Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kazananı yok, seçim iki hafta sonraya kaldı. İk hafta sonra 28 Mayıs'ta yeniden sandığa gideceğiz ve bu örgütlü kötülüğü sandıkta yenigiye uğrayma çalışacağız.

Bu başlık sadece14 Mayıs seçimlerinin sonucuna ve TİP'in aldığı oy'a ve kazandığı başarıya yönelik değildir. Bu başlık aynı zamanda diğer sosyalist-komünist partilerin neden kazanamadıkları, bulundukları yerden bir adım öteye gidemedikleri ve neden her seçim daha daha geriye gittikleri konusuyla da karşılaştırmalı bir eleştirel başlık olacaktır.

Rahatsızım. Rahatsızlığım dün TKP'nin SOLportal'da yayınladığı seçim sonrası değerlendirmenin yarattığı rahatsızlıktır ve   hatırladıkça da gerçekten sinirim tavan yapıyor. Yanlışlıklarının bile farkında değiller. Tıpkı Erdoğan gibi olguları değil algıları yönetmeye çalışıyorlar. Hiç kimse sosyalist değil, sadece onlar sosyalist, sosyalizmi savundukları için yeterince oy alınamamış, ve daha çok çalışılacakmış. Söylenen ve savunulan aşağı yukarı bu. Seçimden alınan binde 1.1 in karşılığı bunlar mı olmalı?Beceremiyoruz, yapamıyoruz sosyalist siyasetin gerektirdiği esnekliği bir türlü yerine getiremiyoruz, Türkiye nesnelliğinin ortaya çıkardığı güncel olana dışarıdan bakarak, dışarıdan seslenerek sadece kendimize ait doğrular üzerinde tepinerek toplumsal alanda hiçbir karşılık bulamayacaklarını, kalabalıkların dönüp bakmasını sağlayamayacaklarını...-anlayamıyorlar.

Ya da işlerine böyle geliyor. Bir grup insan tarihsel bir kimliğin üzerine çöreklenmiş, ne yaparlarsa yapsınlar, sonuçlar ne olursa olsun sanki her şey uyarında gidiyormuş gibi davranmayı sürdürüyor. Üye ve sempatizan kitlelerine en küçük bir saygıları yok. Kendileri oradan, oturdukları koltuktan ayrıldığında sanki sosyalizmin umuda yürüyüşü sonlanacakmış gibi bir vehme sahipler. Umurlarında değil hiçbir şey!

Ya arkadaşlar, binde 1 ne ya?
Binde 1.1...
Koskoca tarihsel kimlikten söz ediyoruz.

TKP böyle de diğerleri farklı mı?
TKH'ye bakın.
Konu, açıklama ne olursa olsun başlangıcı ya da bitişi ''komünistler yükseliyor'' spotuyla süsleniyordu.
Ne oldu, yüksele yüksele atmosfer dışına mı çıktınız? Bu şekilde davranarak, kendi üye ve sempatizan kitleniz üzerinde konsolide sağlamaya çalıştığınız ve bu nedenle ajitasyon yaptığınız belli olmuyor muydu? İşte seçim sonuçları...yüzde 0,03. Yazıyla on binde üç. Hadi şimdi siz de TKP'nin yaptığı açıklamaya benzer bir açıklama yapın ve partinin başında kalmayı, koltuklarınıza sıkıca sarılmanın hesabını yapın.

Gerçekten yazık ya...
Gerçekten utanç verici...

****

TİP başarmıştır. TİP bu seçimlerden 50'nin altıdaki seçim bölgesinde seçime katılmasına ramen yüzde 1.73 oy almıştır. Bir milyon civarında bir oy, bir destek anlamına geliyor. Doğru yoldadır, doğru bir siyast tarzıdır. Sosyalistler toplumsal alanda etkilerini arttırmak istiyorlarsa nesnel olanın yarattığı oyuklara girmeli ve oradan yol almaya çalışmalıdırlar. Sokağa çıkmak zorundayız sokağa çıkmadan masa başı yorumlarıyla ve sadece kendi doğrularımız üzerinden yol almak mümkün olamıyor. TİP bu yüzden doğrudur, TİP bu yüzden başarmıştır ve...

Evet, bu siyaset tarzının doğruluğu şu sonuçlara bakıldığında ortaya çıkmıştır.
Buradan devam edilecektir.

Teşekkürler TİP, teşekkürler Erkan Baş.
Ve kuşkusuz bu teşekkürlerimizin bir büyk payı da Metin Çulhaoğlu'na.
Bu siyaset tarzının teorisyeni ve ısrarcısı olduğu için.

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]