SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 7 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   4   5   6   [7] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 29.02.2016- 20:14


Kapitalizmin özü değişmedi Hakkı, sen de bu konuyu geçiştiriyorsun. Hala sömürü var ve kapitalizmi kapitalizm yapan da bu sömürü. Sömürü olduğu için sömürenler ve sömürülenler de var. Bunlar proleterya ve burjuvazi. Proleteryanın ideolojisine sosyalizm, burjuvazinin ideolojisine liberalizm diyoruz. Gerçek yaşamda ya proleteryadan yanasın, ya burjuvaziden. Al sana gerçek. Marks'tan bu yana bu gerçek değişmiyor. İstediğin kadar hayat değişti, kapitalizm değişti diyerek sosyalizmi ötele. Gerçek diyerek gerçeklerden kaçıyor olsan da, hayatın gerçeği ve o gerçeğin ideolojisi olan sosyalizm Türkiye'de de, dünyada da ışıl ışıl parlıyor.

Kapitalistler işçilerden de kurtulmadı, büyük ölçüde de kurtulmadı. Gerçeklerden kurtulalım derken, gerçeklere gözlerinizi kapıyorsunuz. İşçilerin artı değer üretmemesi, artık değer üretmeyen alanlarda yoğunlaştığını söylemen de gerçeklerle uyuşmuyor. Henüz o aşamaya dünya gelmedi. Gelse ne olacak, kapitalizm değişmiş mi olacak? Sömürü ortadan kalkmış mı olacak, sömüren sömürülen çelişkisi bitmiş mi olacak? Laf kalabalığı yapmaya çalışmanın anlamı yok, sosyalizmin tespitleri yanlışlandı deyip, sosyalist olmayan saflara geçiş de savunulabilir. Ama savunulanların solculukla, marksizmle ilgisinin olmadığını anlamalısın.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.015
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 24.10.2018- 11:20


Sosyalist ''...mücadelenin tarihsel ve teorik temeli, çerçevesi; tarih, analiz süreçleri ve yöntem açısından bilimsel yanı elbette vardır.   Sınıflar mücadelesi ve sınıfı hareketi kuşkusuz temel belirleyenlerdir. Ama bunların hepsinin üçüncü hamur kâğıt parçasına damlayan bir mürekkep gibi yayılıp bireyi ve onun tercihlerini de kapatmasını bekleyemeyiz.

Trafik, çift yönlü olmak zorundadır.

Yani, bireyin kendi iç muhasebesi ve bu muhasebe sonucu yapacağı kesin/radikal tercihlerden yola çıkan bir güzergâh da gereklidir.

Sosyalizm ve sosyalist mücadele diyorsak, gerçekçiliğin, akılcılığın ve bilimin de her şeye rağmen bırakacağı boşluklar olacağını kabul etmek durumundayız.

Zaten “irade” ve “iradecilik” de gökten zembille inmez; bu boşluklarla anlam kazanır, karşılığını bulur ve gerçek olur.

Adına ister “romantizm” deyin ister başka bir şey.

Sadece aydınlara aydınlara değil herkese lazımdır.''

https://ilerihaber.org/yazar/zinnemann-sinemasinin-dusundurdukleri-90909.html

Çulhaoğlu'nun yazısının öncesi de var. Buraya almadım ama okunması gerekli ve yararlı.

Pek çoğumuzda sosyalist partilerimizin kitlelerle buluşamamasının nedeninin yine sosyalist partiler olduğu şeklinde yaygın bir yanlış algı var. Gerekçelerini daha sonra konuşuruz. Çulhaoğlu yazısında tam da bu noktaya değinmiş. Partinin ötesinde aydınlarla da sınırlamamak gerek. Kitleselleşebilmek aynı zamanda ''kitle''nin de çabasına ihtiyaç gösterdiğini göz ardı etmemeliyiz. Sosyalizmin en çok gerekli olduğu kitlenin bu yönde yeterli bir çabası yoksa sınıf mücadelesinin yükselebilmesini beklemek ve olmaması durumunda sosyalist-komünist partileri suçlama eğilimi içine girmek çok yanlış bir siyasal tutumdur.

Çokça yaptığımız hatalardan biri de budur.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.015
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 27.10.2018- 00:42


Geçekler inkar edilerek ortadan kalkmıyor kapitalist üretim biçimi sermaye birikimi sömürüye dayanır. Ama hayat değişgendir aynı yerde durmaz kapitalistler her daim işçilerden kurtulmak ister tıpkı işçilerin kapitalistlerden kurtulmak istediği gibi .
Biz zamanımıza bakıyoruz .

Kapitalizm değişti işçilerde değişti . Kapitalistler artık üretimde işçilerden kurtuldu (büyük oranda) artık işçileri ağırlıklı olarak artık değer yaratan bölümlerde değil sermaye birikimi olan yerlerde çalıştırıyor (bu biraz karışık bir teori daha sonra anlatırım)
Egemen kapitalizm (çağdaş kapitalizm ) bu şekilde işliyor.


demiş Hakkı arkadaş! Böyle söylüyor Hakkı arkadaşın düşüncelerine çok değer verdiğini söylediği danışman arkadaşı! Böyle söylüyorlar Fukuyama'nın neferleri neo-liberaller! Dönekler, sol-sosyalizm saflarından kerameti kendinden menkul solculuğa(!) geçenler, böyle söylüyorlar! Hep birlikte bir koro oluşturmuşlar, kapitalizmin değiştiğini, Marksizm'in eskidiğini, bilimsel sosyalist ideolojinin de değişmesi gerektiğini üfürüp duruyorlar. Bu adamlar sanki Türkiye'de yaşamıyorlar. Öyle şeyler söylüyorlar ki, bu haliyle bile dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip olan Türkiye'de her şey sanki robot teknolojisiyle yapılıyor! Bu ülkede 30 milyon çalışan yok! Bu ülkede milyonlarca işsiz de yok. Ve bu ülkede sermaye sınıfı da kalmamış! Türkiye ve dünyada üretilen değeri burjuvaların elinden de DEVLET almış! Artık mücadele devlete karşı insanlığın mücadelesi olacak!

Laf olsun torba dolsun misali bunların kulaklarına bir şeyler fısıldıyorlar, onlar da papağan gibi bu sözleri tekrar ederek bir şey söylediklerini sanıyorlar!

Çağımızda daha da azgınlaşan emperyal kapitalizmin sebeb olduğu sonuçları da özünü de DEĞİŞTİLER sözüyle gizlemeye çalıştıklarının farkında değiller. Liberalizme yani kapitalizme koltuk değneği olduklarının farkında değiller. Bu söylemlerle karşı devrimci saflara girdiklerinin de farkında değiller.

İşin trajik yanı, bu kerameti kendinden menkul insanlar hala Marksist ve hala komünist olduklarını söylüyorlar!Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 7 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   4   5   6   [7] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sol nedir, sosyalizm nedir? melnur 2 6004 12.12.2013- 14:17
Konu Klasör demokratik sosyalizm nedir yura 14 11132 21.02.2014- 18:24
Konu Klasör sosyalizm ile reel sosyalizm arasında ne fark var yura 5 8694 23.03.2014- 12:22
Konu Klasör Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm melnur 19 9025 30.08.2013- 00:25
Konu Klasör Sınıf nedir, sınıf bilinci nedir? ayhan 3 5941 19.10.2014- 19:21
Etiketler   Sosyalizm,   nedir
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS