Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

Boyun eğmeyenlerin sesi çıktı: Boyun Eğme!

Haziran Direnişi'nin en önemli sloganlarından olan "Boyun Eğme" dergiye dönüştü.

Resim Ekleme

Boyun eğmeyenlerin yeni sesi "Boyun Eğme" çıktı. Haftalık olarak okuyucularıyla buluşacak olan "Boyun Eğme" yarın tüm meydanlarda halkla buluşacak.

"Bu düzen değişmelidir" manşetiyle halkla buluşacak olan derginin "Boyun Eğme’yle devam ederken…" başlıklı "başlarken" yazısından bir bölüm şöyle:

Yeni bir yayının “başlarken” yazısının altına Yayın Kurulu’nun ya da o dergi ya da gazetenin adını koymak âdettendir. Boyun Eğme’de bu alışkanlığı terk edecek, yalnız ilk sayıda değil, her hafta karşınıza bir partinin kolektif iradesini temsilen Merkez Komite imzasıyla çıkacağız. Bu parti, Türkiye’nin Komünist Partisi’dir; Komünist Parti’dir. Yıllardır gericiliğe, emperyalizme, milliyetçiliğe, liberalizme, sahte solculuğa ve en önemlisi sömürü düzenine karşı inatla mücadele eden, ilkelerinden, programından hiç ödün vermeyen parti. Türkiye’nin umudu, aklı ve geleceği olan parti.

...

Boyun Eğme, her açıdan bir örgütlenme aracıdır. Örgütlenme bir açıdan, sosyalizm mücadelesine daha fazla kişinin katılmasını sağlamaktır. Örgütlenme bir başka açıdan, sosyalizme inanan, onun için mücadele etmeye istekli olan ya da bu mücadelenin zaten içinde olan insanların belli bir siyasi-ideolojik doğrultuya yeniden ve yeniden örgütlenmesi demektir. Boyun Eğme, bu iki anlamıyla da örgütleyici bir yayındır. Bu yayınla, hep beraber, Türkiye’de Boyun Eğmeyenlerin hareketine güç verecek, onu adım adım yayacağız. Her hafta gündemde ve gündemimizde ne varsa, onlarla ilgili komünistlerin bakış açısını, elimizdeki verilerle somutlayarak, düzen medyasının değinmediği olgulara işaret ederek yansıtacağız. Lafımızı hiçbir başlıkta esirgemeyeceğiz. Boyun Eğmeyenlerin yayınında korkunun, eyyamcılığın, kişiliksizliğin, yalanın, düzeysizliğin, kolaycılığın yeri olmaz. Biliyoruz ki, emekçi halk, örgütsüz bir hiçtir. Boyun Eğme, emekçi halkın partisini güçlendirmek, onun militanlarını, dostlarını çoğaltmak için çıkıyor. Kendi dağıtım ağını kurarak, her birimizi, her birinizi bir Boyun Eğme dağıtıcısı olarak görerek…

Resim Ekleme

umut  |  Cvp:
Cevap: 1
03.10.2015- 09:08

Henüz almadım ama ihtiyacımızın olduğu bir yayın. Haftalık da olsa böyle bir yayını yaşatmamız lazım. Solun çıkardığı yayınların yaşatılamaması insanı üzüyor. Adı da güzel olan boyun eğme dergisinin sürekli olmasını umuyorum.

solcu  |  Cvp:
Cevap: 2
04.10.2015- 23:10

Alıntı Çizelgesi: umut yazmış

Henüz almadım ama ihtiyacımızın olduğu bir yayın. Haftalık da olsa böyle bir yayını yaşatmamız lazım. Solun çıkardığı yayınların yaşatılamaması insanı üzüyor. Adı da güzel olan boyun eğme dergisinin sürekli olmasını umuyorum.Yaşatmamız lazım diyorsun, daha almamışsın:)

umut  |  Cvp:
Cevap: 3
05.10.2015- 08:09

Aldım aldım, merak etme! İspatı burada; Kemal Okuyan'dan:

Türkiye solcusu Marksist teoriye ilgi ve bağını yitirdikçe inancını da yitirdi. Bunun tersini de söyleyebiliriz. İnanç ve özgüven yitimi beraberinde Marksist teorinin tamamen boşlanmasını getirdi.

***

Örnekleri çoğaltabiliriz. HDP rüzgarına kapılmamamız, CHP'cilik yapmamamız, Suriye'deki kirli savaşa ''Esad da diktatör ama'' diye mazeret üretmememiz, son yıllarda çok etkileyici bir lidere dönüşen Putin'den bir ''devrimci'', bir anti emperyalist türetmeye kalkmamamız, sosyalizmin bağımsız sesi olma konusundaki ısrarımız, işte bunların hepsi inancımızdan, teoriyle kurduğumuz sağlam bağdan.

umut  |  Cvp:
Cevap: 4
16.10.2015- 09:40

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 3'üncü sayısı yarın okurla buluşuyor

Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme, Ankara katliamını mercek altına aldığı 3'üncü sayısında, "Ankara'daki bomba neden patlatıldı?" sorusuna odaklanıyor.

Resim Ekleme

Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme'nin 3'üncü sayısı yarın okurla buluşuyor.

Geçen hafta Ankara'da patlayan ve 100'den fazla yurttaşın ölümüne neden olan bombayı mercek altına alan Boyun Eğme, "Katliamlara karşı dururken..." manşetiyle yayınlanıyor.

"Ankara'daki bomba neden patlatıldı?" sorusunu da kapağına taşıyan Boyun Eğme'de şu yazılar yer alıyor:

- Canlı bombanın patlatıldığı kavşak

- Bu meydan kanlı meydan

- Her kritik dönemeçte kan var

- Emperyalizmi kendisinde kurtarmak mümkün mü?

- Rusya inisiyatifini genişletecek

- Sosyalizmden Suudi bombalarına Yemen

- Merkel ve Erdoğan'ın mülteci pazarlığı

- Tanıdık bir hikaye: Suriye'de komünist hareket

Boyun Eğme'nin 3'üncü sayısında ayrıca Kemal Okuyan'ın "Patlamanın ardından", Oğuz Kavala'nın "Devrime örgütlenmek ya da sol hep eski soldur", Özgür Şen'in "Gerçeğin peşinde" başlıklarını taşıyan yorum ve analizleri yer alıyor.

Resim Ekleme

umut  |  Cvp:
Cevap: 5
22.10.2015- 16:52

BOYUN EĞME'nin 4'üncü sayısı yarın çıkıyor: Böyle aydın olunmaz

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin yarın okurla buluşacak 4'üncü sayısı, "Böyle aydın olunmaz" manşeti ve "Merkel'e mektup yazanlar utanmalıdır" spotuyla çıkıyor.

Resim Ekleme
Ekim başından bu yana her hafta daha çok okurla buluşan haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 4'üncü sayısı, 23 Ekim Cuma günü okurla buluşacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'den ve emperyalizmden medet umarak Merkel'e mektup yazan 100 akademisyenin şahsında Türkiye'de "aydın" kavramının içinde bulunduğu durumu ele alan BOYUN EĞME, "Böyle aydın olunmaz" manşetiyle ve "Merkel'e mektup yazanlar utanmalıdır" spotuyla çıkacak.

Komünist Parti Merkez Komite imzalı ve "Örgütlü sınıfın örgütlü aydını" başlıklı başyazıyla yayınlanacak olan BOYUN EĞME'de şu yazılar yer alacak:

100 tahsilli insan: Mankurt değil mankafa – Mehmet Kuzulugil

Utanç verici sessizlik – Volkan Algan

Saçmalama özgürlüğü her yerde – Erhan Nalçacı

Şebeke görevini yapmayı sürdürüyor – Ahmet Çınar

Efendi uşağın ayağına ne zaman gider? – Osman Çutsay

Dön dolaş yine bana gel… - Tulga Buğra Işık

Hokus pokus, işsizlik kayboldu – Zehra Güner

PYD 'fırsatları' değerlendiriyor – Erman Çete

Emperyalist entegrasyonda yeni bir aşama: TPP

Katliamların da bir sınıfı var – Oğuz Kavala

Ayrıca Kemal Okuyan "Haftaya Bakış" köşesinde "Türkiye'de solun bir süreliğine komünistlere daraldığı" konusunu değerlendirirken, Özgür Şen "Aydının bir cumhuriyeti olsaydı" başlıklı yazısında "cumhuriyet-aydın ilişkisini" ele alıyor.

Resim Ekleme

denizcan  |  Cvp:
Cevap: 6
28.10.2015- 19:38

BOYUN EĞME'nin 5'inci sayısı: Boyun eğmeyenler KP'ye oy verecek


Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin seçime iki gün kala yayınlanacak olan 5'inci sayısı "Boyun eğmeyenler Komünist Parti'ye oy verecek, gerisi yalan" manşetiyle çıkıyor.

Resim Ekleme
Haftalık siyasi gazete BOYUN EĞME'nin 5'inci sayısı 30 Ekim Cuma günü okurla buluşacak.

Seçimlere iki gün kala yayınlanacak olan BOYUN EĞME,"Boyun eğmeyenler Komünist Parti'ye oy verecek, gerisi yalan" manşetiyle çıkacak.

Merkez Komite imzasıyla yayımlanan "Etkili siyaset" başlıklı başyazının yer aldığı BOYUN EĞME'nin bu sayısında şu yazı, değerlendirme, yorum ve analizler okunabilir:

* Bulunduğu kabın şeklini alan muhalefet

* Azalarak biten Türkiye solu ve biz - Erman Çete

* En büyük 'vaadin' sahibiyiz - Aydemir Güler

* Aşamacılık ve ütopyacılığın nesi yeni? - Gamze Erbil

* Radikalizm ve sosyal demokrasi - Kemal Okuyan

* Emek sömürüsünde yok farkları - Zehra Güner

* Çin-İngiltere ilişkilerinde yeni sayfa - Tulga Buğra Işık

* Yahudi soykırımı Filistinlileri işi mi?

* Dünyanın komünisti Türkiye'ye geliyor

* Dipten gelen dalgayı mı bekliyoruz?

* Dörtlü yapıda patronlar dört köşe - Özgür Şen

Resim Ekleme

umut  |  Cvp:
Cevap: 7
28.10.2015- 19:40

Boyun eğmemek için komünist partiye:)

umut  |  Cvp:
Cevap: 8
05.11.2015- 12:13

BOYUN EĞME'nin 6'ncı sayısı yarın: Saygı duymuyoruz

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin seçim değerlendirmelerine yer veren 6'ncı sayısı yarın okurlarıyla buluşuyor. BOYUN EĞME bu hafta "Saygı duymuyoruz" manşetiyle yayımlandı.

Resim Ekleme

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 6'ıncı sayısı yarın okurlarıyla buluşuyor.

1 Kasım seçimlerine ilişkin geniş değerlendirmelerin yer aldığı dergi, "Saygı duymuyoruz" manşetiyle çıkacak.

Komünist Parti Merkez Komitesi'nin "1 Kasım seçimlerinin ardından" başlıklı değerlendirmesinin tam metin olarak yer verildiği dergide şu yazı, yorum ve analizler okunabilecek:

- Komünist Parti'nin oyları en çok nerede arttı?

- Sandıktan çıkan hayat dersi

- Açılan ve kapanan parantez

- Daha müşahitleri sandıktayken kabullendiler

- İstikrar yalanı, patron mutluluğu

- ABD'de kafalar karışık

- İstanbul'da enternasyonal buluşma

- Evet, öyle bir parti var!

Dergide ayrıca Komünist Parti'nin 30 Ekim'de Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirdiği etkinlikteki konuşmalardan bölümler, 17'nci Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı'na Komünist Parti'nin sunduğu bildiri de yer alacak.

Kemal Okuyan'ın "Türkiye'de neler oldu acaba!", Özgür Şen'in "Umutla umutsuzluk arasında" başlıklı yazıları da bu haftaki BOYUN EĞME'de okunabilecek.

Resim Ekleme

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]