Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 Doğa Bilimleri

Yontar Takımyıldızı'ndaki 'Tekerlek Galaksi' kayda alındı

NASA Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'dan yaklaşık 500 milyon ışık yılı uzaktaki Yontar (Sculptor) Takımyıldızı'ndaki Tekerlek Galaksi'yi kayda aldı.

Resim Ekleme

İki galaksinin çarpışması sonucu oluşan at arabası tekerleği biçimindeki galaksinin önceki ve sonraki hallerini bir arada gösteren bir fotoğraf kolajı NASA'nın internet sitesinde yayımlandı.

Fotoğrafta bir halka galaksinin kendisinden daha geniş bir disk galaksiye çarpması sonucu, durgun suya atılan bir taşın etrafına yaydığı dalgalar gibi disk galaksinin merkezinden çeperine doğru gaz ve toz bulutlarını dağıtan şok dalgaları yayıldığı görülüyor.

Bu dalgalar mavi renkteki yıldız oluşum alanlarını teşkil ediyor.

Tekerlek Galaksi, ilk kez Birleşik Krallık Schmidt Teleskobu tarafından saptanmış, ardından Anglo-Avustralya Teleskobuyla detaylı gözlemleri yapılmıştı.

Resim Ekleme

http://haber.sol.org.tr/dunya/yontar-takimyildizindaki-tekerlek-galaksi-kayda-alindi-225681

melnur  |  Cvp:
Cevap: 1
27.01.2018- 17:58

Bir ek bilgi; evrenin genişlemesinden anlaşılması gereken uzay boşluğunun genişlemesidir. Uzay boşluğu ( gerçekte boşluk değil) genişlemesi nedeniyle büyük galaksi kümeleri de birbirinden uzaklaşmaktadır, yoksa uzay boşluğu sabit gökadalar birbirinden uzaklaşıyor değildir.

Evrenimizde büyük galaksi toplulukları (galaksi kümeleri)enişlemesi nedeniyle birbirinden uzaklaşırken, büyük gökada kümelerindeki gökadalar ise gravitasyon nedeniyle birbirine   yakınlaşmakta ve buradaki örnekte görüldüğü gibi aralarındaki uzaklıklara bağlı olarak zaman içinde birbiriyle çarpışarak daha büyük galaksi oluşumuna neden olmaktadır. Benzer süreç bizim gökadamız Samanyolu ile aynı galaksi topluluğu içinde yer alan Andromeda galaksisi için de geçerli olacaktır. Aynı topluluk içinde bulunan bu iki gökada yaklaşık 4 milyar yıl içinde birbiriyle çarpışacak ve tek bir gökada haline gelecektir.

melnur  |  Cvp:
Cevap: 2
22.06.2020- 05:42

NASA paylaştı: Hubble, 'Kelebek Nebula'yı görüntüledi

NASA, Hubble Uzay Teleskobu'nun görüntülediği, Kelebek ve Kalkanböceği Nebulalarının yeni fotoğraflarını paylaştı.
Resim Ekleme
Emekliliğe hazırlanan Hubble Uzay Teleskobu iki yeni fotoğrafla uzayın büyüleyici yanını bir kez daha gözler önüne serdi. Uzay teleskobu Kelebek ve Kalkanböceği Nebulalarının yeni fotoğraflarını paylaştı.

Paylaşılan fotoğraflar, Kelebek Nebulası olarak da adlandırılan NGC 6302'yi ve Kalkanböceği Nebulası diye adlandırılan NGC 7027'yi gösteriyor. Bunlar, bilinen en bulutsu nebulalar arasında yer alıyor.
Resim Ekleme
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 1990 senesinde Discovery uzay mekiği tarafından yörüngeye taşınan Hubble Uzay Teleskobu bugüne kadar evrenin derinliklerinden sayısız kareyi paylaştı.
Resim Ekleme

2021 yılında görevi James Webb'e bırakacak olan Hubble, emekli olmaya hazırlanıyor.

Resim Ekleme

Huble'a kıyasla uzayı daha detaylı bir biçimde inceleyebilecek olan James Webb'in dünya dışı yaşamın keşfinde de etkili olması bekleniyor.

Resim Ekleme

https://ilerihaber.org/icerik/nasa-paylasti-hubble-kelebek-nebulayi-goruntuledi-114331.html

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]