SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
HDP'den dikkat çeken CHP açıklaması...           (gösterim sayısı: 438)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.276
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

21 kere teşekkür etti.
29 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 31.10.2019- 09:42


HDP'den dikkat çeken CHP açıklaması

HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde adaylarına destek verdikleri CHP, Barış Pınarı Harekatı ve sınırötesi operasyonlara destek vermesinin tabanda kırılma yaratmış olabileceğini, ancak verdikleri destekten pişman olmadıklarını söyledi...

Resim Ekleme
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Sezai Temelli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde adaylarına destek verdikleri Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP), Barış Pınarı Harekatı ve sınırötesi operasyonlara destek vermesinin tabanda kırılma yaratmış olabileceğini, ancak verdikleri destekten pişman olmadıklarını söyledi.

CHP'nin sınırötesi operasyon tezkeresindeki tavrını doğru bulmadıklarını belirten Temelli, "Eleştirdik, eleştirmeye devam ediyoruz. Fakat 'size oy verdik, bunun bir diyeti var. Karşılığını istiyoruz' gibi bir anlayışımız yok, bir diyet peşinde değiliz" dedi.

HDP Eşbaşkanı Temelli, TBMM'de bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Millevekili Mustafa Yeneroğlu'nun partisinden istifasına ilişkin soru üzerine Temelli, Yeneroğlu'nun farklı bir AKP milletvekili profili çizdiğini, ancak istifayı salt bu durumla ilişkilendirmenin de mümkün olmayacağını söyledi.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre Temelli, "Özellikle hem parti kurullarındaki hem AKP tabanındaki gelişmelere baktığımızda genel anlamda bir çözülmenin olduğu aşikar" değerlendirmesinde bulundu.

AKP'den ayrılan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yeni parti kurma girişimlerine dikkat çeken Temelli, yapılan son kamuoyu araştırmalarında da AKP'ye desteğin yüzde 35'in altına gerilediğini ifade etti.

AKP'den yeni istifaları da olasılık dahilinde değerlendiren Temelli, şöyle konuştu:

"Çünkü eğer toplumda bu denli bir destek kaybı söz konusuysa bu parti içine de yansır. Parti içindeki milletvekillerinin tavırlarına da tercihlerine de yansır. Bu aslında bunun doğal bir sonucudur. Çünkü, bu denli tek seslilik hiçbir partinin uzun süre taşıyabileceği bir şey değildir. Bu AKP de olsa böyle hatta çok daha katı disiplin sahibi partiler de olsa bu böyle bu bir gerçeklik. Siyasi yaşamın bir gerçekliği. AKP adeta kendisini Cumhurbaşkanı'na ipoteklemiş durumda, tek kişiye ipoteklemiş durumda. Hiçbir farklı sesin çıkmadığı, eleştirinin çıkmadığı, çıkamayacağı bir hal durumunda. Dolayısıyla bu ne kadar sürdürülebilir bence çok daha uzun bir süre devam edecek bir durum gibi gözükmüyor."

BARIŞ PINARI'NA HDP TABANINDAN DESTEK VAR MI?

Temelli'ye yöneltilen sorulardan biri de AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda yapılan sunumda HDP seçmeninin yüzde 30'unun da Barış Pınarı Harekatı'na destek verdiği yönündeki araştırma oldu. "Bunun bir araştırma olmadığı zaten sonucundan belli" diyen Temelli, iktidar partisinin HDP'yi anlamadığını ve anlamak istemediğini ifade etti:

"HDP tabanı, HDP seçmeni dediğimiz şey bizatihi HDP örgütüdür. Böyle bir partiyiz. Yapılan araştırmalar, AKP'ye çalışan firmalar bile şunu çok net söylüyor; HDP seçmeninin yüzde 99'u ortaklaşmış bir anlayışla siyaset yapıyor, bu giderek de genişliyor. Ciddiye alınacak bir araştırma değil.

Ama güvenilir araştırmalar şunu gösteriyor; Suriye operasyonuna destek yüzde 60'lara kadar gerilemiş durumda. Afrin operasyonunda bu oran çok daha yüksekti, yüzde 85'lerdeydi. Bizim dışımızda Afrin operasyonuna karşı çıkan neredeyse yokken, bugün sorgulanabiliyor. Kaldı ki ilk günkü destek eğrisi hızla aşağı doğru indi. Çünkü bunun bir meşruiyeti, haklılığı yok. Her şey çok çıplak ortaya çıktı. "

'PİŞMAN DEĞİLİZ'

HDP ile ilgili merak edilen konulardan birisi de sınırötesi operasyon tezkeresi, dolayısıyla Barış Pınarı harekatı konusunda görüş ayrılığına düştüğü CHP'ye yerel seçimlerde verdiği destek tutumundan pişman olup olmadıklarıydı. Çünkü iktidar partisi AKP içinde, Barış Pınarı harekatına destek veren CHP ile karşı çıkan HDP arasındaki seçim işbirliğinin dağılacağı yorumları yapılıyor.

Temelli, CHP'ye seçim desteğinin "Türkiye'nin demortatikleşmesi" adına verildiğini belirterek, "Beklentiler üzerinden baktığımızda bir kırılma tabi ki yaşanıyor. Ama stratejimizin başarısı ortada. Bu çok önemli bir hamleydi ve toplumda karşılığını buldu. HDP dışındaki muhalefetin kendi tabanından aldığı tepkilere baktığımızda da bizim haklılığımız görülüyor. Pişman değiliz, ortaya koyduğumuz stratejinin bir amacı vardı ve amacına ulaştı" dedi.

Sınırötesi operasyon tezkeresindeki tutumları nedeniyle CHP'yi eleştirdiklerini ve eleştirmeye de devam edeceklerini ifade eden Temelli, "diyet peşinde olmadıklarına" vurgu yaptı:

"Fakat asla, 31 Mart'ta ve 23 Haziran'da size oy verdik, bunun bir diyeti var, karşılığını istiyoruz, gibi bir anlayışımız yok. Biz, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerini kendi stratejimize uygun değerlendirdik. Türkiye'nin demokratikleşmesi için AKP-MHP ittifakının geriletilmesi gerekiyor, dedik. 31 Mart yerel seçimlerinden başlayarak demokratikleşme siyasetini hayata geçirmeyi önümüze hedef olarak koyduk ve AKP-MHP ittifakını ciddi anlamda gerilettik. Hatta hem muhalefet hem toplumsal muhalefet bu süreci sağlıklı bir şekilde sürdürebilseydi belki de bu yaşadıklarımızı yaşamazdık. Eleştirimiz bu yönde, ama CHP ısrarla belli alışkanlıklarını sürdürüyor. Hele ki tezkere gibi konularda 'içimiz yana yana' diyorlar. Siyasetin kabul etmeyeceği bir anlayışla hareket ediyorlar. Ama biz asla bir diyet peşinde değiliz."

“ERKEN SEÇİM DÜNE GÖRE DAHA ÇOK GÜNDEMDE”

Barış Pınarı Harekatı'na olan desteği arkasına alan AKP'nin bir erken seçimi gündeme getirip getirmeyeceği yönündeki soru üzerine de Temelli, "Yalanların, kurguların kötü bir tarafı var, bir süre sonra bunu üretenleri de etkisi altına alıyor" dedi. Harekatla ilgili halkın "Biz neden bunu yaptık, bunun bize ne yararı var" diye sorduğu iddiasını dile getiren Temelli, sözleini şöyle sürdürdü:

"Tezkere geçti fakat biliyor musunuz 17 yıldır tezkere geçiyor Meclis'ten. AKP geldiğinden beri bu Meclis'ten tezkere geçiyor ve her geçen tezkereden sonra Türkiye sorunları daha da büyüyor. Bunu artık insanlar değerlendiriyor. İşsizlik, yoksullar… Asgari ücretle çalışanlar, her gün erkek şiddetine mazur kalan kadınlar değerlendiriyor, çocuklar değerlendiriyor. Bu ülkede çocuk işçi sayısına baktığınızda korkunç bir boyutta. AKP içine düşmüş olduğu kendi krizini bununla aşmaya çalışıyor ki bu da çok mümkün değil. O nedenle erken seçim düne göre çok daha fazla gündemdedir. Bütün bu gelişmelere bağlı olarak."

YENİDEN ÇÖZÜM SÜRECİ GÜNDEME GELİR Mİ?

Suriye'deki gelişmeler üzerinden yeniden bir çözüm süreci beklentisi olup olmadığı yönündeki soru üzerine ise Temelli, bu durumun Suriye'deki siyasi çözüme bağlı olduğunu ifade etti. Suriye'de çözüme gereksinim olduğunu ve bunun da tüm tarafların ve bu kapsamda Suriye Demokratik Güçleri'nin de masada olmasına bağlı olduğunu, ancak Türkiye'nin çözümsüzlüğü dayattığını savunan Temelli, "Suriye'de siyasi çözüme bağlı olarak Türkiye'de de demokratik çözümün önünün açılacağına inanıyoruz. Tersi de geçerlidir. Türkiye demokratik bir çözüm var edebilseydi aslında Suriye'de siyasi çözümün önü çoktan açılırdı. Her ikisi de birbiriyle ilişkilidir. Fakat Türkiye'de demokratik çözümü artık bu iktidardan beklemek mümkün değildir" diye konuştu.

Mevcut iktidar yapısının yeni bir yeni bir çözüm sürecine olanak tanımayacağını belirten Temelli, bunun nedenini şöyle anlattı:

"Bir önemli mevzu da şu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bir kere başlı başına demokratik bir açılıma olanak vermiyor. Çünkü hangi alanda demokratik bir açılım yapsanız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini o alanda revize etmek zorundasınız. Çünkü öyle bir tekçi mantalitesi var ki eşyanın tabiatı da buna izin vermiyor. O nedenle Meclis'i göreve davet ediyoruz. Meclis inisiyatif almalı, belli yasaları değiştirmeli, orada atılacak adımlar Türkiye'de farklı tartışmaları gündeme getirebilir."

https://odatv.com/hdpden-dikkat-ceken-chp-aciklamasi-31101951.html
 Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.276
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

29 kere teşekkür edildi.
21 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 10.11.2019- 07:20


HDP'nin eş Genel Başkanı Temelli'nin bu söylemi üzerinde biraz durmakta yarar var. Temelli CHP'nin kimi siyasi tutumları karşısında farklı seslere de bir yanıt niteliğinde şunları söylemişti: "Eleştirdik, eleştirmeye devam ediyoruz. Fakat 'size oy verdik, bunun bir diyeti var. Karşılığını istiyoruz' gibi bir anlayışımız yok, bir diyet peşinde değiliz." Yani ''sana gününü göstereceğiz'' demiyor; böyle de bir düşüncesi yok. Çünkü Temelli bu koşullarda sorunun CHP değil, AKP olduğunun bilincinde. ''İttifak''ı bu yüzden önemsiyor ve   bozulmaması yönünde bir çaba da harcıyor. Daha önce de ''barış görüşmelerinin gerçekleşmesini istiyoruz ama bu süreçte AKP olmayacak'' mealinde açıklamaları da vardı. Şunun için vurgulamak istiyorum; Temelli'nin bu duruşu ile HDP'nin artık klasik haline gelmiş duruşu arasında bir fark var. HDP'nin bildiğimiz isimleri genellikle canı yandıklarında AKP karşıtı bir pozisyon alıyorlar, bunun dışında ise ''çözüm'' derken, ''barış'' derken hep AKP'yi gösteriyorlar, onu muhatap alıyorlar ve böyle yaparak da AKP'nin değirmenine su taşıdıklarının farkına varamıyorlar. Temelli bu konuda HDP'nin genel tavrının dışına çıkabiliyor. Şimdilik de olsa, böyle bir izlenim verebiliyor.

Önemli...Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Ilımlı İslam eken, IŞİD biçer… proletersosyalist 5 2643 12.10.2014- 15:38
Konu Klasör Bu illerde yaşayanlar dikkat! melnur 0 226 31.01.2020- 19:48
Konu Klasör Dikkat! Yarın soL Pazar günü! özgür 0 2378 12.10.2013- 22:43
Konu Klasör İnternette bir şeyler yazarken dikkat! dayanışma 0 2293 02.03.2014- 19:09
Konu Klasör PKK'ya yakın gazetede çok dikkat çeken satırlar ayhan 5 2780 14.03.2016- 22:46
Etiketler   HDPden,   dikkat,   çeken,   CHP,   açıklaması.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS