SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Bir oy Kılıçdaroğlu'na bir oy Türkiye İşçi Partisine...           (gösterim sayısı: 127)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.332
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

35 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 30.03.2023- 08:18


Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimine gidiyoruz. Türkiye'de bugüne kadar yapılan tüm genel seçimler için bu tabiri kullanmıştık ama bu seçim başka. Bu seçim 21 yıllık AKP iktidarının kurduğu   tek adam diktatörlüğünün ya sonu olacak ya da kurumlaşarak devam edecektir. Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçiminde karşı karşıya gelecek   olan Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki seçim böyle bir seçimdir, ve çok daha doğru bir tanımlamayla bir referandumdur. Açık seçik söylemek gerekir ki, hemen hemen bir yıldan fazla bir zamandır söylüyor, öneminin altına kalınca çizmeye çalışıyoruz. Ya dinci faşizm, ya demokrasi. Arası, ortası, sağı solu yok bu sürecin. Ya ondan yana olacağız, ya bundan. Lafı dolandırarak çarpıtmanın ve süreci görmezlikten gelmenin bir anlamı yok. Bu referandumda Kılıçdaroğlu'ndan yana olmamanın, demokrasiyi faşizme tercih etmemenin bedeli ağır olacaktır ve bu bedel kendisini solcu, sosyalist olarak tanımlayan hemen herkes için, her kurum, örgüt ve parti için de özellikle geçerlidir.

Kılıçdaroğlu'na sandıkta verilecek her oy'un anlamı da budur.

Diğer konu, parlamento seçimlerinde solun sosyalistlerin ne yapması gerektiğine ilişkindir ki, bu konu da önem açısından çok farklı değildir. AKP'ye, saray rejimine, tek adam diktatörlüğüne sandıkta kaybettirmeye çalışmak ne kadar önemliyse, parlamento seçimlerinde sosyalizmin sesini çoğaltacak ve kitlelerle buluşturacak koşulların yaratılması da o kadar önemlidir. Sosyalistler parlamentoya girmelidir, parlamento olanaklarından yararlanmalı ve emekçilerin sesi olmayı bu alanda sürdürmelidiler. Türkiye'nin sosyalizme ihtiyacı var; Türkiye'de sosyalizmin sesi, işçinin, köylünün, yoksulun, ezilmişlerin sesi mutlaka yüksek tonda dile getirilmeli, ve toplumsal alanda karşılık bulmalıdır. Bu yüzden parlamentoya girmenin olanakları yaratılabilmeli ve parlamentoya girmek önemsenmelidir.

Bu süreçte Türkiye İşçi Partisi önemli bir işlev görmüştür ve görmeye de devam etmektedir. Hem bir yıl öncesinden cumhurbaşkanlığı seçimine muhalefetin tek adayla girmesi gerektiğini söylediği, bu yönde bir ses yükselttiği ve sürekli bu yönde çalışmalar yaptığı için   ve hem de parlamentoya girmenin ne kadar önemli olduğunu bütün topluma gösterdiği için... Evet, 14 Mayıs'ta sandığa atılacak oylarla Türkiye 15 mayıs sabahına farklı duygularla uyanacaksa, karamsarlığının yerini koca bir umut ve heyecan dalgası alacaksa Erkan Baş'ın ve Türkiye İşçi Partili arkadaşların hakkını teslim etmek gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı referandumunda bir oy ''Bay Kemal'e''
Parlamento seçimlerinde bir oy da Erkan Baş ve TİP'li adaylara...

***

Dün akşam bir kez daha dikkatle izledim Erkan Baş'ı Tele1'de. Metin çuhaoğlu'nun isabetle tespit ettiği gibi tam bir halk adamı. Çok rahat, özgüveni yüksek, kitlelere heyecanını geçirebiliyor ve vermek istediği duygu ve düşünceye karşısındakini ortak edebiliyor. Önemli özellikler bunlar. Hep vurgulamaya çalışıyoruz, sınıflı toplumsal yapılarda   geniş emekçi kitlelerin sınıf bilinci edineblmesi kitlesel olarak mümkün değildir. Mutlaka ve mutlaka siyasal iktidarın dönüştürülmesi ve toplumsal bir büyük değişime ihtiyaç var. Böyle bir alt üstün yaşanması için de kalabalıklara, kalabalıklarla partinin hemhal olmasına ihtiyaç var. Kuramsal gerçekliğe özgü soyutlamalarla böyle bir süreci işletebilmek ve toplumsal alandaki etkimizi arttırabilmek mümkün olmuyor. Olmadı, ve aynı yanlışlarda ısrar ettiğimiz sürece olmayacak. Türkiye İşçi Partisi'nin ve Erkan Baş ile arkadaşlarının yarattığı ivmenin bir nedeni de bu. Evet, dikkatle bakıyorum Erkan Baş'a, konuşurken, kitleye hitap ederken sanki ''bakkal amca''nın hatırını sorar gibi kouşuyor ve sanki ''oradan iki ekmek, iki yüz elli gram da fazla pahalı olmayan beyaz peynirden verir misin?'' der gibi bir hali var.

TİP'in seçim barajına takılmayacak bir siyasi pozisyon alması ''ya barajı geçemezse'' kaygılarını ortadan kaldırıyor. İttifak içinde yer almasının böyle bir avantajı var. 14 Mayıs günü verilecek her oy sadece Türkiye İşçi Partisi'nin ve Erkan Baş ile arkadaşlarının parlamentoya girmesine neden olmayacak ve aynı zamanda anketlerde yüzde 3'lük bir oy oranına ulaşmasıyla hazine yardımından yararlanmasına da yol açacak. Sosyalizmin toplumsal alanda bir güç haline gelebilmesinin yolu bir şekilde bu tür maddi koşulların yaratılmasına da bağlı.

Evet, evet, bir oy Kılıçdaroğlu'na verilmeli.
Ve bir oy da Erkan Baş ve arkadaşlarına, Türkiye İşçi Partisi'ne...

Bu ileti en son melnur tarafından 30.03.2023- 08:23 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.332
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
35 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 05.05.2023- 00:39


Türkiye sosyalizmi çok parçalı yapı halinde, toplumsal alanda hemen hemen hiç yok. Bu durum solun sürekli bölünmesinin de bir nedeni. Yukarıdan birleşemiyoruz, ne yapılsa olmuyor. Çare aşağıdan birleşmek.. Biz birleşeceğiz ve biz birleştirerek bu çok parçalı yapıya son vereceğiz. Dün bu pozisyonun merkezinde TKP vardı, doğru siyasi çözümleme ve pozisyonla bu işi başarabilir, bu sorunun üstesinden gelebilirdi. Olmadı, yapamadık. Şimdilerde bu görev ve sorumluluğu Tİp üstlendi. Başarıyla da götürüyor.. Sosyalist solun toplumsal alandaki etkisini arttırmak ve sosyalizme eşik atlatmak için de değil sadece ve aynı zamanda soldaki bu parçalı yapıya son vermek ve sosyalist solda bir çekim merkezi yaratabilmek için de TİP'te buluşabilmeliyiz. Bu yüzden sürekli yineliyoruz faşizmi alt etmek için bir oy Kılıçdaroğlu'na ve sosyalizme eşik atlatmak ve solda bir çekim merkezi yaratabilmek için de bir oy TİP'e...

Haydi!

(Face'te yapdığım kısa bir yorum)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.332
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
35 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 11.05.2023- 00:06


14 Mayıs'ın sosyalistler açısından önemli bir yanı var. Birincisi hemen hepimizin Kılıçdaroğlu'nun   seçimi kazanması ve dolayısıyla Erdoğan'ın saraydan uzaklaştırılmasından yana bir siyasi tavır gösterebilmesi. Burada bir sorun yok. İkinci önemli yanı hemen her seçimde olduğu gibi sosyalistlerin ne yapması gerektiği konusudur. Bundan önceki seçimlerde oy'umuzun boşa gitme korkusu ve HDP'nin baraj altı kalmaması için CHP ve/veya HDP'ye yöneliyorduk. Ama şimdi, 14 Mayıs'ta bu tür koşullar yok. CHP ve HDP-YSP'de olan sosyalistler artık içleri rahat olarak gerçek partilerine dönmelidir. Bu da yeterli değil, Yüzde 7   seçim barajını aşabilme gibi bir sorunu olmayan sosyalist TİP'e yönelmek gerekmiyor mu? Yani, bir oyumuzla Erdoğan'a sandıkta büyük bir yenilgi tattırmak ve bir diğer oyumuzla sosyalizme alan açmak ve eşik atlatmak gibi bir büyük ideali gerçekleştirmek...

Haydi, başarabiliriz...

( Face'e yazmıştım.)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.332
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
35 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 15.05.2023- 02:49


Seçim sonuçları ne yazık ki beklendiği gibi değil Umutluyduk ama olmadı. Cumhurbaşkanlığı referandumu ikinci tura kaldı gibi. Ama şaşırtıcı yanı Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'nun önünde olması. Parlamento seçimlerinde de benzer bir durum var. Orada da üstünlük Cumhur ittifakında. Ne kadar grip bir durum, Cumhuriyet tarihinin en gerici ittifakı ülkenin getirildiği bu koşullarda bile bir seçimden yengiyle çıkmayı başarabiliyor. Aslında seçim sonuçları netleştiğinde Türkiye solu açısından masaya yatırılması gereken ilk konu bu.

Sosyalistler açısından en başarılı sonucun TİP tarafından alındığını söyleyebiliriz. Yüzde 1.5 bir eşiğin aşıldığı anlamına geliyor. Sosyalist Güç Birliği partilerinin ( TKP, SOLparti, TKH ve TSİP) binde 3 aldığı bir seçimde TİP'in yüzde bir buçuğu gerçekten önemsenmelidir. Bence gecenin en güzel haberi de b Kaç vekil çıkardılar, şu anda belli değil ama 3 ve/veya 5 vekil iddiaları var.

HDP-YSP'nin yüzde 10'luk bir seçim sonucu var. Bu kadar baskıya karşın hiç de başarısız bir sonuç değil. Daha sonra, seçim sonuçları tamamen netleştiğinde detaylandırılabilir ama Demirrtaş'ın Türkiyelileşme siyaseti ve Kürt hareketinin sosyalistlerle ilişkisi bence   gözden geçirilmeli.

TİP için şu konu eklenebilir: Kaç vekil seçilirse seçilsin yüzde 1.5'luk oy oranının üzerine koyarak çalışmalarını yoğunlaştırmalıdırlar. TİP sosyalizme bir eşik atlatmıştır, bugüne kadar en kalabalık olduğunu varsaydığımız tarihsel kimlikli TKP, diğer sol-sosyalist güçlerle birlikte binde 3'te kalıyorsa ( gerçek oranlar geldiğinde bu konu tekrar gözden geçirilmelidir) artık hiçbir şeyin eskisi gibi gitmemesi gerekir. Sosyalist solun artık bir değişime ihtiyacı olduğu çok açık.  

Seçim sonuçları netleşip sosyalist partilerimizden her birinin aldığı oy oranları belli olduğunda sanırım bu sonuçlar üzerine çok şey söylenecektir, söylenmelidir.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Türkiye yanıyor... melnur 3 1113 05.08.2021- 04:15
Konu Klasör Türkiye SOL'unda likidasyon... melnur 4 2754 17.02.2020- 05:50
Konu Klasör Türkiye sosyalizminin omurgası TKP'dir. melnur 2 2476 28.09.2019- 23:01
Konu Klasör Seçime giden Türkiye'de ne yapmalı? melnur 1 151 08.03.2023- 01:18
Konu Klasör Türkiye Devleti Profili RAGE-SF 0 1258 18.05.2020- 00:47
Etiketler   Bir,   Kılıçdaroğluna,   Türkiye,   İşçi,   Partisine.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS