SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
İttifak, cephe, blok, vb. üzerine...           (gösterim sayısı: 54)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.726
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 21.06.2022- 05:04


İttifak, cephe, blok, vb. üzerine

Dünyamızın bugünkü durumu ve koşulları, sosyalist solun yükselmesinin, adına ne denirse densin (birlik, blok, cephe, ittifak, koalisyon, pakt, platform, vb.) başkalarıyla birlikte yürüyeceği yola ve alacağı mesafeye bağlı olduğuna işaret ediyor.

Metin Çulhaoğlu

İlgili literatüre baktığımızda, alfabetik sırayla, birlik, blok, cephe, ittifak, koalisyon, pakt, platform gibi tanımlar görüyoruz. Bunlara “masa” da eklenebilir. Bugün Türkiye’de HDP, bazı sosyalist partiler ve oluşumlar tarafından temsil edilen birlikteliğe şimdilik “masa” (7’li) deniyor.

Türkiye’nin çok partili siyasi tarihinde “cephe” sözcüğü ilk kez Demokrat Parti’nin 1950’lerdeki “Vatan Cephesi” girişimiyle birlikte kullanılıyor. Aslında ortada cephe falan olmadığından bunu geçersek, daha sonra 1970’li yılların “Milliyetçi Cephesi” ile karşılaşıyoruz.   Bugün ise ittifak terimi öne çıkmış durumda: Cumhur İttifakı aşağı, Millet İttifakı yukarı…

Devam edersek, Kolombiya’da Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan birlikteliğe “Tarihsel Pakt Koalisyonu”, Fransa’da Mélenchon’un başını çektiği “birliğe” de NUPES (Yeni Ekolojik ve Sosyal Halk Birliği) deniyor.

Yukarıda sıralanan terimlerin istisnasız her birinin kendisi diğerlerinden ayıran net özelliklere sahip olduğunu söylemek zorlama olur. Bununla birlikte, sol hareketin artık biraz gerilerde kalan tarihine baktığımızda bu terimlerden en azından bazıları arasında önemli ayrımlar olduğunu söylemek mümkün görünüyor.

Hemen ekleyelim: Bunların yerleşik ve herkes tarafından kabul edilen ayrımlar olduğu iddiasında değiliz.

***

Terimlerden ittifak ve cephenin, hem saldırı/savunma diyalektiğine hem de genişlik ve esneklik gibi özelliklere göre birbirinden farklılaştığı görülüyor.

İttifakla başlayacak olursak, örneğin 1917 öncesi Rusya’daki işçi-köylü ittifakı bir saldırı ve iktidar stratejisinin parçasıdır.   Daha sonra, Avrupa ağırlıklı olmak üzere birleşik cephe ve halk cephesi terimleri gündeme gelmiştir. Bu cephelerle birlikte ittifak terimindeki saldırı ve iktidar perspektifinin, büsbütün ortadan kaybolmasa bile, savunma ve karşı direnç hattına göre geri plana düştüğünü görüyoruz.

Bir ek daha: Birleşik cephe (united front) özellikle işçi-emekçi kesimlere odaklanan göreli bir “darlık” taşırken, halk cephesi (popular front) ilkine göre daha geniş kapsamlıdır ve daha esnek özellikler taşımaktadır.  

Kısacası, dünya ölçeğinde bakıldığında sol dalganın önce 20. yüzyılın ilk iki on yılında kabarmasını, ardından durulmasını ve sonra da özellikle faşizmin yükselmesiyle savunma mevzilerine geçmesini, ittifak - birleşik cephe - halk cephesi kronolojisiyle birlikte okuyabiliriz.

“Tarihçe” bu kadar…

***

Günümüze, Türkiye’ye gelirsek…

Üzerinde duracağımız konu, cumhur ve millet ittifaklarının dışında kalan “7’li masa”dır.

Görebildiğimiz kadarıyla, ülkenin bugünkü durumuna 7’li masadan bakıldığında maksimalizm/minimalizm, saldırı/savunu ve darlık/genişlik gibi klasik ayrımlara daha rahat yaklaşılmasını sağlayacak imkanlar vardır ve bu imkanlar Türkiye’nin halihazırdaki nesnel durumundan kaynaklanmaktadır.

Pek çok yönüyle dünyadaki genel eğilimlere paralel olarak son 20 yıllık AKP iktidarı Türkiye’yi özellikle demokrasi, özgürlükler, kamuculuk ve emeğin hakları/çıkarları gibi başlıklarda öyle bir noktaya getirmiştir ki bu başlıklarda “minimal” görünen “radikale” yaklaşmakta, “savunu” hattı karşı taraf açısından düpedüz “saldırı” anlamını taşımakta ve “fazla geniş olmasın” hassasiyeti taşıyanlar “biz de varız” demeye hazır görünen kesimler karşısında “genişliğe” zorlanmaktadır…

Burada kuşkusuz 7’li masadaki tarafların iyi niyetlerinin dışında, hakkının ne kadar verilebileceği ayrıca tartışılabilecek bir nesnellikten söz ediyoruz. Tekrar edersek diyoruz ki, demokrasi, özgürlükler, kamuculuk ve emek gibi başlıklarda Türkiye’nin bugün geldiği nokta “6’lı masanın” bileşenlerini bile bazı konularda kendini aşmaya zorluyorsa, 7’li masanın bundan daha ötesini önermesinde “maksimalist” hiçbir yan olmayacaktır.

***

Son bir not daha:

Dünyamızın bugünkü durumu ve koşulları, sosyalist solun yükselmesinin, adına ne denirse densin (birlik, blok, cephe, ittifak, koalisyon, pakt, platform, vb.) başkalarıyla birlikte yürüyeceği yola ve alacağı mesafeye bağlı olduğuna işaret ediyor.

En azından, bugün ve görünür gelecek için böyle…

https://ilerihaber.org/yazar/ittifak-cephe-blok-vb-uzerine-142013Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.726
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 24.06.2022- 07:09


''...benzer ideolojik ve siyasi benzerlikler taşıyan partilerimizin ve güç odaklarımızın ivedilikle bir araya gelmesi gereksiz bir zaman, emek ve maddi kaynak israfının da önüne geçmesi ve ikincisi adını ne koyarsak koyalım, daha sağda olan (CHP ve HDP gibi) partilerle yan yana görünmeme ve beraber olmama kaygılarını da bir kenara bırakalım. Daha da açık söyleyeceksek, Türkiye sosyalizminin toplumsal alandaki etkisinin artabilmesi için   adını ne olarak koyarsak koyalım, -birlik, ittifak, masa vb.- bağımsızlıktan asla ödün vermeden ve siyasal devrim perspektifi de asla yitirmeden bu tür beraberliklere ihtiyacımız var.''

https://www.solpaylasim.com/k8555-toplumsal-alanda-bir-guc-olmaya-ihtiyacimiz-var-ama-nasil-.htmlYeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 2 kişi görüntülüyor:  2 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Yeniden 'tarihsel blok' üzerine melnur 1 1761 09.06.2019- 10:19
Konu Klasör Solda blok, sola blok umut 1 2962 18.08.2015- 11:51
Konu Klasör Sağda yeni blok, CHP ve TKP... melnur 1 1666 25.10.2019- 02:29
Konu Klasör Demirtaş’tan CHP'ye ‘sol blok’ çağrısı denizcan 1 4090 05.09.2014- 20:55
Konu Klasör Laik demokratik bir blok yaratmalı denizcan 17 12418 15.01.2015- 12:23
Etiketler   İttifak,   cephe,   blok,   vb.,   üzerine.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS