SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.761
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

22 kere teşekkür edildi.
16 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 10.03.2020- 08:39


Şuraya gelmek istiyorum; özellikle Marksist, komünist ve bir dönem sözde sol, sosyalist ve dahi enternasyonalist forumlarımızın üfürdüğü gibi ''enternasyonalist komünist'' olmak sağdan soldan tırtıklanan alıntılarla ''teorik'' bir konum almak değildir. Örnekse tırtıklanan ve bir ezbere dönüştürülen ''devlet sınıfsal bir baskı aracıdır'' doğrusunu sadece bu haliyle sürekli yinelemenin siyasette doğru bir siyasal konumlanış almanın garantisi olmayabilir ve hatta bireyi gerici ve karşı devrimci bir pozisyona düşürebilir. Aynı şekilde demokrasi kavramının sınıfsal bir anlamı olduğuyla yetinip hemen her başlığa bir papağan gibi yerleştirmenin de anlama konusunda bir yeterlilik anlamına gelmeyeceği de başka bir sorundur. Örnekleri artırmak mümkün.   ''Burjuvazinin yasal sınırları içinde mücadele etmek...'' bir dönem ne kadar çok yinelenirdi. Neydi, nasıldı, günümüzde nasıl bir karşılığı olabilir, hiç düşünmeden, sorgulamadan ve mantıksal bir analiz de yapmadan....

Bizim forumumuzda bir dönem ''keskin komünist'' algısı yaratmaya çalışan bir arkadaşımız vardı. Geçenlerde ona rastlamıştım. Bir yerde oturup çay içerken yine aynı ezberleri sıralayıvermişti...Biraz açmasını söylemiştim...O da sanırım çalışmış ve ezberinin altını doldurma uğraşı içine girmişti; anlattı: Efendim TKP bir zamanlar proletarya diktatörlüğünü savunuyormuş da, TKP komünist adını almak için Cumhuriyet Başsavcısı ile bir anlaşma yapmak zorunda kalmış ve proleter diktatörlük kavramından vazgeçmek koşuluyla parti adında komünist sözcüğüne serbestlik tanımış. Kanıtı neymiş, tüzükte proleter diktatörlük yazmıyormuş!! Arkasından benim sorun üzerine legallik konusunu illegaliteye tercih ettiğini de eklemişti!! Tıpkı devletin ve demokrasinin sınıfsal bir özü olduğunu sürekli yineleyerek bir ezbere dönüştürmek gibi bu sözlerin de bir yerden sonra yarardan çok zarar getirdiğini anlayabilecek bir (sol) kavrayış olabilseydi...Yüz yüze konuşmamızda tarihsel TKP örneğiyle başlayan bir anlatım ve kavrayışın gerçekte birbiriyle ne kadar ilgisiz ve tutarsız bir mantık yürütme olduğunu anlayabilme becerisi olmadığı belliydi...Daha fazla sürdürmek yararsızdı. Arkadaşımız kendine kendince bir dünya kurmuş, siyasetten sol bir siyasi analizden habersiz mutlu olma çabası içindeydi gerçekte. İnanıp inanmadığından bağımsız söylüyor, yazmaya çalışıyor ve öyle mutlu oluyordu. Bence pek de dokunmamak, pek yanıt vermemek gerekirdi, söyledi ve gitti. Kendi dünyasında umarım mutlu olur.

Arkadaşı gittiği yolda yalnız bırakarak konuya tekrar dönersek, altını çizmek istediğim şey, siyasetin güncel olanı anlamaktan ve ona göre bir konumlanıştan da geçtiği gerçeğinde yatmaktadır. Resmi bir bütün olarak görmemek ve o bütüne karşı bir siyasal tutum almamak hangi gerekçeyle olursa olsun ''teorik davranmak''anlamına gelmez. Başka bir yerde değindim mi, hatırlamıyorum; olsun, yanıbaşımızda bir korku imparatorluğu yaratılarak devletin ele geçirilme süreci yürürlüğe girmişken ve ona karşı düzen muhalefeti iyi kötü bir mücadele içine girmişken bir solcu, sosyalist ve dahi enternasyonalist komünist bütün ideolojik ve siyasi konumlanışını muhalefete göre alıyorsa ve bu konumlanışın dinci faşizmin değirmenine su taşımaktan başka bir anlama gelmeyeceğini bir türlü kavrayamıyorsa işte o cımbızlanan ve tırtıklanan alıntıların hiçbir yararı yoktur;

Gerçek şu: bu yöntem ve kavrayış ile varılacak nokta sadece gerici ve karşı devrimci sürece dahil olmaktan başka bir şey değildir. Yanlış hem yöntemde ve hem de kavrayış becerisinin olmamasında...Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.761
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

22 kere teşekkür edildi.
16 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 20.03.2020- 06:01


''... altını çizmek istediğim şey, siyasetin güncel olanı anlamaktan ve ona göre bir konumlanıştan da geçtiği gerçeğinde yatmaktadır.'' demişim. Şöyle anlaşılmalı, ideolojik ve teorik doğrular güncel siyasette doğru bir çizgi tutturmamıza ve güncel olan karşısında doğru bir konumlanış almamıza yol açmıyorsa bir anlamı ve bir yararı yok demektir. Çok önemli bir saptama bu. Solcu olmak ya da sosyalist olmak, ne kadar çok teorik aşırmalar yapmak ve onları bir ezbere dönüştürmek değildir. Teorik doğrular bir iç kavrayış süzgecinden geçmiyor ve insanın analitik düşünme becerisiyle harmanlanmıyorsa neye yarar ki?

Neden'li, niçin'li bir sorgulama yapabilme becerisinden yoksunluk varsa, analitik düşünebilme bir kavrayış yöntemi haline gelmemişse, diyalektik, kimi cümleler içinde anlamadan geçirdiğimiz sıradan bir sözcük haline gelmişse, olguları ve süreçleri anlayabilmek zaten pek mümkün değil de ve aynı zamanda okuduklarımızın da anlaşılmasında sorunlar yaratacaktır. Zaman gerekli, belki biraz eğitim, ya da çok daha fazla emek ve öğrenme arzusu ama olmadığında gerçekten de pek bir şey olmuyor daha doğrusu insanın karşı devrimci bir çizgiye savrulmasının önüne geçmiyor. Ve böyle olduğu için de kolaycılık ve ezbercilik öne çıkıyor. Aşırma, tırtıklama çabası da bundan.

Örnek vererek ilerlemeye çalışalım; bir dönem Lenin'in UKKTH alıntıları çok kullanıştaydı. Özellikle Troçkist sitelerden aşırmalar önüne veya arkasına bir iki cümle sıkıştırılarak bu sözde sol sosyalist forumlara asılırdı. Ne yapılmak istenirdi? Neden böyle yapılırdı? Çümlü Lenin söylüyordu. Tek neden buydu. Neden söylemiş, koşullar neymiş, neyi amaçlamış, pratikte öyle davranmış mı, hiç sorgulama yok, bu tür bir kavrayış hak getire, peki bunlar Türkiye koşullarında sürekli yinelendiğinde ne anlama gelirdi? Yok, hiçbir şey yok! Anlamak yok, ne yapıldığının farkına varmak yok ama sorulduğunda ''enternasyonalist komünistlik gereği'' bu durum...

Peki doğru muydu bu ezbercilik; değildi, doğru değildi, yanlıştı, kolaycılıktı, ezbercilikti ve en önemlisi ne o Lenin günlerini ve ne de bugünün Türkiye'sini anlamak anlamına geliyordu. O kadar!

O kadar çok örnek var ki; sorgulama, kavrayış olmadığında, sosyalist olmak böyle sıradan ve kolaycı bir ezbercilik olarak algılandığında bir gömlekte ilk düğmenin yanlış iliklenmesi gibi, ardı sıra hemen her şeyin yanlış olmasının önüne geçebilmek mümkün değildir. Bir de güncele ve güncelin özne ve olgularına karşı bir önyargıyla bakılıyorsa, artık mümkünü yok, bunca yanlışlardan bir doğru çıkmasını beklemek hayal ötesi bir şeydir.

Bir sempatizan için solcu, sosyalist olmak hiç kuşku yok çok önemli. Kendisi için, emekçiler için, gelecek güzel günler için bir gereklilik bu. Ama şu durum çok daha önemsenmelidir bir solcu ve sosyalist olmak için; o da samimiyet, içtenlik, bildiğini, öyle sandığını doğru ya da yanlış, doğru bir üslupla ortaya koymak... Çok önemli bir özellik bu. Çünkü hiç kimsenin sol-sosyalist bir akademisyen ya da entellektüel olması beklenmemelidir. Böyle bir zorunluluk yok; gereklilik de... Sempatizan olarak kalınır, belli başlı bilgilerle yetinilir, daha ilerisi için gerekiyorsa arayış içine girilebilir, sol kavrayış edinilmeye çalışıır...-ama sahtekarlık, iki yüzlülük, yalancılık... sadece kendi kişisel egoyu tatmin etmek için çabalamalar o kadar rahatsız edici ki... Sol sempatizan önce örgütlenmeli kuşkusuz ve sonra bu sahtekarlığı deşifre edebilecek bir donanımı edinmeli...-bence yaşam boyu sürecek bir solculuk için yeterli olacaktır.

Geçenlerde sosyal medyada bir örnekle karşılaşmıştım; çok rahatsız ediciydi. Bir insan ''enternasyonal komünist'' ya da ''devrimci sosyalist'' olarak görünmeye çalışıp nasıl böyle bir mantık yürütebilir? Önce TKP'li, sonra HTKP'li ve oradan TKH'li olan bir arkadaşımız sosyalistliğin tanımında sermaye sınıfı ile proletarya arasındaki çelişkinin ortadan kaldırılması anlamına geldiğini değil de, belki bir ifade hatasından, uzlaştırılabileceğini söylemiş, yazıyı da doğrudan görmemiştim, ama bu bizim samimiyetsiz, ve sözde ''devrimci sosyalist'' kuyrukçumuz, lafı almış, genelleştirmiş ve ''işte TKP'liler böyle düşünüyor''a bağlamış! ''Rahatsız edici'' bir yaklaşım dediğimde bile rahatsızlık duyuyorum, bir insan bu kadar mide bulandırıcı bir genelleme nasıl yapabilir? Böyle bir insana şimdi ''sıradan'' bir solcu bile denilebilir mi? Bu kadar basit bir konuda bile yalan dolandan yana yana olan birine solcu diyebilmek mümkün mü?

Kavrayış yoksa, samimiyet, içtenlik bulunmuyorsa yazılıp çizilenler bir karikatür olmaktan öteye geçmez. Solculuk, sosyalistlik böyle bir şey değildir. Gün yirmi dört saat sola, sosyalizme çatmayı enternasyonallik olarak sunanlarla, egolarını tatmin edebilmek için her yolu kullanan kuyrukçu sahtekarlara artık prim verilmemeli. Bu tiplerle her zaman karşılaşacağımızı bilmek ve bu konuda az biraz donanımlı olmak solcu olabilmek için yeterlidir. Abartmaya da gerek yok. Düzen solu olarak nitelediğimiz ve aydınlanmadan, cumhuriyet kazanımlarından yana olan insanların bu tiplerden   çok daha değerli olduklarını bir kez daha yinelemek istiyorum.

Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sosyalist olmak için ateist olmak mı gerekiyor? melnur 5 3335 22.06.2015- 14:13
Konu Klasör Sosyalist olmak için ateist olmak mı gerekiyor? melnur 17 14078 15.12.2015- 16:39
Konu Klasör Sol olmak, solcu olmak denizcan 7 2214 05.01.2016- 19:38
Konu Klasör Zalime inat solcu olmak umut 0 1772 26.04.2014- 21:28
Konu Klasör solcu, sosyalist, ilerici kimdir. yura 23 7933 21.01.2015- 21:42
Etiketler   Solcu,   sosyalist,   enternasyonalist,   olmak,   üzerine.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS