Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 Güncel Tartışma Konuları
27.09.2013- 08:55

Bir garip firar

Resim Ekleme


Bingöl M Tipi Cezaevi'nden tünel kazarak kaçan 18 PKK'liden 17'si toplu halde kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki kırsalda yakalandı. Jandarma Özel Harekat timlerinin kaçakları elleriyle koymuş gibi bulduğu operasyonda çatışma yaşanmadı. Son firarinin de akşam saatlerinde yakalandığı açıklandı.


CumhuriyetAnkara- Bingöl M Tipi Cezaevi'nde iki yıl boyunca tünel kazarak kaçan 18 PKK'li 24 saat içinde yakalandı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bingöl M Tipi Cezaevi'nden dün tünel kazarak firar eden 18 PKK'liden 17'sinin Bingöl kırsalında yakalandığını açıkladı. Ardından 18'inci PKK'li de yine aynı bölgede yakalandı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, firarın ardından, tüm yetkili kurumların arama tarama çalışmalarını çok yoğun şekilde gece boyu sürdürdüğünü belirterek "Firarilerin bulunduğu yerlerle ilgili tespitler yapıldı ve bu bölgelere gece Jandarma Özel Harekât Taburları indirildi. Bingöl'ün 15 km kuzeyinde Ortaçanak bölgesinde şu anda 17 terörist ele geçirildi. Bir kişiyle ilgili çalışmalar da yürütülüyor" dedi.

Firarilerin, 24 saatlik bir süre içinde yakalanmalarını başarılı bir operasyon olarak değerlendiren Güler, "Jandarmamızı ve istihbarat birimlerimizi yürekten kutluyorum. Elbette böylesine olayların bir daha yaşanmaması için yapılacak tespitlere göre alınacak yeni tedbirler de olabilir. Şu andaki bütün gayretimiz diğer firarinin de yakalanması" diye konuştu. Güler, 2008 yılında bombalı saldırı eylemini gerçekleştiren Ozan Akkaya'nın da kaçan isimler arasında olduğunun belirtilerek yakalanıp yakalanmadığının sorulması üzerine, şu anda tam tespit yapamadıklarını ama isim ayırt etmeksizin kaçan bütün teröristlerin yakalanmasının amaçlandığını belirtti. Güler, 17 firari birlikte yakalanırken yakalanmasına çalışılan firarinin de hükümlü olduğu yönünde ön bilgileri olduğunu söyledi.

Güler, firarilerin yakalandıkları bölgeye nasıl ulaştıkları konusunun da değerlendirildiğini belirterek "Nerede elbise değişikliği yapıldı, nerede araçlar değiştirildi, içerden, dışarıdan buna kim destek oldu. Mutlaka bunun birtakım desteklerle, işbirlikleriyle yapılmış olması ihtimali vardır. Çünkü iki yıl boyunca hangi aletlerle, o kadar toprak nereye götürüldü gibi birtakım soruşturmalar var. Adalet Bakanlığımız cezaevi içindeki tedbirler yönünü araştıracak çünkü cezaevinin içinde infaz koruma memurları var, iç güvenliğini, inzibatını Adalet Bakanlığı sağlıyor. Dış koruması Jandarma Genel Komutanlığı'nda. Biz de o yönde müfettişlerimizle olayı araştırıyoruz" dedi.

Güler'in açıklamasından kısa bir süre sonra da 18. firarinin de yakalandığı bildirildi.Firar 5 kişiyi yerinden etti

Adalet Bakanlığı, Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda 18 kişinin tünel kazarak firar etmesi nedeniyle birinci müdür, 3 ikinci müdür ve bir başmemurun görevinden alındığını açıkladı. Bakanlık, olaya ilişkin başlatılan adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini ve soruşturmanın selameti açısından görevden almaların gerçekleştirildiğini bildirdi.CHP'den Bingöl'e heyet

18 PKK'linin firar etmelerinin ardından CHP Cezaevi İzleme Komisyonu üyeleri Özgür Özel, Nurettin Demir, Muharrem Işık ve Veli Ağbaba, Bingöl Cezaevi'nde incelemek yapmak üzere Adalet Bakanlığı'na başvurdu.

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]