Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 İnsan Bilimleri

Daha az yemek daha mı sağlıklı?

Resim Ekleme

Azaltılmış yiyecek ile beslenen maymunların daha uzun yaşadığına dair yeni bulgular, şimdiye kadarki sonuçlara yeni bir bakış getiriyor. Wisconsin Üniversitesinde 1989'dan beri Hint şebekleri üzerinde yapılan bir araştırmada 38 maymun istedikleri kadar yerken, 38 maymun yüzde 30 azaltılmış gıda ile beslenmiş ve ilk gruptakilerin yaşlara göre ölüm oranı neredeyse iki katı yüksek çıkmış. Aynı çalışma, 2009 yılında yazdığı raporda iki grup arasında bir fark bulamamıştı. Ancak araştırmacılar bunun nedeninin 2009'da henüz pek maymun ölmüş olmaması olduğunu söylüyorlar.

Maryland'daki ABD Ulusal Yaşlanma Enstitüsünde 2012'de tamamlanan başka bir araştırma da daha az yiyen maymunların daha uzun yaşamadığını gözlemişti. Wisconsin ekibi, Maryland bulgularının zamanında şaşkınlık yarattığını anımsıyor, ancak yeni bulgularının gıda kısıtlamasının “çalıştığını” gösterdiğini düşünüyor. Hatta çalışmalarının “on yıl sonra yaşlılık hekimliği klinikleri ve huzurevlerindeki bakıma yön vereceğini” iddia ediyorlar.

Maryland ekibi ise daha temkinli. “Sağlık sonuçlarında gelişme görülmekle birlikte yaşam süresi pek etkilenmiyor” diyorlar.

İki ekibin yöntemleri arasındaki farklılıklar bulguların farklılığını açıklıyor gibi gözüküyor. Bu nedenle gruplar bir araya gelip verileri birlikte analiz etmeye karar vermiş. Böylelikle yaş, kilo, gıdadaki şeker oranı vb. tüm faktörlerin etkilerinin ayrıştırılabilmesini hedefliyorlar.

Maryland ekibi “Şimdilik yaşlanmanın mekanizmalarını kavramaya çalışıyoruz. Bu çalışmalara dayanarak nasıl besleneceğimize karar vermek için henüz çok erken” diyor.

İlgili Makale; Colman, v.d., Nature Communications, 2014, doi:10.1038/ncomms4557

Bu yazı soL gazetesinin bilimsoL sayfasında 3 Nisan 2014 tarihinde yayınlanmıştır.

yorum2006  |  Cvp:
Cevap: 1
20.04.2014- 03:47

Bu az yemek sorunu yemekten şişmiş, patlayacak hale gelmiş burjuvaların sorunu. Tabii bir de dünyanın gıda üretme kapasitesinin artan dünya nüfusuna yetmeyeceğini düşünen burjuva gelecek tahmincilerinin derdi.

Aslına bakarsanız dünyadaki insanların büyük çoğunluğu az, hatta çok az yiyor. Ama yoksul kesimlerin yaşama ortalaması varlıklı kesimlerden daha yüksek değil. Yani işler bunların maymun deneylerine uymuyor. Bunlar az besledikleri maymun grubuna dengeli besin verdilerse durum değişik tabii. Önemli olan dengeli beslenmek zaten. Solcuların istediği de bu, açlık olmasın, geniş yığınlar gerekli ve yeterli besin alabilsin, yani dengeli beslensin. İşin can alıcı noktası burada, yani az veya çok değil, yeterli ve dengeli beslenmede.

Tüm insanlar için yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak da olanaklı tabii. Tarımsal üretim ve dağıtımın sosyalist bir toplumda, sosyalistler tarafından yapılması halinde. Yoksa sermayenin hakimiyetindeki tarımsal üretim ve dağıtımla olmaz bu iş. Çünkü sermayenin amacı maksimum kardır, insanların beslenmesi değil.

Gökkağan  |  Cvp:
Cevap: 2
10.12.2014- 22:19

Aç insan ölmez,tok insan ölür.   Aç insan yaşaması için gerektiği kadar yer ama tok insan ölümüne yer :)

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]