SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Seçimde...ne yapmalı?           (gösterim sayısı: 1.465)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 16.02.2022- 10:18


Solcu, sosyalist olduklarını söyleyenler için öncelikli sorun masada olmak, masada oturmaya heveslenmek veya masayı reddetmek değil ki, önümüzdeki iki seçimden birincisinde, yani cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bir başka tanımlamayla tek adam döneminin veya saray rejiminin devam edip etmeyeceği konusunda nasıl bir tutum alınacağıdır. Açık, net, ve toplumun da anlayacağı bir biçimde ve lafı da öyle dolandırıp durmadan... Sandık önümüze geldiğinde ''yeter'' diyebilecek misin, demiyecek misin? ''Yıkmaya'' var mısın, yok musun? ''Bir günlük ittifak'' için var mısın, yok musun? Sosyalistlerin masadakilerle beraber olması, kuyrukçuluk yapması, onların çözüm yollarına onay verip vermediği merak edilmiyor ki? O halde neden bu kadar söz kalabalığı, neden konuyu sürekli olarak bir yerden bir başka yere taşıma çabası, gerçekten anlayabilmek zor?

Umarım anlayanlar vardır.
Bu ileti en son melnur tarafından 20.02.2022- 05:31 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 20.02.2022- 05:49


Seçimlerde her zaman olduğu gibi, sosyalizmin propagandası yapılmalı, bir sosyalist için bundan doğal ne olabilir? Sosyalistler kendi aralarında seçim işbirliği, seçim ittifakı da yapabilirler; sonuçta sola nasıl bir yararı olur bilmiyorum, sola alan açıcı bir etkisi mi olur, ya da bu tür bir yakınlaşma seçim sonrasında kimi birleşmelere mi yol açar, ayrı konu. Önümüzdeki seçimlerden özellikle Cumhurbaşkamlığı Hükümet Sistemiyle ilgili olanı bir referandum niteliğine dönüşecektir ve hayati bir önemde olacaktır. Bu referandum Türkiye'nin geleceğini belirleyecektir. Ya dinci faşizm bu ülkeye tamamen egemen olarak karanlık bir örtüyü çok uzun zaman aralanmayacak bir biçimde üstümüze çekecek, ya da yeni bir aydınlığn ve farklı bir iklimin yeşermesine yol açabilecek bir sonuçla karşı karşıya kalacağız. Arası ortası, sağı solu yok bu işin. Ve dolayısıyla lafı da dolandırmaya gerek yok. Böyle yaşamsal bir noktada yanında bulunmayanların yanına halkımız yaklaşır mı? Böyle bir şey olabilir mi?

Bu refrandumda sosyalistlerin nasıl bir tavır almaları gerektiğini çok açık, çok net, çok anlaşılabilir ve faşizme karşı muhalif bir pozisyonda bulunan halkın kafasını da bulandırmadan anlatabilmeleri gerekir. Aması, fakatı, lakini ve benzer sözcüklerin kullanıldığı cümleler kurmanın sola olumlu bir yanı olamaz.

Referandum zamanı geldğinde sosyalistlerin böyle bir hataya düşeceklerini sanmıyorum.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 27.02.2022- 08:03


Seçimde ve mutlaka saray jejiminin yıkılmasından yana açık, net ve halkımızın rahatlıkla kavrayabileceği somutlukta bir siyasal tavır takınılmalıdır. Evet, açık, net ve somut. Bu gerçekliği ıskalayan bir sol-sosyalist anlayışın hem seçimlerde ve hem de seçim sonrasında   tepkiyle karşılacağını görememek gerçekten şaşırtıcı. Anlayabilmek de mümkün değil. Farklı davranmak çabası, zorlama bir ''bağımsız siyaset'' davranışı kitleler tarafından anlaşılmıyor ve gerçekten tepki görüyor.

Dün bir arkadaş grubuyla birlikteydim ve bu konular konuşulurken etrafımız da epey kalabalık bir hale gelmişti. Ekonomi başta olmak üzere AKP'nin 20 yıllık süreçte yapıp ettikleri çok bütük bir tepki uyandırmış. Bu tepkiyi ''AKP değil kapitalizm'' başlığına dönüştürmeye çalışmak bile hem gereksiz ve hem de anlamsız geliyor. Mümkünü de yok zaten. Böyle bir tavrın anlaşılabilir ve kabullenilebilir bir yanı yok. Bu konudaki ısrar AKP ve saray rejimi kadar olmasa bile bir büyük öfkeye yol açıyor. Halk solcuları yanında görmek istiyor; TİP'in ve   Genel Başkanı Erkan Baş'ın adı bu yüzden öne çıkmış durumda. Millet ittifakının çıkaracağı adayı ilk seçimde destekleyen bir üçüncü ittifak yani HDP ve TİP ( bir de EMEP'in adı geçiyor) olduğunda ''biz ilkinde değil, ancak ikincisinde destekleriz'' demenin gerekçelerini dinleyip anlayabilecek bir kitle bulunduğundan yola çıkmak yani anlaşılır bir şey değil ve bu yüzden de toplumdaki muhalif kesimler haklı olarak anlamıyor.

Halkla karşı karşıya gelinerek siyaset yapılamaz ve yapılmamalı diye düşünüyorum. Yirmi yılı aşkın bir zamandır, dolduk, bıktık, usandık ve buralarımıza kadar geldi. Bu saatten sonra bu muhalif kesimlerin karşısına geçip, ''biz başka bir partiyiz, biz sosyalistiz, biz bu düzene AKP'si, CHP'si, ve HDP'siyle birlikte karşıyız'' diye söze başlamanın adı bu ülke nesnelliğinde, ülkenin geldiği noktada sol-sosyalist bir siyaset olamaz; olmamalı. İlk turda HDP ve TİP'in içinde yer aldığı ittifak millet veya başka bir adla seçime girecek partiler koalisyonun göstereceği adaya karşı kendi adayıyla girerse anlarım, anlaşılabilir bir yanı olacaktır TKP, SOLparti ve katılımlarla daha da genişleyebilme potansiyeli olacak bir sosyalist ittifakın, en kötüsü bana göre TKP böyle bir gelişme karşısında tek başına bir aday da çıkarabilir, teknik olarak olabilirliği varsa. Ama...

Aması da şu; hem CHP'nin başını çektiği ve hem de HDP ve TİP'in öncülük ettiği ittifak tek aday üzerinde ( zimni de olsa) anlaşıp 20 yıldır başımıza çöreklenmiş bu gerici anlayıştan kurtulmayı amaçlıyor ve sandık yoluyla pratiğe döküyorsa bu sürecin dışında kalmayı yeğlemek ve ''birincide değil, belki ikincisinde'' diyebilmek bana göre sadece bir büyük siyasi yanlışlık anlamına gelmeyecek, ve aynı zamanda -TKP açısından söylüyorum-, toplum üzerinde bu zamana kadar yaratılan bir saygınlığın da heba edilmesi anlamına gelecektir. Bugüne kadar yapılan açıklamalar öylesine kısıtlı bir manevra alanı yarattı ki, bundan sonra böyle bir karar nasıl alınır, böyle bir dönüş nasıl yapılır, onu da kestirmek zor.

Umarım bu konu önemsenir ve yeniden gözden geçirilir.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Ne yapmalı, nasıl yapmalı? melnur 1 3850 06.03.2019- 06:26
Konu Klasör Ne yapmalı? melnur 3 4286 23.01.2021- 03:41
Konu Klasör Sol Ne Yapmalı? melnur 7 1832 19.07.2021- 01:14
Konu Klasör Sol bu dönemde ne yapmalı? melnur 5 2150 05.09.2020- 04:24
Konu Klasör Seçimlerde solcular ne yapmalı? melnur 5 3779 24.03.2019- 03:22
Etiketler   Seçimde.ne,   yapmalı
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS