Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 Dünyadan
14.04.2018- 08:45

Yalan yanlış gerekçelerle Saddam'ı Irak'ta deviren ve yüz binlerce insanın ölümüne yol açan emperyalizm yıllardır Suriye'yi de parçalamak ve Esad'ı alaşağı etmek için yalanlar uydurup durmuştu. Önce Arap Baharı, sonra ÖSO bahaneleriyle deviremedikleri Esad'ı şimdi de ''kimyasal saldırı'' gerekçesiyle sıkıştırmaya ve alaşağı etmeye çalışıyorlar. Sabaha karşı Suriye'ye yapılan saldırının asıl gerekçesi emperyalizm için Esad'ın kendisi ve onun etrafında kenetlenebilen ve yıllardır direnen Suriye halkı.

Haberler şöyle:

ABD, Fransa ve İngiltere'den Suriye'ye ortak saldırı

ABD ve müttefikleri Şam'a hava saldırısı başlattı.

Resim Ekleme

ABD ve müttefikleri Suriye'ye saldırdı. Görgü tanıklarına göre Şam ve Humus'a saldırı düzenleniyor.

- Tartus üzerinde jet hareketliliği gözlendi.

-Suriye hava savunması saldırıya karşılık veriyor.

-Trump, müttefiklerin de saldırıya katıldığını açıkladı. Trump, Rusya'yı tehdit ederek, "Rusya karar vermeli: Medeni ülkeler arasında mı olacak, yoksa tersi mi?" dedi. "Ortadoğu çok sıkıntılı bir bölge" dedi ve Suriye'de "süresiz olarak" kalmayacaklarını ve "kahramanları" sağ salim ülkelerine döndürmek istediklerini söyledi. "Bugün Fransa, İngiltere ve ABD haklı bir şekilde bu vahşete ve barbarlığa karşı güçlerini birleştirdi. Bugün askerlerimize sesleniyorum, tanrı onların yanında olsun. Dua ediyoruz ki ABD'yi korusun" ifadelerini kullandı.

-Ceyda Karan'ın Twitter'da yazdığına göre, Şam güneyinde, Kasve mahallesinde sivil konutlar vurulmuş.

- Suriye kaynakları: Humus T-4 hava üssüne (Tiyas) atılan tüm seyir füzeleri düşürüldü. Üs direniyor. Şam üzerinde düşürülen seyir füzesi sayısı en az 4.

- Britanya Başbakanı Theresa May: "Britanya silahlı kuvvetlerine Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesini azaltmak için saldırı emri verdim."

- Şam'ın doğusundaki Bilimsel Araştırma Merkezi ABD ve müttefikleri tarafından hedef alındı.

-İşte saldırıdan ilk görüntü: (04.25)

Resim Ekleme

- Suriye kaynakları: Seyir füzesi saldırısı dalga dalga yapılıyor. Füzelerin bazıları hedefe ulaşıyor. Ancak Şam'ın doğusundaki bilimsel araştırma merkezi dışında henüz vurulduğu açıklanan bir hedef yok. Hedeflenen üsler özellikle T-4 ve Dumayr. Şam merkezinin güneyindeki, İsrail sınırını korumakla görevli Mezze Hava Üssü vuruldu.

-   ABD kuvvetleri Şam'ın Caramana mahallesini vuruyor. (04.33)

- Şam'ın Barze mahallesinde bir konut kompleksi işgal kuvvetlerince bombalandı. (04.36)

-Fransa'dan açıklama: Macron, Fransa ordusuna Suriye rejimine yönelik saldırılara katılma talimatı verdi. (04.37)

- ABD ve müttefiki işgal kuvvetlerinin Şam'ın sivil bölgelerine saldırıları sonucunda en az 4 kişi yaşamını yitirdi. (04.40)

- Fox News'in aktardığına göre işgal kuvvetlerinin Suriye saldırısında B-1 ağır bombardıman uçakları da kullanılıyor. (04.41)

- Suriye kaynakları: Şam üzerinde düşürülen seyir füzesi sayısı 13 (04.42)

- ABD'li kaynaklara göre İsrail bazı hedefleri ABD'ye bildirdi. Hedeflerin bir kısmı daha önce İsrail'in vurduğu noktalar. (04.45)

- CNN: Suriye ordusunun elit birliklerinden 4. Zırhlı Birlik vuruluyor. Saldırı bir günle sınırlı olmayacak (04.48)

- Macron: Suriye'de kimyasal silah kullanımının normalleşmesine izin veremeyiz (04.50)

- Suriye resmi televizyonu: ''Hava savunma sistemlerimiz, Keswa üzerinde 13 füze düşürdü (04.51)

- Suriye resmi televizyonu: Suriye Hava Kuvvetleri ABD birliklerine karşı saldırı başlattı (04.54)

Suriye hava savunma sistemleri çalışıyor:

Resim Ekleme

- Amerikalı kaynaklar Halep'teki "Cumhuriyet Muhafızları" noktalarının vurulduğunu aktarıyor. (04.59)

-Pentagon basın toplantısı başladı. James Mattis açıklama yapıyor. Mattis saldırı kararının bugün gündüz saatlerinde Trump tarafından verildiğin söylüyor. Hedefin Suriye'deki "kimyasal silah üretim merkezleri" olduğunu söylüyor. (05.05)

- ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, "Bu seferki saldırılar, 2017'deki saldırıya benzemeyecek" dedi. (05.08)

- CNN'e göre Suriye'ye yönelik emperyalist saldırıda İncirlik Üssü de kullanılıyor. (05.09)

- ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, saldırıların yapıldığı kentleri açıkladı: Şam ve Humus. ABD Savunma Bakanı James Mattis, CNN'in "Saldırı günler sürecek" iddiasını yalanladı. Saldırının tek seferlik olduğunu söyledi. Mattis'e göre saldırının devam edip etmeyeceği Esad'ın tavrına bağlı olacak. (05.11)

- Amerika Savunma Bakanı: "Saldırılar bitti ve belirlediğimiz tüm hedefleri vurduk. Hiç kaybımız yok." (05.12)

- ABD Savunma Bakanı: "Sonraki saldılara dair elimizde plan yok. Saldırılar bitti. Kimyasal silahların kullanıldığı noktaları vurduk."

- Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Savunma Komitesi başkanı Aleksandr Şerin, "ABD Suriye'ye yönelik saldırılar düzenleyerek tüm uluslararası kuralları ihlal ediyor ve Rusya bunu saldırganlık eylemi olarak görmektedir" açıklamasında bulundu.

Şerin, "ABD Başkanı Trump sadece dünya çapındaki bir suçlu değil, ikinci bir Adolf Hitler'dir. Bu, ikinci Belgrad'dır. Bu bir dönüm noktasıdır, egemen bir devlete karşı savaş ilanıdır" dedi. (05.28)

- ABD saldırılarında 118 seyir füzesi ateşlendiği öne sürüldü. Suriye merkezli kaynaklara göre, bunların en az 30'u düşürüldü. Şam üzerinde düşürülen seyir füzesi sayısı, Suriye Devlet Televizyonu tarafından 13 olarak açıklandı.

- SANA, ABD'nin liderlik ettiği saldırganlığın Humus'ta Suriye ordusuna ait depoları hedef aldığını bildirdi.

- Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, ABD öncülüğünde Suriye'ye yönelik gerçekleştirilen saldırıların 'sonuçsuz kalmayacağını' dile getirdi. Antonov, "En kötü endişelerimiz gerçekleşti. Uyarılarımız dikkate alınmadı. Önceden tasarlanan senaryo uygulanıyor. Bu gibi eylemlerin sonuçsuz kalmayacağı konusunda uyardık. Bu sonuçların tüm sorumluluğu Washington, Londra ve Paris'e aittir. Rusya Devlet Başkanının tahkir edilmesi kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

http://haber.sol.org.tr/dunya/abd-fransa-ve-ingiltereden-suriyeye-ortak-saldiri-234938

melnur  |  Cvp:
Cevap: 1
15.04.2018- 09:13

Sosyalistlerden Suriye açıklaması

 
Resim Ekleme

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik emperyalist saldırısına ilişkin sosyalist parti ve örgütlerinden tepki tepkiler geldi. Açıklamalarda emperyalizme karşı mücadele ve dayanışma çağrıları ön plana çıktı.

Halkevleri: Barış içinde, özgür ve laik Ortadoğu

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik saldırısından bir gün önce, karşılıklı restleşmeler sürerken Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan imzasıyla yayımlanan açıklamada “Türkiye dahil tüm bölge halklarını tehdit eden bu emperyalist savaşın karşısındayız. Cihatçıların taşeron olarak kullanıldığı bu vekalet savaşı son bulmalı, yerini yeni çatışmalar almamalı, emperyalistler bölgeden elini çekmeli, Suriye’nin geleceğine Suriye’de yaşayan halkların karar vereceği bir barış süreci tesis edilmelidir” denildi.
Sosyalistler Suriye’ye yönelik emperyalist saldırıya karşı sokağa çıkıyor

TÖPG: Suriye’de emperyalist savaşa hayır
Ortadoğu ve Suriye’nin barış, özgürlük ve kardeşlik dolu geleceği halkların, emekçilerin ortak mücadelesindedir. Suriye’de emperyalist savaşa hayır! Ortadoğu ve Suriye’de halkların, emekçilerin ortak mücadelesini büyütelim!

Resim Ekleme
TKP: Kahrolsun emperyalist savaş

Dünyada ezilenlerin, sömürülenlerin, emekçi kitlelerin öfkesinden korkun. Onların yalana, sahte görüntülere, provokasyonlara, çirkefe, komplolara ihtiyacı yok! İnsanları sömürmek, insanları paylaşım savaşlarına sürüklemek, halkları tekellerin kârları için birbirine kırdırmak açık suçtur. Bu suçun bedelini mutlaka ödeyeceksiniz. Barbarlar Suriye’yi yangın yerine çevirsin, büyük insanlığın yüreği Suriye halkıyla birlikte atıyor.

ESP: Suriye’ye emperyalist müdahaleye son

Ortadoğu’da da ihtiyaç, Türk, Kürt, Arap ve bütün bölge halklarının emperyalizme ve gericiliğe karşı birleşmesidir. Bugün birbiriyle dalaşan bütün gerici kuvvetlerin, sırası geldiğinde hasımlık etmekten sakınmadığı Rojava Devrimi, bu alternatifin nüvesini oluşturmaktadır. Suriye halkları bu çözümü kendi elleriyle yaratacaktır. Demokratik, halkların eşitliğine dayanan Federal bir Suriye’de hiçbir emperyalist güce yer kalmayacaktır. Ortadoğu er geç, emperyalist rekabetin, mezhepsel çatışmaların değil, özgürlük, demokrasi ve sosyalizmin bölgesi olacaktır

SYKP: Suriye halklarının acısını paylaşıyoruz

Suriye’ye yapılan bu kapsamlı saldırıyı kınıyoruz. Mazlum Suriye halklarının acısını paylaşıyoruz. Sınırları bilincimizde yok ederek enternasyonalizme olan inancımızla ortak düşünmeye, ortak eylemeye daha çok ihtiyacımız var. Emperyalizmin sahte barışı değil, halkların ortak mücadelesiyle Suriye’de, Ortadoğu’da ve dünyada tesis edilecek barışa kavuşana dek mücadelemiz devam edecek.

Kaldıraç: Emperyalist haydutlar bölgemizden defolun!

Emperyalist saldırganlar ve bu saldırıları destekleyen işbirlikçiler açıktır ki, işçilerin, ezilen halkların kanı üzerinden sömürü ve zulüm düzenlerini sürdürmek istemektedirler. Bu sistemin sahiplerine, dünyanın işçilerinin, ezilen halklarının da yanıtı elbette olacaktır. Tüm dünyada süren direnişler, sisteme karşı artan öfke, sömürüsüz, savaşsız ve sınırsız bir dünyanın mayalanmakta olduğunun habercisidir. Dünya işçi sınıfı ve ezilen halkları, örgütsüzlüğünü yendikçe, örgütlü gücünü geliştirdikçe bu emperyalist asalakları başından atacaktır.

Halkın TKP’si: Kahrolsun emperyalizm!
Türkiye’yi 16 yıldır yöneten AKP iktidarı ise emperyalistlerin saldırganlığına bir kez daha destek vermiştir. Afganistan operasyonunun parçası olan, Irak işgaline katılmak isteyen, Suriye’ye askeri harekat düzenleyen AKP/Saray Rejimi Suriye’nin bölünmesine, El Kaide bağlantılı cihatçı terörün güçlenmesine, bölge halklarının tehdit edilmesine hizmet eden bir operasyonu alkışlamaktadır. Suriye’ye yabancı tüm askeri güçlerin bu ülkedeki her türlü askeri operasyonu derhal durmalıdır. Kahrolsun emperyalizm!

DİP: Defol Amerika!
“Trump, füzelerini ateşlemeden önce attığı bir sosyal medya mesajında DAİŞ’e karşı elde ettikleri başarıdan söz edip, “nerde teşekkürler Amerika” diye sormuştu. Füzeler Suriye topraklarına sırayla ateşlenirken işbirlikçiler de efendilerinin elini öpmek için sıraya girdiler. Bu toprakların emekçi halklarını temsil etmiyorlar. Çünkü bizim söyleyecek tek sözümüz var: DEFOL AMERİKA!”

EMEP: ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye saldırısını kınıyoruz

Türkiye Hükümeti’nin bu saldırıya verdiği ilk tepkinin destek niteliğinde olması da, AKP Hükümeti’nin ABD’yi Suriye yönetimini devirmek üzere yaptığı çağrılar da hatırlandığında şaşırtıcı olmamıştır. Emperyalistlerin kendi çıkarlarını, kanıtlama gereği bile duymadıkları, bahanelerle dünya insanlığının çıkarı gibi gösterme çabası beyhude bir çabadır. Artık yalanları dikiş tutmuyor. Bu ve benzeri saldırılara karşı, dünya halkları, her ülkenin kendi kaderini belirleme hakkını savunmalı ve emperyalist saldırganlığa karşı mücadele etmelidir.

ÖDP: Suriye’ye emperyalist saldırıya hayır


AKP/Saray rejiminin de kimyasal iddiaları üzerinden Suriye’yi sıkıştırmak istemesi manidar. Bir tarafta “kimyasal kullanılmadı” diyen Rusya ile iş tutmaya çalışırken, diğer taraftan bindikleri ABD kayığından saldırı korosuna katılmaları iki yüzlü politikalarının bir yansıması.
Rusya, bağımsız gözlemciler ve Suriye yönetimi kimyasal kullanılmadığını söylüyor. İster istemez Suriye Doğu Guta’da islamcı çeteleri yenilgiye uğratırken neden kimyasal kullanıp uluslararası topluluğun şimşeklerini üzerine çeksin sorusu akla geliyor.
Bir kez daha tekrar ediyoruz ki küresel hegemonya savaşının kanlı arenasına dönüşen Suriye’den büyük güçler ve‘vekilleri’ dahil dahil tüm yabancı güçler derhal çekilsin. Suriye’nin kaderine Suriyeliler karar versin.

EHP: Emperyalist saldırganlık ve ortakları bir kez daha yenilecek

Dünya halkları, emperyalist savaşlarda ölenler olduğu kadar, savaşların sonuçlarını kendi lehlerine çevirmeyi de bilirler. Egemenlerin korkulu rüyası budur. Sanılmasın ki, emperyalist paylaşım savaşlarından her zaman egemenler galip çıktı. Her defasında yenildiler. Bir çok kez emekçiler ve ezilenler zafer kazandı. Emperyalistler Suriye’ye bir kez daha girmeyi deniyor ve bir kez daha yenilecekler.

TKH: İşgalciler her zaman kaybeder!


Bu saldırı, Suriye Devleti’nin kendi topraklarında emperyalizme ve onun aygıtı olan cihatçı teröre karşı verdiği savaşı baltalamak ve Suriye’deki emperyalist işgalin yolunu yapmak bir güç gösterisidir. Suriye’nin emperyalizme karşı zaferini kabullenemeyen ABD, İngiltere ve Fransa’nın bu saldırıyla birlikte cihatçı terörün arkasındaki güç oldukları, bir kez daha ispatlanmıştır. Fırat’ın doğusunda ve Suriye’nin kuzeyinde 25 ABD üssü ve 7 Fransız üssünün bulunduğu gerçeği göz önüne getirildiğinde AKP iktidarının bu saldırıyı desteklemesi AKP’nin gerçek kimliğini de ortaya koymuştur. AKP, emperyalizmin işbirlikçisidir. Emperyalist barbarlığa ve haydutluğa karşı ülkemiz ve Ortadoğu emekçilerini mücadele etmeye ve sokağa çıkmaya çağırıyoruz. Gerçek açıktır: İşgalciler her zaman kaybeder!

http://www.abcgazetesi.com/sosyalistlerden-suriye-aciklamasi-84569h.htm

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]