 01.04.2022- 01:13


SOL Parti’den ‘seçim yasası’ açıklaması: Tüm muhalefetle omuz omuza vereceğiz

Meclis’te görüşmeleri süren Seçim Kanunu Teklifi’yle ilgili açıklama yapan SOL Parti, “Sonucu oyu atanan değil sayanın tayin edeceği bu gaspçılığa karşı tüm muhalefetle omuz omuza vereceğiz” dedi.

Resim Ekleme
SOL Parti, AKP ile MHP’nin hazırladığı ve Meclis’te görüşmeleri devam eden Seçim Kanunu Teklifi’yle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada seçim güvenliğine işaret edilerek, “Tek bir oyun dahi üzerini çizdirmeyecek, tek bir oyu dahi kaybettirmeyecek bir iradeyi birlikte göstereceğiz” denildi.

AKP ile MHP’nin iktidarını korumak için hile ve zorbalığa başvurduğunu belirten SOL Parti, bunu engellemek için tüm muhalefetle omuz omuza vereceğini kaydetti.

SOL Parti’nin açıklaması şu şekilde:


“BU TEK ADAM REJİMİ SON BULACAK!”

“Çoğunluk gücünü kesin biçimde kaybetmiş ve hızla çözülmeye devam eden AKP ve MHP bloku iktidarını sürdürebilmek için türlü oyunlar oynuyor. Sicilinde mühürsüz oyları kabul etmek olan AKP bir kez daha denetimsiz seçimin taşlarını döşüyor.

İl ve ilçe seçim kurullarında en kıdemli hakimlerin görev almasının yerine (nasıl yapılacağı belli olmayan) bir kura sisteminin getirilmesi açık ki “sonucu oyu atanın değil sayanın belirleyeceği” bir hileli bir masanın kurulmasıdır. Partili Cumhurbaşkanı’nın seçim yasaklarından muaf tutulması da kamu kaynaklarının halka karşı mücadele için seferber edileceğini ortaya koyuyor. Barajı MHP boyuna indirirken çifte baraj kurnazlığı hileli zarın bir başka yüzlüdür.

Halka açlık ve kıtlığa mahkum eden AKP ve MHP iktidarda kalabilmenin tek yolunu bu hilelerde ve türlü zorbalıkta görüyor. Ülkemizin geleceğini gasp etmeye yönelik bu saldırıları tüm muhalefetle omuz omuza vererek aşacağız. Toplumsal bir mücadele seferberliğini sandıklara da taşıyacak; tek bir oyun dahi üzerini çizdirmeyecek, kaybettirmeyecek bir iradeyi mutlaka ama mutlaka göstereceğiz.

Ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler; bu tek adam rejimi son bulacak!”


https://www.birgun.net/haber/sol-parti-den-secim-yasasi-aciklamasi-tum-muhalefetle-omuz-omuza-verecegiz-382433Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör EMEP, SOL Parti ve TKP'den ortak açıklama: 2022'yi mücadele ederek kazanacağız... melnur 1 306 03.01.2022- 22:53
Konu Klasör Eskişehir'de sosyalislerden ortak eylem: Gericiliğe ve faşizme karşı laikliği ve özgürlüğü savunuyoruz... melnur 0 81 25.05.2022- 01:07
Konu Klasör Nakliyat-İş: Tepe Home'da taşeron sistemine son tarihselmaddeci 0 2355 21.01.2015- 10:44
Konu Klasör Selahattin Demirtaş: Başkanlık sistemine karşıyız, umut 0 2456 06.04.2015- 10:17
Konu Klasör Rusyada kamuoyu araştırması:Sovyet sistemine dönelim munzur 1 3173 20.02.2016- 15:29
Etiketler   Hileli,   seçim,   sistemine,   karşı,   ortak,   mücadele
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS