SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
BirGün Pazar’da bu hafta: Monarşi ve Cumhuriyet...           (gösterim sayısı: 343)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 18.09.2022- 02:13


BirGün Pazar’da bu hafta: Monarşi ve Cumhuriyet

BirGün Pazar bu hafta “Monarşi ve Cumhuriyet” dosyasıyla bayilerinizde. Dosyada Barış İnce, Fatih Yaşlı, Barış Zeren ve Semiha Durak'ın yazıları yer alıyor.
Resim Ekleme

Kraliçe Elizabeth'in ölümü ve İzmir'in kurtuluşu kutlamaları esnasında Tunç Soyer'in sözleri üzerinden başlayan cumhuriyet ve monarşi tartışmalarının işlendiği BirGün Pazar’ın 810’uncu sayısında dosyaya katkı verenler arasında Barış İnce, Barış Zeren, Fatih Yaşlı ve Semiha Durak yer alıyor.

Bu hafta Dışarıdan İçeriye Mektuplar köşesinin konuğu Murat Meriç, içerideki dostlarına selamlarını iletti. Tayfun Mater, Bülent Forta ve Göksu Cengiz’in “Sol 12 Eylül’de neyi başardı?” başlıklı TAKSAV Ankara konuşmaları bu sayıda Yusuf Tuna Koç tarafından yazıya döküldü.

Birsel Kurt ve Ulaş Bager Aldemir ise İtalyan düşünür ve feminist filozof Prof. Adriana Cavarero ile düşünceleri ve Türkçeye de çevrilmiş Platon’a Rağmen adlı eseri üzerine söyleşti. İlkay Öz ise geçen hafta başlattığı gıda krizi tartışmasına bu hafta Türkiye ile sürdürdü.

Okan Toygar “Anadolu’nun devrimci ozanı Ruhi Su” başlığıyla ölüm yıldönümü yaklaşan Ruhi Su’yu, müziğini ve mücadelesini anlattı.

MURAT MERİÇ, GEZİ TUTUKLULARI İÇİN YAZDI

Murat Meriç “Dışarıdan İçeriye Mektuplar” köşesinden “Ne geçmiş tükendi ne yarınlar…” başlığıyla içeridekilere seslendi.

Tayfun Mater, Bülent Forta ve Göksu Cengiz “Bu topraklarda devrimcilik yapmayı başardık” başlığıyla 12 Eylül’ü ve solu anlattı.

Semiha Durak “Benim kralım değil” başlığıyla İngiltere’de Kraliçe Elizabeth’in ölümünden sonra monarşiyi istemeyenler ile kraliçenin arkasına dizilenleri yazdı.

Barış Zeren “Masum olmayan bir masal: Sultan Vahdeddin’i aklamak” başlığıyla Vahdeddin ve Cumhuriyet tartışmalarını konu aldı.

Barış İnce “Cumhuriyet: Sahiplenirken yeniden kurmak” başlığıyla Cumhuriyet’i, ona sahip çıkmayı ve yeniden kurmayı konu etti.

Fatih Yaşlı “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e: Süreklilik mi, kopuş mu?” başlığıyla Türk sağının ısrarla gündeme getirdiği Osmanlıcılık tartışmalarının kökenini yazdı ve Cumhuriyet’i anlattı.

İlkay Öz “Timsahın ağzında Türkiye’de gıda krizi” başlığıyla geçen hafta başlattığı gıda krizi tartışmasını sürdürdü.

Güray Öz “Geçmişe ağlamanın yararı yok…” başlığıyla geçmişten gelen sorunlara kapılma hatasını ve geçmişe bağımlı kalmanın yanlışlığını işledi.

Koray R. Yılmaz Marx üzerine birkaç söz “Kapital’in basımının yüz elli beşinci yılında Marx üzerine birkaç söz” yazısıyla Marx’ı, Kapital’i ve mücadelelerini anlattı.

Mehmet Berk Yaltırık “İsyan ve İtaat” yazı dizisinin üçüncü yazısını “Eşkıya türkülerinin iki yüzü” başlığıyla sürdürdü ve toplumun eşkıyalara bakışındaki ikili tavrı gösterdi.

Birsel Kurt ve Ulaş Bager Aldemir İtalyan feminist düşünür ve filozof Prof. Adriana Cavarero ile düşünceleri ve Türkçeye de çevrilmiş ‘Platon’a Rağmen’ adlı eseri üzerine, “Konum siyaseti yapmayı feminizmden öğrendim” başlığıyla söyleşti.

Haydar Ergülen “Yardımcı Ders Kitabı 101” yazı serisine “Sizden önce tarih de yoktu” başlığıyla devam etti ve “Tarih” ile “Hayal” dersi verdi.

Emine Uçar İlbuğa “Chaplin’in Büyük Diktatör’üne yeniden bakmak” başlığıyla Büyük Diktatör filmini ve Charlie Chaplin’i yeniden ele aldı.

https://www.birgun.net/haber/birgun-pazar-da-bu-hafta-monarsi-ve-cumhuriyet-403004Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Mizahta bu hafta dayanışma 4 2778 19.06.2014- 20:21
Konu Klasör Son hafta: Aklınızı koruyun ilkay 0 2621 24.03.2014- 10:27
Konu Klasör Hafta sonuna kadar yokum. melnur 2 4 14.11.2015- 13:15
Konu Klasör Pusula'da bu hafta: Alametler belirdi... denizcan 0 2261 14.08.2014- 17:40
Konu Klasör İstanbul dışındayım, hafta sonu döneceğim. melnur 0 2 04.11.2014- 17:38
Etiketler   BirGün,   Pazar’da,   hafta:,   Monarşi,   Cumhuriyet.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS