SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Muhalefete muhalefet mi, AKP'ye karşı muhalefet mi?           (gösterim sayısı: 1.457)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.332
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

35 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 04.06.2020- 19:37


Televizyonlarda izledik, belki de ilk kez CHP ve HDP'li vekiller birlikte ''faşizme geçit yok'' diye bağırıyorlardı, mecliste ve AKP sıralarına dönerek. '' Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek'' diyorlardı. Ve ''darbeci AKP''. Tansiyon bir hayli yüksekti mecliste. Biri CHP'li, ikisi HDP'li vekilin milletvekilliği düşürüldü. Oy verilerek seçildiler, AKP bürokrasisi tarafından meclisten uzaklaştırıldılar.

Her gün bir öncekini aratıyor. İş çoktan şirazesini yitirmişti, artık anayasanın ve yasaların da bir önemi kalmadı. Gerekçe olmadan milletvekillerinin vekilliği düşürülüyorsa, bu ve benzer kararların hiçbir dayanağı yoksa, Türkiye bir muz cumhuriyetine dönüşmüşse, öyle muhalefete muhalefet yapılarak, ya da iktidara yerleşmiş olan dinci faşizm görmezlikten gelinerek keskin solculuk veya enternasyonalistlik yapılamaz.

Parlamentodan başlayarak parlamento dışındaki sol da ''somut koşulların somut tahliline'' uygun bir siyaset cephesi oluşturmalıdır. AKP karşıtlığı en başa yazılmalıdır. Aklımızı da başımıza toplamalıyız. AKP iktidara geldiğinde ''bu ülkeye şeriat gelmez'' diyorduk. AKP'nin böyle bir gücü olmadığını ve oluşturamayacağını düşünüyorduk. Ne var ki, adım adım bir tek adam diktatörlüğü kurulmuştur. Özellikle 17-25 Aralık'tan sonra ''AKP duramaz, durursa düşer'' diyorduk. ''Kendisine göre hep ileri adım atacak, kendini muktedir hale getirecek ve muhalif olan kesimleri nefes alamaz hale getirecek'' diye de ekliyorduk. Durmadı ve devleti AKP'lileştirdi. Olanla da yetinmiyor, ''bekçilik'' adı altında geniş yetkilerle donanmış bir militarist yapıyı daha, mevcuda ekliyor. AKP'li Cumhurbaşkanı bundan sonra seçim yapar mı, yaparsa nasıl olur, ayrı bir yazıda konuşmaya çalışırız.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.332
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
35 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 05.06.2020- 02:43

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.332
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
35 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 13.06.2020- 10:59


Muhalefete muhalefet etmek sanırım AKP'nin iktidar olduğu döneme özgü bir muhalefet etme biçimi. Sağlı sollu liberallerin Kürt hareketiyle birlikte AKP'yi bir demokrasi öznesi olarak görmeleri ve bu ittifakın peşinden gitmenin solculuk ve enternasyonalistlik olduğunu sanan kuyrukçu tiplerin düzene/rejime muhalefet etmelerinin bir yöntemiydi bu durum. Belki kolayına geldiği için, belki iktidar kanadında yer almanın duyumsattığı güven arayışı, belki de siyasal bilincinin o kadarına izin vermesiydi bu garip muhalefet etme biçimi ama yoğun bir şekilde yıllarca sürüp gitti. Şimdilerde tavsadı, büyük çoğunluğuyla geride kaldı, belki küçük bir kesim için bir fırsatını bulduğunda tekrar eski sayfalara geri dönüş anlamı taşımakta, ama aynı suda iki kez yıkanılmaz misali bir daha o tür bir yanlışlığın yoğun bir şekilde yaşanacağını sanmıyorum.

Şuraya gelmek istiyorum; muhalefet muhalefet etmek bir yanıyla iktidarı görmemek ve hatta desteklemek anlamına geliyordu. Bugün için muhalefete muhalefet etmek bir önceki örnekler gibi iktidarı görmezlikten gelmek anlamına kuşkusuz gelmiyor. Muhalefete muhalefet etmek iktidarı ortadan kaldıran gücün muhalefetin muhalefetiyle gerçekleşmeyeceğinin altını çizmek anlamı taşıyordu. Yapılan, yapılmaya çalışılan bu. Peki bu muhalefet etme şekliyle iktidara muhalefet etmek ne kadar mümkün? İşte orası epey bulanık. Muhalefete muhalefet ederek ve bu muhalefet şekliyle muhalefetten farklı bir muhalefet olduğunun altını çizmek muhalif kesim tabanlarından ilgi görür mü, orası bir hayli kuşkulu...Ve bir anlamda da -darılmaca, gücenmece yok- karşı olunduğu söylenen siyasi iktidarın ekmeğine yağ sürmekten başda bir işe yaramıyor-yaramayacak.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör PYD muhalefete katılımdan rahatsız özgür 0 2597 01.10.2013- 13:57
Konu Klasör Böyle muhalefete böyle anayasa melnur 0 2492 21.01.2017- 09:39
Konu Klasör Umutsuzluğa karşı mükemmel bir ilacımız var... melnur 0 1573 17.12.2019- 06:13
Konu Klasör “İlk turda Erdoğan’a karşı çatı adayı destekleriz” melnur 1 744 07.07.2022- 06:16
Konu Klasör Bitkiler nasıl sudan karaya çıktı? melnur 0 1842 03.04.2018- 04:47
Etiketler   Muhalefete,   AKPye,   karşı
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS