SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
TİP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün: TİP vekiller kazanıyor, daha da artabilir...           (gösterim sayısı: 65)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.332
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

35 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 15.05.2023- 02:55


TİP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün: TİP vekiller kazanıyor, daha da artabilir

Ergün, TİP'in ilk kez girdiği seçimlerde vekiller kazandığını ve daha da artabileceğini söyledi.

Resim Ekleme

TİP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, partisinin ilk kez girdiği seçimlerde vekiller kazandığını ve daha da artmasını beklediklerini ifade etti.

Seçimlere ilişkin veri paylaşımı tartışmaları sürerken, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün açıklama yaptı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) verilerini aktaran ve Türkiye'de sandıkların yüzde 57'sinin açıldığını belirten Ergün, "Bunlara göre ilk kez seçimlere giren TİP vekiller kazanıyor" vurgusunda bulundu.

TİP'in iddiasının bulunduğu kentlere ilişkin son verileri de paylaşan Ergün, "Bizim projeksiyonumuz, şu anki vekil sayımızın artacağına işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

'TİP VEKİLLER KAZANIYOR'

Ergün'ün sosyal medya hesabından paylaştığı mesaj şöyle:

"Sevgili dostlar,

Televizyonlarda TİP’e ilişkin gördüklerinize lütfen inanmayın.

Aşağıda kimi iller için anlık YSK verileri aktarıyorum.

Bunlara göre ilk kez seçimlere giren TİP vekiller kazanıyor.

Bizim projeksiyonumuz, şu anki vekil sayımızın artacağına işaret ediyor.

TR sandıklar: 57 açıldı.

Hatay

Sandık oranı: % 70
TİP: % 8,53

İzmir 2. Bölge

Sandık oranı: % 50
TİP: % 5,16

Antalya

Sandık oranı: % 59
TİP: % 4,87

İstanbul 1

Sandık oranı: % 25
TİP: % 4,54

İstanbul 2

Sandık oranı: % 22
TİP: % 3,67

İstanbul 3

Sandık oranı: % 25
TİP: % 3,7

Bu sonuçlar, kimi yerlerde vekiller kazandığımızı, kimilerinde ikinci sıraları zorladığımızı, kimilerinde sınırda olduğumuzu gösteriyor. Üstelik, iddialı olduğumuz çevrelerde itirazlar olduğu için YSK’de veriler yok. TR genelinde %1,5’ten 2’ye gideceğiz. Sandıkları terk etmeyin!"

https://ilerihaber.org/icerik/tip-genel-baskan-yardimcisi-dogan-ergun-tip-vekiller-kazaniyor-daha-da-artabilir-154531Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.332
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
35 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 27.05.2023- 03:06


TİP Genel Başkan Yardımcısı Ergün: 'TİP 12 vekil kaybettirdi' diyenlere 'Nerede' diye soruyorum, cevap yok

Milletvekilliği seçimlerinde partisinin 12 vekil milletvekilliği kaybettirdiği yönündeki iddialara karşı "Nerede?" sorusunu yanıtlanmadığını ifade eden Ergün, "TİP, altını çizerek söylüyorum hiçbir yerde muhalefet cephesine bir vekil kaybettirmemiştir" dedi.

Resim Ekleme

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, Flash Haber’de Cüneyt Akman’ın sunuculuğunu yaptığı Zamanın Ruhu programına konuk oldu. 14 Mayıs seçimlerinde meydana gelen usulsüzlükleri ve sonuçlara ilişkin tespitlerini açıklayan Ergün, TİP'in Emek ve Özgürlük İttifakı'na 12 milletvekilliği kaybettirdiği iddialarını da yalanladı.

Seçimde, 142 No’lu görevli belgesiyle özellikle asker ve polislerin mükerrer oy kullandığı yönünde bir eğilimi tespit ettiklerini ifade eden Ergün, istatistiki sonuçların yanı sıra ellerinde somut kanıtların bulunduğuna da dikkat çekti.

'YÜZDE 95 VE ÜZERİ OY KULLANIMI ANOMALİ'

Daha önce düzenlediği basın toplantısında seçim şaibelerine ilişkin kamuoyuna detayları aktarımda bulunan Ergün, yüzde 95 ve üzeri oy kullanımının anomali olarak tespit edilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Türkiye dünya genelinde oy kullanım oranında 17’nci sırada yer alıyor. Yüzde 95 ve üzeri oy kullanımını biz bir anomali olarak tespit etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Yüzde 95 ve üzeri oy kullanımının olduğu ülkelere baktığımızda Ruanda’yı, Türkmenistan’ı ve Ekvator Ginesi’ni görüyoruz.   Yüzde 90’ların üzerinde oy kullanan ülke sayısı ise 15 dolaylarında. Bu ülkeler arasında da modern, gelişmiş bir ülkenin olduğunu göremiyoruz.

TİP, vatandaşların oy kullanmasından tabii ki rahatsız değil. Türkiye’de oy kulanım oranının görece yüksek olması bizim için değerli, insanlar oylarına önem veriyor. Öte yandan doğal, basit nedenlerle oy kullanılamadığını da biliyoruz. Örneğin; insanlar hasta oldukları için, çok acil bir işleri olduğu için, seçmen listeleri açıklandıktan sonra öldüğü için ya da kendilerini temsil eden bir parti ve lider görmedikleri için oy kullanmıyorlar.

'YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE OY KULLANILAN SANDIK SAYISI 4 BİN 841'

Şimdi burada her 100 seçmenden 5’inin oy kullanamaması dediğimiz olgu, çok anormal bir olgu. Ayrıca ben 2017 yılındaki referandumda da çalışmıştım. Ölülere oy kullandırıldığını tespit ettik ve bunu nasıl tespit ettiğimizi de açıklamak istiyorum.
Yüzde 100’ün üzerinde oyların kullanıldığı sandıklar bulunuyor. Türkiye’de bu seçimlerde yüzde 100’ün üzerinde oy kullanılan 4 bin 841 sandık var ve bu sandıklarda yüz binlerce yurttaşımız var. Bu sandıklarda bazı yurttaşlarımızın maalesef hayatını kaybetmiş olması gerekiyor ama bu sandıklarda yüzde 100’ün üzerinde katılım görünüyor.

'MÜKERRER OY KULLANIMINA İLİŞKİN TESPİTLERDE BULUNDUK'

İkinci olarak Hatay’da mükerrer oy kullanımına ilişkin tespitlerde bulunduk. Demek ki ortada şöyle bir politika var. Diyelim ki biz burada sandık görevlisiyiz. Görevliler, görevli kağıtlarıyla bunu istismar ederek sandık sandık dolaşıp oy kullanıyor."

ANADOLU AJANSI'NIN TARTIŞMALI VERİLERİ

Anadolu Ajansı tarafından yapılan manipülasyonlara da değinen Ergün, şöyle konuştu:

"Seçim gecesi Anadolu Ajansı, Tayyip Erdoğan’ı yüzde 59 oranlarında başlatmıştı ve 10 puan düştü. Buna mukabil Kemal Kılıçdaroğlu da 10 puan kadar yükseldi diyelim. Sinan Oğan’ın kaçla başladığını hatırlıyor musunuz? Yüzde 5 ile başladı ve yüzde 5 ile bitti. İstatistik olarak asla mümkün olmayan bir örneklem bu. Daha ilk sandıklardan, son sandıkların açılmasına kadar geçen sürede diğer adaylar yüzde 10 – 20 bandında salınırken, Sinan Oğan hiç salınmadı. İstikrarlı bir şekilde aynı oyda tutundu."

'BÜROKRATLARIN, ÖZELLİK HDP'NİN GÜÇLÜ OLDUĞU YERLERİ İSTİSMAR ETTİĞİNİ GÖRÜYORUZ'

MHP’nin çeşitli illerdeki anormal oy artışlarının da olduğunu söyleyen Ergün, konuşmasına şöyle devam etti:

"7 Haziran 2015 seçimlerinde MHP’nin oy oranı yüzde 2’ydi. Bu seçimde ise yüzde 16’ya yükseldi. Urfa’daki oy oranları yüzde 5’ten yüzde 10’lara çıktı. Burada maalesef bazı bürokratların bir taraftan bir tarafa oy aktarımı yaparak yetkilerini istismar ettiğini görüyoruz. Gümüşhane başta olmak üzere başka istisnalar da var ancak özellikle HDP’nin yüksek oy oranlarına sahip olduğu bölgelerde böyle bir şey görüyoruz."

'İSTANBUL'DA HER 100 KİŞİDEN 4’ÜNÜN TİP'E OY VERMESİNİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ'

Partisinin aldığı oylara ilişkin mahalle ve ilçe bazlı çalıştıklarını söyleyen ve İstanbul ile İzmir'den örnekler veren TİP Genel Başkan Yardımcısı, "Çok inanılmaz rakamlarla karşı karşıya kalıyoruz gerçekten. Kadıköy’de Karşıyaka’da yüzde 8-10’larda TİP oyu var. Biz şu anda sokağa çıktığımızda İstanbul’da her 100 kişiden 4 kişinin TİP’e oy verdiğini bilmenin mutluluğunu yaşıyoruz, bu güzel bir şey. Şu anda koyduğumuz hedefleri ilerletiyoruz" dedi.

''12 VEKİL KAYBETTİRDİ' DİYENLERE 'NEREDE' DİYE SORUYORUM, CEVAP YOK'

Milletvekilliği seçimlerinde muhalefet cephesi geniş anlamda hedeflediği oy oranlarının oldukça altında kalırken, Ergün de TİP'in milletvekilliği kaybettirdiğine yönelik soruya karşılık iddiaları yalanladı.

"TİP hiçbir yerde, altını çizerek söylüyorum hiçbir yerde muhalefet cephesine bir vekil kaybettirmemiştir" diyen Ergün, HDP ile bu konuda özel bir tartışma yaşamadıklarını dile getirdi ve "Kamuoyunda, bir internet sitesi '12 vekil kaybettirdi' gibi saçma sapan bir şey yazınca baktık. Gerçekten de ve soruyorum o kişilere, nerede kaybettik diye. Yok, bir cevap da yok. O yüzden TİP, girdiği her yerde çok başarılı bir kampanya yürütmüş ve hak ettiği vekilleri almıştır" ifadelerini kullandı.

Ergün; İstanbul 1. Bölge 2. Sıra adayı Anıl Denizci, İzmir 2. Bölge 1. Sıra adayı İrfan Değirmenci ve Antalya 1. Sıra adayı Yunus Başaran'a da işaret ederek, sınırda kalarak seçilemediklerini kaydetti.

'YAPMALARI GEREKEN İŞE ODAKLANMAK YERİNE TİP İLE UĞRAŞANLAR OLDU'

Seçim öncesi dönemde yürütülen tartışmaları hatırlatan ve ülkenin sorunları yerine TİP'in tartışıldığını belirten Ergün, şunları söyledi:
"Seçim döneminde biz şuna tanık olduk. Muhalefet cephesinden, maalesef dostumuz olarak gördüğümüz pek çok kesimden; yapmaları işe odaklanmaları gerekirken TİP’e dönmek, TİP ile uğraşmak, TİP konusunda konuşmak maalesef karşı karşıya kaldığımız bir tutum oldu. Keşke bütün muhalefet partileri benim biraz önce çizdiğim; mesela Urfa’da mesela Muş’ta sandık kurullarına ne yapacağız, buralara doğru güvenilir insanları yerleştirecek miyiz, buralara müşahitler yerleştirecek miyiz, kadına yönelik sadece fiziki şiddet değil belki bu nafakanın kaldırılmasıyla beraber ekonomik şiddetle mücadele edecek miyiz.... Keşke bu konulara yoğunlaşsalardı."

'KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEDEN İKNA EDECEĞİZ'

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna işaret ederek sözlerine devam eden Ergün, "Yapmamız gereken şey şu. Biz karşı taraftan, karşı cenaha oy vermiş arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi, dostlarımızı hiç onları ötekileştirmeden ikna edeceğiz. Diyeceğiz ki 'Bakın kadın arkadaşımız, kardeşimiz, sen bir ekonomik şiddet tehlikesiyle karşı karşıyasın, sen bir fiziki şiddet tehlikesiyle karşı karşıyasın' Bir kere bunu anlatacağız" diye konuştu.

'SANDIĞA GİDİŞ MOTİVASYONUNU ARTIRMALIYIZ'

Sandığa gidiş motivasyonunun da artırılması gerektiğini vurgulayan Ergün, ayrıca, insanları ikan etmek ve sandık güvenliğini sağlamak gerektiğinin altını çizdi.

Seçim döneminde sahada bulunanlarla yaptığı konuşmayı aktaran ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun her oyuna itiraz edildiğini söylediklerini ifade eden Ergün, "Kadıköy’de benim bildiğim 20’ye kadar tekrar sayım yapılmış bir sandıkta" örneğini paylaştı.

'GEREKİRSE HER ERDOĞAN OYUNA İTİRAZ EDECEĞİZ'

Hukukçular ile bir toplantı yapacaklarını aktaran ve muhalefet partilerine de çağrıda bulunan Ergün, "Kendi müşahitleriyle toplantılarını yapsınlar. Biz pabuç bırakmayalım. Böyle bir şey olmaz. Böyle itiraz istiyorlarsa, biz kendi müşahit arkadaşlarımıza şunu söyleyeceğiz. 'Böyle bir eğilim görüyorsanız o zaman her Recep Tayyip Erdoğan oyuna da biz itiraz edeceğiz' Bakalım ne oluyormuş! Tavır böyleyse böyle yapacağız, yok daha insani daha medeni bir tavır varsa o zaman biz de o tavrı gösteririz" diye konuştu.

YURTTAŞLARA ÇAĞRI

TİP Genel Başkan Yardımcısı Ergün, tüm yurttaşlara çağrıda bulunarak sözlerini tamamlarken, "Sandık görevlisi olun, müşahit olun ve oylarınıza sahip çıkın" ifadelerini kullandı.

https://ilerihaber.org/icerik/tip-genel-baskan-yardimcisi-ergun-tip-12-vekil-kaybettirdi-diyenlere-nerede-diye-soruyorum-cevap-yok-154841?fbclid=IwAR29yCLUBrfvjObG5csPYCpEciJsO-Z5dyMukIHvoALb3sj-RT7Lim6q-DwYeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ''Eylül sonundan itibaren ölümler artabilir!'' melnur 0 1065 29.08.2020- 03:59
Konu Klasör Kemalizm ve Devrimci Doğan Avcıoğlu melnur 2 3465 01.01.2020- 15:17
Konu Klasör GENEL GREV GENEL BİR SAÇMALIK MIDIR? şibusa 0 2850 01.06.2014- 03:06
Konu Klasör Demokrasinin geleceğine ilişkin tartışmalar yeni bir boyut kazanıyor... melnur 3 424 22.09.2022- 16:40
Konu Klasör Sözleşmelilerin maaşlarını vermiyorlar, Eğitim-Sen vb.lerinden yardım isteseler faydası olur mu...? vito 0 890 04.11.2019- 10:48
Etiketler   TİP,   Genel,   Başkan,   Yardımcısı,   Doğan,   Ergün:,   vekiller,   kazanıyor,   daha,   artabilir.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS