SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Kürt açılımı ve Rojava devrimi           (gösterim sayısı: 4.553)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.870
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 08.08.2013- 21:30Yavuz Alogan

Çok uzun yazıyorlar ve çok uzun konuşuyorlar. Sözcükleri ayıklayarak bir “sonuç” cümlesi bulmak, metni takip ederek “hah, işte burada şunu diyor” demek, bazı örneklerde çok zor oluyor. Uzatıyorlar derken, klasik siyaset erbabı gibi lafı dolandırıyorlar, boş konuşuyorlar demek istemiyorum. Farklı bir şey bu; belki de içine yerleşme azminde oldukları bölgenin siyasal karmaşası ve “derinleşerek” ikna zarureti, her an her yöne akma imkânı, uzun yazmayı ve uzun konuşmayı gerektiriyor.

Aslında Türkiye’de AKP dışında en çok onların, BDP-PKK’nın sesi duyuluyor. Diğerlerinin sesi, sokakta arkalarına kitleyi almışlarsa işitilebiliyor. Siyaset iki partinin pazarlığına, “demokrasi” dedikleri şey de bu iki parti arasındaki tartışmalara indirgenmiş gibi.

Belirsizliklere rağmen, siluet halinde de olsa durum zaman zaman daha net seçilebiliyor.

Anladığımız kadarıyla, PKK-PYD Roja-va’da bir devrim gerçekleştirdi. Kuzey Irak’ta Barzan aşiretinin oluşturduğu yarı-kurtarılmış bölgenin daha seküler ve modern bir versiyonu Kuzey Suriye’de oluşturuluyor. AKP önce buna karşı çıktı. Sınırda “allahuekber” diye böğürerek kafa kesen katillere ÖSO içinde her türlü askeri ve lojistik yardımı yaptığı için, sınırın Türkiye tarafındaki Kürtler arasında büyük heyecan yaratan bu devrimi tepkiyle karşıladı. Bu noktada, muhtemelen ABD devreye girdi ve Salih Müslüm’ün Türkiye’yi ziyareti sağlandı.

Salih Müslüm, Türkiye’den destek istedi. Onlar da Beşşar’ın yıkılmasını istiyorlardı, devlet kurma niyetleri yoktu, sadece temel ihtiyaçların sağlanması için örgütleniyorlardı. Bu arada Selahattin Demirtaş, “Kürtler savaşın gidişatını değiştirebilir” dedi ve bunun için “Batı ülkeleri, ABD dahil, Suriye Kürtleri ile uygun bir ilişki tesis etmeli” diye ekledi; böylece, emperyalizmden bir sayısal puan daha almış oldu. Fakat bu da kesin değil; bir hafta sonra başka bir şey de söyleyebilir. Dedik ya, her an her şeyi aşırı uzatarak söyleyebiliyorlar.

Fakat bu arada Rojava’daki dengeler zorlanmaya başladı. Kürt Yüksek Konseyi üyesi suikasta uğradı ve sosyal medyaya dehşet verici katliam görüntüleri düşmeye başladı. Şeriatçı alçaklar, kadın çocuk demeden bölgedeki Kürtleri öldürüyor, elleri arkadan bağlı Kürt delikanlıları yere yatırıp kurşunluyorlardı. Rojava’daki katliamlara yardım ve yataklık edenin AKP hükümeti olduğunu bütün dünya biliyor. soL gazetesi, ÖSO’nun Antep’te toplanarak Kuzey Suriye’deki Kürt devletini engelleme kararı aldığını duyurdu.

Bu arada; iyice sıkışan, yaklaşan kitle hareketlerinden korkan AKP’ye İmralı’dan bir cankurtaran simidi atıldı. Önderlik, BDP’nin HDP’ye dönüşerek bir sol parti oluşturmasını emretti. Partinin eş başkanlarından biri Türk, diğeri Kürt olacak ve bu parti bütün solu (!) kapsayacak, seçimler öncesi yeni bir kitle hareketi doğacakmış. BDP kurulları derhal olağanüstü toplantı yaparak bu ani manevraya nasıl uyum sağlayacaklarını tartışmaya başladılar. İnsanlar, nereden icap etmiş olabilir diye düşünürken, Ahmet Türk gene manidar bir laf etti: Öcalan kendisine, herhalde iyi saatte olsunlardan ilham alarak, “Gezi’yi iyi okuyamadınız” demiş. Bak sen şu işe! Aslında Öcalan da başlangıçta “iyi okuyamamış”, Ergenekon uyarısında bulunmuş, “açılım” tehlikeye düşer diye kaygılanmıştı. Ne değişti?

Anlaşılan AKP, sınırda donatıp Suriye’ye saldığı katillere Rojava devrimini boğdurmaya çalışırken, içerde de Kürtleri solcularla birleştirerek Haziran isyancılarını bölüp etkisizleştirmeye karar verdi. Sol muhalefeti Haziran kitlelerinden ayırarak BDP’nin kuyruğuna iliştirecek. “Gezi’yi iyi okuma” ihtiyacı buradan kaynaklanıyor. Yeni bir okuma bu; siyaset denilen şeyin, omurgadan vazgeçtik, biraz kemikli, hatta kılçıklı olması gerektiğini düşündürüyor. Sol yeni bir partide BDP’nin kuyruğuna takılarak AKP lehine demokrasi gösteri ve tatbikatı yaparken, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diyen kitlenin öncüleri, TGB’ye yapıldığı gibi, “terörist” denilerek bileklerinde kelepçeyle tutuklanacak ve sokaktaki muhalif kitlelere korku salınacak. Korku iktidarlara ve onlara mecbur kalanlara neler yaptırıyor, şaşmamak elde değil…

BDP, HDP ya da hangi isim altında olurlarsa olsunlar Kürt ulusalcılarının kendi kaderlerini tayin etmelerini, hani vardı ya ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı, işte o hakkı kullanmalarını; “sol” ve “sosyalizm” sözcüklerini artık telaffuz etmemelerini, Haziran Ayaklanması’na ve yaklaşan Eylül-Ekim ayaklanmalarına bulaşmamalarını, Rojava’da AKP’nin sınırdan geçirdiği kadrolar ve silahlarla katledilen Kürtlerle ilgilenmelerini, bir adet “ezen ulus sosyalisti” (!) olarak temenni ediyorum. Çatı partilerinin çatısı altına girecek sahici sosyalist bulabileceklerini de sanmıyorum.


http://haber.sol.org.tr/yazarlar/yavuz-alogan/kurt-acilimi-ve-rojava-devrimi-77588Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör "Rojava Devrimi" melnur 1 1940 22.07.2020- 10:17
Konu Klasör Ekim Devrimi (Rus Devrimi - Bolşevik Devrim) spartakus 0 5117 22.08.2015- 13:51
Konu Klasör ABD Rojava'ya üs kurdu umut 1 3560 22.01.2016- 11:17
Konu Klasör Rojava Üzerine proletersosyalist 2 3816 29.05.2015- 18:03
Konu Klasör Rojava’ya bin selam dayanışma 2 4375 26.06.2015- 20:44
Etiketler   Kürt,   açılımı,   Rojava,   devrimi
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS