SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Seçim sonrası için düşünceler...           (gösterim sayısı: 543)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.486
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 04.06.2022- 03:52


Seçim kazanılmadan, saray rejimi değiştirilmeden Cumhurbaşkanı Erdoğan mutlak bir yenilgiye uğratılmadan başlığımızı garipseyenler çıkacaktır. Haklı da olabilirler ama Metin Çulhaoğlu İLERİportal'daki cumartesi yazısında ''Özetin özeti, seçim sonuçları ne olursa olsun bizi bekleyen, genel ortamın yumuşamayacağı, mücadelenin daha sert çizgiler kazanarak süreceği bir Türkiye’dir.'' demesi bu konunun da ara ara konuşulmasının önem ve gerekliliğini hatırlattı. Ara ara deyişime de bakmayın, lafın gelişi, seçim öncesini de seçim sonrasını da birlikte ele almakta yarar var. Gerçekten zorlu bir süreçten geçiyoruz ve Türkiye gerçekten de o eski Türkiye değil, çok değişti, çok dönüştü, çok gerisine düştü.

Seçim kazanılmalı; saray rejimi sandıkta mutlak bir yenilgiye uğratılmalı. Aradaki fark da az buz olmamalı.   Birbirlerine yakın oylar iktidarın tıpkı İBB seçimlerinde olduğu gibi çeşitli manipulasyonlarına zemin hazırlayacak ve hatta sandığa giren oy pusulalarıyla çıkan oyların farklılığı ortaya çıkabilecek, saray rejiminin daha da sertleşerek sürmesi sözkonusu olacaktır. Bu yüzden her oy'a ihtiyaç var, ve   AKP-MHP ittfakına karşıtlık içinde olan herkesin sandıkta bu karşıtlğın gereğini yapmak zorunluluğu var. Peki, AKP-MHP ittifakı mutlak bir yenlgiye uğratıldığında ne olacaktır? Benim beklentim, Erdoğan'ın sandıkta yenilgiye uğratılması ve bir şekilde saraydan uzaklaştırılmasıyla AKP'nin çözüleceği ve o hızla olmasa bile iktidardan düşmüş bir ANAP'ın kaderini paylaşacağı yönündeydi. Ama Çulhaoğlu farklı bir şey söylüyor:

'' Türkiye’nin toplumsal-siyasal haritasında, “oy potansiyeli” CHP’nin meşhur yüzde 25’i kadar olduğu söylenebilecek, faşizm-radikal İslam kırması bir “sağ” artık yerleşiklik kazanmıştır. Önceki dönemlerden farklı olarak, bu oluşumun “merkez sağ” tarafından teskin edilip kenarlarda tutulması da mümkün görünmemektedir.''

Devam ediyor:

''Kısaca söylersek,   önümüzdeki seçimlerde AKP-MHP iktidarının ve Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığının son bulmasının, AKP iktidarının gerçekten semirttiği, ama ilk kez onun şişeden çıkarmadığı bir cini yeniden şişeye sokması beklenmemelidir.''

AKP'nin 20 yıllık iktidarının ülkede ''faşizm-radikal islam kırması bir sağ'' yarattığnı söylemek mümkün. Toplamı nedir, gücü ne kadardır ayrı ama Çulhaoğlu bu konuda şunları söylüyor:

''Niceliği ayrı bir tartışma konusu, ama bu kesimin sancısı, Türkiye’deki “demokrasinin” bu haliyle bile kendilerine “fazla” gelmesidir; sancı, örneğin Kılıçdaroğlu’nu hapse atacak;   HDP’yi, hatta CHP’yi de kapatıp, her tür muhalefeti ölüm sessizliğine sokacak bir “değişimin” henüz gerçekleşmemiş olmasına ilişkindir.''

Sorun sadece bu ''faşist-radikal islam kırması'' kesimin varlığı, gücü ve toplamı da değil ve aynı zamanda AKP'nin devleti de dönüştürmüş olduğu gerçeğinin seçim sonrasında yaratabileceği kimi sorunlar ve ayrıca ekonomük sıkıntılar yaşayan geniş halk kesimlerin beklentilerinin kısa ve orta vadede iyileştirilemeyecek olması gerçeği de seçim sonrasında yansımasını bulacaktır.

AKP'nin 20 yıllık iktidarının yarattığı yıkım öyle kolayca ve bir seçimle ve sadece sandıkla üstesinden gelinemeyecek kadar zorludur. Elbette mücadele edilecektir ve elbette örgütlenmek gerekecektir. Ama bir kere daha altını çizmekte yarar var; içinde bulunduğumuz süreçte sandığın apayrı bir önemi var, belki de tarihte ilk kez faşizm sandıkla yenilecektir ve dahası seçim sonrasına hazırlanabilmenin ve seçim sonrasında kitleye yakınlaşabilmenin yolu da sandık önünde hata yapmamaktan geçiyor.

Umarım öyle olur, umarım hata yapmayız.

M.Çulhaoğlu'nun yazısı: Alametler ve iki taraflı sancı (ilerihaber.org)
Bu ileti en son melnur tarafından 04.06.2022- 03:54 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Seçim sonrası için notlar. melnur 5 268 04.08.2023- 00:00
Konu Klasör Seçim sonrasında olanaklar sıkıntılar... melnur 1 156 03.06.2023- 08:21
Konu Klasör AKP sonrası için tahminler... melnur 2 990 23.12.2021- 06:59
Konu Klasör Faşizm sonrasının sorunları melnur 2 1378 02.07.2021- 01:38
Konu Klasör Seçimleri de sonrasını da örgütleyeceğiz... melnur 0 655 23.03.2022- 09:30
Etiketler   Seçim,   sonrası,   için,   düşünceler.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS