Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 Dünyadan

Rakka operasyonu kimin operasyonu?-Ender HELVACIOĞLU

Resim Ekleme

Rakka operasyonu kimin operasyonudur?

Kimin stratejisinin kapsamındaki bir harekâttır? Komutası kimdedir? Operasyon için gerekli askeri teçhizat nereden sağlanmaktadır?

Sosyalistlerin ve devrimcilerin mi? Yoksa ABD başta olmak üzere Koalisyon güçlerinin mi?

Bir kere bu soruya net bir yanıt verilmeli. Boru değil, savaş veriliyor, insanlar ölüyor, öldürüyor. Karmaşık kuramsal bir konu değil, son derece somut bir olay. Saflar belli, karargâh belli, silahların kaynağı belli.

Eğer bu sorunun yanıtı “sosyalistler ve devrimciler” ise, -koca koca adamlarız, sosyalist ve devrimci geçiniyoruz- yanı başımızda “sosyalist ve devrimci” bir savaş veriliyorsa, sosyal medya paylaşımları yapmakla, taziye çadırlarını ziyaret etmekle yetinemeyiz. Orada savaşıp can vermeyi genç kızlara bırakamayız. Ayıptır!

Yok, eğer bu sorunun yanıtı “ABD ve Koalisyon güçleri” ise, kendine “sosyalist” ve “devrimci” diyenlerin o komuta altında ne aradığını sormak ve sorgulamak zorundayız. O genç kızları oraya gönderenlerin kim olduğunu sormak ve sorgulamak zorundayız.

Bu soruya çalım atmaya çalışan hamaset yapıyor demektir.

Kırmızı fularlı genç kızın veya onu oraya gönderenin doğru yaptığını savunuyorsanız, ardından ağıtlar yakıyorsanız, methiyeler düzüyorsanız, o genç kızdan çok önce orada olmalıydınız.

Yanlış yaptığını düşünüyorsanız, o zaman o sosyal medya paylaşımlarını, o ziyaretleri kesin. Kesin ki, başka genç kızların kanına girmeyin! Genç devrimcilerin Amerikan operasyonlarında can vermesinin müsebbibi olmayın!

***

Rakka Operasyonu, bir Amerikan operasyonudur. Amerikan stratejisinin bir uygulamasıdır. Amerikan generalleri tarafından komuta edilmektedir. Gerekli askeri teçhizat ABD tarafından sağlanmaktadır.

Bu, herkesin gördüğü, kabul ettiği, tarafların açıkça deklare ettiği bir gerçek. Değil mi?

Bu gerçeği göremeyenlere, romantik duygularla koşup oraya gidenlere, can verenlere üzülürüz, yanarız tabii ki. Onlar bizim canlarımız.

Ama bu üzüntü ve bu yanma, o politikanın ve konumlanmanın yanlışlığını göz ardı etmemize yol açamaz. Eğer açıyorsa, o gözyaşları timsah gözyaşlarıdır, başka bir şey değil.

Yeter artık bu hamaset edebiyatı, bu timsah gözyaşları, bu eyyamcı “devrimcilik”…

Kırmızı fularlı genç kızın can vermesine üzülen herkes, önce “Rakka Operasyonu kimin operasyonudur?” sorusuna net yanıtını versin.

Versin ki, ya aklının kaç karış ya da ciğerinin kaç kuruş olduğunu bilelim.

***

Herkesin, kimin askeri olduğuna, kimin ordusuna asker topladığına, kimin ordusuna hizmet ettiğine azami dikkat göstermesi gereken bir dönemdeyiz.

Öyle bir dönem ki eski apoletler hiçbir işe yaramıyor; hatta maske işlevi görüyor.

Baksanıza, Amerikan bayrağı altında toplanmış, Amerikan silahlarıyla donanmış, Amerikan generalleriyle kol kola gezen Kürt “Özgürlük” Hareketi savaşçıları... Göğüslerinde YPG armaları taşıyan Amerikan askerleri… Suriye’nin kuzeyinde, YPG bölgesinde pıtrak gibi çoğalan Amerikan üsleri…

Türkiye’nin az sayıda kalmış anti-emperyalist duyarlılığa sahip sosyalistleri daha sorumlu davranmalı, daha net olmalı ve politik tutum almalılar.

Bu pis savaşa müdahil olacak güçten ne yazık ki şimdilik yoksunuz. Ama en azından kırmızı fularlı kızlarımızı kaptırmayalım bu girdaba.

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]