SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
AKP Afrin'e girer mi? -İlker Belek           (gösterim sayısı: 2.026)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.726
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 06.07.2017- 07:26


AKP Afrin'e girer mi? -İlker Belek

İktidar çevreleri AKP’nin Suriye’de terörün izini sürdüğünü, gerekli bulursa aynen Cerablus’ta olduğu gibi Afrin’e de gireceğini ileri sürüyorlar. Bu arada AKP Afrin sınırına ciddi askeri yığınak yapıyor.

Oysa hatırlanacağı gibi AKP’nin Cerablus’a girişi, Erdoğan’ın uçak düşürme olayı nedeniyle Putin’den özür dilemesi sonrasında, Rusya’nın onayıyla gerçekleşmişti.

Obama’nın zaten bu işe oluru mevcuttu, ancak koşulu öncelikle Rusya’dan özür dilenmesiydi. O konjonktürde hem Putin hem de Obama Suriye’de IŞİD’ın temizlenmesi konusunda mutabakat sağlamışlardı. AKP’nin Cerablus’a sokulması cihatçılarla savaşmaya razı edilmesi amacını taşıyordu.

Cerablus operasyonunun emperyalistlerin onayıyla gerçekleştiği, daha sonradan El Bab’dan Menbiç’e doğru hareketlenmeye kalktığında önünün Rusya, ABD ve Suriye güçlerince kesilmesinden de ortaya çıktı.

***

Emperyalist sistemdeki hegemonya kriziyle bağlantılı olarak Suriye sahasında bir karışıklık mevcut. Bu en çok da ABD’nin sorunu. Üstelik savaştan söz ediyoruz. Özü zaten karışıklıkla malul. Ancak bütün bunlar emperyalizmin plansız davrandığı anlamına gelmiyor.

ABD’nin de Rusya’nın da gelişigüzel hareket etmedikleri ortada. AKP’nin Suriye’de Sünni bir bölge oluşturma hesabıyla sergilediği hiperaktif tarzın sürekli olarak boşlukta kalmasının nedeni de zaten bu.

Şimdi de geçerli: AKP Suriye’de kendi başına inisiyatif kullanamaz. Mutlaka büyük güçlerden en az birisinin onayını almak zorunda. Bu asgari koşul bile başına büyük dertler açmaya neden olacak bir denklemdir aslında.

***

AKP’nin Afrin’e gözünü dikmiş olmasının nedeni, bu bölgenin YPG’nin elinde bulunması ve Kürtlerin Rojava ile Afrin’i birleştirerek Suriye’nin kuzeyini tamamen kapatma niyetleri. Hatta bunun için ABD’nin oluruna başvurdular bile.

Afrin tarihsel olarak bir Kürt bölgesi. 1980-90’larda PKK etkili olmuş. Hatta yeni bir seçim sisteminin denendiği o yıllarda Suriye meclisine 6 milletvekili göndermiş.

Bu bölgeyi Hatay batıdan, Kilis kuzeyden, AKP’nin kontrolündeki Cerablus ise doğudan çevreliyor. Afrin’in Suriye ile bağlantısı yalnızca güneyden mevcut. Orası da Esad’ın kontrolünde. Yani Afrin şu anda nefes alabiliyorsa bu Esad sayesinde. Harita aşağıda.

Resim Ekleme

İşte şimdi AKP bu güney bağlantısını kesmeye çalışan bir askeri operasyon planlıyor. Bunun için de Cerablus’taki ÖSO kuvvetleriyle hemen batıda yer alan Minnig havaalanı ile Tel Rıfat’ı almayı hedefliyor. Eğer bunu yapabilirse Cerablus ile yine içinde her tür cihatçının fink attığı İdlib’i de birleştirmiş olacak. Bir taşla iki kuş denilebilir.

Buna karşılık Afrin’de YPG’nin 20-25 bin kişilik bir silahlı gücü hareketlendirebileceği belirtiliyor.

***

Anlaşılacağı üzere Afrin Cerablus’tan daha zor konu. Cerablus demografisi Arap idi, Afrin’inki ise Kürt.

AKP’nin kendi başına bu operasyona kalkışması bu nedenle de beklenemez. Bu hafta sonu Almanya’da yapılacak G20 zirvesinde Erdoğan’ın hem Putin hem de Trump ile bu konuyu konuşmayı hedeflediği düşünülmeli.

Nasıl olacak bu iş. ABD Suriye’de Kürtleri kendi kara ordusu haline getirmiş ve devamlı suretle en ağır silahlarla donatıyorken, AKP’nin Afrin’e girmesi mümkün mü?

***

Bu sorunun yanıtı son birkaç aydır Suriye’nin güneyinde yaşananlarda gizli.

ABD bir süredir güneyde ÖSO denetiminde, İsrail ve Ürdün destekli bir bölge oluşturmaya çalışıyor. Buna Rusya ve Esad’ın yanıtı. Bu bölgenin kuzeyinden, Deyrez Zor’un da güneyinden süratle Irak sınırına doğru ilerlemek oldu. ABD buna bir Suriye uçağını düşürerek yanıt verdi. Bu arada da YPG’yi Suriye ordusunun önünü kesmek üzere araya soktu.

Bütün bunlara rağmen Suriye güçleri çok kısa süre içinde Irak sınırına ulaşarak Haşd Şaabi kuvvetleriyle birleşmeyi başararak ABD’nin güneydeki planlarını önemli derecede sekteye uğrattı. Akabinde de yönünü Deyrez Zor’a çevirdi. Aşağıdaki iki harita durumun Şubattan Temmuza nasıl tamamen değiştiğini gösteriyor.

Resim Ekleme

Resim Ekleme

Esad bir taraftan da kuzeyde Menbiç’in hemen güneyinden YPG kuşatması altındaki Rakka’ya doğru ilerliyor. Kısaca, ABD ile Rusya’nın IŞİD hakimiyeti altındaki geniş bölgede karşı karşıya geldikleri anlaşılıyor. Esas karşılaşma Deyrez Zor’da olacak gibi görünüyor.

Zamanında Afrin’deki Kürt güçlerine lojistik ve silah desteği yapan Rusya iken YPG artık Suriye’nin güneyinde cihatçılarla iş çeviren ve Rusya’nın canını yakan ABD’ye tam angaje bir görüntü veriyor.

***

İşte bu gelişmeler çerçevesinde, Rusya’nın YPG’ye had bildirmek için AKP’nin Afrin’e girişinin önünü açabileceği ihtimal dahiline giriyor. Hazır ABD’nin aklı Suriye’nin güneyi ve Kuzey Kore’yle fazlasıyla meşgulken.

Şüphesiz Rusya yalnızca burun sürtmek için iş yapmaz. Rusya’nın planları dahilinde İdlib’teki cihatçıların temizlenmesi de var. Halep’teki cihatçıların geçen sene sonuna doğru AKP’nin kontrolünde nakledildiği İdlib şu anda tam arapsaçı durumunda. Rusya’nın Afrin’de AKP’ye vereceği izin daha sonrasında İdlib’te gerçekleştirilecek operasyona destek koşuluna bağlı olacaktır.

Rusya Kürt demografisine sahip böyle bir bölgenin AKP’nin etkisine girmesinin Suriye genelinde yaratacağı yeni siyasi ve askeri sorunları göze alabilir mi göreceğiz.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör AKP Suriye'ye girer mi? umut 1 3403 04.02.2016- 17:54
Konu Klasör Türkiye Suriye'ye girer mi? umut 1 3642 08.05.2015- 18:27
Konu Klasör İslam bu -İlker Belek melnur 2 2139 06.01.2018- 20:09
Konu Klasör İ.Belek'ten MEMLEKETİN DURUMU... melnur 0 1982 21.11.2017- 08:27
Konu Klasör İLKER BELEK YAZDI.. SON DÖNEMEÇ ayhan 0 3020 16.10.2015- 11:42
Etiketler   AKP,   Afrine,   girer,   -İlker,   Belek
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS