Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 Dünyadan

ABD İran'ı Irak'ta vurdu: Kasım Süleymani hayatını kaybetti

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, ABD saldırısında hayatını kaybetti.

Resim Ekleme

Irak devlet televizyonu, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komuntanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Genel Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in ABD saldırısında öldürüldüğünü duyurdu.

Yapılan açıklamada, "Kasım Süleymani ile Haşd Şabi Heyeti Başkanı Ebu Mehdi el-Mühendis, Bağdat Uluslararası Havaalanı yolunda araçlarını hedef alan bir füze saldırısı sonucu öldü" ifadesi kullanıldı.

ABD ÜSTLENDİ

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada saldırı doğrulanırken, "ABD ordusu, Başkan'ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır" denildi.

İRAN YAS İLAN ETTİ, 'İNTİKAM ALINACAK' DEDİ

ABD'nin saldırısı sonrası İran'dan "intikam alınacak" açıklaması gelirken, Süleymani'nin ölümü nedeniyle 3 günlük yas ilan edildi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Kudüs Gücü Komuntanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada 'ABD, haydutluğunun ve maceracılığının bütün sonuçlarından sorumludur' dedi.

https://haber.sol.org.tr/dunya/abd-irani-irakta-vurdu-kasim-suleymani-hayatini-kaybetti-277537

melnur  |  Cvp:
Cevap: 1
04.01.2020- 10:51

İran'dan ABD saldırısı sonrası ilk açıklama: Sonuçlarına hazır olmalı!

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Kudüs Gücü Komuntanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada 'ABD, haydutluğunun ve maceracılığının bütün sonuçlarından sorumludur' dedi.

Resim Ekleme

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komuntanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından açıklamada bulundu.

Zarif, "IŞİD'e, El Nusra'ya ve El Kaide'ye karşı en etkili savaşan kuvvetin lideri General Süleymani'nin hedef alınması ve suikaste uğraması, bölgede tansiyonun son derece tehlikeli ve aptalca bir şekilde yükseltilmesidir. ABD, haydutluğunun ve maceracılığının tüm sonuçlarından sorumludur" dedi.

Sputnik'in haberine göre, İran Cumhurbaşkanlığı ise yayımladığı açıklamada "ABD Ortadoğu'da tehlikeli bir durum yarattı, sonuçlarına hazır olmalı" ifadesini kullandı.

https://haber.sol.org.tr/dunya/irandan-abd-saldirisi-sonrasi-ilk-aciklama-sonuclarina-hazir-olmali-277538

melnur  |  Cvp:
Cevap: 2
04.01.2020- 10:53

ABD'den saldırı sonrası İran'a bir tehdit daha!

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Kasım Süleymani'nin öldürüldüğü saldırı sonrası yaptığı açıklamada, 'Eğer İran ABD ve müttefiklerine saldırmaya devam ederse, petrol rafinelerinin yok edilmesi gibi en ağır bedelleri ödeyecektir' tehdidinde bulundu.

Resim Ekleme

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD saldırısında öldürülmesi sonrası açıklamada bulundu.

İran'a yönelik tehditlerde bulunan Graham, "Eğer İran ABD ve müttefiklerine saldırmaya devam ederse, petrol rafinelerinin yok edilmesi gibi en ağır bedelleri ödeyecektir" derken, "İran hükümetine: Eğer petrol işinde kalmak istiyorsanız dünyadaki en büyük terör destekçisi olmayı bırakın ve ABD ile müttefiklerini rahat bırakın" ifadesini kullandı.

https://haber.sol.org.tr/dunya/abdden-saldiri-sonrasi-irana-bir-tehdit-daha-277541


melnur  |  Cvp:
Cevap: 3
04.01.2020- 10:58

Bağdat'ta ikinci hava saldırısı: 'Haşdi Şabi liderleri hayatını kaybetti'

Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyinde iki aracın hedef alındığı ve hava saldırısında Haşdi Şabi'nin üst düzey yetkililerinin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Resim Ekleme
Lübnan merkezli Al Mayadeen televizyonu, Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyinde iki aracın hedef alındığını ve hava saldırısında Haşdi Şabi'nin üst düzey yetkililerinin hedef alındığını iddia etti.

Dün İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, Bağdat Havalimanı'nda araçlarına ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında öldürülmüştü.

Suikastin ardından İran'dan intikam açıklamaları gelmesi üzerine bazı ülkeler vatandaşlarına Irak'ı acil terk etme çağrısında bulunmuş ve seyahat uyarısı yapmıştı.

HAŞDİ ŞABİ YÖNETİCİSİNİN ÖLDÜĞÜ İDDİA EDİLDİ

Bu gelişmelerin ardından Bağdat'tan ikinci bir saldırı haberi daha geldi. Görgü tanıklarından aktaran Sky News Bağdat'ta hava saldırısıyla vurulan iki araçta Haşdi Şabi yöneticilerinin yer aldığını ileri sürdü.

​Saldırının Bağdat'ın kuzeyinde bulunan El Taci bölgesinde gerçekleştirildiğini aktaran Al Hadath kanalı da, bir Haşdi Şabi yöneticisinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yerel kaynaklar, saldırıda Haşdi Şabi'ye bağlı İmam Ali Tugayları'nın komutanı Şibl Zeydi'nin yaşamını yitirdiğini iddia etti.

Diğer yandan Al Hurra muhabiri Steven Nabil ise, Irak güvenlik güçlerinin Bağdat'ta kullanılmaya hazır roketler ele geçirdiğini bildirdi.

Irak güvenlik güçlerinden kaynaklar Al Jazeera kanalına yaptığı açıklamada "Bağdat'ın kuzeyindeki Taci bölgesinde vurulan iki araç Haşdi Şabi'ye aitti" ifadelerine yer verdi.

REUTERS: 6 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Reuters haber ajansına konuşan kaynaklar da saldırının Haşdi Şabi'yi hedef aldığı bilgisini doğruladı. Ajansa konuşan kaynaklara göre saldırı neticesinde 6 kişi hayatını kaybetti.

HAŞDİ ŞABİ'DEN AÇIKLAMA: TIBBİ YARDIM EKİBİMİZİN ARACIYDI

Haşdi Şabi'den yapılan resmi açıklamada ölenlerin örgüt yöneticisi olmadığı, vurulan araçların örgüte bağlı tıbbi yardım ekibine ait olduğu kaydedildi.

https://ilerihaber.org/icerik/bagdatta-ikinci-hava-saldirisi-hasdi-sabi-liderleri-hayatini-kaybetti-108162.html

melnur  |  Cvp:
Cevap: 4
04.01.2020- 11:06

İran: Amerika zaten savaşı başlattı

İran'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Ravançi, Süleymani'nin öldürülmesine ilişkin çok sert bir intikam alacaklarını ve Amerika'nın zaten savaşı başlattığını söyledi.

Resim Ekleme
İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Mecit Takht Ravançi, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesine karşılık, "çok sert bir şekilde intikam alacaklarını" söyledi.

Amerikan NBC Ulusal Televizyonuna konuşan Ravançi, Süleymani'nin Irak hükümetinin daveti üzerine Bağdat’ta bulunduğunu belirterek, öldürülmesinin uluslararası hukuka aykırı bir eylem olduğunu vurguladı.

Ravançi, “Bu, ABD tarafından yapılan bir saldırganlıktır, silahlı kuvvetlerimizin kıymetli bir generaline ne olduğuna kayıtsız kalamayız. Nerede, ne zaman, nasıl, bilmiyorum ama intikamımız çok sert olacak. Kesinlike bir misilleme yapılacak” ifadelerini kullandı.

'AMERİKA ZATEN SAVAŞI BAŞLATTI'

Aynı gün CNN televizyonuna da konuşan Ravançi, "ABD ile İran arasında savaşa mı gidildiği" sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Amerika, İran’a karşı sadece ekonomik savaş değil, bunun ötesinde, ülkesinde ve bölgede sevilen, İran ordusunun en üst düzeydeki bir generaline suikast düzenleyerek zaten savaşı başlattı. Bu olaya gözümüzü kapatamayız. İran, kendi seçimine göre hareket edecektir.”

Ravançi, ABD’nin uluslararası hukuka aykırı haraket ettiğini tekrarlayarak, “ABD yönetimi tarafından yürütülen bu eylemin sonuçları olacak. Gelecekte olacakların tam sorumluluğunu taşımalıdırlar” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Süleymanı ve Hasdi Sabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, Bağdat Havalimanı yakınında düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de ülkede 3 gün ulusal yas ilan ederek, "ABD güçlerine sert karşılık verileceğini" duyurmuştu.  

https://ilerihaber.org/icerik/iran-amerika-zaten-savasi-baslatti-108163.html

melnur  |  Cvp:
Cevap: 5
04.01.2020- 16:52

Ruhani'den ABD'ye: Sonuçlarını görecekler


ABD'nin dün düzenlediği suikast sonucu hayatını İranlı general Kasım Süleymani ve Irak'taki Şii milis grup Haşdi Şabi'nin ikinci komutanı el Mühendis için Bağdat'ta cenaze töreni düzenleniyor. Süleymani için Irak'tan sonra İran'da da tören düzenlenmesi ve cenazesinin Salı günü defnedilmesi bekleniyor. Süleymani'nin cenazesinin ABD üretimi araçla taşınması dikkat çekti. Tahran'da Kasım Süleymani'nin ailesine taziye ziyaretinde bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "ABD'liler nasıl büyük bir hata yaptıklarının farkında değiller. Bugün değil ama ilerleyen zamanda sonuçlarını görecekler" dedi. Öte yandan cenaze töreninde Süleymani’nin kızı olduğu belirtilen ancak ismi açıklanmayan bir genç kadın, Ruhani’nin “Allah size sabır versin, bunu telafi edeceğiz” sözü üzerine “Babamın intikamını kim alacak” diye sordu.

Resim Ekleme

ABD'nin dün düzenlediği suikast sonucu hayatını kaybeden İran Devrim Muhafızları'nın elit Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani ve Irak'taki Şii milis grup Haşdi Şabi'nin ikinci komutanı Ebu Mehdi el Mühendis için Bağdat'ta cenaze töreni düzenleniyor.

Binlerce kişinin katıldığı törende, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ve eski başbakanlardan Nuri Maliki'nin yanı sıra hükümetten üst düzey isimler de hazır bulunuyor.

Süleymani için dört gün boyunca iki ülkede törenler düzenlenmesi planlanıyor. Süleymani için cenaze törenlerinin ilk durağı olan Bağdat. Daha sonra Şiiler için en kutsal kentler arasında yer alan Necef ve Kerbela'da tören düzenlenmesi bekleniyor.

Süleymani'nin cenazesi daha sonra Irak'tan İran'a götürülmesi ve burada da önce Maşhad, sonra Tahran'da yapılacak törenlerin ardından Salı günü memleketi Kerman'da defnedilmesi öngörülüyor.

Süleymani ve Mühendis, ABD'nin dün Irak'ta düzenlediği hava saldırısında öldürüldü. İran'ın Suriye ve Irak başta olmak üzere Orta Doğu politikasının mimarı ve beyni olarak gösterilen Süleymani'nin ölümü bölgede tansiyonun yükselmesine neden oldu.

Süleymani'nin ölümünün ardından İran, sorumlulardan "doğru zamanda, doğru yerde" en ağır şekilde intikam alınacağını açıkladı.


Resim Ekleme

Törenlerde ABD karşıtı sloganlar atılıyor

Irak'taki tören için binlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başladı.

Kalabalığın zaman zaman ABD karşıtı sloganlar attığı bildiriliyor.

Katılımcıların İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Süleymani'nin posterlerini taşıdıkları görülüyor.

Resim Ekleme
BBC'nin Kıdemli Dış Politika Muhabiri Lyse Doucet, Süleymani'nin İran'ın en önemli askeri komutanı, en önemli istihbarat yetkilisi ve en önemli siyasi isimlerinden biri olduğunu belirtti.

Doucet, "İran hükümeti Süleymani için İran'ın önemli kentlerinde çok büyük cenaze törenlerinin, gövde gösterilerinin düzenlenmesini istiyor. Buradaki amaç Süleymani'yi şehit olarak yüceltmek, kült bir isme dönüştürmek" dedi.

Resim Ekleme

RUHANİ'DEN ABD'YE: SONUÇLARINI GÖRECEKLER

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran'da Kasım Süleymani'nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Süleymani'nin eşine ve çocuklarına baş sağlığı dileyen Ruhani, "ABD'nin işlediği bu suç, tarihte İran halkına karşı işlenen en büyük suç olarak yerini alacak. ABD'liler nasıl büyük bir hata yaptıklarının farkında değiller. Bugün değil ama ilerleyen zamanda sonuçlarını görecekler" dedi.

Ruhani, İran'ın yurt dışındaki askeri operasyonlarından sorumlu olan Süleymani'nin sadece ülkesinin değil, aynı zamanda Irak, Suriye, Yemen, Lübnan ve Afganistan gibi bölge ülkelerinin de güvenliği için hizmet ettiğini vurguladı.

Ruhani, "Süleymani'nin kaybını telafi etmek kolay değil, zira o sadece bir askeri komutan ve kritik operasyonların mimarı değil, aynı zamanda son derece yetenekli bir politikacı ve stratejistti" diye ekledi.

Cenaze töreninde Süleymani’nin kızı olduğu belirtilen ancak ismi açıklanmayan bir genç kadın, Ruhani’nin “Allah size sabır versin, bunu telafi edeceğiz” sözü üzerine “Babamın intikamını kim alacak” diye sordu.

,İran televizyonunda yayınlanan videoda Ruhani’nin ise “Alacağız, hepsinin intikamını alacağız, hiç endişe etmeyin” yanıtını verdiği görüldü.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1712512/kasim-suleymaninin-2-ulkede-4-gun-surecek-cenaze-toreni-bagdatta-basladi.html

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]