Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 Dünyadan

Venezuela halkı 1 Mayıs'ta ABD müdahalesine karşı sokakta

Dün yeni bir ABD destekli darbe girişiminin yaşandığı Venezuela'da halk başkent Karakas'ın caddelerini doldurarak 1 Mayıs'ı kutluyor, ABD saldırganlığını protesto ediyor.

Resim Ekleme

Venezuela'da Bolivarcı hükümete karşı dün yeni bir ABD destekli darbe girişimi sahneye konulurken, halk bugün ABD'nin saldırganlığına karşı ve 1 Mayıs'ı kutlamak için Karakas'ta büyük bir gösteri düzenledi.
teleSUR başkent Karakas'taki 1 Mayıs kutlamalarının havadan çekilen görüntülerini yayımladı:

ABD desteğiyle kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido'nun dün bir grup askeri yanına alarak yeni bir darbe girişimde bulunmasının ardından Venezuelalılar bugün 1 Mayıs'ta ABD müdahalesine karşı da sokağa çıktı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro dün televizyondan yayımlanan açıklamasında 1 Mayıs'ta işçi sınıfının güçlü bir yürüyüş yapacağını belirtmiş ve "Tarihimizde görülmemiş türde farklı saldırganlıklar ve darbe girişimleriyle karşı karşıyayız" demişti.

Bugün de Twitter'dan bir mesaj yayımlayan Maduro "Bugün Venezuela işçi sınıfı gününü kutlamak ve kazanımlarını savunmak için ülke çapında seferber oluyor. Büyük bir yürüyüşle darbelere ve Yankee müdahalesine hayır diyecek. Sinirler çelik gibi, sakin ve aklıselim. Yaşasın anayurdun işçileri" dedi.


Öte yandan ABD destekli Juan Guaido da bugün başkent Karakas'ta bir miting düzenliyor. Guaido dün yaptığı açıklamada "Silahlı kuvvetleri Özgürlük Operasyonu'na devam etmeye çağırıyorum. Yarın 1 Mayıs'ta devam edeceğiz, tüm Venezuela'da sokaklarda olacağız" demişti.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/erdogan-istanbulu-yuzde-yuz-kazanacagiz-262123

melnur  |  Cvp:
Cevap: 1
02.05.2019- 07:37

ABD tehditlerini sürdürüyor: Venezuela'ya askeri harekat mümkün

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 'gerekmesi durumunda Venezuela'ya askeri harekatın mümkün olduğunu' söyleyerek Venezuela'yı tehdit etti.

Resim Ekleme
Venezuela'da dün yaşanan ABD destekli darbe girişiminin ardından ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Venezuela'ya karşı "tüm seçeneklerin masada olduğunu" söyleyerek ülkeyi tehdit etmişti.

"Ana hedef olarak barışçıl bir güç aktarımı istiyoruz" diyen Bolton, "Ancak tekrar söyleyeceğim, Maduro ve onu destekleyenler, tüm seçeneklerin masada olduğunu bilmeli" ifadelerini kullanmıştı.

'ASKERİ HAREKAT MÜMKÜN'

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Eğer gereken buysa, Venezuela'ya askeri harekat mümkün" diyerek askeri seçeneği yeniden dile getirdi.

"Barışçıl geçişi tercih ederiz" iddiasını sürdüren Pompeo, buna karşın Venezuela'da rejim değişikliği için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Venezuela yönetimi ABD'nin darbe girişiminin "gerisinde değil, en önünde" olduğunu söyleyerek yaşananlara tepki göstermişti.

http://haber.sol.org.tr/dunya/abd-tehditlerini-surduruyor-venezuelaya-askeri-harekat-mumkun-262102

melnur  |  Cvp:
Cevap: 2
02.05.2019- 07:40

Trump’ın danışmanından Venezuela'da darbe girişimine destek

ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanlarından Kellyanne Conway Venezuela'daki darbe girişimine destek açıklayarak, iktidarın 'barışçıl bir şekilde' değişmesini istediklerini söyledi.


Resim Ekleme
ABD Başkanı Donald Trump’ın önde gelen danışmanlarından Kellyanne Conway, Venezuela'daki iktidarın barışçıl bir şekilde değişmesini istediklerini ve bu ülkedeki durumu yakından izlemeye devam ettiklerini belirtti.

Conway, bugünkü basın toplantısında, “Oradaki durumu çok yakından takip ediyoruz. Barışçıl geçiş istiyoruz” dedi.

Venezuela'da kendisini devlet başkanı ilan eden Juan Guaido bugün kendisini destekleyen askerlerle birlikte başkent Caracas’taki La Carlota hava kuvvetleri üssünün yakınlarında toplanmıştı.

Öncesinde Guaido, Venezuela halkını ve orduyu sokaklara çıkarak Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu devirme planının son evresinin başladığını duyurmuştu.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise silahlı kuvvetlerin Maduro'nun yanında olduğunu açıklarken Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da askeri liderlerle görüştüğünü belirterek, “Bana tam bağlılık gösterdiler” demişti.

http://haber.sol.org.tr/dunya/trumpin-danismanindan-venezuelada-darbe-girisimine-destek-262052

melnur  |  Cvp:
Cevap: 3
02.05.2019- 07:42

Darbe girişimi sonrası Maduro’dan ilk açıklama: Yeneceğiz

Venezuela’da ABD destekli darbe girişiminin ardından Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Resim Ekleme
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro bu sabah ABD destekli muhalif lider Juan Guaido'nun bir grup askerle birlikte başlattığı darbe girişiminin ardından bir açıklama yaptı.

Twitter’dan yaptığı açıklamada Maduro “Sinirler çelik gibi! Ülkenin tümündeki REDI ve ZODI [Ulusal Bolivarcı Silahlı Kuvvetlerine bağlı Kapsamlı Stratejik Savunma Bölgeleri] komutanlarıyla konuştum. Halka, Anayasaya ve Anavatana bağlılıklarını bildirdiler. Barışın zaferini sağlamak için maksimum halk seferberliğine çağırıyorum. Yeneceğiz!” dedi.

http://haber.sol.org.tr/dunya/darbe-girisimi-sonrasi-madurodan-ilk-aciklama-yenecegiz-262045

melnur  |  Cvp:
Cevap: 4
02.05.2019- 09:16

Maduro darbe girişiminin arkasındaki ismi açıkladı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 'Dün girişilen darbe teşebbüsü bizzat Beyaz Saray'dan, John Bolton tarafından yönetildi' dedi.

Resim Ekleme
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 1 Mayıs'ta emekçilere seslenirken, darbe girişimine ilişkin açıklamada bulundu.

"İşçi kardeşlerim, 1 Mayıs kahraman işçi sınıfı gününde yeni bir darbe teşebbüsü daha bozguna uğratılmıştır. Bu 1 Mayıs'ta düzenlenen gösteri, ne pahasına olursa olsun Venezuela halkının vatanını ve devrimini koruyacağını ifade ediyor. Komutan Chavez'i devirememişlerdi ve bizi de deviremediler ve deviremeyecekler" diyen Maduro, "Bir Avrupa gazetesi dün Donald Trump ve John Bolton'ın gün doğmadan önce askeri darbenin bütün operasyonlarını koordine ettiğini yazdı. Dün girişilen darbe teşebbüsü bizzat Beyaz Saray'dan, John Bolton tarafından yönetildi. "Sağın komplolarından birini bozguna uğrattık. Bir elçilikten diğerine kaçıyorlar. Adalet onları arıyor, er ya da geç, hainliklerinin ve işledikleri suçların bedelini ödemek için hapse girecekler" ifadelerini kullandı.

http://haber.sol.org.tr/dunya/maduro-darbe-girisiminin-arkasindaki-ismi-acikladi-262126

melnur  |  Cvp:
Cevap: 5
02.05.2019- 21:07

Maduro’dan gövde gösterisi: Askerlerle yürüdü

Aylardır büyük bir siyasi kriz yaşayan ve ABD destekli muhaliflerin başarısız askeri kalkışmasına sahne olan Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro, askerlerle yürüyerek gövde gösterisi yaptı.

Resim Ekleme
Venezuela’nın başkenti Caracas’ın güneyinde Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetlere (FANB) ait büyük askeri kampüs Fuerte Tiuna’yı sabahın erken saatlerinde ziyaret eden Devlet Başkanı Nicolas Maduro, buradaki askeri akademinin bahçesinde yüzlerce asker tarafından karşılandı.

Maduro, askerlere yaptığı konuşmada, “Anayasa ve kanunların komutasında birleşmiş bir FANB ihanet ve darbecilikle mücadele etmelidir.” dedi.

Yaşanan askeri kalkışmaya işaret eden Maduro, “Venezuela’nın geleceği bu olamaz. Venezuela’nın geleceği barış, işsizlik ve zorluklarla mücadele edilmesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

ASKERLERLE YÜRÜDÜ

Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ve kuvvet komutanlarının da eşlik ettiği Maduro, daha sonra yüzlerce askerle yürüyüş yaptı.

Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, ABD başta olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinden aldığı açık destekle aylardır askerleri kendini desteklemeye ve Maduro’yu yalnız bırakmaya çağırıyor.

Beraberindeki bazı askerler ve uzun süredir ev hapsindeki siyasi lider Leopoldo Lopez ile 30 Nisan’da Caracas’taki La Carlota Hava Üssü karşısındaki Altamira Köprüsüne çıkan Guaido, Venezuela ordusunun artık kendisini desteklediğini iddia etmiş ve halkı sokağa çağırmıştı.

La Carlota’yı işgal girişimine izin vermeyen güvenlik güçleri ile üsse saldıran göstericiler arasında uzun süren çatışmalar dün de devam etmişti. Bölgede ve tüm ülkedeki olaylarda onlarca araç yakılmıştı.
Resmi olmayan verilere göre olaylarda 100’den fazla kişi yaralanmış, 2 kişi de hayatını kaybetmişti.

https://www.abcgazetesi.com/madurodan-govde-gosterisi-askerlerle-yurudu-12999

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]