SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Bilmek mutluluktur...           (gösterim sayısı: 119)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.870
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 04.12.2023- 07:11


Bilmek mutluluktur - Gülden Bulut


Ortaçağ’da aklı zihnin bodrum katına saklayan insandan günümüz insanının pek bir farkı yok. Bu sefer bilgi bolluğunda cehalet dönemini yaşıyoruz. Enformasyon ağımız genişledi ama iyice sığlaştık yozlaştık.

Resim Ekleme

İsa “Baba, onları bağışla” dedi. “Çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar.” (Luka 23:34) Bilgi ya da cehalet arasında kalın bir duvar var; biz ya aydınlık alanda kalıp bilgiden destek alıyoruz ya da koyu karanlıkta cehalet içinde yolumuzda ilerliyoruz. Bilgiden korkan bir toplum olarak ‘bilmemek mutluluktur’ mottosuyla yaşıyoruz. Oysa kurtuluş bilgide!

Hint felsefesinde günah, cahilliğin ürünü olarak değerlendirilir. Hint inancında ancak kişi gerçeğe, hakikat ulaştığında kurtuluşa erecektir. Cehaleti kökünden kurutmak için ona savaş açacak tek karşıt güç bilgidir. İşin garibi enformasyon ağındaki genişlemeye rağmen gerçek bilgi için çabalamamız gerektiği. Bilginin baş döndürücü bir hızla kulaklarımızda, gözümüzün ucunda olması otla samanı da birbirine karıştırmamıza neden oldu.

Beynimize bir çöp kutusu gibi davranarak hadsiz hudutsuz önümüze düşeni okumak olmamalı bilgi edinmek yöntemimiz. Her türlü bilgiyle kafamızın içini zehirlemekten bahsetmiyorum, hayata uyarlanabilir kullanılabilir bilgiden bahsediyorum. Locke’un işaret ettiği gibi deneyimler sonucunda elde edilen bilgi insana gerçek bilginin yolunu aralar. Bir konuda derinlemesine araştırma yapmış olabilirsiniz, üzerine doktora yapabilirsiniz. Ama o bilgiyi deneyimlemediğinizde yazdıklarınıza veya okuduklarınıza yabancılaşırsınız. Ancak yaşantımızda pratik olarak kullandığımız bilgi bizi dönüştürebilir.

Ne zaman çıkmaza düşsem, hayat ne zaman beni köşeye kıstırsa, kendime neyi bilmediğimi sorarım, bu karanlığın nedeni neyin bilgisizliği olabilir? Sokrates’in dediği gibi gerçekte bilmediğimiz için hatalar yaparız. Yaşamın bir sanat olduğunu düşünecek olursak en önemli bilgi, insanın ve doğanın işleyiş mekanizmasını anlamaya dair olanlardır. Gerçek benliğine yabancılaşmış ruhlar bilgisizlik ve cehalet içinde kıvranırken nasıl mutlu olabilirler. Araştırmak, doğru izi sürmek ve sonrasında aydınlanma ve eylemle gelen mutluluk nerede?

Ortaçağ’da aklı zihnin bodrum katına saklayan insandan günümüz insanının pek bir farkı yok. Bu sefer bilgi bolluğunda cehalet dönemini yaşıyoruz. Enformasyon ağımız genişledi ama iyice sığlaştık yozlaştık. Mutsuzluğumuz bilgisizliğimizden. İşin korkuncu bilgisizlik yanında cehaleti, cehalet de yoksulluğu sürüklüyor.   Oysa doğru bilgi bize ne olduğunu ve ne olacağını anlatır. Sıkıntıdan, günah varsaydığımızdan, esaretten kurtuluşun tek yolu bilgidir. Veri hammallığından kurtulunca, cehalet bulutları yok olunca insan kendi gücüne uyanır. Özetle bilgiyle gelen mutluluk ve cesarettir!

https://www.politikyol.com/bilmek-mutluluktur/Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Benzer konu yok
Etiketler   Bilmek,   mutluluktur.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS