SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Alevi yurttaşlar eşit yurttaşlık için buluştu           (gösterim sayısı: 2.414)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.545
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür etti.
7 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 03.11.2013- 19:36


Alevi yurttaşlar Kadıköy'de eşit yurttaşlık için buluştu

Resim Ekleme

"İnkarcılığa, Asimilasyona karşı, Eşit Yurttaşlık ve İnanç Özgürlüğü İçin" binlerce Alevi yurttaş Kadıköy'de buluştu. Mitinge katılım artarak devam ediyor.

Güncelleme: 15.42
Miting konserle devam ediyor.


--------------------------------------------------------------------------------

Güncelleme: 15.10
Mehmet Ayvalıtaş'ın annesi kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. Mehmet'in davasında bizleri yalnız bırakmayın çağrısında bulundu.


--------------------------------------------------------------------------------

Güncelleme: 15.06
Mitingi düzenleyen Alevi kurumları temsilcilerinin konuşmları sürüyor. Avrupa Alevi Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öken, konuşmasını yapıyor.


--------------------------------------------------------------------------------

Güncelleme: 14.34
Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hüsniye Takmaz, AKP'nin herkesle kavgalı olduğunu belirterek, komşu ülkelerle yaşanan gerilimlere dikka çekti. Takmaz, AKP'nin türban hamlesine ilişkin ise "biz bu örtünün altına girmeyiz, bizi bu örtüye sokamazlar" dedi.


--------------------------------------------------------------------------------

Güncelleme: 14.13
Mitingden kareler:Resim Ekleme


Resim Ekleme

Resim Ekleme

Resim Ekleme


Güncelleme: 14.09
Şahkulu Dergahı Vakfı Başkanı Mehmet Tural, "kafa kesen, insanların ciğerlerini söken selefi İslamcı anlayışı reddediyoruz" dedi.

Güncelleme: 13.58
Kemal Bülbül'ün konuşmasının ardından Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de bir konuşmayla kitleye seslendi.


--------------------------------------------------------------------------------

Güncelleme: 13.40
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül ilk konuşmayı yaptı:

Muaviye soylu iktidar duyacak, bizim ibadethanemiz cemevidir. İzzettin Doğan ve Fethullah Gülen'e sesleniyorum yolu kirletmeyin. Bunların ecdadı 1500'lü yıllarda bizi kuyulara gömerek bitirmek istedi. Torunu 3. köprüyle Alevileri gömmek istiyor. Gömdürmeyeceğiz. Biz bu iktidardan hesap soracağız. Bu meydanı göreceksin sen.

Gezi'nin de Gezi de katledinlerin de hesabını soracağız.


--------------------------------------------------------------------------------

"İnkarcılığa, Asimilasyona karşı, Eşit Yurttaşlık ve İnanç Özgürlüğü İçin…" sloganıyla binlerce Alevi yurttaş Kadıköy'de buluştu.

Miting yapılan açılış konuşmasıyla başladı.

Mitinge 50'ye yakın Alevi örgütünün yanı sıra TKP, ÖDP, CHP, Halkevleri ve HDP de destek veriyor.

Mitingin talepleri
Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Özgür Demokratik Alevi Derneği ile cemevlerinin de içinde bulunduğu 50'ye yakın Alevi örgütünün yaptığı ortak açıklamada yer alan talepler şöyle:

Asimilasyoncu ve yok sayıcı politikalara karşıyız.

- Cem evi cami’nin karşıtı olmadığı gibi ortak bir yanı da yoktur. Bu nedenle ortak cemevi- cami projeleri ülkemizde kardeşçe yaşayan farklı inançları bir birine düşürme ve asimilasyondan başka bir sonuç doğurmayacaktır.Zorlama ve belirli amaçlara yönelik bu sinsi politikalardan vaz geçilmelidir.

Laik bir yönetimde Zorunlu din dersin ve Diyanet işleri olamaz.

- Zorunlu din dersleri uygulamasına son verilmelidir.Bir ülke hem laik hem de Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle sadece Sunni-Hanefi mezhebine hizmet eden bir kurum dayatmasıyla bireylere inançsal baskı yapamaz. Bu nedenle Diyanetin hemen kaldırılmasını ve Devletin belirli inançları finanse etmesi uygulamasına son verilmelidir.

Sosyal barış, birlik ve beraberlik için taksit taksit siyasi amaçlara yönelik uygulamalara son verilip,eşit yurttaşlık , demokratik hak ve özgürlükler evrensel değerler nazara alınarak defaten ve derhal hayata geçirilmelidir.

- Ülkemizde sosyal barış, birlik ve beraberlik Başbakan’ın ayrıştırıcı dil ve uygulamalarıyla zedelenmiştir. Bu nedenle eşit yurttaşlığı hayata geçiren.toplumun huzur ve barışını sağlayan politikalara derhal dönülmeli ve hayata geçerilmelidir.Taksit taksit ve değişik kesimlere taviz gibi algılanan göstermelik paketlerden vazgeçilmelidir.

Alevilere ait inanç merkezlerinin el konulan taşınmazları ve diğer varlıkları vakit geçirilmeksizin geri verilmesini istiyoruz

- Tarih boyunca inkâr edilen, katliamlara uğratılan asimile edilmeye çalışılan Alevilerle ilgili bu uygulamalar derhal sonlandırılmalı, inançlarına saygı duyulmalıı, Hacı Bektaş Veli Dergâhı Şahkulu,Garipdede,Erikli Baba v.s gibi tüm Alevi dergâh ve inanç merkezlerinin taşınmaz malları ve diğer varlıkları aynı amaca hizmet eden Alevi kurumlarına derhal bedelsiz olarak geri verilmelidir.Tıpkı Rum,Ermeni ve Suryani mallarının iadesi gibi.

Tüm Alevi katliamları aydınlatılmalı toplum vicdanı rahatlatılmasını hemen istiyoruz.

- Başta Sivas Çorum.Maraş,Gazi Mahallesi katliamları olmak üzere tüm Alevi katliamlarının aydınlatılmasını ve bu katliamlar yapanlar hakkında zaman aşımının kaldırılmasını, sorumlu kişilerin devlet ve halk önünde hesap vermesini istiyoruz

- Kamu ve özel sektörde Aleviler hakkında uygulanan dışlayıcı uygulamalara ve Cemaat tekeline son verilmelidir.

- Devlet bürokrasisinde ve özelsektörde Aleviler dışlamakta ve ayırımcılığa tabi tutulmaktadır. Son dönemlerde bu uygulamalar açıkça hukuksuz olarak pervasızca uygulanmaktadır. Alevi işadamlarına cemaat baskılarının önlenmesi için gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz Laik Türkiye cemaatlerin, müritlerin, efendilerin ülkesi olamaz.

Mahalle baskısına son verilmeli zorunlu din dersi acil olarak kaldırılmalıdır.

- Alevi çocuklarına yapılan mahalle baskısı ailelerin özgür seçimini engelemektedir.Bu neden zorunlu seçmeli olarak belirlenen din eğitimi,velilerin başvurması halinde seçilmeli ve uygulanmalıdır.Mevcut yöntemle Aleviler ,yaşadıkları baskılar nedeniyle mecburiyeten din derslerini seçmek zorunda kalmaktadırlar. Bu uygulama ,bu konuda verilmiş Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararların aykırı olarak sürdürülmektedir..

İktidar kendi Alevisini yaratmak için kurduğu paravan dernekleri kurmaktan vazgeçmelidir

- Her fırsatta Alevilerin birlik olmadığını söyleyen aralarında inançsal anlamda bir anlaşma yok diyerek, paravan Alevi dernekler ve vakıflar kurup aramıza nifak tohumlarını atmaya çalışan zihniyeti teşhir edeceğiz.Tarihleri boyunca hiçbir iktidarın uydusu olmayan Aleviler,bu tür sunni oluşumlara şiddetle karşı çıkmakta ve gerçek kurumlarıyla özgün inançlarını yaşamak istemektedir.

Örgütlenme özgürlüğü, toplu gösteri ve ifade özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır

- İleri demokrasi deyip ülkemizde yaşayan halkların sendikalaşmasına emeğine sahip çıkmasına engel olan ileri demokrasiyi sadece başörtü sanan ve halkın gerçekleri öğrenmesini engelleyen zihniyetin değişmesini ve gerçek bir demokrasinin egemen kılınmasını istiyoruz.

40 bin Alevinin öldürülmesinde sorumlu olan Yavuz Sultan Selim İsminin kamusal alanda kullanılmasını istemiyoruz

- Tarihsel gerçeklikler dururken yüreğimizdeki katliam acılarını her defasında alevlendirenler son olarak 3 Köprüye Yavuz adını vererek bir kez daha bizi yok sayan ,ayrıştıran ve aşağılayan zihniyete şiddetle karşı çıkıyoruz.Kin ve nefret duygularını körükleyen bu tür uygulamalara derhal son verilmeli,Alevileri horlayacı,aşağılayıcı ifadeler taşıyan tüm kitap ve belgelerden bu ifadelerin ayıklanmasını istiyoruz.

Alevilerin İbadet yeri Cem evidir
- Cem evlerimizin, ibadet yerimiz olduğu konusunda vakit geçirilmeksizin yasal düzenlemeler yapılmalıdır.İbadet yerimizin neresi olduğu konusunda tek yetki sahibi bizler olup,hiç bir iktidar ve Devlet bizim adımıza karar verme hakkına sahip değildir.Tabii insan hakkndan olan bu hakkımızın derhal teslim edilmesini istiyoruz

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/on-binlerce-alevi-yurttas-kadikoyde-esit-yurttaslik-icin-bulustu-haberi-81982Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
sorgulayan
[ kamil koc ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 08.08.2013
İleti Sayısı: 139
Konum: YurtDışı
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: sorgulayan
Cevap Tarihi: 07.11.2013- 18:23


Aleviler iktidari zorlayip   cözüm icin masaya otursalar gene birileri buna "Alevi-AKP" isbirligi diyecek ve sorunun sadece "Sosyalizimle" cözüleceginden dem vuracak. Ama bu beyefendiler   AKP cözüme yanasmadigi sürece devamli   Alevilerin hakli taleplerini sözümona destekleyecekler. Diger taraftanda haydin söylein bakalim Aleivilerin sorununa Sosyalizim nasil cözüm oluyormus   diye soruncada cit yok.
Bu ileti en son sorgulayan tarafından 07.11.2013- 18:27 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Alevi ailelere Gezi baskını melnur 0 1657 31.08.2013- 16:23
Konu Klasör Gezi protestosu Alevi ayaklanmasıdır umut 0 1951 29.11.2013- 01:13
Konu Klasör Alevi sorunu bir Sünni sorunudur! Alisan 0 1414 20.11.2014- 13:57
Konu Klasör Yavuz Selim Alevi katliamı yapmadı mı? melnur 1 1960 08.10.2013- 22:27
Konu Klasör 'Esad'sız çözüm 2 milyon Alevi'nin öldü özgür 0 1716 26.10.2013- 14:02
Etiketler   Alevi,   yurttaşlar,   eşit,   yurttaşlık,   için,   buluştu
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS