SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
soL’da yazmayın!/Kemal Okuyan           (gösterim sayısı: 3.025)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 20.11.2013- 18:31


soL’da yazmayın!/Kemal Okuyan

Gazetemiz henüz ortada yokken, hazırlıklar sürerken karşılaşmıştık bu tuhaflıkla. İsmi soL’da yazacaklar arasında geçenlere “sen ne yapıyorsun, sakın ha” deniyordu! MİT görevlisi değildi uyaranlar, Emniyet’ten de gelmiyorlardı. Birileri sol adına, devrimcilik adına vazgeçirmeye çalışıyordu soL’un yazarlarını. “Dostça…”

Hoş, soL çıkarken “yolunuz açık olsun” diyemeyip “zor iş, bizce vazgeçin” diyenler de “dost”luk adına, iyiliğimiz için durdurmaya çalışıyordu soL’u.

soL yazarları bu uyarılara kulak asmadı, içlerinde “Milliyet’te, Hürriyet’te yazsam sorun etmeyecektiniz değil mi” diyerek kestirip atanlar oldu. Ancak bitmedi. soL ailesine yeni yazarlar katıldı, her defasında aynısı yaşandı. “N’olur orada yazma…”

Arada gelip “sen soL’u bırak, bizde yaz” denen yazarlarımız oldu. Her birine büyük değer verdiğimiz soL yazarlarının bir rekabet konusu olmasına sevinemedik bile, çünkü aslında murat edilen şuydu: soL’da yazma, gerekiyorsa ömür boyu evinde otur, hiç yazma!

Bir değil, iki değil, üç değil… Kimi yazar dostumuz sessizlikle karşıladı, oralı bile olmadı, biz sağdan soldan duyduk; kimisi bizimle paylaştı.

soL’u “düşman” görenleri bir kenara koyalım. Dost olanlar da vardı aralarında. “Dost gözükenler” demiyorum, demek istemiyorum. Ama bir adap sorunu olduğu açıktı.

Duyduklarımızı, gördüklerimizi kendi aramızda bile konuşmadık. Geçenlerde bir vesileyle, yazılarımdan birinde şöyle ucundan bu konuya girince yayın kurulundan arkadaşlar “bu nedir” diye sordular. “Boş verin” dedik geçtik. Boş verilecek, geçilecek.

Ancak…

Bu yalnızca gazete konusu değil ki!

Vaktiyle Küba’ya ilk gittiğimde, Kübalılara iyi sıhhatte olsunlarca ulaştırılan “onlar Troçkisttir” bilgisini yazılı olarak gözlerimle görmüştüm. Güldük, eğlendik bu duruma ama Türkiye solunun kendi kendini rezil etme becerisinden dolayı karalar bağlamamız gerekirdi aslında.

Geçenlerde ünlü Şilili grup İnti-İllimani’yi de, “etkinliğine çıkacağınız örgüt şöyledir, böyledir” diye uyarmışlardı.

Türkiye’de sanatçıların, bilim insanlarının örgütlü siyasetten uzak durmasının bir nedeni de bu. Çekilir iş değil. İnsanlar yakın hissettikleri, aynı dünya görüşünü ve siyaset tarzını paylaştıkları siyasi oluşumlara katılacaklar ya da onlarla yakın mesai içine girecekler ama solun “ahlak polisleri” “hop, dur bakalım” diyecek!

“Hocam oraya yazıyorsunuz, şuraya da yazın...”, bizim gazete yazarlarının başına gelen en “sevimli” örnek. Hiç değilse, soL’a da lütfedip bir şeyler bırakıyorlar. Ancak her zaman bu kadar insaflı olmuyorlar. Tavır alanlar bile var!

Sosyal medyanın çürümüş kurtlarından söz etmiyorum. Bildiğimiz, ortalıktaki solun muteber şahsiyetleri…

Her ne ise… Neden mi bunları yazıyorum? soL yazarlarına teşekkür etmek durumundayım. Hep beraber belirlediğimiz ilkeler doğrultusunda ve son derece zor koşullarda çıkan gazetemizden katkılarını esirgemedikleri, “dost” tavsiyelerine direnebildikleri için.

http://haber.sol.org.tr/yazarlar/kemal-okuyan/solda-yazmayin-82900Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sezen Aksu: 47 yıldır yazıyorum…. Yazmaya da devam edeceğim... melnur 2 1139 26.01.2022- 01:49
Konu Klasör Sola düşen umut 0 3089 01.04.2016- 11:24
Konu Klasör Sola dönerken umut 1 3872 22.01.2015- 05:35
Konu Klasör Acilen ‘sol’a ihtiyaç var... melnur 1 2120 31.12.2019- 07:41
Konu Klasör Sola doğru son çıkış umut 11 11290 25.10.2014- 22:18
Etiketler   soL’da,   yazmayınKemal,   Okuyan
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS