SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
TKP Genel Sekreteri Okuyan: Biz yarının değil bugünün çözümünü üretiyoruz...           (gösterim sayısı: 44)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.914
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 13.09.2022- 06:17


TKP Genel Sekreteri Okuyan: Biz yarının değil bugünün çözümünü üretiyoruz

TKP Genel Sekreteri Okuyan 'Türkiye'nin aydınları, birikimi, insan kaynakları Türkiye'yi bağımsız, egemen, kendine yeten, laik, çağdaş, eşitlikçi bir topluma hızla getirir. Bunu göstereceğiz' dedi.

Resim Ekleme

soL TV Bakış programında TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan ve gazeteci Gökhan Kazbek, 102. kuruluş yıldönümünde Türkiye Komünist Partisi'nin "2023 Yeniden" çağrısını ele aldı.

Okuyan programda "TKP seçim dönemine nasıl hazırlanıyor, iktidara geldiğinde neler yapacak?" sorularını yanıtladı.

Okuyan'ın Kazbek'in sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

- (2023 Yeniden derken 'yeniden'le neyi kast ediyorsunuz?) Hem seçim dönemini hem de Türkiye'nin tarihsel sorunlarını değerlendirirken şuna bakıyoruz. Türkiye'nin tarihinde bizim ayağımızı basabileceğimiz tarihsel zemin nedir? Bu ülkenin tarihinde çok önemli ileriye dönük hamleler var. Bunların en önemlisi 1923'te Cumhuriyet'in kurulması. Ama tabii geriye dönemeyiz. 1919-1923 uğrağı Türkiye'de ileriye dönük dönüşümlerin en güç koşullarda dahi gerçekleştirilebileceğine dair br örnek. Öte yandan o dönemin ekonomik koşulları oldukça farklı. Biz '1923 yeniden' deseydik o zaman geriye dönmüş olurduk. Biz şuna işaret ettik, yapıldı bu yüzyıl önce, bir daha yapılır. Bu sefer bugünün koşullarına uygun, yine Cumhuriyetçi, yine bağımsızlıkçı ama bu sefer de emekçi halkın öncülük ettiği ve emekçi halkın iktidarının kurulduğu bir Türkiye Cumhuriyeti'ne ihtiyacımız var.

- TKP sosyalizm hedefinden hiç vazgeçmeyen bir parti. Hep vurguluyoruz. Ve bununla Türkiye'deki cumhuriyetçi birikimi birleştiriyoruz. Zaten Cumhuriyetçi birikimi başka türlü kimse bugün yeniden var edemez. Kapitalist düzen içinde cumhuriyet fikrini, laikliği, bağımsızlığı yeniden ayağa kaldırmak mümkün değil. O yüzden '2023 Yeniden' diyoruz.

- (Neden acilen seçim dedin? TKP seçim dönemine nasıl hazırlanacak?) Biz seçimlerin tek başına kurtuluş olmadığını sürekli söylüyoruz. Ama Türkiye o kadar uzun süredir seçime kilitlendi ki. İktidar halkın ödeyeceği yüksek faturalı bir seçim ekonomisi izliyor. Muhalefet de bunu teşvik ediyor. Kaynaklar nereden gelecek belli değil. Bu dönem uzadıkça bu vaatler daha da artacak, seçimden sonra halk çok daha büyük bir faturayla karşılaşacak. Halk aslında öfkesini tepkisini çok meşru yollarla ifade edebilecekken herkes seçimi konuşuyor. O zaman seçim hemen olsun diyoruz. Bizim acil seçim çağrımızın seçimin tek başına çözüm olmasıyla hiçbir ilgisi yok. Seçim gündeminin Türkiye'nin önündeki bir perde, duvar olmasından çıkması gerekiyor.

- (Seçim vaatleri) AKP'nin zayıf tarafı ekonomi. Bir popülizm yapıyorlar, hatta emekten söz ediyorlar, sonra koştur koştur sermaye örgütlerine gidip onlara güven vermeye çalışıyorlar. Dolayısıyla sözleri titrek ve gerçekçi değil. Bunu bir tek vaatle yapabiliyorlar. Bunun karşılığı yok. Kaynak nerede? Bunun yanıtı yok.

- Türkiye'nin üzerine çöreklenmiş bir sınıf var. Bu beşli çeteden ibaret değil. Oraya el koyması gerekiyor halkın. Kaynak orada. Eninde sonunda Türkiye ayağa kalkacak zaten, o kaynağa el koyacak.

- AKP'nin ekmeğine yağ sürmemek için AKP ile mücadele etmek gerekir değil mi? Bize gelen eleştirilerden bir tanesi 'siz muhalefeti eleştiriyorsunuz'. Hayır. Biz AKP'yi eleştiriyoruz. Çünkü AKP iktidarda. Ama muhalefeti de iktidar ile halk arasına girdiği için eleştiriyoruz. Sürekli olarak muhalefet AKP'yi bu halkın sert tepkilerinden kurtarıyor. Sert tepki deyince insanlar bir ürperiyor, kapı pencere kırılması olarak... O değil ki. Halkın tepkisi düşünsel planda olur, mitinglerle olur, gösterilerle olur. Muhalefet ne yapıyor? Aman AKP'yi buradan eleştirmeyin, Amerikancı demeyin, NATO'yu fazla karıştırmayın. Niye? Masa dağılır. Sanki masada NATO'cu olmayan varmış gibi. Laiklik? 'Sakın ağzınıza almayın'. Böyle bir şey olur mu? Sen haklıysan haklı olduğun zeminde mücadele edersin. 'Tarikatlar ve cemaatler dağıtılsın' dediğimiz anda AKP'lilerden çok CHP'liler tepki gösteriyor. Şunu desinler geçsinler: 'Ey AKP'ye oy verenler, biz aynen AKP gibiyiz aslında. Ama o tek adam biz altılı masayız.'. Ondan sonra niye heyecan yok bu toplumda diye kendi kendilerine sormaya devam ederler. Bu bir şaka olmalı. AKP'nin sorun yaratan politikalarında AKP'yi eleştirmeyeceksin, eleştirilerin önüne geçeceksin, sonra da 'AKP'nin ekmeğine yağ sürmeyin' diyeceksin.

- Türkiye toplumunun yarısının Cumhuriyetçi duyarlılığı var. Yazık değil mi o yüzde 50'ye. Niye hep öbür tarafa hitap ediliyor. O yüzde 50 kötürümleştiriliyor. AKP tabanına din sömürüsü yapıldığının, bunun gelinen yoksullukla bağının söylenmesi lazım.

- Bugün Türkiye'nin acil sorunları var. Tarım sorunu, konut sorunu, enerji, Kürt meselesi, kadınların ek bir sömürüye tabi olmaları ya da kadın dönük şiddet... Biz bugün hangi başlıkta ne yapacağımızın yanıtlarını somut olarak vermeye başlayacağız. TKP'nin çok büyük bir birikimi ve ciddi uzmanları, kadroları var. Türkiye'de emekçi halk, örgütlülüğünün arkasında durarak Türkiye'yi yönetebilir. Biz yarının değil bugünün çözümünü üretiyoruz.

- Türkiye'nin aydınları, Türkiye'nin birikimi, insan kaynakları Türkiye'yi bağımsız, egemen, kendine yeten, laik, çağdaş, eşitlikçi bir topluma hızla getirir. Bunu göstereceğiz. Bizim seçim döneminde anlatacağımız öykü bu olacak.

- Seçim dönemi, bizim birkaç yıl önce başlattığımız ülkenin tüm sathına yayılma çabamızla beraber yürüyecek.

- Nerede bir haksızlık var, mücadele var, oraya örgütlü gücümüzle dahil olacağız.

- (TKP marjinal bir parti mi? Kadıköy'e mi sıkıştı?) Bu sözü çok ciddiye almıyoruz. Ama Türkiye Komünist Partisi çok yayıldı. Ve belki de en zorlandığımız yerlerden biri Kadıköy. Çünkü Kadıköy'de baskın bir liberal   ideoloji var. Liberal ideoloji TKP için büyük tehdit. Biz tabii ki kendimizi dev aynasında görmüyoruz. Kat etmemiz gereken çok yol var. Ama iyi yolda gidiyoruz. 15-20 gün içinde Ayancık, Seydişehir, Lüleburgaz, Esenyurt, Bandırma ve pek çok yerde semt evi açıyoruz.

- (Semt evleri) TKP'nin 2018'deki örgütlenme ve çalışma tarzında çok radikal değişiklikler oldu. Biz önümüzü açtığımızı düşünüyoruz. Ama henüz başındayız. O bayrak Türkiye'nin her mahallesine dikilecek.

- (TKP patron düşmanı mı?)
Toplumsal pozisyon itibarıyla bir patron sömürmek zorunda. Doğal olarak işçi sınıfıyla patronlar arasında hiç çözülemeyecek bir karşıtlık var. Aslında doğru ifade şu: Sermayenin yani patronların egemenliğine düşmanlık. Kârları için binlerce insanı işten çıkarıyorlar, çalışma saatlerini artırıyorlar, sağlıklarını hiçe sayıyorlar. Ne diyeceğiz? Uzlaşalım mı diyeceğiz?

- İnsanlar bazen zannediyorlar ki bir evim, bir arabam var, bana düşman komünistler. Onlara şunu hatırlatacağım. Bizim zenginlikten kastettiğimiz şey o bir avuç sömürücü sınıfın el koyduğu zenginlikler.

- Ortada çok çok büyük servetler var. O servetleri evle ölçemezsin. Yatla da ölçemezsin. Yani tabii ki bir lüks yaşam diye bir şey var, o bugünkü dünyada ahlak olarak da sosyolojik olarak da karşımıza almamız gereken bir şey. Ama zenginlik göreli bir kavram. Komünistler için "bunlar her şeyimizi elimizden alacak" şeyi zaten çoğunlukla hiçbir şeyi olmayan bir toplumda yaşadığımız için saçma hem de komünistlerin hedefi temel ihtiyaç. Barınma, tatil temel ihtiyaçlar. Bizim düzenimizde herkesin yılda en az 20 gün ücretsiz tatil hakkı, bunu sağlayacağız. Ve Türkiye'de bunu sağlayacak kaynak var.

- Asıl düşmanlık bu sisteme, çünkü bireyselleştirilmemesi gerekiyor. Ama tabii ki patronlar da tek tek bu sistemin sahibi oldukları için bir mücadele sırasında biz onlarla karşı karşıyayız.

- (Ankara'da Millet İttifakıyla ilgili açıklamalar yaptın, ona devam edecek misin?) Gündeme geldikçe evet. Altı aktör olduğu, bir de altı partinin içerisinde de değişiklik sesler çıktığını için sürekli yanıt üretmemiz gereken şeyler söylüyorlar. Yanıt vermesek olmaz. Ama bizim temel meselemiz tabii ki AKP iktidarı. Biz her zaman oraya odaklandık ve devam edeceğiz. Ama bizim borcumuz yok ki bu ittifaka, niye eleştirmeyelim?

-   (Türkiye'de ne zaman iyi haberler olur?) Bu düzen değişikliği dediğimiz şeyin imkansız olduğu fikrinden bir çıkılsa şunu göreceğiz: gerçekten bir çözüm sanıldığı kadar zor değil. Ve o çözüm yoluna girdiğimizde bugün akla dahi gelmeyecek haberlerle karşılaşacağız.

- (İnsanların mutsuzluğu) Bir toplumsal düzen yurttaşlarının temel ihtiyaçlarını karşılamıyorsa çöksün. Her sabaha büyük bir kötümserlikle uyanan bir toplum var, bunu hak etmiyor insanlar.

- Bu saçmalık birkaç 10 yıl daha sürdürülemez. Neoliberal politikalar bir döneme damga vurdu. Ama kapitalist sistem önemli olan. Sermaye sınıfı öyle bir cüret edindi ki karşısında onu tehdit eden başka bir güç yok. Bu düzenin değişmesi zor ama sanıldığı kadar zor değil. Yoksa hep beraber batacağız.

- (Sosyalist Güç Birliği'nin olmazsa olmazı nedir?) Hep dile getirdiğimiz üç temel şey var: Sermayeye karşı kamu çıkarlarının savunulması, bağımsızlıkçılık, laiklik. Ama bunun dışında, bu kendi görüşüm, Sosyalist Güç Birliği adına söylemeyeceğim ama şu da çok önemli: Türkiye'de sosyalist hareketin kendi ayakları üzerinde duran bağımsız bir güç olması tezi Sosyalist Güç Birliği'nin temeli. Demin saydığım şeyler ilkelerimiz. Ama bir de bir iddiamız var, sosyalistlerin kendi öz gücüyle ayağa kalkıp bir alternatif oluşturmaları. Ben bunu çok önemli buluyorum.

- (Kraliçe öldü ama yancıları var, Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, SP lideri Temel Karamollaoğlu. Hepsi de İngiltere'de aynı üniversitede okumuşlar. Bu İngiltere merakı nereden geliyor?) Elizabeth modern zamanların bir emperyalist ülkesinin kraliçesi oldu. Birçok açıdan sembolik bir yeri var ama öte yandan İngiltere'de kraliyetin kabul edilebilecek bir tarafı yok, muafiyetleri var, muazzam bir varlıkları var, hala sembolik ya da ritüel düzeyinde de olsa toplumsal, siyasi alana müdahaleleri var. Biz ölen birisinin arkasından çok kötü şey söyleme meraklısı değiliz ama şu ağır bir tablo. İngiliz işçi sınıfı çok köklü bir geleneğe sahip. O tarihe yakışmıyor bu saçmalık. İngiliz komünistleri çok güzel bir tavır aldılar, Britanya Komünist Partisi ve yanıtı verdiler. Öyle yapmak gerekiyor, yani imparatorluk sona ermeli. Bununla İngiltere'nin sorunu bitmez ama bir ilerleme olur.

-   Bizdekilere gelince... İngiltere'nin Türkiye'deki rolü hep hafife alınır. Aslında siyasetle ilgilenen herkes bilir ki yalnızca ABD'nin kolu olarak değil İngiliz emperyalizmi Türkiye'de çok faaldir. ABD emperyalizmi karşıtlığını her zaman birinci sıraya yazmak lazım ama İngiliz emperyalizmini de bu coğrafyada hafife almamak lazım. O yüzden de ağıt yakıyorlar Elizabeth'in ardından.

Programın tamamını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:


https://haber.sol.org.tr/haber/tkp-genel-sekreteri-okuyan-biz-yarinin-degil-bugunun-cozumunu-uretiyoruz-348248
Bu ileti en son melnur tarafından 13.09.2022- 06:18 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör TKP: İnsanca bir düzenin kurulması yarının değil bugünün acil görevidir... melnur 0 242 18.03.2022- 00:00
Konu Klasör TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan: Sol, CHP ve HDP gölgesinden çıkmalı... melnur 0 44 07.09.2022- 00:29
Konu Klasör TKP Genel Sekreteri Okuyan'dan 'ittifak' yanıtı: Nihayetinde bir çağrı yapmayı düşünüyoruz melnur 2 539 11.12.2021- 05:45
Konu Klasör TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan: AKP'nin siyasi ömrünü uzatacak bir tavır içinde bulunmayacağız. melnur 0 370 26.12.2021- 00:47
Konu Klasör DİSK Genel sekreteri ne göz altı. hakkı 0 3115 17.06.2016- 11:22
Etiketler   TKP,   Genel,   Sekreteri,   Okuyan:,   Biz,   yarının,   değil,   bugünün,   çözümünü,   üretiyoruz.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS