SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Kürtler veya “sosyalizm yoksa…”           (gösterim sayısı: 1.032)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.107
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 30.01.2018- 08:29


Kürtler veya “sosyalizm yoksa…” - Aydemir Güler


Türkiye solunun yaygın kesimleri, ister stratejik bir anlam yükleyerek, ister taktik değerlendirmelerle Kürt ulusal hareketine angaje olduğunda, kaçınılmaz olarak bu hareketin solcu olduğunu da kabul etti. Kaçınılmazdır; solcusunuz ve yolunuzu başka bir hareketin başarısına bağlı olarak çizmişsiniz. Mecbur; o harekete birtakım erdemler atfedeceksiniz…

Buraya kadarı bir genelleme. Etrafınıza bakın; solun başarısı için önce CHP’nin bir şeyler yapması gerektiğine inanmışsanız bir kere, CHP’ye hep değilse de sık sık olumlu özellikler yüklemeden edemezsiniz. CHP’yi en fazla bu partinin üyelerinin, hatta yöneticilerinin eleştiriyor olması ek bir rahatlık da sunar solcuya. Zaten bilinmektedir bu partinin gerilikleri. Madem öyle, varsa bir iki iyi yanı, bunlar çok önemli hale gelir, öyle sunulur ve solcunun CHP’ciliği, CHP’nin en abuk sabuk politikalarının öne çıktığı zamanlarda bile kendi kendisini aklama imkanıyla donanmış olur.

Kürt hareketi için de aynı mekanizma çalışıyor. Ulusal hareket ya; solcu, bir ulusal hareketin sağcılık yapacağını bilir, yadırgamaz. Az veya çok solculuk yaptığında ise kıymete biner.

Başkasının gösterdiği iyi bir davranışı lanetlemek aklı başında insanın yapacağı iş değil. Ama her iyi davranışın peşinden gitmek de basbayağı kişiliksiz değil midir? Kendine ait bir yolu olmayanlar yapar öylesini.

Türkiye solunun yaygın kesimlerinin kendilerine ait yolları yoktur. Sosyalizm ne akıllarını ne yollarını aydınlatmaktadır uzun süredir.

Afrin savaşını solda Kürtlerin mücadelesi üstünden okumak isteyenlerin esas sorunu budur. Kendilerine özgü bir yol tarif edemeyenlerin bir bölümü Kürt ulusal hareketine yönelik angajmanlarını, Suriye’de olup biteni bu hareketin gözünden okuyarak yeniden üretiyorlar. Ortaya basbayağı bir saçmalık çıkıyor.

AKP’nin Afrin operasyonunu Kürt düşmanlığıyla açıklamak saçmadır. AKP, Kürt hareketiyle ittifak kuran ABD’ye bir öneri paketiyle gitmiştir:

Şam-Moskova eksenini sınırlamak için Kürt faktörü yerine koskoca Türkiye’yi kullanabilirsiniz.

Bölgedeki cihatçı artıklarını yeniden kullanışlı bir birikim haline getirmek için Şam karşıtlığı iş görmediğine göre Türkiye şemsiyesini kullanabilirsiniz.

Güçlenen Kürt hareketinin Şam, Moskova, Tahran, Erbil, Bağdat arasında pragmatik oyunlara girme ihtimaline karşı, ABD’nin kartları yetmezse, bu harekete ayar vermek, sınır çizmek için Türkiye’yi ve Ankara’nın cihatçılarını kullanabilirsiniz.

Ayar ve sınırın, Kürt kontrolündeki bölge Suriye’nin doğal zenginlik alanlarını kapsamaya başlayalı beri gerekli hale geldiğini herkes kabul etmektedir.

Üsler mi? Lafı mı olur, dükkân var ve zaten kullanıyorsunuz.

Özetle “Kürtleri alma beni al!”

Bir paket de Moskova’ya verdiler. Suriye’de bir bölgeyi nüfuzuna kaydeden, tanım gereği karşı kutbu temsil eden ABD’yi mi tercih edersin, yoksa her tür pazarlığa açık Türkiye’yi mi?

Belli ki, Şam da bu teklifi, ister beğendiğinden ister mecbur kaldığından dikkate almış ve işgalci dediğine işgalci gibi davranmamayı benimsemiştir.

Bu çok özneli, ultra dejenere, ilkesiz oyunda Kürt ulusal hareketinin solculuğu üstünden gündeme gelecek herhangi bir şey yok. Yalnızca Türk solcusunun, kendine ait bir yolu olmadığından bir Kürt siyasetine bir CHP’ye bakması var.

Ama asıl halklar var. Sol bu sakil sahnede halkları, halkların çıkarlarını görebilme yeteneğiyle ayırt edilir.

Aynı dincilik gibi ulusalcılık da ayrıştırır. Ama emekçiler başka ulusların içindeki kardeşlerini bulabilir. Halkların birleşmesi ancak farklı ulusal kimliklerden emekçilerin birbirlerinin koluna girmesiyle mümkündür. Sosyalizm yani… Ama ya sol sosyalizme küskünse?

“Ezilen ulus milliyetçiliğini” kayırmaya dünden razı Türk solcusu, Kürt siyasetinin ulusalcılığı aşmış olduğu iddiası ve bütün kimliklerin bir arada yaşayacağı yeni icat bir “konfederalizm” ütopyası karşısında mest olmuştu. Ama şaşırtıcı olmayan bir biçimde, Ortadoğu labirentinde Kürt hareketleri dönüp dolaşıp klasik burjuva milliyetçiliğine vardılar. Bugünkü çıkmaz ondandır. Milliyetçiler “ezilen ulus” olmaktan emperyalistlerle işbirliğine girerek kurtulmayı öngörürler. Kürt halkının başını yakan budur. Daha önceleri çokça olduğu gibi, Kürt milliyetçiliği Kürt halkını savunmasız ve çaresiz hale düşürmüştür. Solcu bunu görmelidir. Lakin bunu görmek için sosyalizme bakan gözler gerekir.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.107
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 08.10.2018- 19:11


Türkiye solunun yaygın kesimlerinin kendilerine ait yolları yoktur. Sosyalizm ne akıllarını ne yollarını aydınlatmaktadır uzun süredir.

Öyle olduğu için de uzun süredir sadece kuyrukçuluğa meyillidir. Sosyalizm ise sadece bir gevezelik aracı.

Aynı dincilik gibi ulusalcılık da ayrıştırır. Ama emekçiler başka ulusların içindeki kardeşlerini bulabilir. Halkların birleşmesi ancak farklı ulusal kimliklerden emekçilerin birbirlerinin koluna girmesiyle mümkündür. Sosyalizm yani… Ama ya sol sosyalizme küskünse?

Sanal dünya için yorum yapılacaksa solculuğun Kürt ulusalcılığına kuyrukçuluktan geçtiği algısı epey tavsadı. Kuyrukçular bile artık ceplerindeki hatalı yorumladıkları Lenin alıntılarını bir kenara koymuşlar ''ben kuyrukçu değilim'' demeye getiriyorlar. Olmuyor gerçi, yılların alışkanlıklarından arınmak hiç de kolay değil. Ama ''bu da bir şey'' deyip geçelim!

“Ezilen ulus milliyetçiliğini” kayırmaya dünden razı Türk solcusu, Kürt siyasetinin ulusalcılığı aşmış olduğu iddiası ve bütün kimliklerin bir arada yaşayacağı yeni icat bir “konfederalizm” ütopyası karşısında mest olmuştu. Ama şaşırtıcı olmayan bir biçimde, Ortadoğu labirentinde Kürt hareketleri dönüp dolaşıp klasik burjuva milliyetçiliğine vardılar. Bugünkü çıkmaz ondandır. Milliyetçiler “ezilen ulus” olmaktan emperyalistlerle işbirliğine girerek kurtulmayı öngörürler. Kürt halkının başını yakan budur. Daha önceleri çokça olduğu gibi, Kürt milliyetçiliği Kürt halkını savunmasız ve çaresiz hale düşürmüştür. Solcu bunu görmelidir. Lakin bunu görmek için sosyalizme bakan gözler gerekir.

Nokta!
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Pervin Buldan: Bu günün galibi Kürtler ve HDP olmuştur Nokta! melnur 2 450 24.06.2019- 11:48
Konu Klasör Örgütsüz veya yöntem yura 3 2762 30.07.2016- 10:31
Konu Klasör Sol nedir? Veya inat umut 14 5071 18.06.2015- 18:35
Konu Klasör Oyum komünistlere, CHP veya HDP'ye değil. melnur 3 2391 07.06.2015- 03:24
Konu Klasör Şaptan şeker veya AKP'nin kürt kontropolitikası dayanışma 1 2235 09.06.2014- 21:54
Etiketler   Kürtler,   veya,   “sosyalizm,   yoksa…”
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS