SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Sol-sosyalist parti ve örgütlerden 1 Mayıs çağrısı           (gösterim sayısı: 871)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 06.04.2022- 08:31


Sol-sosyalist parti ve örgütlerden 1 Mayıs çağrısı

Zamlara, yoksulluğa, savaşa ve sömürüye karşı 1 Mayıs’ta alanlarda buluşma çağrısı yapıldı.

Resim Ekleme

Ortak mücadele hattı oluşturmak adına bir süredir görüşmelere devam eden sol-sosyalist siyasi parti ve örgütler, 1 Mayıs öncesi sermaye sınıfına karşı halka mücadele çağrısında bulundu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Halkevleri ve   Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) tarafından yapılan ortak açıklamada, 1 Mayıs’ın "zenginlerle yoksullar arasında uçuruma dönüşen mesafe ile karşılandığı" belirtilirken, "AKP hükümeti, yaşanan yoksulluğun asıl siyasi sorumlusudur" denildi.

İktidarın ekonomi politikalarına yönelik eleştirilerin dile getirildiği açıklamada "Saray’ın şatafatı arttıkça halkın sofrasındaki porsiyon küçüldü" ifadelerine yer verilirken, "Kürt sorunu ve diğer toplumsal sorunları şiddet ve savaş politikalarıyla çözme ısrarı Türkiye’yi uçuruma, krize, açlık ve yoksulluğa sürükledi. “Bir mermi kaç para?” diyenler halkın sofrasına ateş düşürdü" ifadeleri kullanıldı.

Kadınların ve emekçilerin haklarına yönelik devam eden saldırılara da değinilen açıklamada, 2022 yılına işçi sınıfının grev dalgasıyla başladığı hatırlatılarak, "1 Mayıs, bütün mücadeleleri birleştirme ve emekçilerin topyekün olarak soyguncuların, talancıların, sermaye sınıfının karşısına çıkma günüdür. 1 Mayıs Türk, Kürt, Arap her milliyetten işçilerin ve Alevi-Sünni, inanan-inanmayan demeden her kesimden emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Bunun en güçlü örneklerinden birini bu yıl 1 Mayıs’ta Türkiye işçi sınıfı ve halkımız gösterecektir" denildi.

Halka meydanlarda buluşma çağrısı yapılan açıklama, 1 Mayıs'a giden süreçte bir an önce çalışmalara başlanması gerektiği de vurgulandı.

'EKMEK, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK İÇİN 1 MAYIS'A'

"Zamlara, yoksulluğa, savaşa ve sömürüye karşı 1 Mayıs’ta alanlardayız - Ekmek, barış, özgürlük için haydi 1 Mayıs’a!" başlığıyla yapılan ortak açıklamanın tamamı şöyle:

İşçi ve emekçileri acımasızca çarklara süren patronlar pandeminin ve ekonomik krizin tüm yükünü yoksul halkın sırtına bindiriyor. AKP’li bakanların gözlerindeki ışıltı arttıkça yoksulların gözlerinde fer sönüyor! Maalesef ki 2022 1 Mayıs’ını zenginlerle yoksullar arasında uçuruma dönüşen mesafe ile karşılıyoruz. Neoliberal politikalarla tarımı bitme noktasına getiren, ülkeyi uluslararası tekellerin ucuz emek cennetine dönüştüren ve talan politikalarına yol veren AKP hükümeti, yaşanan yoksulluğun asıl siyasi sorumlusudur.

Asgari ücret şimdiden pul oldu. Toplu İş Sözleşmesinde belirlenen ücretler enflasyona ezdirildi. İktidar ülkeyi hiper-enflasyona mahkum etti. Saray’ın şatafatı arttıkça halkın sofrasındaki porsiyon küçüldü. Temel tüketim ürünlerinde zam yağmuru pervasızlaşarak rutinleşti. Elektrik, doğal gaz, internet, ulaşım, iletişim faturaları cep yakıyor. Bebekler ve çocuklar besin ürünlerine erişemiyor. Hastalanan insanlar ilaca, parasız ve nitelikli sağlık hizmetlerine erişemiyor.   Hükümet KDV’de indirim yaparak göz boyasa da zam makinesi harıl harıl çalışıyor. TL dolar karşısında kar gibi eriyor, aradaki fark yine halka ödetiliyor.

Kürt sorunu ve diğer toplumsal sorunları şiddet ve savaş politikalarıyla çözme ısrarı Türkiye’yi uçuruma, krize, açlık ve yoksulluğa sürükledi. “Bir mermi kaç para?” diyenler halkın sofrasına ateş düşürdü. Kayyımlar, irade gaspları, siyasi darbeler emeğe, ekmeğe, alın terine saldırıya dönüştü. Yoksul halkın sırtına vergi ve zam yükü bindiren Hükümet, sıra sermaye çevrelerinin taleplerine gelince kıyakta, teşvikte, vergi borçlarını silmekte sınır tanımıyor. “Beşli çete” başta olmak üzere patron örgütlerinin önüne kırmızı halılar seriliyor. Yangından mal kaçırırcasına yandaşa haksız ihaleler dağıtılıyor. Her açılan köprü ya da otoban yolundan, doğmamış bebeklere borç biçiliyor. Asgari ücret, temel ücrete dönüştürüldü; açlık olağan hale getirildi. Gençler gelecekten umudunu kesti, işsizlik çığ gibi büyüdü, büyüyor. Üretici köylü gübre atmadan mahsul ekiyor, traktöre haciz geliyor.

Pandemi ile beraber ev içi emeği giderek artan kadınlar işlerinden de ilk ayrılanlar oldu. Yaşlı, çocuk bakımı üzerinde olan kadınlar, hem yeniden üretim alanında hem de üretim alanında giderek eziliyor. İktidarın kadınlara açmış olduğu savaş her gün kadınların öldürülmesi ile sonuçlanıyor. Katiller, tecavüzcüler, çocuk istismarcıları sokaklarda gezerken hayatını savunan kadınlar tutsak ediliyor. Kadınlar tüm bunlara karşı emekleri, bedenleri, kimlikleri, yaşamları için mücadele veriyor. 8 Mart alanları kadınların yoksulluğa, işsizliğe ve kendi yaşamlarına yönelik saldırılara karşı mücadele alanlarına dönüştü.

Toplum tüm bu yıkım karşısında elbette isyan ediyor, 2022 yılı işçi sınıfının grev dalgasıyla başladı. Aralık ayından bu yana 120 fabrika ve işyerinde grevler yapıldı. Pandemi sürecinin başında önemi tartışılan kuryelerin isyanıyla başlayan eylem dalgasında tekstil işçilerinin, metal işçilerinin, gemi söküm işçilerinin direnişleri birbirini izledi. Migros depo işçilerinin zaferi, tüm Türkiye’ye umut oldu. Sağlık emekçileri de greve giderken belediye ve metal işçileri meydanları doldurdu. Zam dalgasına karşı Türkiye halklarının eylem dalgası da yaşandı. Marmaris’ten Yüksekova’ya, Bodrum’dan Bazid’e kadar binlerce kişi sokaklara çıkıp “geçinemiyoruz” isyanını yükseltti.

1 Mayıs halkın katlanan yoksulluğuna, bitmek bilmez zam dalgasına ve işsizliğe karşı ayağa kalkma günüdür. 1 Mayıs, işçi sınıfı ve yoksul halkın bu gidişata en güçlü şekilde “dur” deme günüdür. 1 Mayıs, bütün mücadeleleri birleştirme ve emekçilerin topyekün olarak soyguncuların, talancıların, sermaye sınıfının karşısına çıkma günüdür. 1 Mayıs Türk, Kürt, Arap her milliyetten işçilerin ve Alevi-Sünni, inanan-inanmayan demeden her kesimden emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Bunun en güçlü örneklerinden birini bu yıl 1 Mayıs’ta Türkiye işçi sınıfı ve halkımız gösterecektir.

İktidar kendi bekasını sürdürmek için halk üzerinde her türden baskıyı artırırken düzen muhalefeti halkı sokaktan geri çekiyor, tüm çözümü sandığa havale ediyor. Oysa son seçim yasası değişikliğinde de görüldüğü üzere ne sandık güvende ne de seçim. Bizler 7 parti ve örgüt olarak halkımızı ekmek, demokrasi ve özgürlük için 1 Mayıs alanlarını doldurmaya çağırıyoruz. Sermayenin iktidarını değil; halkın iktidarını sağlamanın güvencesi sokaktır, meydanlardır, dayanışmadır, mücadeledir.
Bunu 8 Mart’ta alanları dolduran kadınların direnişi gösterdi. Kürt halkı başta olmak üzere eşitlik ve özgürlük için Newroz alanlarını dolduran yüz binlerin görkemli serhildanı gösterdi. Şimdi 8 Mart’taki kadın direnişinden, Newroz’daki milyonların mücadelesinden ilham alarak 1 Mayıs alanlarını büyük halk denizine çevirme zamanıdır.

1 Mayıs meydanları zeytinin sesiyle, özgürce akan derelerin kardeşliğiyle, doğanın talanına karşı toprağına, havasına, suyuna sahip çıkanların çığlıyla coşacak. Adına uygun olarak 1 Mayıs; yerlisiyle, mültecisiyle tüm işçi ve emekçilerin ortak hak taleplerine sahne olacak.  

7 parti ve örgüt olarak 1 Mayıs’ın tüm ülke çapında yaygın ve kitlesel kutlanması için sendika konfederasyonlarına, emek ve meslek örgütlerine çağrıda bulunuyoruz: Çalışmalara gecikmeden ve bir an önce başlayalım. 1 Mayıs haftasında fabrika, işyerleri ve mahallelerde kutlamalar gerçekleştirelim.

Uluslararası işçi sınıfının “1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü”, uluslararası sermayeye ve gericiliğe karşı enternasyonal dayanışma ve mücadelenin bir parçası olacaktır.

Tüm halkımızın 1 Mayıs’ını şimdiden kutluyoruz.

Haydi 1 Mayıs’a!"

https://ilerihaber.org/icerik/sol-sosyalist-parti-ve-orgutlerden-1-mayis-cagrisi-138959Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 15.04.2022- 20:27


TKP'den 1 Mayıs çağrısı: Bugünlerin hesabını soracağız, bu düzeni mutlaka yıkacağız!


'Türkiye Komünist Partisi 1 Mayıs 2022 günü tüm işçi ve emekçileri alanlarda sesini yükseltmeye, eşitlik ve özgürlük bayrağı altında birlik olmaya çağırıyor.'

Resim Ekleme
Türkiye Komünist Partisi, yaklaşan 1 Mayıs öncesi bir çağrı yayımladı.

"TKP ile 1 Mayıs'a" başlığını taşıyan çağrıda "Bugünlerin hesabını soracağız, bu düzeni mutlaka yıkacağız!" denildi.

"Türkiye Komünist Partisi 1 Mayıs 2022 günü tüm işçi ve emekçileri alanlarda sesini yükseltmeye, eşitlik ve özgürlük bayrağı altında birlik olmaya çağırıyor" denilen açıklamada, "Ekmeğimizi kazanmak, hakkımız olanı almak, insanca yaşamak, yarınlara umutla bakabilmek, doğayla barışık, kardeşçe yan yana durabilmek için bu düzenden kurtulmalıyız" ifadesi yer aldı.

Açıklama şöyle:

TKP ile 1 Mayıs’a


BUGÜNLERİN HESABINI SORACAĞIZ
BU DÜZENİ MUTLAKA YIKACAĞIZ!

Adaletsiz ve acımasız bir düzen hüküm sürüyor dünyada ve ülkemizde.
Küçük bir azınlığın zenginliklerin çoğunluğuna el koyduğu, insan hayatının ve doğal yaşamın o küçük azınlığın çıkarları için hiçe sayıldığı bir düzen.
Savaşları, ırkçılığı, hırsızlığı, yobazlığı, baskı ve zorbalığı hak sayan bir düzen.

Bugün geçinemiyorsak,
Sefalet içindeysek,
Tehdit altındaysa kadınlar, çocuklar, insan ve doğa,
Emekçilerin yüzü gülmez hâle gelmişse,
Bilelim ki sömürü düzenidir tüm bunlara sebep!

Ekmeğimizi kazanmak, hakkımız olanı almak, insanca yaşamak, yarınlara umutla bakabilmek, doğayla barışık, kardeşçe yan yana durabilmek için bu düzenden kurtulmalıyız.

Ayağa kalkmalı, yan yana gelmeli, emekçilerin sesini ve gücünü dosta düşmana göstermeliyiz. Bilelim ki bu karanlığı geriletecek olan tek güç biz emekçilerin ellerindedir. Bilelim ki sadece işçi ve emekçilerin örgütlü gücü bu yağma ve sömürüye son verecektir.

Türkiye Komünist Partisi 1 Mayıs 2022 günü tüm işçi ve emekçileri alanlarda sesini yükseltmeye, eşitlik ve özgürlük bayrağı altında birlik olmaya çağırıyor.

Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışması!

https://haber.sol.org.tr/haber/tkpden-1-mayis-cagrisi-bugunlerin-hesabini-soracagiz-bu-duzeni-mutlaka-yikacagiz-332523Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 19.04.2022- 08:30


TİP'ten 1 Mayıs çağrısı: "Partinle yürü, değiştir!"

Resim Ekleme
TİP'ten 1 Mayıs çağrısı: "Partinle yürü, değiştir!"

TİP tarafından yapılan açıklamada yurttaşlara 1 Mayıs çağrısı yapıldı ve "Partinle yürü, değiştir!" denildi.

Türkiye'de emeğiyle yaşayan yurttaşlar AKP iktidarının ekonomi politikaları ile derin bir yoksulluğa itilirken, son dönemde yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı ile birlikte yurttaşlar da yıkıma sürüklendi. 2022 yılı ise Saray'ın sermaye politikaları karşısında işçi ve emekçilerin, ülkenin dört bir yanında başlattığı eylem ve grevlere sahne oldu.

1 Mayıs'a sayılı günler kala Türkiye İşçi Partisi (TİP) de yaptığı açıklama ile emekçilere, işsizlere, kadınlara ve gençlere çağrıda bulundu. "Bu düzen değişsin istiyorsan… Senin partin Türkiye İşçi Partisi" ifadelerine yer verilen açıklamada, "Senin günün 1 Mayıs! Değiştirmeye 1 Mayıs’ta başla. Birlikte yürümeye 1 Mayıs’ta başla. Partinle yürü, değiştir!"çağrısında bulunuldu.

'SENİN PARTİN TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ'

1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü öncesi TİP tarafından yapılan çağrı ve açıklama şöyle:

"1 Mayıs'ta partinle yürü!

Bu bildiriyle sokakta karşılaşmış olabilirsin.

Evinden işine veya işinden evine gidiyorsundur…

Yola her gün 15-20 lira veriyorsun. Varsa çocuğun için yol parası ödüyorsun.

Birkaç yıl önceki kira paran şimdi yola gidiyor. Lanet okuyorsun…

Belki bilgisayar başında, telefonunda rast geldik seninle. 5-10 dakikalık iş aranda ya da işçi servisinde veya vapurda okuyorsun. Bankadan gelen mesajı açmaya elin gitmiyor. Maaş üç günde eridi, kredi kartına yüklendin. Borç ne kadar oldu diye bakmaya korkuyorsun.

Öğrenci evinde arkadaşlarınla muhabbet ederken, telefonunla oynarken denk geldin belki de… Ev sahibi, iki kişinin zor gireceği eve nasıl bu kadar kira isteyebildi diye şaşkınsın.

Üniversiteyi burslu kazandın ama bu okulun yemekhanesine para yetmiyor. Makarna ve yumurta yemeklerinin her çeşidi tükendi, ne yesen bilemiyorsun…

İşten dönerken market önünde gördün TİP önlüklüleri.

Ped aldın, yoğurda para kalmadı.

Facebook’ta arkadaşının paylaşımında da görmüş olabilirsin bu bildiriyi. Tam da iş bulmak için eşe dosta mesaj atıyordun. Emekli maaşın evladını evlendirmeye yetmiyor. Bu ülkeye, halkına hizmet ettiğin on yıllar geçiyor gözünün önünden…

Gün 24 saat, televizyonda “hainler, teröristler” diye höyküren adamları duymaktan bunaldın. Yurt dışına kapağı atsam diye ara ara geçiyor içinden. Sokakta, minibüste arkanı kollayarak yürümekten bıktın.

Dinlediğin müziğe, okuduğun kitaba, izlediğin diziye, oy verdiğin partiye, saçına, görünüşüne laf edilmesinden usandın. Gölgesinde dinlendiğin ağaçlar artık kesilmesin istiyorsun.

Hep başkalarının senin adına konuşmasına, senin yaşayamadıklarını yaşamasına…

Sevdiklerinle doğayla iç içe güzel bir yaşamın ellerinden kayıp gitmesine “Yeter!” diyorsun.

Sen işçiysen, alın terinle geçindiysen, kadınsan, gençsen, işsizsen…

Bu düzen değişsin istiyorsan…

Senin partin Türkiye İşçi Partisi.

Senin günün 1 Mayıs!

Değiştirmeye 1 Mayıs’ta başla.

Birlikte yürümeye 1 Mayıs’ta başla.

Partinle yürü, değiştir!"


https://ilerihaber.org/icerik/tipten-1-mayis-cagrisi-partinle-yuru-degistir-139531Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 22.04.2022- 00:03


EMEP, SOL Parti ve TKP'den Kartal’da 1 Mayıs buluşması

1 Mayıs yaklaşırken İstanbul Kartal Uğur Mumcu Mahallesi’nde TKP, EMEP ve SOL Parti ‘Yoksulluğa ve pahalılığa karşı buluşuyoruz’ başlığıyla bir etkinlik düzenleyecek.

Resim Ekleme
İşçilerin Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’a günler kala TKP, EMEP ve SOL Parti ortak bir etkinlik düzenliyor.

İstanbul Kartal Uğur Mumcu mahallesinde ‘Uğur Mumcu Halkı Pahalılığa ve Yoksulluğa Karşı Buluşuyor’ başlığıyla düzenlenecek etkinlik, Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Etkinliğinde programında hazırlanan 1 Mayıs belgeseli izlenecek. Yapılacak konuşmalar sonrası ise Ruhi Su Dostlar Korosu sahne alacak.

Resim Ekleme
https://haber.sol.org.tr/haber/emep-sol-parti-ve-tkpden-kartalda-1-mayis-bulusmasi-333254Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 24.04.2022- 20:06


NHKM'den aydın ve sanatçılara '1 Mayıs' çağrısı

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi aydın ve sanatçılara '1 Mayıs mitinglerinde bizimle birlikte olmaya, emekçi halkımızla sanatçı ve aydınların buluşmasını ilan etmeye çağırıyoruz' diye seslendi.

Resim Ekleme
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) aydın ve sanatçılara "1 Mayıs 2022'de Halka doğru!" başlıklı bir çağrı yayımladı.

Emekçiler soyulurken sanatın susturulmak istenmesinin rastlantı olmadığı vurgulanan açıklamada "Bu tabloya verilecek biricik tepki birbirinden kopartılmak istenen sanatçıyla aydının buluşmasıdır. Kuşkusuz harekete geçmesi gereken sanatçılar, aydınlardır" denildi.

NHKM'nin "sözcüğün bütün anlamlarıyla karanlıkla terbiye edilmek istenen aydın ve sanatçıları 'halka gitmeye' çağırdığı" belirtilen açıklamada "1 Mayıs mitinglerinde bizimle birlikte olmaya, emekçi halkımızla sanatçı ve aydınların buluşmasını ilan etmeye çağırıyoruz" denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Aydın ve sanatçılara çağrımızdır

1 Mayıs 2022’de

Halka doğru!


Ülkemizde bir yoksullaştırma operasyonu yürütülüyor. Son aylarda emekçi halkımızın gıdadan ulaşıma, elektrikten doğal gaza, sağlıktan eğitime yüz yüze kaldığı fiyat artışları görülmemiş boyutlarda. Ücret zamları hayat pahalılığı karşısında çoktan eridi…

Sanatçıların bu operasyona karşı bir bağışıklıkları yok. Tersine daha da yoksullaşan kitlelerin önce sanat ve kültür alanına yaptıkları harcamadan kesmeleri kaçınılmaz. Pandemi mazeretiyle kaderine terk edilen sanatçıları, şimdi sadece pahalılık vurmuyor. Bir de zamlar sanatçıyla halkın arasına duvar örüyor.

Kimse Kadıköy’de bir tiyatro sahnesinin elektrik dağıtımından para kazanan bir özel şirket tarafından kesilmesi olayının etrafından dolanamaz. Bir hak olan temel hizmetlere herkesin erişebilmesi devlet güvencesinde olmalıdır ve yurttaşların karanlıkla terbiye edilmesi kabul edilemez. Öte yandan sanat toplumsal bir gereksinimdir ve yine herkesin sanat ürünlerine erişebilmesi de devlet güvencesinde olmalıdır; sanat kurumlarının faturalarla soyulması kabul edilemez.

Açık bir gerçekle karşı karşıyayız: Sermaye kârlarını arttırmak için görülmemiş bir saldırıya kalkıştı ve emekçileri, yurttaş haklarını, sanatı ezip geçmekten çekinmiyor. Sanat halka doğruyu gösterir, iyiyi anlatır. Sanat halkı hakkını aramaya çağırır. Emekçiler soyulurken sanatın susturulmak istenmesi rastlantı değildir.  

Bu tabloya verilecek biricik tepki birbirinden kopartılmak istenen sanatçıyla aydının buluşmasıdır. Kuşkusuz harekete geçmesi gereken sanatçılar, aydınlardır.  

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, sözcüğün bütün anlamlarıyla karanlıkla terbiye edilmek istenen aydın ve sanatçıları “halka gitmeye” çağırıyor. Türkiye Komünist Partisi’nin giderek bütün ülkeye yayılan, her hafta sayıları artan semt, işçi ve köy evleri, bu tarihsel buluşma için aydın ve sanatçıları bekliyor.

1 Mayıs 2022, biz, ülkenin sanatçıları ve aydınları için bu anlama gelmelidir.

Sizleri, 1 Mayıs mitinglerinde bizimle birlikte olmaya, emekçi halkımızla sanatçı ve aydınların buluşmasını ilan etmeye çağırıyoruz.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi

https://haber.sol.org.tr/haber/nhkmden-aydin-ve-sanatcilara-1-mayis-cagrisi-333519Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 30.04.2022- 10:18


Sosyalist hareket 1 Mayıs 2022’yi nasıl değerlendiriyor?

1 Mayıs'a giderken sosyalistler 1 Mayıs 2022'nin politik anlamı, çalışmaları ve 1 Mayıs sonrası siyasal atmosfere yönelik Sendika.Org'un sorularını yanıtladı

Resim Ekleme

Ülke seçim sathı mailine girdi. İktidar baskı politikaları ile muhalefeti etkisizleştirmeye çalışıyor. Bir yandan da sokak yeni tipte işçi direnişleriyle, 8 Mart ve Newroz’da görüldüğü gibi sokağı boş bırakmayan bir kitle militanlığıyla ısınıyor.

Peki bu koşullarda 1 Mayıs 2022’nin anlamı nedir? Toplumsal muhalefet ne yapıyor? Öncelik ne olmalı? Sosyalist hareketin özneleri Sendika.Org’un sorularını yanıtladı.

Alınteri: “Sokağı, öz gücü, meşru mücadeleyi esas alan bir söylem ve pratik geliştirmeliyiz”
Devrimci Hareket: “Sokak, kavganın uzun menzilli ufku ve diyalektiği ile mücadelenin birleşikliğinin gereğidir”
EHP: “Ücret erimelerine, sendikal hakların baltalanmasına ve işten atmalara karşı mücadele öncelikli gündemimiz olmalı”
EMEP: “Emekçileri politik ittifaklar arasına sıkışmaktan kurtaracak devrimci, demokratik bir halk seçeneği oluşturulmalıdır”
Halkevleri: “Yoksullaştırmaya ve faşizme karşı direnişte birleşelim”
Kaldıraç: “Egemenlerin arayışlarına, restorasyon çabalarına karşı, işçi sınıfının alternatifi Birleşik Emek Cephesi’dir”
SMF: “Yönetememe krizi yaşayan kapitalist sistem iktidarlarının dünyaya verebilecekleri bir şey kalmamıştır”
SODAP: “Sosyalistlerin önceliği kitlelere güven verecek bir hattı sokakta inşa etmektir”
Sol Parti: “Sosyalist hareket toplumsal taleplerin taşıyıcılığını üstlenecek bir inisiyatifi örgütlemek zorunda”
SYKP: “Sosyalist hareket ayrıştırma siyaseti karşısında birlikte mücadele yöntemlerini sonuna kadar kullanmalıdır”
TİP: “Birleşik mücadele hattını derinleştirmek acil görev olarak önümüzde duruyor”
TKH: “1 Mayıs ekonomik krize, zamlara ve sömürü düzenine bir yanıt olacak”
TÖP: “Bugünkü cehennem dünyasından insanî ve ekolojik tek çıkış sosyalizmdir”

https://sendika.org/2022/04/dosya-sosyalist-hareket-1-mayis-2022yi-nasil-degerlendiriyor-654289/Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sol-sosyalist parti ve örgütlerden Semra Güzel açıklaması... melnur 0 359 04.09.2022- 21:22
Konu Klasör 14 Mayıs seçimleri, iki sosyalist parti ve iki farklı sosyalist siyaset... melnur 2 258 17.05.2023- 09:03
Konu Klasör TKP'den 1 Mayıs çağrısı... melnur 2 2393 02.05.2020- 08:59
Konu Klasör Kitlesel Sosyalist Parti... melnur 3 830 07.04.2022- 02:28
Konu Klasör Sosyalizmde birden fazla sosyalist parti olur mu? bedrettin 31 25005 15.09.2014- 23:25
Etiketler   Sol-sosyalist,   parti,   örgütlerden,   Mayıs,   çağrısı
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS