Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 Siyasi ve ideolojik söyleşiler

Acilen ‘sol’a ihtiyaç var

ÖDP’nin mevcut yapısıyla devam etmek istemediklerini söyleyen Taş, “Eski öldü ama yeni doğabilmiş değil. Memleketin gerçek bir sol iktidara ihtiyacı var” dedi.

Resim Ekleme

Eski Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı, SOL Parti üyesi Alper Taş, Türkiye’nin yeni bir sol partiye ihtiyacı olduğunu belirterek Türkiye’nin sağ iktidardan kurtulması gerektiğini söyledi. SOL Parti ile “sol ve sosyalizm hattının kuvvetleneceğini” vurgulayan Taş, “Memleketin gerçek bir sol iktidara ihtiyacı var. Türkiye’nin sağa mahkûm olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Artık savunma dönemi bitti, hücuma geçme zamanı” diye konuştu. 2020’nin haziran ayında kongrelerin tamamlanacağını anlatan Taş, Cumhuriyet’in sorularını yanıtladı:

- ÖDP neden isim değişikliğine gitti?

ÖDP’nin isim değişikliğine gitmesinin nedeni, dünyadaki ve Türkiye’deki siyasal gelişmeler. Bu gelişmeler isim değişikliğiyle de sınırlı olmayan bir yenilenmeyi bizim önümüze koydu. ÖDP’yi anlamlandıran dünya konjonktürü bütünüyle geride kaldı. Bu konjonktüre bağlı olarak kurulmuş olan program eskidi. 1996’da ÖDP, sol sosyalist değerlerin sorgulandığı ve kapitalizmin hegemonyasını ilan ettiği bir dönemde bir tür savunma örgütü olarak kuruldu. ÖDP’yi sosyalizmin yeni bir tarihsel dönemini inşa etme konusunda bir arayış ve biriktirme süreci olarak tanımladık ve bugünlere geldik. Kapitalizmin yarattığı bir uygarlık kriziyle yüz yüzeyiz. Sosyalizme ve sola dair arayışların öne çıktığı bir dönemdeyiz. Bu uygarlık krizine karşı soldan ve sosyalizm tarafından bir yanıt verilmesi gerekiyor. Sol, dünya ve Türkiye için acil bir ihtiyaç. İsim değişikliği bir başlangıç. Esasen önümüzdeki süreçlerde programı, çalışma tarzımızı, örgütlenme tarzımızı değiştirerek yeni bir sürece gireceğiz. Yenilenme devrimci siyasetler için elzemdir. Tarihsel süreklilik için de değişim şarttır. ÖDP’nin mevcut programından daha farklı bir biçimde sol ve sosyalizm hattının kuvvetlendiği, daha belirgin kılındığı ve güncellendiği bir süreç söz konusu olacak. Artık savunma dönemi bitti, hücuma geçme zamanı.

- ÖDP ile SOL Parti arasında işleyiş ve taban olarak bir farklılık olacak mı?

ÖDP’de var olanlarla devam etme fikrinde değiliz. Adını değiştirip ÖDP’nin mevcut yapısıyla devam etme fikrinde değiliz. Bizim dışımızda yer alan insanlara ulaşıp bu süreci onlarla örgütleyeceğiz. Yeni bir parti kuruyormuş gibi kuruluş toplantılarıyla süreci yürütmek istiyoruz. En başından başlıyoruz. Tarihsel bir sürecin içinden geliyoruz ama kendimizi aşma, yeniden örgütlenme hedefiyle SOL Parti’yi örgütlemek istiyoruz.

- ÖDP’de 10 yıllık başkanlığın ardından SOL Parti’de üye olarak devam ediyorsunuz...

ÖDP’de Başkanlar Kurulu üyesiydim. Resmi olarak da başkandım. Beyoğlu’nda CHP’den aday olmamın ardından yasa gereği CHP’ye üye oldum ve başkanlığım düştü. Seçimin ardından CHP’den istifa edip takrar ÖDP’ye döndüm ve üyesi oldum. ÖDP’de isim değişikliğine gidince SOL Parti’nin üyesi olarak devam ediyorum. SOL Parti’nin başkanı değil, üyesiyim. Mayıs-Haziran ayında SOL Parti kongresini yapacak ve kendi yapılanmasını kurmuş olacak. SOL Parti, haziran ayına kadar inşa sürecini, programatik yenilenmesini ve örgütsel yenilenmesini tamamlamış olacak. 22 Aralık’ta yaptığımız bir başlangıçtı. Olağan kongre ile ikinci adımımızı atmış olacağız... SOL Parti’yi daha çok genç ve kadın arkadaşların omuzlamasını istiyoruz. ÖDP’nin isim değişikliğinden kaynaklı olarak ÖDP’nin başkanlar kurulu üyeleri SOL Parti’nin de başkanlar kurulu üyesi olarak devam ediyor. Bu arkadaşlar mayıs-haziran ayına kadar bu görevlerini yürütecekler. Kongre, yeni bir yönetim iradesi oluşturacak.

SOL PARTİ’NİN HEDEFLERİ NELER?


Türkiye’de bir “sol” boşluk var. 17 yıllık AKP döneminin sonuna geldik. AKP çözüldü. Eski öldü ama yeni doğabilmiş değil. Memleketin gerçek bir sol iktidara ihtiyacı var. Türkiye’nin sağa mahkûm olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Hem rejim hem düzen değişikliği konusunda mücadeleyi büyütmek üzere böyle bir süreç başlattık. Halkımızın solu, solun fikirlerini özlediğini düşünüyoruz. Biz sol bir program ve talepler etrafında halkın iktidarı için solu inşa edeceğiz.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1711552/acilen-sola-ihtiyac-var.html

melnur  |  Cvp:
Cevap: 1
31.12.2019- 07:41

Eski Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı, SOL Parti üyesi Alper Taş, Türkiye’nin yeni bir sol partiye ihtiyacı olduğunu belirterek Türkiye’nin sağ iktidardan kurtulması gerektiğini söyledi. SOL Parti ile “sol ve sosyalizm hattının kuvvetleneceğini” vurgulayan Taş, “Memleketin gerçek bir sol iktidara ihtiyacı var. Türkiye’nin sağa mahkûm olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Artık savunma dönemi bitti, hücuma geçme zamanı” diye konuştu.

Alper Tas'ın iki vurgusu üzerinde biraz durmak gerekiyor.   Alper Taş buradaki konuşmasında çok da derinleştirmeden iktidarda bulunan sağın oradan uzaklaştırılması gerektiğinin altını çizerken, ayrıca sol bir parti vurgusu da yapıyor ve böyle bir partinin sağ iktidarı oradan uzaklaştıracağı vurgusunda bulunuyor. Yani

1-İktidarda bir sağ parti var ve
2-Sağın oradan uzaklaştırılması için solun iktidara gelmesi gerek. diyor. İlk bakışta çok da yanlış gibi durmuyor ama, gerçek biraz daha farklı gibi...

1- İktidarda öyle, sıradan bir sağ parti yok. ''İktidarda bir sağ parti'' vurgusu AK Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zihin dünyası ve eylemleriyle Türkiye pratiğine hiç uymuyor. Bu tür değerlendirmeler Erdoğan AKP'si için çok uygun değil ve bana göre oldukça da sorunludur. Türkiye AKP ile başka bir yola girmiştir. Türkiye 1923 aydınlanmasının gerisine düşmekte ve cumhuriyet yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Erdoğan'ın Diyanet İşleri Başkanlığı'nın düzenlediği, 6. Din Şûrası’nda, “İslam bize göre değil, biz İslama göre hareket edeceğiz. Nefsimize ağır gelse de hayatımızın merkezine dönemin koşullarını değil, dinimizin hükümlerini yerleştireceğiz'' sözünü sıradan bir sağ parti liderinin sözüymüş gibi sıradanlaştırmanın Türkiye'ye maliyeti bir hayli yüksek olmakta ve aynı zamanda ne yapılması gerektiği sorusuna yanlış yanıtların verilmesine yol açmaktadır. Bu yüzden iktidarda bir sağ partinin olduğu şeklindeki yorumların doğru olmadığı ve yaşanan süreci sıradanlaştırdığı anlaşılmalıdır.

2- Türkiye'de CHP'nin solunda ve CHP'den ayrı bir partiye ihtiyaç var mı pek kestiremiyorum. Güçlü bir sosyal demokrasi ve onun dışında güçlü bir sosyalist-komünist parti bence çok daha uygun ama iç ve dış koşulların ülkeyi farklı bir yapılanmaya taşıdığı da bir gerçek. Bu noktada solun   güçlenmesi, elbette önemlidir ama, bu konuyu birinci koşuldan (maddeden) bağımsız ele almak da mümkün değildir. Solun toplumsal alandaki etkisizliğini giderme yolunda başvurulan her çare saygındır, önemlidir, önemsenmelidir ama ortada cumhuriyetin yıkılma tehlikesi varken bu konuyu siyasi mücadelenin bir parçası haline getirmemenin ya da bu konuda bir savsaklama içine girmenin savunulacak hiçbir yanı olamaz. AKP gerçeğine ve ülkenin içine girdiği karanlık tünele yönelik doğrudan ve cepheden karşı çıkış göstermeyen bir sol-sosyalist partisi düşünülemez. Bu konuda son iki yerel seçimde çok yanlış yaptık. Bu konuda Alper Taş'ın genel duruşunun doğru bir siyasi duruş olduğunu söyleyebilirim.

Çok yineledim, bir kez daha altını çizelim; solcular, sosyalistler hem bağğımsız bir siyasi duruş ve hem de doğrudan AKP karşıtlığı içinde yer alabilme becerisi gösterebilirler. Bu konuda her türlü bilgi, donanım ve deneyime sahiptirler. Yeter ki, şu ''herkesten ayrı bir duruş gösterme'' alışkanlık ve yanlışlığını hiç olmazsa bu konuda bir kenara koyabilelim.

Arkadaşlar, ülke kaygan bir zeminde hızla zifiri bir karanlığa gömülüyor ve oradan çıkmak da o kadar kolay olmayacak. Bu yüzden aklımızı başımıza devşirmeli ve şu yüzeysel yorum ve değerlendirmelerden bir an önce sıyrılabilmeliyiz.


Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]