SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Kaçak
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: Kaçak
Cevap Tarihi: 30.04.2015- 11:10


Alıntı Çizelgesi: solcu yazmış

Sana liberal, AKP'ci deyişimizin nedeni savunduklarının sol ile ilgisi olmadığıdır. Esad bölgede emperyalizme karşı direnen lider. Emperyalizm bölgeyi kan gölüne çevirdi. Sadece bölgeyi değil, dünyayı kan gölüne çeviriyor. Libya'ya demokrasi falan gelmedi. Irak'ta Saddam gitti, ölümler durmadı, çok daha fazlası yaşanıyor. Bütün bunları otur tahlil et. Neden olduklarını, ne olduğunu anla. Hala Esad diyorsan, sen artık iflah olmaz bir noktaya gelmişsin demektir. Televizyonda liberallerin sözlerini buraya aktarıyorsun sonra da Esad diye tutturup, solcu olduğunu söylüyorsun. Bize de seni ciddiye almamak kalıyor.
işte ben de diyorum ki, esad'ın emperyalizme karşı direnen bir lider olduğunu esad rejimi söylüyor. kendi diktatöryel rejimini savunmak ve destek almak için öyle diyor. yoksa kalkıp "ben kendi saltanatımı korumak için halkımın bir kısmını katlediyorum, göçe zorluyorum" der mi?

sana soruyorum; 3. dünya ülkeleri içinde zalim rejimler yok mu? mesela suudî arabistan da zalim ve diktatörce bir rejim. mesela afrika ülkeleri içinde de zalim rejimler var. bunlar da kendi halklarına zulmediyor. suudî arabistan kendi arap baharını kanla bastırdı.

şimdi bu zalim ve diktatör rejimlerden birinde ciddi bir iç savaş çıksa, o rejim de bu iç savaşı bastırmak için halkının başına bombalar yağdırmaya başlasa, bu sırada da kalkıp dese ki "emperyalizm beni yutmak istiyor, o nedenle bu karışıklıkları çıkardı, ben de vatanımı savunuyorum", ne yaparsın? sırf "emperyalizm" dedi diye akan sular durur mu? savunur musun bu zalim ve despot rejimi?

emperyalizmi savunan yok karşında. emperyalizmin suçları dağlar kadar kabarık. ama biz başka bir şeyi söylüyoruz burada. ışid'i emperyalizm besleyip büyütmedi, saddam'ın subayları yaptı bunu. ezbere konuşmamak gerek.


Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
munzur
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.075
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: munzur
Cevap Tarihi: 17.05.2015- 21:17


Esad'ın ABD emperyalizmine direndiğini görmemek için kör olmak lazım. Görünen köy kılavuz ister mi?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: dayanışma
Cevap Tarihi: 18.05.2015- 20:42


Alıntı Çizelgesi: munzur yazmış

Esad'ın ABD emperyalizmine direndiğini görmemek için kör olmak lazım. Görünen köy kılavuz ister mi?Emperyalizmin Libya, Irak ve Suriye'de milyonlarca insanın ölümüne yol açtığını unutup, Esad'ın diktatörlüğüne takılmak emperyalizmden yana olmak değil midir? Emperyalist saldırganlığa karşı çıkılmayacaksa solcu olmanın anlamı ne? Emperyalizmin günahlarını görme, Esad diktatör de. Liberaller de tam böyle yapıyor.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
proletersosyalist
[ Bekir Sami ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 15.09.2014
İleti Sayısı: 709
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: proletersosyalist
Cevap Tarihi: 19.05.2015- 05:53


''işte ben de diyorum ki, esad'ın emperyalizme karşı direnen bir lider olduğunu esad rejimi söylüyor. kendi diktatöryel rejimini savunmak ve destek almak için öyle diyor. yoksa kalkıp "ben kendi saltanatımı korumak için halkımın bir kısmını katlediyorum, göçe zorluyorum" der mi?''

E Esad'ın zalim bir diktatör olduğunu, saltanat kurduğunu, halkını katlettiğini, Nusayrici olduğunu falanda emperyalizmin medyası, organik aydınları vesaire söylüyor. Onları ne yapacağız?

''sana soruyorum; 3. dünya ülkeleri içinde zalim rejimler yok mu? mesela suudî arabistan da zalim ve diktatörce bir rejim. mesela afrika ülkeleri içinde de zalim rejimler var. bunlar da kendi halklarına zulmediyor. suudî arabistan kendi arap baharını kanla bastırdı.

şimdi bu zalim ve diktatör rejimlerden birinde ciddi bir iç savaş çıksa, o rejim de bu iç savaşı bastırmak için halkının başına bombalar yağdırmaya başlasa, bu sırada da kalkıp dese ki "emperyalizm beni yutmak istiyor, o nedenle bu karışıklıkları çıkardı, ben de vatanımı savunuyorum", ne yaparsın? sırf "emperyalizm" dedi diye akan sular durur mu? savunur musun bu zalim ve despot rejimi?''


Bunları yazmak için Ortadoğu'nun politik tarihini hiç bilmemek gerek. Suudi Arabistan gibi örnek verdiğiniz ülkeler emperyalizmin desteğiyle kurulmuş ve emperyalizmin desteğiyle varlığını devam ettiren devletlerdir. Orada bir iç savaş çıktığında ''emperyalizm bize saldırıyor, destek verin'' diyemezler , ''İran bizi karıştırmak istiyor'' denir. Suudi Arabistan da ki isyanda da öyle olmuştu zaten. İşte şimdi Yemen'de olanlarda ortada. Yemen halkının antiemperyalist mücadelesi Amerikancı Körfez iktidarları tarafından bastırılmaya çalışılıyor ve denen şu ''İran buraları karıştırıyor''.

Diğer taraftan Suriye ise bırakın emperyalizmin desteğiyle kurulmayı ve yaşamayı tam tersine antiemperyalist bir savaşımla kuruldu ve on yıllardır da Amerikan emperyalizmine teslim olmuyor. Amerika ise buna karşılık uzun bir süre Müslüman Kardeşler aracılığıyla Suriye'yi karıştırmaya çalıştı ve son olarak ''Arap baharı'' patlak verdiğinde İslamcıları silahlandırarak Suriye'de iç savaşın oluşmasına sebep oldu. Suriye'de ki rejimi Suudi Arabistan vesaire gibi İslamcı, Amerikancı rejimlerle bir tutup, içi boşaltılmış bir diktatörlük lafazanlığı ancak sizin gibi bir liberalin işi olabilir.

''emperyalizmi savunan yok karşında. emperyalizmin suçları dağlar kadar kabarık. ama biz başka bir şeyi söylüyoruz burada. ışid'i emperyalizm besleyip büyütmedi, saddam'ın subayları yaptı bunu. ezbere konuşmamak gerek.''

İyi ki savunan yok. Savunsanız kim bilir daha neler söyleyeceksiniz? İŞİD'i emperyalizm besletip büyütmedi demek için uzayda yaşamak lazım. Suriye'de İslamcı çetelere kim silah yolladı? E İŞİD bu İslamcı çetelerin içinden çıkma değil mi?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.114
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 19.05.2015- 17:10


Anayurt savunmasının özü anti-emperyalist olmaktır. Türkiye'de sol-liberaller ve bilumum dönekler solun bu en temel ilkesinden vazgeçtikleri ve ulusal ölçek içinde siyasal devrim perspektifini yitirdikleri için bu konuda sorun yaşıyorlar. Aralarında emperyalizmin aslında ''iyi bir sıçrama'' olduğuna inananları da vardır. Ama emperyalizm karşıtlığından vazgeçenler ve ''solcu anayurdu savunmaz'' şeklindeki bir fikri savunanlar çoğunlukla hem yanlış bilinçleri ve hem de kuyrukçulukları nedeniyle bu çıkmaz sokağa dalmışlardır. ''Bu kuyrukçuluk nereden çıktı?'' demeyin, sınıf mücadelesini bir kenara koyup, ulusalcı bir hareketin gözlüğünü takmışsanız, artık konulara o ulusalcılığın bulunduğu yerden olayları değerlendirip yorumlamaya başlarsınız! Basit bir örnek vereyim, Emperyalizm Suriye halkını değil de, güney Amerika'nın herhangi bir ülkesine saldırıp, yüz binlerce insanın ölümüne yol açsaydı, bizim kuyrukçu tiplerimiz saldırıyı   '' ABD ile Rusya arasında emperyalist savaş'' var diyerek yorumlar mıydı? Mümkün değil! Önlerine yaratmaya çalıştıkları keskin sosyalist tavrını daha da güçlendirecek bir konu gelmişken böyle bir aymazlık içine girmezlerdi. Ama Suriye söz konusu olduğunda böyle bir tavır göstermiyorlar çünkü konuya sınıfsal perspektiften değil, kürt ulusalcılığının Kobane ve Rojava aklıyla bakmak zorunda kalıyorlar. Öyle olunca en fazla söyleyebildikleri ''anavatanı savunmazlar, silahlarını kendi burjuvalarına çevirirler'' sözü oluyor. Lenin'in Rusya koşullarında söylediklerini hiç anlamadan kendi gericiliklerne malzeme yapmaya çalışmaktan başka bir şey değil bu söyledikleri. ''Burjuvaziye silah çevirmek'' öyle uluorta savunulacak bir konu değil ki. Ayaklanma türü bir eylem pek çok koşulu içinde barındırır. O koşullar ortada yoksa böyle bir söz söylemenin tek amacı, gericiliklerine Lenin'i kalkan yapmak istemeleridir, başka bir şey değil.

Amerikan emperyalizmi bölgeyi kendi çıkarları doğrultusunda yapılandırmak istiyor.Önce Saddam, sonra Esad bu konuda çıkıntılık yapıyorlardı. Saddam'ı ortadan kaldırarak Irak'ta kendi çıkarlarına uygun bir yapı kurmaya çalışıyorlar. Suriye'de de   benzer senaryo sahneye konulmak istendi. Ama Rusya, Çin ve İran'ın da karşı çıkması, Esad'ın çetin ceviz çıkması bu konuda daha karmaşık senaryoların gündeme getirilmesine yol açıyor. Sonuç daha ilerde nasıl gerçekleşir göreceğiz. Bir solcunun ABD'nin bu planlarına karşı çıkması varlığının temel koşuludur. Bu kadar net! Aklını satmamış veya kürt ulusalcılığına kiraya vermemiş her solcu için bu konunun tartışılabilir bir yanı da yok. Suriye komünistlerinin de bu emperyalist plan ve saldırılara karşı çıkması kadar doğal bir tavır olamaz. Ama ortada bir tartışma ve bir sorun varsa, anlaşılması gereken karşınızdaki kişinin ya kuyrukçu ya da kendini solcu sanan bir liberal olduğudur..

Gerisi laf-ü güzaf!Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
spartakus
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 23.11.2013
İleti Sayısı: 624
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: spartakus
Cevap Tarihi: 21.05.2015- 00:19


Burjuvaziye silah çevirmeyi o kadar önemli görüyorlarsa kuyrukçular bugün neden aynı şeyi savunmuyorlar? Bir çelişki yok mu?
Bu ileti en son spartakus tarafından 21.05.2015- 00:19 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Benzer konu yok
Etiketler   Leninden,   İnesa,   Armanda
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS