SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Siyaseti karmaşıklaştırmak.../Kemal Okuyan           (gösterim sayısı: 2.325)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.025
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

35 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 16.11.2013- 12:54


Siyaseti karmaşıklaştırmak.../Kemal Okuyan


Sol, devrimci siyaset, her zaman sadeleşmeyi zorlamalı. Bir kere sadeleşme, toplumda sol seçeneğin algılanabilmesi, anlaşılabilmesi için gerekli. Sadece ince hesaplara dayanan bir stratejiye halk ya yabancılaşacak ya da ona “kendi istediği” şekli verecektir. Öte yandan sadeleşme, bizzat siyasi öznenin, yani parti ya da hareketin kendisi için de bir zorunluluk. Ayrıntıları gereğinden fazla önemsemek, deyim yerindeyse cin fikirlerle siyaset üretmek, genel hedef ve ilkeleri dağıtıcı bir tarzın yerleşmesine, kadroların tutarlı bir siyasi hattın değil de manevraların, zigzagların militanı, yandaşı haline gelmesine neden olur.

Stratejik hedefler güncel açılımlar, talep ve mücadeleler olmaksızın tek başına bir değer taşımaz. Bununla birlikte, siyasette güncel olan, birçok durumda amacı unutturur, kendi başına önem kazanır ve siyasi aktörleri paralize eder.

Buna önlem almanın yolu, papağan gibi ana hedefi tekrarlamaktan, stratejik hesaba her daim iman tazelemekten geçmiyor. Sosyalizm mücadelesinin tarihsel seyrini, bir ana eksen üzerindeki küçük fırça darbelerine benzetebiliriz. Her bir fırça darbesi şu ya da bu oranda bir sapmadır, Lakin eğer iz bırakıyorsa bir ilerlemedir de… İyi bir devrimci, o fırça darbelerinin her birine ana eksendeki yeri, etkisi ve sapma miktarını görecek mesafeden bakandır.

Yurtseverlik, aydınlanmacılık ve kamuculuk fırça darbelerinin yatay sınırlarını belirlerken, sosyalizm hedefi dikey hareketi tanımlar.

Sadeleşme, devrimci öznenin güncel salınımlar içinde yatay hareketlere odaklanıp dikey hareketi unutmasını engellemek için de gereklidir.

Sadeleşme, sanıldığı gibi müdahale edilen gündem sayısını alabildiğine daraltarak gerçekleşmez. Sadeleşme araç, söylem tutumluluğu ve taraflaştırmada disiplinle mümkündür. Her gündem için cebinden farklı bir araç çıkaran, nabza göre söylem geliştiren, toplumu bir gün orasından bir başka gün şurasından saflaşmaya davet eden bir siyasi özne, devrimci ve etkili bir siyaset üretemez.

“Ölümcül görev” enflasyonu tam da bir sadeleşememe hastalığıdır. Her bir güncel uğrağa aşırı yük bindirildiğinde, verili bir an için sadeleşildiği sanılabilir. Ancak gerçekte siyaset alabildiğine karmaşıklaştırılmıştır. Her hafta, her ay, “bugünün acil görevi” denerek ilan edilen ara hedefler, siyaseti kısırlaştırmakta, devrimciliği köreltmektedir.

Örnek mi?

Düzen siyasetinin içinden seçtiğimiz şu akıl yürütmeyi takip edelim…

AKP, bu yerel seçimlerde mutlaka geriletilmeli… AKP’nin bu seçimde geriletilmesi, genel oy itibariyle mümkün gözükmüyor… O halde AKP Ankara ya da İstanbul’da mutlaka yenilgiye uğratılmalı… Büyük kentlerde AKP’yi kim alt edecekse, o aday gösterilmeli… Mustafa Sarıgül’ün en azından bir şansı var, bu değerlendirilmeli… Sarıgül’ün adaylığına karşı çıkanlar, AKP’ye hizmet ettiklerinden, etkisizleştirilmeli…

Bu noktaya gelindiğinde başlangıç noktası artık silikleşmiş; neyin hedef, neyin araç olduğu unutulmuştur.

Solda bir sendika genel kurulunda, bir miting öncesinde, Kürt sorununda benzer bir akıl yürütmeyle olmadık pozisyonlara demir atmanın sayısız örneğine illa ki rastlamışsınızdır. Yazının sadeliği bozulmaması için ayrıntıya girmiyorum, hem ayıp olur...

http://haber.sol.org.tr/yazarlar/kemal-okuyan/siyaseti-karmasiklastirmak-82698Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör TKP yenilenecek mi? - Kemal Okuyan melnur 0 1267 14.01.2020- 21:15
Konu Klasör Ahlaksızlık-Kemal Okuyan denizcan 0 2690 22.11.2015- 23:48
Konu Klasör Milli/Kemal Okuyan melnur 0 3019 04.11.2013- 18:20
Konu Klasör Kemal Okuyan: ''Tehlikedesiniz...'' melnur 0 1674 10.12.2018- 23:27
Konu Klasör Ulus.../Kemal Okuyan melnur 0 3312 19.11.2013- 11:48
Etiketler   Siyaseti,   karmaşıklaştırmak.Kemal,   Okuyan
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS