Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

11.04.2016- 16:47

Birkaç gündür forum çok sessiz, kimse yazmıyor. Yöneticiler de yazmıyor. Neredesiniz, bahar mahmurluğu mu geldi üzerinize?

yura  |  Cvp:
Cevap: 1
11.04.2016- 18:54

Alıntı Çizelgesi: munzur yazmış

Birkaç gündür forum çok sessiz, kimse yazmıyor. Yöneticiler de yazmıyor. Neredesiniz, bahar mahmurluğu mu geldi üzerinize?forumların yerini facebook, twiter aldı. insanlar artık orada yazmayı tercih ediyorlar.

melnur  |  Cvp:
Cevap: 2
12.04.2016- 01:59

Alıntı Çizelgesi: munzur yazmış

Birkaç gündür forum çok sessiz, kimse yazmıyor. Yöneticiler de yazmıyor. Neredesiniz, bahar mahmurluğu mu geldi üzerinize?Forumun sessizliği birkaç gün için geçerli değil, baştan beri böyleydi. Sol forum olma iddiası taşıyan forumlarda artık bir kemikleşme oldu. Herkes safını belirledi ve herkes de kendini en mutlu hissettiği yerlerde bulunuyor. Foruma katılanlar hem kendi düşüncesinde olanların da forumda bulunmasını istiyor hem de diş geçirebileceği karşıt görüşe sahip birilerinin bulunmasını. Foruma katılanlar için böyle bir ortam ''mutluluk-keyif verici oluyor. Bizde böyle bir ortam oluşmadı. Gelenler de böyle bir ortam bulamayınca ya bir daha çevrim içi olmuyorlar, ya da bir kere yazıp verilen yanıta bile yorum yapamıyorlar. Sessizliğin bir nedeni bu bence.

Bir başka neden de forumların eskisi gibi rağbet görmemesi. İnternette başka kanallar var ve oralar özellikle gençlerin kendilerini daha iyi hissedip ifade edebilecekleri yerler. Orada kendilerine daha fazla güven duyabiliyorlar, öyle bir ortamı bulabiliyorlar.

Açıkçası ben de soğumuştum. Hep aynı şeyleri aynı kişilere yazmak keyifsiz gelmeye başlamıştı. Bu ne kadar sürer, onu da bilmiyorum.

umut  |  Cvp:
Cevap: 3
12.04.2016- 09:36

Partili arkadaşlar da forumlara sürekli yazmaktan yana değiller, zaman harcamak istemiyorlar.

Alisan  |  Cvp:
Cevap: 4
12.04.2016- 17:45

Forumun etkinligi dogal olarak reel hayattaki siyasete endeksli. Bu Forum'a hakim olan siyasi akimin reel hayattada fazla bir aktifligi yok, secimlerde partilerine kendi parti üyeleri dahi oy vermiyor. Yani kendi ideallerine kendileri dahi inanmiyor, mücadele sifir noktasinda, parti üyeleri dahi buraya gelipte Forumun canlanmasi icin bir caba sarf etmiyorlar,.....
Bu hale gelinmesine sasmamak gerekli.

denizcan  |  Cvp:
Cevap: 5
12.04.2016- 21:29

Forumların eskisi gibi önemi kalmadı. Bütün forumlar sessiz. Sosyalist forumun kalabalık olması orada soldaki düşünce zenginliğini yansıtmıyor. Kaçak'a bile bu yüzden yazdırıyorlar. Forumun eski hali olsa Kaçak orada tutunamazdı. Açık açık söylüyorlar bunu. Forumlarda yapılan yorumlara cevap gelmiyor, bir cevap veren ise aldığı cevaba yorum bile yapmıyor. Böyle olunca forumlara ilgi azalıyor. En kolayı kes yapıştır oluyor. Parti çalışmalarından fırsat bulunamıyor.

dayanışma  |  Cvp:
Cevap: 6
13.04.2016- 17:29

Teknolojik gelişme forumlara olan ilgiyi azalttı. İlgi çekici gelmiyor. Partili olanlar bunu vakit kaybı görmeye başladılar. Forumlara verecekleri zamanı parti çalışmalarına veriyorlar. face ve twiterda parti çalışmalarını daha kolay yansıtıyorlar. Bu forumun üye kazanamaması bundan olabilir.

owert  |  Cvp:
Cevap: 7
14.04.2016- 11:29

arkadaşların dediklerinin hepsi doğru.
Forumlar eski işlevinin ötesinde birşeyler istiyor.
Şu illegaliğı bırakıp   bulundukları yerlerde   forumdaki arkadaşlarla temas kurması gerek   ,her dönem kendi örgütlülüğünü yaratır. Bunu beceremeyen geriye düşer.
Sosyal birlikteliklerin güçlendirlemesi   yada sosyal birlikteliklerin teşviki ve tartışmaları forumlarda devam edebilir.
Örneğin arkadaşlar topluca balık avlamaya veya geziler, toplu siyasal canlı kanlı   tartışmalar   düzenleyebilir bunun paylaşımları üzerinden tartışmalara gidebilirler. Ortak rendevulaşma buluşma ve bir yerlere gitme ortakça yaşamı yaşama ve daha sonra tartışmaları foruma taşıyabilirler   Yani burada devam ettirebilirler . Ya da katıldıkları veya ,izledikleri toplumsal olaylarda gördükleri   olayları değerlendirmesini forumda yapabilirler .

Kısaca yaşam içinde yaşadıkları yaşamın yorumları düşüncelerini paylaşabilirler sosyal medyada da olanlarda dahil.

Örneğin ben Antalyadayım ve yaşım 60 . Yaş ortalamısı bu seviyelerde olanlarla oturup konuşmak buluşmak isterim. Gençlerle oturup konuşmak onlara ders vermek gibi oluyor buda canımı sıkıyor . Onlarda tutuk davranıyorlar zaten . Ancak yaş ortalamısı karışık olabilir. Hem gençler bir arada olması ile kendilerine güven duyup bu yaşlılara karşı çıkabilirle yada yaşlılar arasında olabilecek çelişkileri   düzenleme olanakları çıkar.

Geçende Hakkı arkadaş güzel bir laf etti .Türkiyede ilk kez bu yaşlı kuşakla genç kuşak bir araya geliyor gibi bir şey söyledi. Gençler genelikle laylay loma havalarında ve siyasetle ilgilenmekten korkuyor sanki birlerinin kendilerini kulandıklarına inanıyorlar. Gerçi buda onların hatası olmadı 70 yıllarında solcu olanlar bile '' kullanıldık biz abi'' dediklerinden ve gençlere bu tavsiyelerde bulunmalarından ve de 12 eylül yarattığı ortam bunlara neden oldu.  

Bu forumun ortaklaştığı   bir şey var. Siyasal islam ve Kürt Soruna yaklaşım temelleri üzerinde olması. Genelikle iki temel üzerinde tartışıyoruz. Ki bugünün türkiyesinin sorunu da bu ve doğru yerden yaklaşıyor.  

Diğer forumları kürt sorunu temelli yaklaşımları var. Buda bu forumu etkilediği dönemler oldu   ki normal. Bunun dışına çıkmamız gerek diye düşünüyorum.


yura  |  Cvp:
Cevap: 8
15.04.2016- 16:34

forum kapanacak mı.

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]