Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 Dünyadan

SDG: ABD bize verdiği sözü tutmayarak bölgeden çekildi

ABD'nin 'Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik düzenleyeceği operasyona katılmayacağız' açıklamasının ardından SDG'den açıklama geldi.

Resim Ekleme
ABD'nin 'Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik düzenleyeceği operasyona katılmayacağız' açıklamasının ardından SDG'den açıklama geldi.

Reuters'ın haberine göre SDG, ABD askerlerinin Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırından içeriye doğru çekilmeye başladığını duyurdu. ABD'nin kendilerine verdiği sözü tutmadığını söyleyen SDG, operasyona karşı bulundukları alanları koruyacaklarını ilan etti.

ABD'Lİ YETKİLİDEN AÇIKLAMA

Harekata ilişkin Beyaz Saray'dan gelen açıklamanın ardından Reuters'a konuşan ABD'li bir yetkili, Amerikan askerlerinin iki gözlem noktasından çekildiğini belirtti. Yetkili, 'Kürt güçlerini olası saldırı karşısında korumayacaklarını' ve bu konuda SDG'ye bilgi verdiklerini söyledi.

https://haber.sol.org.tr/dunya/sdg-abd-bize-verdigi-sozu-tutmayarak-bolgeden-cekildi-271839

melnur  |  Cvp:
Cevap: 1
08.10.2019- 08:36

Amerika bölgeden askerlerini çekiyor ve Türkiye'nin bölgeye girmesine ''izin veriyor''. Önce ''giremezsin, yapamazsın'' diyen ABD sonunda Türkiye'nin kararlılığını da görünce açık seçik ''tamam'' demeden ''tamam'' dedi. ''Madem bu kadar isteklisin, şu şu şu koşullarla gir ve bundan böyle bölgedeki 'IŞİD canileriyle' de sen uğraş!''

Türkiye 5 km. girdiği bölgenin derinlerine (30 km.) girmekle kalmayacak hem PKK-PYD militanlarıyla ve hem de IŞİD belasıyla uğraşacak! Öteden beri söylüyorduk, söyleniyordu, ''ortadoğu bataklığına girilmesi'' deniliyordu, ama baştan beri uygulanan yanlış siyaset sonucu gelinen nokta tam da bu. Türkiye şu önümüzdeki saatlerde ortadoğu bataklığına boğazına kadar batmış olacak. Bana göre, Cumhurbaşkanımız Erdoğan   iç siyasetteki sıkışmışlığı dış siyasetteki macera arayışı ile örtmeye çalışıyor. Bu iktidarın sonu yaklaştıkça cüreti daha da artıyor!

PKK-PYD'nin bölgede yerel Kürt toplumuyla iç içe olduğu söyleniyor. Çatışma çıkmasının kaçınılmazlığı karşısında yereldeki Kürt halkının can ve mal güvenliği nasıl korunacak, nasıl sağlanacak? Böyle bir hareketın üç beş günde sonlanması mümkün değil; Erdoğan'ın kafasında hiç çıkmamak mı var? Sürekli Suriye'nin toprak bütünlüğünden bahsetmek, Suriye merkezi hükümetinden izinsiz bir şekilde   harekata başlamakla nasıl bağdaştırılıyor? IŞİD sorunu konusunda en ufak bir çalışma yapılmış mıdır?O kadar çok soru var ki, yanıtlanması gereken. Bölgede can kayıplarının gelmesi haberleri karşısında hem içeride ve hem de batıda yükselecek sesler karşısında ne yapılacak?

Çok değil, belki bir kaç saat içinde başlayacak bir harekat geri dönüşü bir hayli zor bir süreci başlatacak. Ne yazık ki, öyle! Arada bir, ''Türkiye buralara nasıl geldi?'' sorusunu kendimize soralım ve iberalleri bir yana koyalım, onların elleri mahkumdu, yanlış yapmaya teşneydiler. Ama ya bizler(!) yani şu ''enternasyonal komünistler''; hiç, ''evet, geçmişimizde çok yanlış var'' diye düşündüğünüz oluyor mu?Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]