SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Yeni katliam projesi yolda : Kanal İstanbul           (gösterim sayısı: 3.410)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: dayanışma
Konu Tarihi: 21.05.2014- 15:19


Yeni katliam projesi yolda : Kanal İstanbul

3. Köprü ve 3. Havalimanı ile İstanbul’un akciğerleri kuzey ormanlarına yapılan saldırılar devam ederken yandaş medyadan yeni bir ‘müjde’ geldi. Erdoğan’ın çılgın projesi Kanal İstanbul’un, Haziran ayı içerisinde açıklanması bekleniyor

Resim Ekleme

AKP kuzey ormanlarını yağmalamaya devam ediyor. Sabah gazetesinin haberine göre 3. Köprü ve 3. Havalimanı’nın ardından Kanal İstanbul’un yerinin de Haziran ayında açıklanması bekleniyor. Profesör Cemal Saydam’ın “Kanal İstanbul, İstanbul’un sonu olur” dediği projenin altyapı çalışmalarının tamamlanıp Başbakan Erdoğan’a sunulduğu belirtilen haberde kanalın tam yeri de verilmiş.

44 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğindeki kanalın kesin güzergahı Yeniköy – Sazlıdere Barajı – Arnavutköy -Başakşehir – Küçükçekmece Gölü olacak. Boğaz güzergahındaki deniz trafiğini rahatlatacağı söylenerek meşrulaştırmaya çalışılan Kanal İstanbul Projesi’nin asıl hedefinin kent ve doğa kırımıyla ranta dayalı ekonomik büyüme olan projenin asıl amaçlarından biri kuzey ormanlarına “Yeni İstanbul”u inşa etmek. Kanal İstanbul projesi ile eş zamanlı ilerleyecek çok sayıda yeni yerleşim birimi projesinin hazırlandığı projenin bahanesi hazır “deprem riski taşıyan bölgelerdeki nüfusu kaydırmak için” Arnavutköy’ün merkez olduğu yeni bir kent. Ticaret alanları, turizm merkezleri ve rezerv alanlarını da içeren Kanal İstanbul’un kuzey ve güney ucunda birer lüks marina kurulması da planlanıyor.

Kanal aksında bulunan ormanlık ve diğer arazilerin büyük bölümünün hazineye ait olması istimlak maliyetinin de düşük olacağı Kanal İstanbul planını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü hazırlıyor.

Sendika.Org, Kuzeyormanlari.orgCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: dayanışma
Cevap Tarihi: 21.05.2014- 15:21


Prof.Dr. Cemal Saydam Çapul Tv’deydi: “Kanal İstanbul ile İstanbul biter, Marmara biter”

Tayyip Erdoğan’ın yerel seçim öncesi bir kez daha dillendirdiği Kanal İstanbul’u, Türkiye’nin en önemli deniz bilimcilerinden Prof.Dr. Cemal Saydam değerlendirdi. Saydam “Kanal İstanbul, İstanbul’un da Marmara’nın da sonu olur. Bu proje rafa kalkmamalı, tamamen unutulmalı” dedi

Tayyip Erdoğan’ın 2011 genel seçimleri öncesi açıkladığı “çılgın projelerin” başını çeken, İstanbul’un kuzeyinde boğaza alternatif olma iddiasıyla yapımı planlanan Kanal İstanbul, yerel seçim öncesi bir kez daha Erdoğan’ın dilinde. Erdoğan, Kanal İstanbul’u hayata geçireceklerini yinelerken, bu projeyi engellemeye çalışanlar olduğu savını da tekrar dillendirdi.

Kanal İstanbul projesiyle ilgili mühendisler, mimarlar, şehir plancıları projenin rant boyutuna ilişkin çok sayıda değerlendirme ve eleştiri yaparken, Çapul Tv de projeyi Türkiye’nin sayılı deniz bilimcilerinden Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği öğretim üyesi Prof.Dr. Cemal Saydam ile değerlendirdi.

‘Rafa kalkması değil, unutulması gerekiyor’
“Kanal İstanbul’un rafa kalkması değil, tamamen unutulması gerekiyor” diyen Saydam, bu düşüncesinin sebebini deniz biliminin temel tartışmalarından alarak Kanal İstanbul’a uzanan bir sunum eşliğinde çapulcularla paylaştı.

Saydam, Kanal İstanbul’un boğazdaki tüm doğal düzeni yerle bir olmasından canlıların dengesinde oluşacak bozulmalara, oluşacak ada parçasının su ihtiyacından kanalizasyon sistemine, üç deniz arasındaki ilişkinin sarsılmasından projenin Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerle uluslararası sorunlar doğuracak olmasına kadar bir dizi konuya parmak bastı.

Sendika.Org/ AnkaraCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: dayanışma
Cevap Tarihi: 21.05.2014- 15:22


‘Kanal İstanbul iklimi bile değiştirecek’

İstanbul’un kuzeyinde yapılması planlanan Kanal İstanbul projesini değerlendirmek için Bilgi Üniversitesi’nde bir panel düzenlendi. Akademisyenler, projenin toplumsal yapı ve doğa açısından sonuçlarını konuştu

Radikal’den Serkan Ocak’ın haberine göre, İstanbul Boğazı’na alternatif olarak yapılması planlanan Kanal İstanbul için ODTÜ Deniz Bilimleri öğretim üyesi Prof. Emin Özsoy, “Yapılırsa bölgenin iklimi dahi değişecek” dedi.

Çılgın Proje olarak da adlandırılan Kanal İstanbul projesi İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde akademisyenler tarafından düzenlenen bir panelde değerlendirildi. Projenin hukuki, kentsel ve ekolojik yönleriyle tartışıldığı panele 8 akademisyen katıldı. Konuşmacıların ortak söylemi tüm ekosistemi ilgilendirecek proje hakkında resmi olarak en ufak bir bilgi olmadığını belirtti.

Panelin yöneticisi Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Turgut Tarhanlı, Kanal İstanbul da dahil olmak üzere son dönemde 21 mega projeden söz edildiğini, bunun için 138 milyar dolarlık bir bütçeye ihtiyaç olduğunu söyleyerek Kanal İstanbul için de 10 milyar dolarlık bir bütçenin kullanılacağını belirtti.

Kanal İstanbul’la ilgili resmi bir bilgi alamadıklarını aktaran Prof. Tarhanlı, ellerindeki tek bilginin basına yansıyanlar olduğunun altını çizdi.

‘Çatlak ve felaket bir proje’
ODTÜ Deniz Bilimleri’nden Oşinograf Prof. Dr. Emin Özsoy Kanal İstanbul’un insan eliyle yaratılmış bir felaket olacağını söyledi. İstanbul’da tek yeşil alanın kuzeyde olduğunu ve Kanal İstanbul ve mega projelerle tehdit altında olduğunu söyleyen Özsoy, “Bir arkadaşım ‘uzaydan bir çatlak gibi görünecek diyor’ Evet bence de çatlak bir proje” dedi.

İTÜ Jeoloji Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür ise Kanal İstanbul’u deprem riski açısından değerlendirdi. Projenin büyük bir doğa tahribatına yol açacağını anlatan Görür, şunları anlattı:

“Tüm bunlara rağmen evet yapılabilir. Ancak ne için? Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmiyor. İnanılmaz bir kazı, dolgu, gürültü, kirlilik olacak. Doğu Trakya’nın neredeyse tüm drenaj sistemi etkilenecek. Yeraltı suları etkilenecek. Kanal İstanbul demek daha fazla yapı daha fazla göç demek. Olası deprem riski açısından da daha fazla kayıp demek.”

WWF Türkiye ’den Doğa Koruma Uzmanı Dr. Sedat Kalem ise Kanal İstanbul’un geçeceği planlanan tahmini güzergâhtaki flora ve faunayı anlatarak projenin yapacağı tahribatı anlattı. Projenin yalnız kanal olarak düşünülmemesi, 3. havalimanı ve 3. köprü ile birlikte kuzey otoyolu projesiyle birlikte düşünülmesi gerektiğini anlatan Dr. Kalem, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki kuzey ormanlarının yok olacağını söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fikret Adaman, Mimar Sinan Mimarlık Fakültesi, Şehir Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hürriyet Öğdül, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Dr. Nilüfer Oral ve Yrd. Doç. Dr. Dolunay Özbek de projeyi ekonomi , çevre hukuku ve uluslararası hukuku açısından değerlendirdi.
Bu ileti en son dayanışma tarafından 21.05.2014- 15:22 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 21.05.2014- 21:21


İstanbul'un ve Marmara Denizi'nin sözü olur mu, böylesine bir rant kapısı önünde. Kimbilir kimlere ne karlar sağlama peşinde bunlar.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kanal İstanbul ile İstanbul depremi arasında ilişki var mı melnur 0 251 01.01.2020- 11:03
Konu Klasör Kanal İstanbul ve Montrö... melnur 3 584 26.12.2019- 05:32
Konu Klasör ''Kanal İstanbul çılgınlığına derhal son verilmeli!'' melnur 12 1382 03.01.2020- 02:40
Konu Klasör Yeni 'gemicik'ler yolda melnur 0 2850 20.08.2013- 12:27
Konu Klasör Nükleer bombalar yolda umut 1 2230 03.10.2015- 13:09
Etiketler   Yeni,   katliam,   projesi,   yolda,   Kanal,   İstanbul
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS