SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   >   son» 
''TİP'in hakkı'' ve TİP üzerine...           (gösterim sayısı: 743)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 11.042
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 18.05.2023- 07:10


Milletvekiliği seçimleri sonuçlandı ve TİP seçime katıldığı 54 seçim bölgesinde yüzde 1.75 oy aldı ve 4 vekil çıkardı. Bu başlığa Can Soyer'in yazısını da alacağım ve Can orada detaylandırmış. Kılpayı kaçırılan vekillikler de var. Bu sonuç TİP açısından bir büyük başarıdır. Bu başarının nedenlerini, buraya nasıl gelindiğini, bu süreçte kendisine yapılan saldırıları ve bundan sonra neyi nasıl yapması gerektiğini konuşacağız ve konuşmalıyız. TİP süreci seçim sonuçlarıyla noktalanmamalı. Yarattığı heyecan, etki, umut bir şekilde canlı tutulmalı ve sürdürülmelidir. Aklımdayken söyleyeyim, İLERİportal mutlaka yenilenmelidir. TİP'e yakışan bir biçim ve içeriğe sahip olmalıdır.

Bu başlığın konusu bunlar olacaktır. Hiç kuşku yok sol-sosyalist partiler enflasyonunda karşılaştırmalar da yapılacaktır. Kimilerinin ''biz komünistiz, onlar ise kitlelerinin izin verdiği ölçüde sosyalist'' demesine ve   kimi yetersizlerin   ''Aybar sosyalizmi'' yakştırmalarına da yanıt verilmeye çalışılacaktır. Bütün bunlar yapılmaya çalışılırken hiç kuşkusuz amaç TİP'i var eden ideolojik ve siyasi toplamın ne olduğu konusunda daha net yorumları okurla buluşturabilmektir.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 11.042
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.05.2023- 07:12


TİP’in hakkı

Şimdi geriye dönüp baktığımızda inanmakta zorlandığımız bir TİP karşıtı kampanyanın verdiği zarara ve ittifak hukuku gereği seçimlere girilmeyen bölgelerden alınmayan potansiyel oyların eksikliğine rağmen, TİP’in Türkiye sosyalist hareketi tarihine geçecek bir başarıyı yarattığı herhalde açıktır.

Can Soyer
 
14 Mayıs seçimlerini, henüz şaibeli oylara dair mücadele devam etmekle birlikte, tamamladık. Türkiye açısından son derece önemli hale gelen bu seçimde, Cumhurbaşkanlığı oylaması ikinci tura kaldı, ancak milletvekilliği seçimleri sona erdi.

Kuşkusuz, bu seçimle ilgili çok konuşulacak, çok yazılacak. Burada ise, yine bu seçimin en çok konuşulan konularından biri olan TİP ve onun seçim taktiği hakkında konuşacağız.

Hem bazı çok tekrarlanan yanlışları düzeltmek hem de açıklayıcı bir bağlam oluşturarak TİP’i ve onun tercihlerini, hedeflerini ve başarısını anlamak için.

***

Önce bağlam.

TİP açısından 14 Mayıs seçimleri, yaklaşık olarak 3 yıl önce masaya yatırılmış ve hazırlık süreci başlatılmıştı. O günlerde kabaca iki değerlendirmeden hareket edildi: Birincisi, Türkiye’de Gezi Direnişi ve sonrasında oluşan siyasal muhalefet tarzının sosyalistlere önemli bir toplumsallaşma olanağı açtığı idi. İkincisi de böylesi bir toplumsallaşmanın kitlesini oluşturan yurttaşların mevcut sistemdeki partilerce temsil edilmiyor oluşuydu.

TİP, bu saptamalardan hareketle, söz konusu olanağı ve temsil sorununu gözeten bir siyasal tarz inşa etti ve 3 yıl sonraki, yani 14 Mayıs 2023’teki seçimlerde de bu tarzın gerçek bir karşılık yaratıp yaratmadığını denemeye karar verdi. Üstelik, bu taktiğini ve kararını da 3 yıl önceden tüm dostları ve kamuoyuyla paylaştı.

TİP, sözünü ettiğimiz taktik açısından 2023 seçimlerinde yüzde 3 civarında bir oya erişebileceğini öngörüp tüm çalışmalarını buna odakladı. O günlerde TİP’in önüne gelen anketler ise oy oranı 0,2 görünüyordu. Birçok dostumuz bu hedefi “hayal” olarak niteledi, hatta inceden alay etti. Parası, medyası, hatta binası bile olmayan TİP’in ise tek güvencesi siyasal tahlil yeteneği, örgütsel çalışkanlığı, iletişim zekası, üyelerinin ve gönüllülerinin fedakar emeği oldu.

Bu değerlendirme ve karar, elbette, hem haklı ve dostane eleştirilerle hem de düşmanca alaylarla karşılandı. Hele seçim sürecine girildiğinde ve TİP seçimlere kendi adı ve adaylarıyla girme kararını koruduğunda söylenmesi terbiye sınırlarını aşan sözlerin yanında şiddetli, kibirli, herhangi bir sol vicdanla ve akılla bağdaşmayan saldırılar da boca edildi.

TİP, en kibarları şımarık, uyanık, Türk üstencisi, beyaz, faşist, şovenist, kemalist, ırkçı, asalak, densiz, hadsiz, tümör, ajan, aparat vb. olan birçok sıfatla onurlandırıldı. Bu tür sözler, sıkça herhangi bir kurumsal temsil ehliyeti olmayan sosyal medya kullanıcıları tarafından sarf edilirken, birçok yerden birbirimizi tanıdığımız dostlarımız da yangına körükle koşup TİP hakkında yalanlar, iftiralar, gerçeğe aykırı beyanlarda bulunmaktan gocunmadı: “TİP’in oyu yok, en fazla 0,3 alırlar, vekil koparmak için yapıyorlar, devletin bizi zayıflatmak için kullandığı piyonlar, bize vekil kaybettiriyorlar, hiçbir yerden vekil çıkaramıyorlar, TİP’e verilen oylar AKP’ye gidiyor”larla uzayan hayli kalın bir fasikül de buradan çıktı. TİP açısından hiçbir bağlayıcılığı olmayan kimi sosyal medya hesaplarında yazılan saçmalıklar da bu sözlere bahane edildi elbette.

TİP, yetkili kişi ve kurulları aracılığıyla zaman zaman bu sözlere yanıt verse de genellikle tartışmanın içine çekilmemeye, seçim taktiğini hayata geçirmeye ve hedefine doğru ilerlemeye çalıştı.

Sonuç?

***

Sonuç şöyle oldu.

TİP, 87 seçim bölgesinin 54’ünde seçime kendi adı ve adaylarıyla girdi. İttifak ortağının baraj dayanışması sayesinde ve buralardan aldığı oylarla Türkiye genelinde yüzde 1,75 oyu buldu ve 4 vekil çıkardı. TİP’in çıkarması muhtemel en az 4 vekil de birkaç bin, hatta İstanbul 1. bölgede birkaç yüz oyla AKP ve MHP’ye kaybedildi. Seçim sonuçlarına baktığımızda ise doğrudan doğruya TİP’in aldığı oy nedeniyle milletvekili kaybı yaşandığına dair bir bilgi bulunamadı.

Bu verileri Ankara 1, İzmir 1, Bursa, Aydın, Manisa gibi TİP’in oy potansiyelinin çok yüksek olduğu yerlerde seçime girilmediğini düşünerek ve yaklaşık 2 ay boyunca çok sesli bir koro halinde “TİP’e oy vermeyin” propagandası yapıldığını da hesap ederek, TİP’in yüzde 3 hedefinin ve öngörüsünün neredeyse matematiksel olarak bile kanıtlandığı söylenebilir.

Görebildiğimiz kadarıyla yukarıdaki korodan kimse açıkça ve kamuoyu önünde “yanılmışız, kusura bakmayın” demedi. Demesin, sağlık olsun.

Ama TİP’in bu başarısının nasıl yaratıldığı ve bunun nasıl görülemediği, görülmeyip bir de bu başarıyı engellemek için akla gelebilecek her girişimin neden sergilendiği herkesin düşünmesi ve değerlendirmesi gereken bir konu. Çünkü burada sadece bir seçim hikayesi değil, Türkiye’de sosyalizm mücadelesinin kitlelerle kalıcı bağlar sağlaması ve Kürt Özgürlük Hareketi ile eşitlik etiğine uygun bir dayanışma ilişkisi yaratması açısından olağanüstü imkanlar söz konusu. Bunun, bilerek ya da bilmeyerek, heba edilmesi de sadece Türkiye sosyalist hareketine değil, Kürt Özgürlük Hareketine de tarifsiz zorluklar çıkarır çünkü.

Sağ liberal cenahtan kimi trollerin başlattığı ve bazı anket şirketlerinden “analist” sıfatlı isimlerin son güne kadar devam ettirdiği “stratejik oy hareketi” operasyonu da herkes için iyi bir ders olmalı. Bilhassa sosyal medya mecralarında dolaşıma sokulan her yalanın gerçeği ne kadar hızla yerinden ettiği, gerçekte direnenlerin nasıl büyük bir iştahla linç edildiği şimdiye kadar birçok olumsuz örnekle hafızalardayken, bu seçim sürecinde birçok dostumuzun kendini bu operasyon dalgasından uzak tutamaması da üzücü oldu.

Şimdi geriye dönüp baktığımızda inanmakta zorlandığımız bir TİP karşıtı kampanyanın verdiği zarara ve ittifak hukuku gereği seçimlere girilmeyen bölgelerden alınmayan potansiyel oyların eksikliğine rağmen, TİP’in Türkiye sosyalist hareketi tarihine geçecek bir başarıyı yarattığı herhalde açıktır.

Bu başarıyı kutlamak, bununla onurlanmak ve buradan hareketle yeni bir tartışma zeminini açmak, Türkiye sosyalist hareketinin tarihine, bu tarihe verilmiş emeğe, ödenmiş bedellere de bir saygısızlık anlamına gelmez elbette. Çünkü TİP, baştan ayağa bu ailenin bir parçasıdır. Herkes kadar, TİP de hak sahibidir.

Alınteriyle kazandığı bu hakkını da kullanacaktır.

TİP’in hakkı (ilerihaber.org)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 11.042
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 02.06.2023- 06:48


Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı. En sağından en soluna muhalefetin TİP dışında yenilgiye uğradığı ve başaramadığı söylenebilir. 22 yıllık iktidarıyla devlet haline gelebilen AKP iktidarı birtakım desteklerle de olsa iktidarını korumayı başarmıştır. Bundan sonrası muhalefet açısından bir yapılanma ve sorgulamayla geçecektir ki, hem CHP'de, hem HDP-YSP'de ve hatta hem de İYİP'te bu sorgulamaların başladığı görülmektedir.

TİP'e gelirsek muhalefet açısından seçimin tek galibi olduğunu söylemek mümkün. Kitlelerle (bence) yeterli etkileşimi sağlayabilmiş, yeterli ilgi uyandırabilmiş, sosyalist solda bir kapı aralamayı başarabilmiş ve Emek ve Özgürlük ittifakı nedeniyle baraj sorununu da aşarak parlamentoya 4 vekil göndermeyi garantilemiştir. ( Can Atalay'ın durumu umarım yarına kadar netleşir ve o da seçilmiş bir vekil olarak özgürlüğüne kavuşarak hak ettiği parlamentoda yerini alır.)

TİP bundan sonra ne yapacak, ne yapmalı? Bu soruya bugün İLERİhaber'de Güray ÖZ bir ölçüde değinmiş ve TİP'in de ötesinde sosyalist solun önüne ''emekçi kitlelerin bağımsız ve birleşik gücü''nün nasıl yaratılacağı sorusunu koymuş. Bu öneriye bu haliyle katıldığım pek söylenemez. Türkiye solu (bence) yine sınıfta kalmıştır. TİP dışında Türkiye solu hala toplumsallaşma konusunda çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır ve sanıldığı gibi bu durumdan da pek rahatsız olmuşa benzememektedir. Tahmin edileceği gibi açıkça söylenmese de TKP ve TKH biz haklıyız ve yola aynen devam edeceğiz demekteler. 14 Mayıs seçim sonuçlarından çıkardıkları ders ''daha fazla çalışmak''tan ibaret. SOLparti ve EMEP ne durumda, açıkça takip de edemiyorum ama bence TİP buralarda fazla da oyalanmamalıdır. Sosyalist solla bağını koparmamalıdır elbet, hatta hem sosyal demokrasi ve hem de devrimci demokrasiyle ilişkilerini bir şekilde sürdürmelidir, ama seçimden yengiyle çıkmaktan çok daha zorlu bir görev ve sorumlulukla karşı karşıya kaldığının bilinciyle sosyalist solun en büyük partisi, emekçi halkın umudu ve sosyalist solda bir çekim merkezi olmanın gereklerini yerine getirmeye çalışmalıdır

TİP bir milyona yakın oy alabilmiştir. Bundan sonra bence yapılması gereken şey, özellikle bu yapının içinden üye sayısını arttırmak, ve devrimci kadrolar çıkarmaya yönelik adımlar atmak olmalıdır. TİP bir an önce önüne, bu kitleyi yitirmeden, üzerine de koyarak onları kendine bağlamayı, bir şekilde aidiyet duygusu oluşturabilmeyi ve sonuçta olabildiğince mobilize edilebilecek bir kitle haline dönüştürmeyi koymalıdır. ( Bu nedenle önümüzdeki dönem yoğun bir örgütlenme çağrıları ve çabası öne çıkarılmalıdır.)

TİP seçim sonrası stratejisini de belirlemelidir. TİP seçim kazanan ve daha da baskıcı olacağı belli olan bu otokratik yapıyla nasıl mücadele edeceğini de netleştirmelidir. TİP'in seçim başarısı ve toplumda uyandırdığı ilginin saray rejimi karşısındaki kararlı, ve etkin muhalif tutumundan kaynaklandığı bilinciyle bu niteliğini de yitirmemelidir. Bu nitelik toplumla kurulacak temas noktasıdır, önemlidir ve asla savsaklanmamalıdır.

Not: Buradaki yazılar bir ön hazırlık yapılmadan gerçekleştirilmektedir. Yazıldıktan sonra dahi tekrar bir okuma yapılmamak ve bu yüzden yazıda pek çok hatalar da olabilmektedir. Böyle bir alışkanlığım var ve bu alışkanlıktan bir türlü de kurtulamıyorum. Okuyan arkadaşların ufak tefek kusurları ve ''akıldane danışman modundaki'' üslubu da buna yorumlarlarsa sevinirim. Şunu da ekleyeyim bence çok önemli; TİP artık büyüyen bir yapı olmak durumundadır ve önceliklerden birini de İLERİhaber'in yeniden organizasyonu almalıdır. İLERİ bu haliyle TİP'in konum ve amacına pek uygun değilmiş gibi geliyor bana.

Son söz; TİP mutlaka sosyalist ilkelerde ısrarcı ama daha demokratik bir işleyişe sahip olarak bugüne değin (örgütlü) siyasetin dışında kalmış tüm sosyalistlere partili ya da partisiz katılım çağrısı yapmalıdır. Ve bence bu çağrılar sürekli olabilmeli ve TİP kapsayıcılığı gibi uygulamaya dönüşmelidir.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 11.042
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 12.11.2023- 06:11İLERİportal'da 10 Kasım'la ilgili hiçbir haber-yorum bulunmuyor. Cumhuriyetin ilanı konusuna da ancak son gün bir mitingle değinilmişti ki, daha uzun süreli bir gündem yaratılmamıştı. TİP makas mı değiştiriyor? Tıpkı Cumhuriyetin kazanımları konusunda olduğu gibi kurtuluşun ve kuruluşun kadrolarını da sahiplenmek konusunda çok daha güçlü bir ses çıkarması gerekmiyor muydu? Sosyalist solun ayağını bastığı zemine bunca saldırılar olurken ve bu saldırılar sistemli ve hatta planlı bir hal almışken bu konuda bir eksiklik   yaşanıyor olabilir mi?

TİP 14 Mayıs'ta bir milyona yakın oy aldı. Umarım devamı da gelir. Ama özellikle   gerisine asla düşülmemesi gereken bu konularda yaşanacak bir zaafın ve nedense ve gereksiz bir şekilde içine yuvarlanılacak bir hatalı perspektifin bu gelişimin önünü tıkayacağının bilincindeyizdir.

Ve umarım böyle bir hata da yapılmaz.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 11.042
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 14.11.2023- 05:20


Bu gün Kasım'ın 13'ü, seçimlerin üzerinden altı ay geçti. Hala İLERİportal'da bir değişim yok, gündemin gerisinde kalmaya ve gereken yazı-yorumlara yer vermemeye devam ediyor. Çok zaman alıcı bir şey de değil, bir el atılması ve işin uzmanına teslim edilme kararının alınması yeterli. Neden olmuyor, neden üstesinden gelinemiyor pek de anlaşılır gibi değil. Bir de Cumhuriyet ve kurucu kadrolara yeterince önem verilmediği sorunu var. Oysa önceleri böyle değildi, bu konuda bir değişim planlandığını da düşünmüyorum ama seçim sonuçlarıyla önemli bir başarı yakalanmışken karşılaşılan bu ''ufak pürüzleri'' biriktirmeden çözmekte yarar var. Giderek baş ağrıtan bir hale de gelebilirler.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 11.042
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.11.2023- 07:24


Başlık yazısına şöyle bir göz gezdirirken ''Aybar Sosyalizm''i yakıştırmasını gördüm. Kim(ler) söylemiş, nerede, nasıl, ben nerden almışım hatırlamıyorum. Diyelim ki öyle, diyelim ki, TİP reformist bir parti ve hatta diyelim ki TİP ''CHP ile HDP arasında bir yerde'' duruyor. Bu durum TİP'in 14 Mayıs'taki başarısını gölgeler mi? Ve diğer anlı şanlı on yılların sosyalist partilerinin karşılaştığı bir büyük başarısızlığı örter mi?  

Yani savunma mekanizmalarımız bile doğru işlemiyor sanki.

Verilen oylar ''tamam bunlar ortodoks marksizmi savunmuyor, daha demokrat bir çizgiye geldler'' diye mi verildi? Ya da alınamayan oyların açıklaması-savunması ''biz komünist partileriz ondan'' iması mı olmalı?

Yanlış olan fark edilmediğinde karşılaşılan tek şey   daha büyük bir yanlışlık oluyor.
Onlarca yıldır içinde bulunduğumuz gerçeklik tam da bu.

İyi ki TİP var, bu yüzden
Ve umarım bir mayın tarlasında yürüyormuş gibi kılı kırk yaparak yol almaya devam ederler.Ülkenin, ülke insanının ihtiyacı var çünkü.
Bu ileti en son melnur tarafından 20.11.2023- 06:57 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 11.042
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 10.01.2024- 07:13


TİP son seçimde yüzde 2'ye yakın oy aldı. Eşiğin geçildiğini söyleyenler de var. Ama bence asıl eşik birinci TİP'in 1961-1971 döneminde aldığı yüzde 3'lük oydur. Bu yüzden TİP'in başarılı bir seçim geçirdiği, bu konuda genel siyasetinin doğru   ama henüz işin başında olduğu söylenebilir. Sola, sosyalizme ne kadar ihtiyaç varsa TİP'e de o oranda ihtiyaç var. Sosyalist solun güçsüzlüğünden yakınıp bir kenara çekilmek yerine partiye ve partili dostlara omuz vermek Türkiye solunu saplandığı yalnızlıktan kurtaracaktır, diye düşünüyorum.
( Bugün face'e yazmıştım, buraya da uygun düşüyor.)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 11.042
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 16.03.2024- 07:44


TİP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün'den:

“TİP nereden çıktı?’ diyorlar. Çünkü bir statüko bozuluyor. TİP olmasaydı çünkü birçok belediyede belki hesaplar değişecekti. TİP olmasaydı şu anda aklınıza gelen bütün partilerin siyasetle kurduğu ilişkiler başka türlü olacaktı. TİP olmasaydı çünkü işçiden, emekçiden, hayvan haklarından, kadın mücadelesinden daha az bahsedilecekti. TİP mücadele eden insanların isyanından, inadından, iradesinden, kadınların mücadelesinden çıktı. TİP, işçinin, emekçinin hak arayışından çıktı; doğa için, ağaçları için, nehirleri için mücadele eden insanların mücadelesinden çıktı. Şimdi statükoyu bozmak istiyoruz. Statükoyu bozmak o kadar kolay değil. Adım adım gideceğiz ve bu seçimlere niye giriyoruz? Bu seçimlere güçlenmek, kökleşmek için gidiyoruz. Bu iş kolay olmayacak. Gerçekten siyaseti, siyasi mücadeleyi biraz bilen herkes adım adım bu mücadeleyi güçlendireceğimizin farkında olmalı. Biz de öyle olalım. Biz artık yönetmeye talibiz. ''

https://www.ilerihaber.org/icerik/tip-kadikoy-belediye-baskan-adayi-dogan-ergunden-oylari-boluyorsunuz-diyenlere-bizim-adaylarimiz-sagi-ortadan-kaldirir-guclu-bir-sol-yaratiriz-160946Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Proleter_Devrimci
[ Proleter_Devrimci ]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.01.2019
İleti Sayısı: 132
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

26 kere teşekkür edildi.
44 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: Proleter_Devrimci
Cevap Tarihi: 24.03.2024- 22:52


Doğan bey sanki biraz abartmış. TİP kısıtlı olanaklar ve Türk solunun içinde bulunduğu vahim koşullara rağmen iyi niyetle bazı girişimlerde bulunmaya, sesini duyurmaya çalışıyor. Fakat TİP'in sözünü ettiği gibi mevcut statükoyu sarsabilecek ne gücü ne de etkisi bulunmakta.. Sosyalizmin büyük oranda kitleler üzerinde etkisini kaybettiği bir ortamda gösterdikleri çabayı küçümsemiyorum. Fakat gerçeklikten kopuk, sloganvari söylemlerle bir yere varılamayacağınıda düşünüyorum. Türkiye Solunun geçmiş yıllarda da en büyük hatası, makul ve gerçekci olmaktan uzak bir şekilde kalıplaşmış sloganlar ve beylik laflar üzerinden politika yapmaya çalışmasıydı. Umarım benzer bir hataya yeniden düşülmez.

Diğer yandan TİP'in hala Kürt hareketinden tam anlamıyla bağımsız olamaması, sınıfsal bir seçmen kitlesi oluşturamaması da bir sorun olarak karşımızda durmakta. TİP bir sınıf partisi mi, yoksa bir kitle partisi mi olmak istiyor? Bunun cevabının verilmesi ve bu cevap doğrultusunda bir politika geliştirilmeside, partinin doğru bir düzlemde değerlendirilebilmesi açısından bir aciliyet teşkil ediyor.


Tabii ki şunu da belirtmemiz gerekir ki, 1960'ların TİP'i ile günümüzün TİP'ini aynı kapsamda değerlendiremeyiz. 1960'ların TİP'i Behice Boran, Mehmet Ali Aybar, Yalçın Küçük gibi Türkiye'ye ilişkin sınıfsal çözümlemelerde bulunmuş, ideolojik derinliği olan aydınların içinde yer aldığı bir politik hareketti. O hareketi değerli kılan, aldıkları yüzde 3 oy değil, yaptıkları ideolojik-sınıfsal çözümlemeler ve tahliller ile Türkiye Sosyalist literatürüne ve tarihine yaptıkları katkıydı. Günümüz TİP'i ise daha çok meclis kürsüsünden ya da sınırlı bir muhalif kitlenin izlediği televizyon kanallarında yaptıkları populist söylemler ile ön plana çıkan, ideolojik derinliği olmayan kişiler tarafından temsil edilmektedir. Dolayısıyla iki hareket birbirinden çok farklı bir nitelik taşımaktadır.
                                           
                                                                                                     
Bu ileti en son Proleter_Devrimci tarafından 24.03.2024- 23:01 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   >   son» Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ‘Stalin ve Hruşçov hakkında’ çözülüş üzerine spartakus 1 3377 07.03.2022- 05:55
Konu Klasör Hakkı arkadaş hakkında... melnur 0 1420 24.02.2019- 20:30
Konu Klasör Master06 hakkında... melnur 0 1460 20.02.2019- 20:16
Konu Klasör KARINCA ( VEDA ) hakkında... melnur 0 1347 30.03.2020- 19:35
Konu Klasör Metin Çulhaoğlu hakkında... melnur 7 2607 23.08.2023- 07:29
Etiketler   TİPin,   hakkı,   üzerine.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS