Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 Dünyadan
08.01.2020- 08:44

İran ABD üssünü hedef aldı

İran, gününün erken saatlerinde Irak'taki ABD önderliğindeki kuvvetlere füze saldırısı başlattı.

Resim Ekleme

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurdu.

Konuya dair Penagon'dan yapılan açıklamada "Durumu ve yanıtımızı değerlendirirken, bölgedeki ABD personelini, ortaklarını ve müttefiklerini korumak ve savunmak için gerekli tüm önlemleri alacağız." denildi.

İran Devrim Muhafızları tarafından Erbil ve Irak'ta ABD'nin askeri kuvvetlerine ev sahipliği yapan Ayn el-Esad Hava Üssü'ne yönelik yaklaşık 35 füze fırlatıldı.

​İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada "ABD güçlerine ev sahipliği yapan ülkelerden İran'a bir saldırı olursa yanıt vereceğiz. Askerlerinizin hayatını korumak istiyorsanız geri çağırın" ifadeleri yer aldı. Açıklamada şöyle denildi:

"Hava Kuvvetleri, 'Şehit Süleymani' adını taşıyan başarılı bir operasyon düzenleyerek, Ayn el-Esad olarak bilinen işgal altındaki hava üssüne onlarca karadan-karaya füze fırlattı."

Beyaz Saray'ın açıklamasında da "Irak'taki tesislere yönelik saldırılardan haberdarız. Başkan Trump bilgi aldı ve konuyu yakından takip ediyor" denildi.

Konuya dair ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek bilgi aldı. Pelosi, sonrasında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Irak'taki ABD birliklerini hedef alan bombalamaların ardından durumu yakından izliyorum. Yönetimin gereksiz provokasyonlarını sona erdirmek ve İran'ın şiddeti kesmesini istemek de dahil olmak üzere personellerimizin güvenliğini sağlamalıyız. ABD ve dünya başka bir savaşın yükünü kaldıramaz" dedi.

PETROL FİYATLARI YÜKSELDİ

İran'ın füze saldırısın ardından petrol fiyatları varil başına en az yüzde 3,5 yükseldi.

'EN AZ 30 ABD ASKERİ YARALI'

Al Mayadeen'den alınan aktarıma göre İran askeri kaynakları en az 30 ABD askerinin yaralandığını açıkladı.

İran, BM Genel Sekreteri'ne gönderdiği mektupta savaş istemediğini vurguladı ancak "herhangi bir askeri maceraya karşı" uyardı.

İran İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Bakanı Muhammed Cavit Azari Cahrumi'yse saldırının ardından "Bölgemizden defolun" mesajını 'Ağır intikam' etiketiyle paylaştı.

'ASKERLERİNİZİ BÖLGEDEN ÇEKMEYE ÇAĞIRIYORUZ'

İran Devrim Muhafızları yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Washington'u daha acı verici ve daha sert bir tepkiyle karşı karşıya gelecek herhangi bir saldırganlık veya başka bir hareket için uyarıyoruz ve ABD'yi daha fazla kayıpları önlemek için askerlerinizi bölgeden çekmeye çağırıyoruz"

İran Devrim Muhafızları'nın açıklamasında ABD’nin olası misillemesine ev sahipliği yapan ülkelerin de hedef alınacağı söylendi.

Bir diğer taraftansa Washington Post'a konuşan bir Pentagon yetkilisi El-Esad'da bir saldırı beklediklerini ve üssün personelinin önlem aldığını söyledi. Yetkili ölü ve yaralı olmadığını söyledi.

İRAN DIŞİŞLERİ: SAVAŞ İSTEMİYORUZ, ANCAK BİR SALDIRI OLURSA YANIT VERECEĞİZ

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şöyle dedi:

İran, vatandaşlarımızın ve üst düzey yetkililerimize yönelik korkakça silahlı saldırı karlısında BM Şartı'nın 51. Maddesi uyarınca öz savunmada orantılı tedbirler aldı ve sonuçlandırdı.

Gerginliğin yükselmesi veya savaş aramıyoruz, ancak kendimizi herhangi bir saldırganlığa karşı savunacağız.

https://haber.sol.org.tr/dunya/iran-abd-ussunu-hedef-aldi-277871

melnur  |  Cvp:
Cevap: 1
08.01.2020- 08:47

Trump'tan İran'ın ABD üssüne saldırısı sonrası ilk açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın Irak'taki ABD üssüne saldırısı sonrası açıklamada bulundu.

Resim Ekleme
ABD Başkanı Trump, İran'ın Irak'taki ABD üslerine yönelik balistik füze saldırısına ilişkin "Her şey yolunda. Kayıplar değerlendiriliyor ve yarın sabah bir açıklama yapacağım" dedi.

Twitter hesabından açıklamada bulunan Trump, "Her şey yolunda. İran'dan Irak'taki iki askeri üsse füze saldırısı yaşandı. Kayıplar değerlendiriliyor. Şu ana kadar her şey iyi. Dünya üzerindeki açık ara en güçlü ve donanmlı ordu bizde. Yarın sabah bir açıklama yapacağım" ifadesini kullandı.

https://haber.sol.org.tr/dunya/trumptan-iranin-abd-ussune-saldirisi-sonrasi-ilk-aciklama-277873

melnur  |  Cvp:
Cevap: 2
08.01.2020- 08:49

İran'dan açıklama: ABD yanıt verirse topyekün savaş başlar

İran, ABD'nin Irak'taki üssünü hedef aldığı saldırı sonrası açıklamada bulundu.

Resim Ekleme

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin danışmanlarından Hüsamettin Aşena, "ABD'nin karşı bir askeri eylemi, bölgede topyekün bir savaşa neden olur" dedi.

Aşena sosyal medyadan yaptığı açıklamada "ABD'nin karşı bir askeri eylemi, bölgede topyekün bir savaşa neden olur. Ancak Suudiler farklı bir yol seçebilirdi - tam barış içinde olabilirlerdi" ifadesini kullandı.

Sputnik'in haberine göre, İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi ise Irak'taki hava üslerine yönelik balistik füze saldırısına ilişkin 'sert intikam' etiketiyle paylaştığı mesajında, "Bölgemizden defolun" dedi.

https://haber.sol.org.tr/dunya/irandan-aciklama-abd-yanit-verirse-topyekun-savas-baslar-277874

melnur  |  Cvp:
Cevap: 3
08.01.2020- 08:51

ABD'den Trump'a tepki: Amerika ve dünya savaşı kaldıramaz

İran'ın ABD saldırısına verdiği yanıtın ardından açıklamada bulunan ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, 'Amerika ve dünya savaşı kaldıramaz' dedi.

Resim Ekleme

ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, İran'ın Irak'taki ABD üssünü vurması sonrası açıklamada bulundu.

Pelosi, Irak'taki ABD askerlerinin güvenliğinin sağlanması gerektiğini belirtti.

Pelosi "ABD yönetiminin gereksiz provokasyonlarının son bulması ve İran'dan şiddeti durdurmasının talep edilmesi gerek. Amerika ve dünya savaşı kaldıramaz" dedi.

https://haber.sol.org.tr/dunya/abdden-trumpa-tepki-amerika-ve-dunya-savasi-kaldiramaz-277876

melnur  |  Cvp:
Cevap: 4
08.01.2020- 08:53

ABD üssünün vurulması sonrası açıklama: ABD saklamaya çalışıyor, önemli zayiat verildi

İran'ın Irak'taki Ayn el Esad Hava Üssü'nü vurması sonrası Devrim Muhafızları'ndan açıklama geldi.

Resim Ekleme

İran tarafından Irak'taki ABD üssünün vurulması sonrası Devrim Muhafızları'ndan açıklama geldi.

"İlk bilgiler, Amerika gerçekleri saklamaya çalışsa da önemli zayiat verildiğini doğruluyor" denilen açıklamada, "Füzelerin tamamı hedefine ulaştı. Yanıtımız ABD füze savunma sisteminin zayıflığını kanıtladı" ifadesi kullanıldı.

https://haber.sol.org.tr/dunya/abd-ussunun-vurulmasi-sonrasi-aciklama-abd-saklamaya-calisiyor-onemli-zayiat-verildi-277877

melnur  |  Cvp:
Cevap: 5
08.01.2020- 08:55

'Üslerin hedef alınması misilleme senaryolarının en hafifiydi'

İran'ın dini lideri Hamaney'in ofisinden üst düzey bir yetkili 'ABD hedeflerine yönelik füze saldırılarının misilleme senaryoları arasında en zayıf olanları' olduğunu söyledi.

Resim Ekleme

İran'ın Irak'taki ABD üssünü vurması sonrası açıklamalar gelmeye devam ediyor.

İranlı güvenlik yetkilileri Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından 13 farklı misilleme senaryosu belirlediklerini açıklamıştı.

İran'ın dini lideri Hamaney'in ofisinden üst düzey bir yetkili “ABD hedeflerine yönelik füze saldırılarının misilleme senaryoları arasında en zayıf olanları” olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise "İran BM Tüzüğü'nün 51. Maddesi altında kendini savunma bağlamında orantılı tedbirleri hayata geçirdi ve tamamladı. Gerilimi tırmandırmayı ya da savaş istemiyoruz ama her türlü saldırıya karşı da kendimizi savunuruz" ifadesini kullandı.

https://haber.sol.org.tr/dunya/uslerin-hedef-alinmasi-misilleme-senaryolarinin-en-hafifiydi-277884

melnur  |  Cvp:
Cevap: 6
08.01.2020- 08:57

'Saldırı sonrası 80 ABD askeri öldü'

Bu sabah Irak'taki ABD askeri hedeflerinin vurulmasının ardından İran kaynakları 80 ABD askerinin öldüğünü iddia etti.

Resim Ekleme

İran devlet televizyonunun iddiasına göre Ayn el-Esad hava üssüne düzenlenen saldırıda en az 80 Amerikalı askeri personel öldü.

https://haber.sol.org.tr/dunya/saldiri-sonrasi-80-abd-askeri-oldu-277887

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]